Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Πήλινο σκεύος... αντί για iphone 5 (από ebay)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
322 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   bobos

bobos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/10/2012 - 17:20

Αυτη η ιστορια με τα πηλινα ειχε γινει και με το ipad στον Καναδα μολις βγηκε στις αγορες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 01/10/2012 - 18:06

Έχεις δίκιο σε όλα..Paypal δεν έχει έδρα κάπου στην Ελβετία; Νομίζω κάπου έλεγε Lausanne που είχα δει χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.


Επειδή είχα επικοινωνήσει τελευταία με paypal, το νούμερο που αναγράφεται για επικοινωνία, ειναι στο δουβλινο,Ιρλανδία! Το ξέρω γιατι χρησιμοποίησα Skype(έχω συνδρομή απεριόριστη προς όλη την Ευρώπη) και στον έλεγχο των κλήσεων μου έβγαλε κλήση προς δουβλινο,Ιρλανδία! Σαν γλώσσα επικοινωνίας έχουν μόνο αγγλικά, οπότε αν δεν τα γνωρίζεις καλά βάλε κάποιον άλλον να συνεννοηθεί γιατι μιλάνε αρκετά γρήγορα!



Tα κεντρικα του PayPal για Ευρώπη είναι στο Λουξεμβούργο: :rolleyes:

PayPal (Europe)









ps: και σε αυτο το τηλέφωνο μπορουν να σας εξυπηρετήσουν σε περισσότερες γλώσσες.

(+352) 27 302 143


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 01/10/2012 - 18:11

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#108   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/10/2012 - 18:33

Στο επίσημο contact us στο paypal πάντως δίνει το νούμερο που ανέφερα πιο πάνω! Ξέρεις μήπως ποιες ειναι οι άλλες γλώσσες;;;;

#109   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 01/10/2012 - 18:37

Γι αυτό δεν εμπιστεύομαι το ebay για αγορές.. Εντάξει σίγουρα βρίσκεις καλές προσφορές και αν το ψάξεις πολύ είναι μια χαρά. Αλλά κρύβει διάφορους κινδύνους. Έχω ακούσει και περιπ΄τωσεις που δεν σου έδινε πίσω τα λεφτά το paypal.

#110   toxos73

toxos73

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 18:40

Για να είναι καλυμμένος μάλλον και κάποιος την πάτησε άσχημα από ότι φαίνεται...


Παιδια πολυ φοβαμαι οτι αυτο ειναι κολπακι ωστε το paypal να τον αποζημειωσει για το ενα ευρω, αφου αποζημειωνει την τιμη. μακαρι να κανω λαθος

Φίλε μου ότι και να κανείς, λυπάμαι που στο λέω αλλα το πολύ πολύ να σου επιστρέψουν 1 ευρω! Τα υψηλά μεταφορικά ειναι τρικ που κάνουν οι πωλητές. Οταν αγοράζεις κάτι απο ebay ο πωλητής πληρώνει ένα ποσοστό στο ebay βάση της τιμής πώλησης εκτός των μεταφορικών!!!!!!!! Ετσι λειτουργεί το ebay βάση κανονισμού!
http://pages.ebay.co.../sell/fees.html


φιλε τωρα ειδα το μηνυμα σου

#111   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/10/2012 - 18:47

Μακάρι να βρεις άκρη φίλε μου :(

#112   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/10/2012 - 18:48

Εγώ πρόσφατα αγόρασα κάτι απο Γαλλία! Κατα τη διάρκεια της πληρωμης(το account paypal το έχω ανοίξει με ελληνική διεύθυνση και πιστωτική)στο ebay, τη στιγμή που μου ζητάει να βάλω διεύθυνση αποστολής, βάζω την ελληνική διευθυνση(το ebay account το είχα ανοίξει εδώ και πολλά χρόνια που ήμουν Ιταλία με ιταλική διεύθυνση) και μετά επαληθευση της διεύθυνσης και ολοκλήρωση πληρωμής. Μου στέλνει αμέσως το ebay & το paypal confirm report της παραγγελίας και πληρωμής με τα στοιχεία που είχα βάλει για αποστολή. Ο τύπος το έστειλε στην ιταλική διεύθυνση! Ανοιξα claim και ζητούσα να μου κάνουν refund τα έξοδα αποστολής γιατι έπρεπε να μου το στειλουν μέσω φίλων που το έλαβαν στην διεύθυνση στην Ιταλία. Ενώ αρχικά απέρριψαν το claim ισχυριζόμενοι ότι ο πωλητής το έστειλε, όταν τους ξανά πήρα τηλ και επαληθευσαν τα confirm report που μου είχαν έρθει απο ebay & paypal, μου έκαναν αμέσως refund τα έξοδα αποστολής!

#113   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 01/10/2012 - 19:07

ειναι κριμα για το παιδι απλα δεν βρισκεις ευκολα ακρη δυστυχως οι ηλεκτρονικες συναλλαγες παντα κρυβουν κινδυνους και απαιτουν μεγιστη προσοχη και ...τυχη

Τελευταία επεξεργασία από: kalotina, 01/10/2012 - 19:07


#114   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/10/2012 - 19:08

Εδώ που έχουμε φτάσει και σε μαγαζί κανονικό να πας μπορεί να το ανοίξεις μετά και να έχει μέσα σαπούνι,πύλινο,goophone κτλ και μετά να μην αναγνωρίζουν τίποτα.
Το θέμα πάντα είναι από ΠΟΥ αγοράζεις και όχι το ΠΩΣ αγοράζεις.

Αναρτημένη εικόνα


#115   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/10/2012 - 19:12

Εγώ νομίζω πως ο εξυπνάκιας της αγγελίας θα έχει πάει από κάνα ίντερνετ καφέ και θα έχει κάνει όλη την εγγραφή και την αγοραπωλησία , οπότε δε νομίζω να βρεις άκρη! (Εννοώ δεν θα μπορεί να εντοπιστεί!) Εξάλλου σύμφωνα και με τους όρους του site είναι καλυμμένος και θα σου γυρίσει πίσω το ένα ευρώ!
Από την άλλη, φαντάζομαι για να πάρει τα λεφτά θα έχει δώσει κάποιον τραπεζικό λογαριασμό που , εννοείτε, θα είναι ανιχνεύσιμος!
Απλά το κακό είναι πως θέλει ψάξιμο, θέλει δικηγόρους που ν' ασχολούνται με αυτά, θέλει υπομονή, θέλει νεύρα, θέλει άπειρα mail προς αυτούς για να βρεις άκρη ... και γενικά σου έφυγε έτσι άδικα ένα σημαντικό ποσό ..., ειδικά σε μια εποχή που το χρήμα είναι δυσεύρετο!!
Αν μπορώ να σε βοηθήσω με τ' Αγγλικά που ξέρω να μου στείλεις pm για να συντάξουμε μαζί ότι θες για να τους στείλεις!!
Κουράγιο, ξεπέρασε το , ότι έγινε έγινε, ΠΡΟΣΕΧΕ από δω και πέρα, και πάνω απ' όλα η υγεία!!
Υ.γ. Εννοείτε κυνήγα το όσο μπορείς για να βρεθεί το λαμόγιο και να τιμωρηθεί!!! Και ότι θες εδώ είμαστε , είδα πολύ καλές απαντήσεις-προτάσεις από τα άλλα παιδιά και πιστεύω πως μπορούμε όλοι να σε βοηθήσουμε αν μας το ζητήσεις!!

#116   gzisis69

gzisis69

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2012 - 19:14

δεν το βλεπω να σου γυρνανε κατι παραπανω απο 1 ευρω.. δυστηχως καπου εχω ξαναδιαβασει γι αυτη την απατη πιο παλια.. ο τυπος δεν εστειλε τυχαια ουτε το σκευος ουτε εβαλε την τιμη ετσι.. και να ελεγξουν το βαρος θα βγει πολυ κοντινο μην πω ακριβως ιδιο. και να ειναι να σου επιστρεψουν λεφτα θα παρεις το 1 ευρω πισω.. δεν γινεται να αποδειξεις οτι ειχε μεσα κατι αλλο απο αυτο που πουλαγε... γι αυτο να προσεχεισ την επομενη φορα.. και να επιλεγεισ πωλητες με χιλιαδες πωλησεις και θετικα πανω απο 99 με τα υπολοιπα ουδετερα..

#117   Panosdj

Panosdj

    iPH User

  • PipPip
  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2012 - 19:20

Αν το παρουμε και ως θεμα λογικης τιμης.

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση τα εξοδα αποστολης να ειναι 700ευρω
50 ευρω λεω εγω το περισσοτερο ναι. Αλλα 700? Με την καμια..
Εξαλλου αν αυτος το πουλησει 1 ευρω τι κερδος θα εχει? αφου τα 700θα πανε στην μεταφορα :P αρα? αυτοματα υποψιαζομαστε τι παιζει και τον αφηνουμε

Ετσι λεω εγω..δεν γνωριζω κι ολλας , παντα αντικαταβολη και με ελεγχο κανω πρωτα για να ειμαστε σιγουροι.

#118   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 19:35

Δεν είναι μόνο έξοδα αποστολής, αλλά και συσκευασίας/προετοιμασίας. Όχι ότι δικαιολογούν τα 700 ευρώ, αλλά λέμε τωρα..

#119   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/10/2012 - 19:40

Ρε παιδιά απάτη είναι, ας το κυνηγήσει και θα βγάλει άκρη. Χρόνο και χρήμα χρειάζεται αλλά θα βγάλει άκρη.
Ας δοκιμάσει πρώτα σε eBay PayPal και μετά σε δίωξη Ηλ. Εγκλήματος και δικηγόρο.


#120   bobos

bobos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/10/2012 - 20:01

Paypal Αμερικης 001-888-221-1161 θα σου προτεινα να τους παρεις οσο πιο συντομα γινεται, αμα χρειαστεις καποια βοηθεια στειλε μου πμ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 37

0 μέλη, 37 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες