Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τι πρέπει να ξέρετε πριν αγοράσετε από τον electronic king


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
860 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#781   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/08/2016 - 21:26

 

Καλησπέρα!

 

Παράγγειλα τη Παρασκευή από το βασιλιά αυτό: http://www.ebay.com/...BUAAOxygj5Sd8Lf και το έστειλε σήμερα! Μου εδωσε και tacking number της FEDEX και Πέμπτη θα είναι εδώ όπως αναφέρει το tracking.

 

θα πρέπει να ανησυχώ που το έστειλε τόσο γρήγορα με όσα έχω διαβάσει; :P

 

Επειδη δεν εχω καμια εμπειρια με mac και ειναι το πρωτο μου, θα πρεπει να προσεξω/ελεγξω κατι κατα την παραλαβη στο laptop?

 

Το Apple Care το αγοραζω παιρνωντας καποιον κωδικο; Και πως το ενεργοποιω; Μπορω να το αγορασω οποιαδηποτε στιγμη μεσα στο πρωτο χρονο? Μου προτεινε να το αγορασω με  199.99 λίρες Αγγλίας, αξιζει; 

 

Καμία ανησυχία όσων αφορά το κομμάτι της αποστολής, ίσα ίσα που γλίτωσες αρκετά εγκεφαλικά. 

 

Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι το ιδιαίτερο, τα μηχανήματα που στέλνει είναι καινούργια σφραγισμένα, ότι πρόβλημα υπάρξει, έχεις την εγγύηση. 

 

Το Apple Care μπορείς όπως είπες να το αγοράσεις μέχρι και μια μέρα πριν λήξει η εγγύηση του πρώτου έτους. Δες λίγο eBay τι τιμές παίζουν γενικότερα, κρίνεις και πράττεις αναλόγως. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#782   jmallen3

jmallen3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2016 - 22:07

Καμία ανησυχία όσων αφορά το κομμάτι της αποστολής, ίσα ίσα που γλίτωσες αρκετά εγκεφαλικά. 

 

Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι το ιδιαίτερο, τα μηχανήματα που στέλνει είναι καινούργια σφραγισμένα, ότι πρόβλημα υπάρξει, έχεις την εγγύηση. 

 

Το Apple Care μπορείς όπως είπες να το αγοράσεις μέχρι και μια μέρα πριν λήξει η εγγύηση του πρώτου έτους. Δες λίγο eBay τι τιμές παίζουν γενικότερα, κρίνεις και πράττεις αναλόγως. 

 

Μου εκανε εντυπωση απλα που το εστειλε τοσο γρηγορα γιατι ειχα διαβασει οτι δεν τα εχει ετοιμοπαραδωτα και τα παραγγελνει απο Αμερικη πρωτα, οποτε φοβηθηκα μηπως ειναι κανενα μεταχειρισμενο, απο επιστροφη κλπ.

 

Οσον αφορα την εγγυηση, που απευθυνομαι στην Ελλαδα αν χρειαστει; Θα μου ζητησουν αποδειξη? Πως ξερουν ποτε το πηρα?

 

Για το Apple Care υπαρχει μονο για το συγκεκριμενο μοντελο ή είναι το ιδιο για ολα; Ενας κωδικος ειναι ουσιαστικα η στελνουν πακετο;



#783   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/08/2016 - 22:11

Μου εκανε εντυπωση απλα που το εστειλε τοσο γρηγορα γιατι ειχα διαβασει οτι δεν τα εχει ετοιμοπαραδωτα και τα παραγγελνει απο Αμερικη πρωτα, οποτε φοβηθηκα μηπως ειναι κανενα μεταχειρισμενο, απο επιστροφη κλπ.

Οσον αφορα την εγγυηση, που απευθυνομαι στην Ελλαδα αν χρειαστει; Θα μου ζητησουν αποδειξη? Πως ξερουν ποτε το πηρα?

Για το Apple Care υπαρχει μονο για το συγκεκριμενο μοντελο ή είναι το ιδιο για ολα; Ενας κωδικος ειναι ουσιαστικα η στελνουν πακετο;


Στους επισήμους resellers εδω στην Ελλάδα. Info quest, Document etc.
Με το που το ενεργοποιήσεις ξεκινάει και η εγγύηση σου. Με τον σειριακό αριθμό του μηχανήματος βλέπουν ότι ειναι στην εγγύηση. Δεν χρειάζεται απόδειξη.

Για Apple Care ειναι ξεχωριστά για κάθε σειρά. Άλλο για Mac mini, άλλο για iMac και άλλο για MacBook Pro retina. Να το προσέξεις αυτο.

Ένας κωδικός ειναι στην ουσία και τον ενεργοποιείς τηλεφωνικά εδω στην Ελλάδα μιλώντας με το αντίστοιχο τμήμα εδω στην Ελλάδα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#784   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 09/08/2016 - 08:34

Με γεια το εργαλειο. Ειναι απο τις πιο ωραιες αναμονες αυτη του λαπτοπ απο τον βασιλια


Sent from my iPhone using Tapatalk

#785   jmallen3

jmallen3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2016 - 18:49

Σας ευχαριστώ! Αν έχετε να προτείνετε κάποιον αξιόπιστο και οικονομικο για αγορά Apple Care αλλά και κανενα καλο gadgetακι, ειναι ευπρόσδεκτα!



#786   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/08/2016 - 12:05

Για 13" ή για 15" θες?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#787   jmallen3

jmallen3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2016 - 16:01

15" retina (2015)



#788   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/08/2016 - 02:53

Πολυ αναμονη παντως για κατι καινουργιο ....για να δουμε



#789   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 22/09/2016 - 02:30

Μα το θεό διάβασα και τις 53 σελίδες. Το ζουμί είναι 1ον κάνεις παζάρι, 2ον πρήζεις ούμπαλα μέχρι να αηδιάσεις εσύ με τον εαυτό σου κλπ 3ον ζητάς αποζημίωση με απειλή dispute αν αργεί 4ον σου έρχεται το pc πάντα κανονικά. Πολύ ωραίο μου ακούγεται. Δηλαδή και μόνο για την ίντριγκα που δημιουργείται, το αίσθημα της αδρεναλίνης, αξίζει. Έχω το macbook air 13 2011" και είμαι ανάμεσα σε macbook και macbook pro. Ίδια τιμή έχουν, δεν ξέρω όμως αν είμαι έτοιμος να θυσιάσω οθόνη για φορητότητα. Ιδανικά θα ήθελα ένα Macbook με 13" αλλά που. Δεν ξέρω αν το μάτι μου θα μπορεί να συνηθίσει στις 12... Οπότε πάω για Pro αν και δεν πρόκειται ποτέ να το χρησιμοποιήσω στο μέγιστο των δυνατοτήτων του. Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω.. Είμαστε λογικά ούτε 2 βδομάδες από την ανακοίνωση των νέων Macbook Pro. Ο king πρόκειται να αρχίσει με τις ίδιες τιμές που έχει το τωρινό μοντέλο με το Force Trackpad (899 λίρες) ή πρέπει να περιμένεις αρκετά για να πέσουν οι τιμές;



#790   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2016 - 22:54

ο τύπος είναι στον κόμο της παραρούνας ή του Marlboro.

 

Έχει τα μοντέλα stiw 15" late 13, mid 14 kai mid 15 στην ίδια τιμή. Τσέκαρε ME294, MGXC2, MJLT2

 

Έχει κάψει φλάντζα ο τύπος... άραγε περιμένει να δώσει κανείς τα ίδια χρήματα για να πάρει late 13" ??? 

 

Ξαι φαίνεται να έχει σε όλα stock...



#791   djnet71

djnet71

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@jvakalakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/10/2016 - 18:14

 

Καλησπέρα!

 

Παράγγειλα τη Παρασκευή από το βασιλιά αυτό: http://www.ebay.com/...BUAAOxygj5Sd8Lf και το έστειλε σήμερα! Μου εδωσε και tacking number της FEDEX και Πέμπτη θα είναι εδώ όπως αναφέρει το tracking.

 

θα πρέπει να ανησυχώ που το έστειλε τόσο γρήγορα με όσα έχω διαβάσει; :P

 

Επειδη δεν εχω καμια εμπειρια με mac και ειναι το πρωτο μου, θα πρεπει να προσεξω/ελεγξω κατι κατα την παραλαβη στο laptop?

 

Το Apple Care το αγοραζω παιρνωντας καποιον κωδικο; Και πως το ενεργοποιω; Μπορω να το αγορασω οποιαδηποτε στιγμη μεσα στο πρωτο χρονο? Μου προτεινε να το αγορασω με  199.99 λίρες Αγγλίας, αξιζει; 

 

Φίλε να ανάψεις κεράκι (και ας μην έχεις απαντήσει ακόμα στο Pm που σου έχω στείλει για την αγορά σου)!!!

Εγώ το παράγγειλα & το πλήρωσα με epxress priority (49.99GBP) την Παρασκευή απόγευμα 30/9 και ούτε Σάββατο ούτε σήμερα το έκανε shipping και ούτε φυσικά έστειλε tracking number!

Ξεκίνησα από το Σάββατο μηνύματα και μου έγραψε πως θα μου στείλει σήμερα!Σήμερα το απόγευμα του ξαναέστειλα και αφού τον απείλησα με άνοιγμα issue στο ebay και στο pay pal μου απάντησε πως θα μου στείλει το tracking number σήμερα μέσα στην ημέρα αργότερα! 

 

Να είναι καλά η efib για τις συμβουλές της που είναι και εκείνη παθούσα!!!

Άντε να δούμε πόσο θα κρατήσει αυτό το θρίλερ!



#792   djnet71

djnet71

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@jvakalakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/10/2016 - 20:34

Παίδες τελικά το θρίλερ κράτησε συνολικά 4 εργάσιμες!!!Συνοπτικά....Παρασκευή παραγγέλνω και πληρώνω.Από Σάββατο ξεκινάω να ζητάω tracking number,την Δευτέρα πιο επίμονα όλη την μέρα.Το ίδιο την Τρίτη επίμονα και με απειλές για dispute στο PayPal και αρνητικό feedback!!!Τρίτη απόγευμα τελικά το στέλνει και μου έρχεται και το tracking number Που το τσέκαρα άμεσα και όντως ήταν οκ και δήλωνε πως την Πέμπτη το μεσημέρι θα το είχα(είχα πληρώσει έτσι κι αλλιώς express priority με fedex)!

όντως Πέμπτη μεσημέρι παραλαμβάνω το κουτί ....ανοίγω και όλα OK!!!!

Έδρασα βάση προγενέστερων παθόντων και με to the point συμβουλές από παλιότερους αγοραστές από τον King και ευτυχώς όλα πήγαν καλά γιατί ένα άγχος το είχα λόγω τόσο μεγάλου ποσού!

Τέλος καλά όλα καλά....γλύτωσα και γύρω στα 350-400 ευρώ από το να το αγόραζα από Ελλάδα από Σκρουτζομάγαζα και τώρα έχω πέσει με τα μούτρα να μάθω το OS X!!!



#793   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 07/10/2016 - 20:47

Παίδες τελικά το θρίλερ κράτησε συνολικά 4 εργάσιμες!!!Συνοπτικά....Παρασκευή παραγγέλνω και πληρώνω.Από Σάββατο ξεκινάω να ζητάω tracking number,την Δευτέρα πιο επίμονα όλη την μέρα.Το ίδιο την Τρίτη επίμονα και με απειλές για dispute στο PayPal και αρνητικό feedback!!!Τρίτη απόγευμα τελικά το στέλνει και μου έρχεται και το tracking number Που το τσέκαρα άμεσα και όντως ήταν οκ και δήλωνε πως την Πέμπτη το μεσημέρι θα το είχα(είχα πληρώσει έτσι κι αλλιώς express priority με fedex)!
όντως Πέμπτη μεσημέρι παραλαμβάνω το κουτί ....ανοίγω και όλα OK!!!!
Έδρασα βάση προγενέστερων παθόντων και με to the point συμβουλές από παλιότερους αγοραστές από τον King και ευτυχώς όλα πήγαν καλά γιατί ένα άγχος το είχα λόγω τόσο μεγάλου ποσού!
Τέλος καλά όλα καλά....γλύτωσα και γύρω στα 350-400 ευρώ από το να το αγόραζα από Ελλάδα από Σκρουτζομάγαζα και τώρα έχω πέσει με τα μούτρα να μάθω το OS X!!!


Του ζήτησες κανά λεφτό/απλ κεαρ;

#794   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 07/10/2016 - 20:48

Για ψυχική οδύνη ρε παιδί μου...!

#795   djnet71

djnet71

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@jvakalakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/10/2016 - 20:52

Μου είπε κ καλά πως μου έκανε επέκταση στην εγγύηση ένα ακόμα χρόνο αλλά τελικά είναι παπαριά.Μίλησα με apple Hellas κ μου είπαν πως εχω ενα χρόνο στην Ελλάδα κ οτι παραπάνω μου έδωσε ο πωλητής ισχύει για την χώρα που είναι η έδρα του πωλητή!
Και τέλος σήμερα το απόγευμα 20 λίρες partial refund.
Αυτά!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες