Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τι πρέπει να ξέρετε πριν αγοράσετε από τον electronic king


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
860 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#796   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/10/2016 - 23:06

Μου πρότεινε ο βασιλιάς Apple care και δέχτηκα, υπάρχει περίπτωση να με δουλέψει και να το κόψει μετά από κάποιους μήνες; Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Δε στέλνει κουτί, μόνο κωδικό μέσω email.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#797   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/11/2016 - 09:54

Μου πρότεινε ο βασιλιάς Apple care και δέχτηκα, υπάρχει περίπτωση να με δουλέψει και να το κόψει μετά από κάποιους μήνες; Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Δε στέλνει κουτί, μόνο κωδικό μέσω email.

Τελικά το φοβήθηκα και του είπα ότι δεν θέλω μόνο κωδικό μέσω email. Στα συν του ότι πρότεινε ο ίδιος refund το οποίο και έκανε αμέσως. 

Το ίδιο το macbook pro το παράγγειλα την Κυριακή και ακόμα δεν έχει γίνει ship. Τον πρήζω κάθε μέρα και του έχω πει αν δεν το κάνει ship μέχρι αύριο το απόγευμα τότε ακυρώνω την παραγγελία και ανοίγω case στο ebay. Στη σελίδα στο ebay έλεγε ότι κάνει ship την ίδια εργάσιμη.

Γενικά απαντάει γρήγορα στα μηνύματα και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Διαβάζω επίσης στο ίντερνετ για κόσμο (εκτός Ελλάδας) που παρέλαβε μεταχειρισμένα αντικείμενα και όχι καινούρια, και μετά έμπλεξαν. Λίγες περιπτώσεις είναι η αλήθεια μπροστά στα εκατοντάδες που πουλάει. Είχε κανείς εδώ τέτοιο πρόβλημα; Μη μου έρθει macbook με warranty 6μηνο αντί για χρόνο πχ (ή ακόμα χειρότερα να έχει λήξει γιατί και τέτοια περίπτωση αναφέρθηκε). Εφόσον λέει ότι έχουν μέσα Yosemite, σημαίνει ότι έχουν αγοραστεί από αυτόν πριν τις 30.9.2015, έτσι δεν είναι; Πότε καταχωρείται η ημερομηνία στην Apple για την εγγηύση; Αγόρασε κανείς πρόσφατα να έχει άποψη;


Τελευταία επεξεργασία από: thagkol, 02/11/2016 - 09:54


#798   tiger94

tiger94

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2016 - 22:55

Αγόρασα Macbook pro 2015 στις 30/10/2016 (1000 ebay transaction!). Μετά απο 2 ημέρες του ζήτησα fedex tracking number.. και μου είπε ότι έχει αναχωρήσει .. αλλά χωρίς να μου δώσει tracking.. 

Πριν λίγο του έστειλα "ευγενικό" message ότι θα προχωρήσω σε paypal refund case. Να δούμε που θα πάει η βαλίτσα.. Ας έρθει το εργαλείο με το καλό και όλα καλά! :)

 

Μπράβο στον αρχηγό που ξεκίνησε το ζήτημα πριν 4 χρόνια!!! 

 

Όπως και να έχει το Paypal είναι εγγύηση για τέτοια transactions.. 



#799   djnet71

djnet71

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@jvakalakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/11/2016 - 09:40

Παίδες πείτε του πως αν μέσα στην ημέρα δεν δώσει tracking number θα κάνετε dispute στο pay pal!Εγώ αγόρασα πειν λίγο καιρό Παρασκευή απόγευμα κ από την επόμενη του έστελνα μηνύματα για tracking number.Τελικά το έστειλε Τρίτη μεσημέρι και Πέμπτη μεσημέρι παρέλαβα το δέμα!Με El Capitan μέσα ολοκαίνουργιο κ από εμένα ενεργοποιήθηκε και η εγγύηση!Όσο για το AppleCare αυτός οι της στέλνει μόνο τον κωδικό γιατί τον ρώτησα κι εγώ.Μου το έδινε 199 λίρες(MacBook Pro retina 15.4).Το ψιλό φοβήθηκα όμως κ ψάχτηκα στο eBay και βρήκα με 199λίρες συν 23 λίρες μεταφορικά κ περιμένω το κουτάκι!!!Μιλάμε για 100+ πιο κάτω από το αντίστοιχο που πουλιέται εδώ Ελλάδα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#800   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/11/2016 - 12:36

Παιδιά, παρέλαβε το λάπτοπ η αδερφή μου σε σφραγισμένο κουτί. Θα μου το φέρει την άλλη εβδομάδα. 
Το πρόβλημα είναι το εξής. Βάζω το Serial Number εδώ https://checkcoverage.apple.com/ για να τσεκάρω την εγγύηση, και μου βγάζει μήνυμα 
Please validate your product's purchase date.
Apple is unable to provide information about your service coverage. Please sign in with your Apple ID and provide your product's date of purchase so that we can display your coverage information.

 

Παίζει ρόλο ότι το μηχάνημα δεν έχει ανοιχτεί ακόμα άρα λογικά δεν έχει ενεργοποιηθεί κιόλας; Αλλιώς πού θα βρω το date of purchase, σιγά μην ασχοληθεί ο electronic king με αυτό.


Τελευταία επεξεργασία από: thagkol, 04/11/2016 - 12:37


#801   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/11/2016 - 12:43

Πρέπει να γίνει εν/ποίηση για να δεις τις πληροφορίες.

 

Μην αγχώνεσαι, η εγγύηση ξεκινάει με την εν/ποίηση του.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#802   tiger94

tiger94

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2016 - 12:43

@thagol --> Μεγειά το εργαλείο... Αγόρασες το macbook pro την Κυριακή 30/10/2016 και σου ήρθε σήμερα; 


Τελευταία επεξεργασία από: tiger94, 04/11/2016 - 12:45


#803   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/11/2016 - 12:46

@thagol --> Μεγειά το εργαλείο... Αγόρασες το macbook pro την Κυριακή 30/10/2016 και σου ήρθε σήμερα; 

Ευχαριστώ πολύ. Το πλήρωσα Κυριακή βράδυ και παρέλαβε συγγενικό μου πρόσωπο στο Λονδίνο χτες το μεσημέρι, μια και έρχεται την άλλη εβδομάδα και τα μεταφορικά για Λονδίνο ήταν δωρεάν. Αν ήταν για Ελλάδα θα έκανε λογικά 1-2 μέρες ακόμα.

 

Πρέπει να γίνει εν/ποίηση για να δεις τις πληροφορίες.

 

Μην αγχώνεσαι, η εγγύηση ξεκινάει με την εν/ποίηση του.

Επειδή θα το πάρω στα χέρια μου σε μία εβδομάδα, δε θα υπάρχει πρόβλημα, έτσι; Μη βάλω το συγγενή μου που το έχει παραλάβει να το ενεργοποιήσει αυτός και χάσω τη χαρά!

Απλά μου έστειλε το S/N για να το τσεκάρω και μου έβγαλε αυτό το μήνυμα που με άγχωσε, γιατί απόδειξη αγοράς δεν πρόκειται να στείλει ποτέ ο electronic king.


Τελευταία επεξεργασία από: thagkol, 04/11/2016 - 12:49


#804   tiger94

tiger94

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2016 - 12:49

Ευχαριστώ πολύ. Το πλήρωσα Κυριακή βράδυ και παρέλαβε συγγενικό μου πρόσωπο στο Λονδίνο χτες το μεσημέρι, μια και έρχεται την άλλη εβδομάδα και τα μεταφορικά για Λονδίνο ήταν δωρεάν. Αν ήταν για Ελλάδα θα έκανε λογικά 1-2 μέρες ακόμα.

Μια χαρά! Και εγώ περιμένω απο την Κυριακή ξημερώματα το Macbook Pro 2.5GHz 2.5 GHz 15.4" MJLT2 i7 16GB RAM 512GB RETINA 2015 ... ακόμα δεν μου έχει δώσει tracking .. αλλά μου είπε θα το κάνει σήμερα...



#805   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/11/2016 - 12:56

Μια χαρά! Και εγώ περιμένω απο την Κυριακή ξημερώματα το Macbook Pro 2.5GHz 2.5 GHz 15.4" MJLT2 i7 16GB RAM 512GB RETINA 2015 ... ακόμα δεν μου έχει δώσει tracking .. αλλά μου είπε θα το κάνει σήμερα...

Σε μένα ήταν πολύ σωστός, εντάξει δεν έκανε και ship αυθημερόν που λέει στο site του, αλλά ψέματα δε μου είπε σε καμία στιγμή. Επειδή τον έπρηζα από την πρώτη μέρα, την Τρίτη τον ρωτάω τι γίνεται πολύ αργεί το tracking number και μου λέει θα έχεις το laptop Τετάρτη ή Πέμπτη. Τετάρτη μεσημέρι ξαναρωτάω και μου λέει θα σου στείλω το tracking number σε 2 ώρες, το έστειλε τελικά σε 1 ώρα και Πέμπτη παρέλαβαν στο Λονδίνο.

Στα συν του επίσης όπως έγραψα και πιο πάνω, ότι μου πούλησε apple care, αλλά μετά το μετάνιωσα όταν είπε ότι στέλνει μόνο κωδικό και πρότεινε μόνος του refund το οποίο και έκανε την ίδια μέρα.


Τελευταία επεξεργασία από: thagkol, 04/11/2016 - 12:58


#806   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/11/2016 - 12:56

Επειδή θα το πάρω στα χέρια μου σε μία εβδομάδα, δε θα υπάρχει πρόβλημα, έτσι; Μη βάλω το συγγενή μου που το έχει παραλάβει να το ενεργοποιήσει αυτός και χάσω τη χαρά!

Απλά μου έστειλε το S/N για να το τσεκάρω και μου έβγαλε αυτό το μήνυμα που με άγχωσε, γιατί απόδειξη αγοράς δεν πρόκειται να στείλει ποτέ ο electronic king.

Κανένα πρόβλημα πουθενά.

 

Όταν το πάρεις με το καλό θα δεις όλες τις πληροφορείες. Μεγειές.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#807   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/11/2016 - 13:04

Κανένα πρόβλημα πουθενά.

 

Όταν το πάρεις με το καλό θα δεις όλες τις πληροφορείες. Μεγειές.

Ευχαριστώ πολύ. Πληροφοριακά για όποιον ενδιαφέρεται για να ξέρετε πόσο κατεβαίνει η τιμή, πήρα το 13άρι 256GB. Το πουλούσε 1099 λίρες, ένανα offer με 1050 και το δέχτηκε αμέσως. Απλά είχαν φάει κόλλημα οι αγγλικές κάρτες για ανεξήγητο λόγο και με έγδυσε το paypal στην ισοτιμία (1220 ευρώ αντί για 1170 που ήταν το κανονικό). Παρεπιπτόντως δούλεψε αμέσως η ελληνική κάρτα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με capital controls κλπ.

Σήμερα είδα το ανέβασε από 1099 σε 1149 λίρες.


Τελευταία επεξεργασία από: thagkol, 04/11/2016 - 13:07


#808   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/11/2016 - 16:08

Μόλις μου έκανε και refund άλλες 10 λίρες, επειδή μου έβαλε αγγλικό αντάπτορα και όχι ευρωπαϊκό όπως είχα ζητήσει. Πραγματικά άψογος ο βασιλιάς.



#809   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/11/2016 - 16:39

Με τις μέρες του είναι.. Τον πέτυχες στις καλές του.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#810   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2016 - 19:01

ρε παιδιά, πως και αποφασίζετε για το μοντέλο 2015 ενώ έχουν ανακοινωθεί τα καινούρια ?

 

Δε διστάζετε? Δε λέω ότι είναι κακά... ακόμα και γω το σκέφτομαι για 15άρι mid-15 αλλά δεν είναι κάπως ....?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες