Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τι πρέπει να ξέρετε πριν αγοράσετε από τον electronic king


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
860 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#826   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 06/11/2016 - 23:38

Ναι βρε, συμφωνούμε. Συμπληρωματικά τα έγραψα για να υπάρχει όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα για το θέμα.
Για την εφορία όμως θα διαφωνήσω....Καλό είναι να αποφύγεις το μάτι του έφορα εξ αρχής και να μη φτάσεις σε σημείο να δικαιολογήσεις αγορές... Ειδικά τώρα, εν μέσω των γνωστών καταστάσεων που ζούμε. ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#827   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2016 - 23:54

Ναι βρε, συμφωνούμε. Συμπληρωματικά τα έγραψα για να υπάρχει όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα για το θέμα.
Για την εφορία όμως θα διαφωνήσω....Καλό είναι να αποφύγεις το μάτι του έφορα εξ αρχής και να μη φτάσεις σε σημείο να δικαιολογήσεις αγορές... Ειδικά τώρα, εν μέσω των γνωστών καταστάσεων που ζούμε. ;)

Δεν πρεπει να δηλωνεις σαν επαγγελματιας ολες τις ενδοκοινοτικες συναλλαγες η μονο απο καποιο ποσο και πανω?

Παντως ολα οσα γραψατε ειναι πολυ χρησιμα και να ειστε καλα για το κοπο που κανατε.Παντως νομιζω οτι για αγορα πχ απο τον King θα πρεπει ο επαγγελματιας φιλος η γνωστος να εχει ΦΠΑ registered ωστε να φαινεται στην Ευρωπαικη Βαση Δεδομενων? Δηλ δεν αρκει μονο ενα εταιρικο ΦΠΑ αλλα θα πρεπει να εχει γινει μια καποια μεταβολη στην Εφορια. Περισσοτερο ρωταω λογω του οτι ειμαστε στο τοπικ το συγκεκριμενο που αναφερεται σε αγορα απο ebay



#828   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 07/11/2016 - 00:06

Έτσι ακριβώς, πρέπει ο ΑΦΜ να είναι δηλωμένος για ενδοκοινοτικές στην εφορία. Αλλά εκεί έχει διαφορετική διαδικασία.
Ο φίλος fouskmech ανέλυσε το πως μπορείς να αγοράσεις αντίστοιχο μηχάνημα από Ελλάδα, ενδεχομένως και φτηνότερα από τον βασιλιά, αν υπάρχει δυνατότητα να κοπεί τιμολόγιο σε κάποιον φίλο/γνωστό επιτηδευματία.
Γι' αυτό και όλη η παραπάνω ανάλυση. Sorry αν βγήκαμε off :)

#829   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2016 - 00:24

τι σορρυ, μια χαρα τα γραψατε γιατι οντως ενδιαφερει και το εδω. Απλα εδω θα πρεπει να πληρωσεις το ΦΠΑ κανονικα και να το παρεις πισω στο τριμηνο απο τον γνωστο που θα σου εξυπηρετησει εκτος και αν σου δωσει επιτοπου την αξια του ΦΠΑ με το που θα παρει το τιμολογιο στα χερια του.Σε ενδοκοινοτικες συναλλαγες πληρωνεις την αξια χωρις το ΦΠΑ.



#830   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 07/11/2016 - 00:36

υπαρχει τέτοια δυνατότητα με τον king?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

#831   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/11/2016 - 10:36

υπαρχει τέτοια δυνατότητα με τον king?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Όχι, αυτός πουλάει χωρίς ΦΠΑ ούτως ή άλλως (δεν ξέρω τι κομπίνα κάνει, αλλά ισχύει)



#832   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2016 - 17:58

O king πουλάει ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.

 

To e-mac.eu μπορεί να σου πουλήσει χωρίς να πληρώσεις το 15% που είναι το γερμανικό ΦΠΑ. Από εκεί έχω πάρει το MGX82 που έχω.

 

Με ενδοκοινοτική συναλλαγή, μπορεί να αγοράσει κανείς από τα:

 

www.e-mac.eu

www.expansys.com.gr

www.handtec.co.uk

www.clove.co.uk

www.computeruniverse.net

 

Sorry για το off-topic αλλά να ενημερώσουμε τον κόσμο......



#833   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2016 - 18:11

το γερμανικό ΦΠΑ είναι 19% όχι 15%. Έκανα λάθος πριν....



#834   tiger94

tiger94

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2016 - 23:57

Στο τηλέφωνο λέει ότι λειτουργει Δευ-Παρ.. αλλά αφού θα περάσω μια βόλτα για Leroy σήμερα που είναι ανοικτά, θα πάω και απο orbit να τους χτυπήσω την πόρτα... 

Τελικά τις Κυριακές δεν υπάρχει κανείς στην orbit! Σήμερα παρέλαβα το τούμπανο (8 ημέρες μετά την αγορά απο ebay) !! Brand new 100% με τη ζελατίνα άθικτη και τώρα κάνω την εγκατάσταση των προγραμμάτων !

Μπορεί να τα έχωσα και εγώ με τη σειρά μου στον King.. αλλά τελικά όλα καλά !

 

$$$ Βασιλιάς 4 Ever $$$ 



#835   TheTruth

TheTruth

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2016 - 01:01

Παιδιά 780€ απο Αμερική για macbook pro secondhand 15αρι retina late 2013 16gb ram 500ssd i7 2.7 iris + nvidia 750m πως σας φαίνεται;

*237 batt cycles

#836   djnet71

djnet71

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@jvakalakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/11/2016 - 10:17

Παιδιά 780€ απο Αμερική για macbook pro secondhand 15αρι retina late 2013 16gb ram 500ssd i7 2.7 iris + nvidia 750m πως σας φαίνεται;

*237 batt cycles

Τσέκαρες τι παίζει με τελωνείο;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#837   TheTruth

TheTruth

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/11/2016 - 16:38

Ναι θα μου το στειλουν ή με Xpresspost από καναδα ή με usps απο αμερικη με μειωμενη αναγραφομενη

#838   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2016 - 19:01

Πύραυλος φαίνεται, είναι βασικά το ΜΕ294 (late-13) το οποίο πρακτικά είναι όμοιο με το MGXC2 (mid-14) μοντέλο.

 

Πολύ δυνατά μηχανήματα, απλά έχουν πιο αργό δίσκο από το mid-15, και ΔΕΝ έχουν και force tourch trackpad.

 

Να το πάρεις αν είναι σε πολύ καλή κατάσταση.



#839   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2016 - 19:10

Ναι θα μου το στειλουν ή με Xpresspost από καναδα ή με usps απο αμερικη με μειωμενη αναγραφομενη

πρώτο πρέπει να σιγουρέψεις ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ δεύτερον να υπολογίζεις άλλο ένα 300 (αυθαίρετα το λέω το νούμερο από δική μου εισαγωγή ebay macbook,αλλά αν δεις κοστολόγηση εκεί είσαι στο πάνω κάτω)

όχι ιδιωτική εταιρεία διότι χρεώνει και τον αέρα που αναπνέουμε  



#840   TheTruth

TheTruth

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/11/2016 - 19:49

Παιδιά ευχαριστώ, με δεδομένη τη χαμηλή αναγραφομένη, την επιλογη ταχυδρομείου-ΕΛΤΑ και τα μεταφορικα μέσα στη τιμή, εμένα με ενδιαφέρει κατα πόσο 780€ (Φιλική τελική τιμή) είναι πολλά για μοντέλο τριετίας;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)