Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#14116   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2018 - 19:43

1. Πoλυ πιο ομορφο το Χ και βολικο στο πιασιμο
2 το face id αν και μετριο ακομα οσο αφορα τις λειτουργικες γωνιες ειναι το μελλον οσο και να ακουγεται καπως
3 δεν με ενδιεφερε ποτε και ουτε προκειται
4 χρησιμο οντως σε καποιες περιπτωσεις και το χρησιμοποιω μια φορα στο τοσο στο android χωρις ομως να μου λειπει
5 ουτε που τα δουλευω γιατι στην τελικη παντα καταληγω μεσα στην εφαρμογη
6 δεν εχω note αλλα εχω pro που ειναι οντως εργαλειο δουλειας με οθοναρα που βγαζει ματια
7 σε δουλεια να βρισκομαστε...δεν θα παρω γιατι απλα οτι συσκευη android εχω αρχιζει να την φορτωνω μετανοιωνω την ωρα και την στιγμη. Περι youtube κλπ οντως ειναι ωραια να μπορεις να κατεβαζεις χωρις περιορισμους αλλα πιστεψε μου εχω δωσει ενα σκασμο σε λαπτοπ και σταθερα και προτιμω την εμπειρια χρησης τους απο οποιοδηποτε smartphone.Μην τρελλαθουμε κιολας

Εν τελει, σε ολα υπαρχει αντιλογος και τα παντα βαδιζουν συμφωνα με τις αναγκες μας, υπαρκτες η οχι.Τωρα τα περι ψαγμενων χρηστων, power user και συναφη μαρκετινιστικα τα ακουω βερεσε. Τωρα διπλα μου εχω τον κολλητο μου με ενα pixel2 και με s8 ο οποιος το παιζει γνωστης γιατι απλα κατεβαζει 50 εφαρμογες καθε μερα στη συσκευη και διαγραφει αλλες 60 :P Tωρα πως ο απλος χρηστης θα μαθει να δουλευει itunes αυτο ειναι αλλη ιστορια και επισης το να βαζεις τα 2 λειτουργικα σε καλουπια αναλογα με τις γνωσεις των χρηστων και αυτο παλι δεν το καταλαβαινω. Η πραγματικοτητα γυρω μου αλλα μου λεει

1)Πιο βολικό στο μέγεθος ναι πιο όμορφο υποκειμενικό...Το notch πάντως αηδία!
2)Το Face ID ξέρεις καλά πως αν υπήρχε Touch ID ελάχιστοι θα το χρησιμοποιούσαν...Μπορώ να σου αναφέρω πολλές στιγμές της καθημερινότητας που δε βολεύει...
3)Το έγραψα ότι για entry level και μέσους χρήστες το iPhone είναι εξαιρετικό.
4)Το ίδιο με το 3
5)Το ίδιο με το 3 και το 4...Όταν λόγω δουλειάς έχεις 4-5 διαφορετικούς λογαριασμούς και δέχεσαι ένα καρό μειλ μέσω του widget κανείς τη δουλειά στο 1/4 του χρόνου.Για απλό χρήστη έχεις δίκιο.
6)Το note πέρα από θέμα μπαταρίας σε όλα τα αλλά και ειδικά στην οθόνη πλεονεκτεί σε σχέση με το mate pro αν εννοείς αυτό.
7)Στο γυμναστήριο που θέλω να χαζεύω video clip στο διάδρομο καταλαβαίνεις ότι δε θα μπορούσα να κουβαλάω pc.
Επίσης εφαρμογές όπως το caller Id,το Greek wha finder για κάποιους είναι απαραίτητες και μάλιστα λόγος που κάποιος κάνει jailbreak σε iPhone.

Την AoD που βολεύει πολύ είδα δε την ανέφερες :)
Φιλε αυτή τη στιγμή σου γράφω από iPad Pro,έχω περάσει από iPhone 3,3GS,4,5s,6,6s plus,7plus,X και πριν κανα μήνα ο κολλητός μου που ήθελε κινητό για να το κρατήσει καιρό και για χρήση τηλεφώνου κατά βάση αλλά και social media το 8 plus του είπα και πήρε.Και η γυναίκα μου το 7 plus που είχα χρησιμοποιεί.
Θέλω να πω πως δεν έχω καμμία εμπάθεια απλά δε γίνεται να μη βλέπω την πραγματικότητα γιατί στην τελική τους πληρώνω...

Αν είδες πουθενά δε σου έγραψα για ποσότητα εφαρμογών στην τελική σε αυτό υπερτερεί η Apple όπως και στην ποιότητα,έγραψα για εφαρμογές που δεν επιτρέπει η Apple για τα γνωστά της κολλήματα...
Επίσης δεν έγραψα για power user παρά μόνο για επαγγελματική χρήση...Πχ για κάποιον που παίζει παιχνίδια προφανώς η Apple πλεονεκτεί...
Δες το πιο ανοικτά και θα δεις έχω δίκιο στην τελική κατά βάση και γω Apple οπαδός είμαι απλά πλέον έχει ανοίξει η ψαλίδα Γι αυτό είμαι σε Android...Μόλις η Apple βελτιώσει κάποια πράγματα πάλι εκεί θα είμαι.

Υ.Γ.Ειλικρινα αν έπρεπε ντε και καλά να έχω iPhone το 8 plus θα έπαιρνα και όχι το Χ.

Τελευταία επεξεργασία από: eddiedimitris, 20/03/2018 - 19:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#14117   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/03/2018 - 21:25

Κοιτα και εμένα το οικοσύστημα μέχρι πρότινος κατά βάση apple ήταν...
Αν κάποιος κανει απλή χρήση τηλεφώνου,λίγο κοινωνικά δίκτυα και κανα mail το iPhone είναι μια χαρά δε χρειάζεται κάτι άλλο.Αν όμως κάνει πιο ζόρικη χρήση ειδικά αν συνδέεται με τη δουλειά τότε έχει μείνει πίσω πολύ.

1)Οθόνη μικρότερη και με notch...
2)Καλό το Face ID αλλά ένα μήνα που το είχα το Touch ID μου έλειψε πολύ.
3)Dual sim,πολύ χρήσιμο να έχεις πετάξει για δεύτερη μια frog και να έχεις για πλάκα 10 gb δεδομένων για να κινείσαι ελεύθερα.
4)Ηχογράφηση κλήσεων,δεν κρατάς σημειώσεις τίποτα...Ηχογραφουνται οι κλήσεις και τις διαγράφεις μετά.
5)widget...βλέπεις τη λίστα των email χωρίς καν να μπεις στην εφαρμογή μέσω των widget...Το ίδιο ισχύει με το ραντεβολογιο...
6)Αν έχεις note τότε και το Spen είναι εξαιρετικό εργαλείο δουλειάς....
7)Περισσότερες ελεύθερες εφαρμογές λόγω πιο ανοικτού λογισμικού εκτός και αν έχεις κάνει jailbreak πράγμα χλωμό.
8)Κατεβάζεις απευθείας βίντεο απ το YouTube σε ότι φορματ θες χωρίς να ψάχνεις κάθε τόσο αν έχει αφήσει εφαρμογή η Apple στο AppStore διαθέσιμη μέχρι να τη σβήσει και αυτή.

Όλα τα παραπάνω και μερικά ακόμα προφανώς δεν αφορούν απλό χρήστη...Για τον απλό χρήστη το iPhone θα το πρότεινα περισσότερο από μια συσκευή Android.

Το να ακούς μουσική από το YouTube, με άθλιο ήχο τις περισσότερες φορές, σε κάνει προχωρημένο χρήστη και είναι κριτήριο για αγορά smartphone? Πραγματικά με ξεπερνάει...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14118   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2018 - 21:43

Το να ακούς μουσική από το YouTube, με άθλιο ήχο τις περισσότερες φορές, σε κάνει προχωρημένο χρήστη και είναι κριτήριο για αγορά smartphone? Πραγματικά με ξεπερνάει...
Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλε πίνεις??Απλα είπα ότι με βολεύει στο γυμναστηριο να χαζεύω στο διάδρομο video clip...Από όλα τα παραπάνω αυτό κατάλαβες?Αντε καληνύχτα...

Υ.Γ.Ενημερωτικα όχι ότι θα το καταλάβεις κιόλας αλλά εδώ και καιρό στο YouTube έχει πολύ καλά 4K video με πολύ καλό ήχο...Βέβαια αυτό δεν έχει σχέση με την επιλογή κινητού...Απλά είναι παράδειγμα ελευθερίας του λογισμικού και must για όσους κάνουν jailbreak αλλά οκ σε καταλαβαίνω...

Τελευταία επεξεργασία από: eddiedimitris, 20/03/2018 - 21:45


#14119   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/03/2018 - 21:53

Κοιτα και εμένα το οικοσύστημα μέχρι πρότινος κατά βάση apple ήταν...
Αν κάποιος κανει απλή χρήση τηλεφώνου,λίγο κοινωνικά δίκτυα και κανα mail το iPhone είναι μια χαρά δε χρειάζεται κάτι άλλο.Αν όμως κάνει πιο ζόρικη χρήση ειδικά αν συνδέεται με τη δουλειά τότε έχει μείνει πίσω πολύ.

1)Οθόνη μικρότερη και με notch...
2)Καλό το Face ID αλλά ένα μήνα που το είχα το Touch ID μου έλειψε πολύ.
3)Dual sim,πολύ χρήσιμο να έχεις πετάξει για δεύτερη μια frog και να έχεις για πλάκα 10 gb δεδομένων για να κινείσαι ελεύθερα.
4)Ηχογράφηση κλήσεων,δεν κρατάς σημειώσεις τίποτα...Ηχογραφουνται οι κλήσεις και τις διαγράφεις μετά.
5)widget...βλέπεις τη λίστα των email χωρίς καν να μπεις στην εφαρμογή μέσω των widget...Το ίδιο ισχύει με το ραντεβολογιο...
6)Αν έχεις note τότε και το Spen είναι εξαιρετικό εργαλείο δουλειάς....
7)Περισσότερες ελεύθερες εφαρμογές λόγω πιο ανοικτού λογισμικού εκτός και αν έχεις κάνει jailbreak πράγμα χλωμό.
B)Κατεβάζεις απευθείας βίντεο απ το YouTube σε ότι φορματ θες χωρίς να ψάχνεις κάθε τόσο αν έχει αφήσει εφαρμογή η Apple στο AppStore διαθέσιμη μέχρι να τη σβήσει και αυτή.

Όλα τα παραπάνω και μερικά ακόμα προφανώς δεν αφορούν απλό χρήστη...Για τον απλό χρήστη το iPhone θα το πρότεινα περισσότερο από μια συσκευή Android.

Να με συμπαθάς φίλε μου αλλά μάλλον δεν θυμάσαι τη γράφεις. 

 

Φιλε πίνεις??Απλα είπα ότι με βολεύει στο γυμναστηριο να χαζεύω στο διάδρομο video clip...Από όλα τα παραπάνω αυτό κατάλαβες?Αντε καληνύχτα...

Υ.Γ.Ενημερωτικα όχι ότι θα το καταλάβεις κιόλας αλλά εδώ και καιρό στο YouTube έχει πολύ καλά 4K video με πολύ καλό ήχο...Βέβαια αυτό δεν έχει σχέση με την επιλογή κινητού...Απλά είναι παράδειγμα ελευθερίας του λογισμικού και must για όσους κάνουν jailbreak αλλά οκ σε καταλαβαίνω...

Ναι είναι δύσκολο να καταλάβω... είναι τρομερό να ανακαλύπτεις το YouTube... 



#14120   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2018 - 22:10

Στο 7 γράφω περισσότερες ελεύθερες εφαρμογές και ως απλό παράδειγμα φέρνω το tubemate με το οποίο μπορείς να κατεβάζεις βίντεο απ το YouTube για να τα βλέπεις online...Αν ποτέ σου έκανες jailbreak το iPhone αντίστοιχο είναι το mxtube το οποίο ολοι το κατεβάζαμε...Εκτός αυτής της εφαρμογής αναφέρω και άλλες όπως Greek caller Id,Greek wpa finder κλπ αλλά εσυ κόλλησες εκεί...

Βέβαια το 7 είναι το ένα απ τα πολλά που αναφέρω αλλά για κάποιο λόγο σκαλωσες εκεί...Οκ ο καθένας με τα γούστα του...

Δεν υπάρχει λόγος να στο χαλάω...
Να σαι καλά καλό βράδυ.

#14121   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 23/03/2018 - 23:08

Παίδες μια βοήθεια. Θα δανείσω στον αδερφό μου το 7 αρι μου και θα έχω για λίγο καιρό ένα s7. Οκ για τις φωτό και αυτά ξέρω πως θα τα φέρω στο Samsung. Με τους κωδικούς από διάφορες εφαρμογές και σελίδες στο ιντερνετ που έχω με δακτυλικό αποτύπωμα και τους πιο πολλούς δεν τους θυμαμαι μπορώ να τους περάσω και αυτούς στο Samsung από την επαναφορά που βγάζει στην αρχή μαζί με φωτό επαφές και τέτοια;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14122   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 02/05/2018 - 21:37

Άσχετο..αλλά μια αλλαγή από 7plus σε oneplus 5t αξίζει αυτή την εποχή;;;
Θα με βοηθούσαν τεκμηριωμένες απαντήσεις...

#14123   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/05/2018 - 21:41

Άσχετο..αλλά μια αλλαγή από 7plus σε oneplus 5t αξίζει αυτή την εποχή;;;
Θα με βοηθούσαν τεκμηριωμένες απαντήσεις...

Προσωπικά πιστεύω δεν αξίζει η μετάβαση. Οθόνη δεν έχει καλύτερη, κάμερα επίσης. Βάλε ότι έχει και Android με ότι αυτό συνεπάγεται και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει. 

 

Αν από την άλλη θέλεις να δοκιμάσεις το Android, είναι όντως μια καλή συσκευή. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#14124   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 02/05/2018 - 21:45

Δεν ξέρω Δημήτρη..είχα ξαναπάει στο s4 παλιά και άντεξα 2 μήνες μόνο (με μεγάλη απώλεια χρημάτων). Με φοβίζει η μετάβαση από την μια (έχω και MacBook Pro, iPad), αλλά από την άλλη δεν έχω χρήματα για το x και βαρέθηκα το ίδιο καλούπι.

#14125   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 02/05/2018 - 21:47

Μιλάμε ότι επόμενη συσκευή θα είναι το 2019 Q3-Q4, το νωρίτερο, με 2 παιδιά δεν παίζουν σύντομες αλλαγές

Τελευταία επεξεργασία από: vasileiosm, 02/05/2018 - 21:47


#14126   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/05/2018 - 22:17

Δεν ξέρω Δημήτρη..είχα ξαναπάει στο s4 παλιά και άντεξα 2 μήνες μόνο (με μεγάλη απώλεια χρημάτων). Με φοβίζει η μετάβαση από την μια (έχω και MacBook Pro, iPad), αλλά από την άλλη δεν έχω χρήματα για το x και βαρέθηκα το ίδιο καλούπι.

Σε νιώθω όσον αφορά το σχέδιο και φαντάσου εγώ είμαι με 6S Plus he he. Όπως το είπες, θα χάσεις χρήματα, ειδικά από την στιγμή που έχεις κι άλλες συσκευές Apple που συνεργάζονται μεταξύ τους. 

 

Υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβρη να δούμε τι νέο θα βγει και πιστεύω θα είναι καλύτερα από άποψη τιμής και σχεδίου. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#14127   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 02/05/2018 - 22:25

Χμ..με φρέναρες (άλλο που δεν ήθελα). Ώρες ώρες θυμώνω με τον εαυτό μου που πάω να κάνω κουτσουκελες...χαχα. Καλό βράδυ

#14128   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 02/05/2018 - 23:04

Θα σου πρότεινα το s8 έχει πέσει παρά πολύ η τιμή του και αξίζει πραγματικά. Το πήρε πρόσφατα η γυναίκα μου το κινητό απλά δεν παίζεται...


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#14129   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 03/05/2018 - 06:01

Θα σου πρότεινα το s8 έχει πέσει παρά πολύ η τιμή του και αξίζει πραγματικά. Το πήρε πρόσφατα η γυναίκα μου το κινητό απλά δεν παίζεται...


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Καλήμερα...μόνο plus σκέφτομαι πλέον μετά το 7plus..

βρήκα μια ανταλλαγή μωρέ με oneplus και θα μου δώσει και 50ευρώ..για αυτό το σκέφτομαι..αλλά πρέπει να τα ζυγίσω 



#14130   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 05/05/2018 - 18:29

Καλησπέρα και από εμένα. Έρχεται ο καιρός για να βγει μια επιδότηση συνολικά 810€ από Vodafone την οποία θα χρησιμοποιήσω για αγορά τηλεφώνου για την γυναίκα μου.
Προς το παρών έχει ένα iPhone 5s. Η χρήση που κάνει είναι τηλέφωνο , messenger Viber , photo αλλά και Pinterest’s στο οποίο διαβάζει άρθρα.
Είμαι ανάμεσα σε iPhone 8 64gb για το οποίο θα δώσω επιπλέον 49€ και σε Huawei P20 128gb και μου μένουν και 110€ για να πάρω και ένα μικρότερο κινητό.
Θεωρώ ότι το Huawei είναι πιο κοντά στις απαιτήσεις λόγο και της μεγαλύτερης οθόνης. Ποια είναι η γνώμη σας;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες