Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/10/2012 - 02:39

Αυτό ακριβώς είναι ναι..Το έπιασες 100%.
Είχες μπερδευτεί μάλλον με τα overclocking σε επεξεργαστές με παιχνιδιάρικες mobos... ;)
Θυμάμαι είχα έναν intel pentium 3.0ghz με hyper-threading και τον είχα φτάσει με μια μητρική dfi 5GHz...Έζησε πολύ καιρό δεν έχω παράπονο... :)

Αλλά προφανώς το turbo boost δεν είναι επικίνδυνο για τη CPU,το overclocking είναι.

Άλλωστε αν σκεφτείς τη φiλοσοφία της Apple,αποκλείεται να έβαζε CPU που κάνει υπερχρονισμό σε όλα τα cores ανεξέλεγκτα. Εύκολα θα μπορούσε να πειραχτεί μετά αν υπήρχε η δυνατότητα.
Κι εγώ την πρώτη φορά αυτό που λες εσύ είχα καταλάβει.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 28/10/2012 - 02:40

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 28/10/2012 - 02:58

Ακριβώς....νόμιζα λαθεμένα ότι έκανε ένα είδος ελεγχόμενου και καπελωμένου προς τα επάνω ξεκλειδώματος - ένα ας πούμε Overclocking !! Επίσης νόμιζα ότι αυτό το Mini - Overclocking και καλά , μπορούσε να πραγματοποιηθεί ουτοση άλλος με τις υποτυπώδης ψήκτρες και γενικά εξοπλισμό που παρέχονται στα μηχανάκια , ώστε να ξεκλειδωθεί περιορισμένα ο επεξεργαστής !!
Τώρα που το κατάλαβα το turbo boost δεν είναι επικίνδυνο προφανώς....για το άλλο πρέπει να εχεις ξεκλείδωτο επεξεργαστή ( Κ ) , μητρική παιχνιδιάρικη και τρελές μνήμες + τρελή ψύξη / υγρό άζωτο και να ξέρεις να πειράζεις χρονισμούς σε μνήμες , ρεύματα κτλ κτλ....εκεί θέλει εμπειρία , ξεκινάς με απλές ασκήσεις...και ανεβαίνεις !!
Συμφωνώ ότι ποτέ δεν θα έβαζε η Μηλον τέτοιο επεξεργαστή - ξεκλείδωτο , αυτά είναι άλλα πολύ extreme γούστα με πολλές γνώσεις και για άλλα χόμπι και στο συγκεκριμένο φόρουμ δεν νομίζω να υπάρχουν τέτοιου είδους χρήστες , ούτε για πλάκα !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 28/10/2012 - 02:59


#18   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2012 - 07:27

Μία ερώτηση. Αξίζει να πάρει κανείς το καλύτερο 2.3GHz quad-core Intel Core i7 Mac Mini ;
Εκτός από την μεγαλύτερη χωρητικότητα στον σκληρό του δίσκο που έχει το ακριβότερο μοντέλο θα δει κάποιες αξιοσημείωτες διαφορές στις επιδόσεις ή δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα;
Αν ξέρετε κάποιο review με τα συγκεκριμένα μοντέλο υπόψη δώστε κανένα λινκ.

#19   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:08

Μία ερώτηση. Αξίζει να πάρει κανείς το καλύτερο 2.3GHz quad-core Intel Core i7 Mac Mini ;
Εκτός από την μεγαλύτερη χωρητικότητα στον σκληρό του δίσκο που έχει το ακριβότερο μοντέλο θα δει κάποιες αξιοσημείωτες διαφορές στις επιδόσεις ή δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα;
Αν ξέρετε κάποιο review με τα συγκεκριμένα μοντέλο υπόψη δώστε κανένα λινκ.


Για εμένα είναι προτιμότερο τα χρήματα που είναι να δώσεις για τον καλύτερο επεξεργαστή να τα δώσεις για να βάλεις ένα καλό ssd.
Once You Go Mac You Never Go Back

#20   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:10

Τι να τον κάνεις τον καλύτερο επεξεργαστή; Εκτός και χρησιμοποιείς υπολογιστικά προγράμματα με μεγάλες απαιτήσεις.

Καλύτερα ssd εννοείται, εκεί θα δεις διαφορά...

Αναρτημένη εικόνα


#21   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2012 - 16:31

Μου αρέσει η απάντηση σας παιδιά. Στο κάτω κάτω βάζω μαζί με τον ssd (αν θέλω και παραπάνω χωρητικότητα) εναν μεγαλύτερο και γρηγορότερο δίσκο απο τον 500άρι του μικρού μοντέλου.
Καμία καλή οθόνη να προτείνεται ... αν και βγαίνω εκτός θέματος

#22   nikosfr4

nikosfr4

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:07

Αντεεεε τα θελουνε ελλαδα!!

#23   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:08

Για αυτή την LG IPS237L για το Mac Mini τι λέτε;
Και ένα unboxing της
http://www.youtube.com/watch?v=_hWm0GM7Y3c

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 30/10/2012 - 18:08


#24   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:24

Μια ερωτηση ρε παιδια επειδη ψαχνομαι για υπολογιστη mac!Ποιος ο λογος να παρει καποιος mac mini και οχι imac??Με τον imac τα εχεις ολα σε ενα και ξεχνας τα καλωδια...Με το mac mini ειναι σαν να περνεις εναν πυργο χωρις καν dvd rom...Ρωταω γιατι σκεφτομαι με τα ιδια λεφτα και κατι παραπανω να παρω imac!
XS Max 256 Gb Space Gray

#25   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2012 - 19:37

Εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα μικρό Mac απο το ebay με περίπου 610 ευρώ. Για iMac θα χρειαστεί τουλάχιστον τα δίπλα. Επίσης αποφάσισα να πάρω το μικρό με την οθόνη που λέω παραπάνω στην οποία θα ειναι συνδεμενο και το Mac mini αλλά και το PC που έχω είδη. Δυστυχώς τον iMac δεν μπορείς να τον έχεις σαν μονιτορ.

#26   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:28

Μου αρέσει η απάντηση σας παιδιά. Στο κάτω κάτω βάζω μαζί με τον ssd (αν θέλω και παραπάνω χωρητικότητα) εναν μεγαλύτερο και γρηγορότερο δίσκο απο τον 500άρι του μικρού μοντέλου.
Καμία καλή οθόνη να προτείνεται ... αν και βγαίνω εκτός θέματος

1) Αν δεν εχεισ σκοπό να βάλεις Fusion Drive , που δεν εχεις από όσο ξέρω , τότε πας καρφωτά για το ΒΑΣΙΚΟ - ΜΙΚΡΟ Mac Mini !! Θα πήγαινες στο μεγαλύτερο μοντέλο μόνο αν ήθελες BTO Fusion Drive !!
Όπως είπαν και τα παιδιά και συμφωνώ απόλυτα , με τον επεξεργαστή ΔΕΝ θα δεις καμιά διαφορά στην καθημερινή δραστηριότητά σου εκτός και αν τρέχεις κάποιο πρόγραμμα που καταναλώνει επεξεργαστική ισχύ και το χρειάζεσαι μόνο για ΣΟΒΑΡΗ δουλειά και όχι για να μ#λ@$%#ε !!
Αυτό που χρειάζεσαι μα τα 1000 είναι ο SSD ή Flash Drive !! Τέλος !!

2) Το Mac Mini έναν δίσκο χωρά μέσα , το Mac Mini Server είναι αυτό που χωρά δυο δίσκους μέσα !!
Άρα αν βάλεις SSD μέσα στο μηχανάκι , θα πρέπει να πάρεις αναγκαστικά έναν εξωτερικό δίσκο μηχανικό για αποθήκη ή αυτόν που θα βγάλεις να τον μετατρέψεις σε εξωτερικό με μια ειδική θήκη !! Στο μηχανάκι ένα δισκακι θα υπάρχει και όχι δυο....!!

3) Σε οθόνες ειδικά εμπιστεύομαι ΜΟΝΟ Samsung με κλειστά ματιά !! Την LG προσωπικά δεν την συμπαθώ και την θεωρώ κατώτερη από την σίγουρη Samsung !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 30/10/2012 - 22:30


#27   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:36

2) Το Mac Mini έναν δίσκο χωρά μέσα , το Mac Mini Server είναι αυτό που χωρά δυο δίσκους μέσα !!
Άρα αν βάλεις SSD μέσα στο μηχανάκι , θα πρέπει να πάρεις αναγκαστικά έναν εξωτερικό δίσκο μηχανικό για αποθήκη ή αυτόν που θα βγάλεις να τον μετατρέψεις σε εξωτερικό με μια ειδική θήκη !! Στο μηχανάκι ένα δισκακι θα υπάρχει και όχι δυο....!!


Οποιοδήποτε Mac Mini του 2011 ή 2012 μπορεί να πάρει δυο δίσκους στο εσωτερικό του, με το Dual Hard Drive Kit.

#28   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:42

Με πρόλαβε ο mikexs. Και το φθηνότερο mini μπορεί να πάρει το δεύτερο σκληρο.

#29   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:43

Μια ερωτηση ρε παιδια επειδη ψαχνομαι για υπολογιστη mac!Ποιος ο λογος να παρει καποιος mac mini και οχι imac??Με τον imac τα εχεις ολα σε ενα και ξεχνας τα καλωδια...Με το mac mini ειναι σαν να περνεις εναν πυργο χωρις καν dvd rom...Ρωταω γιατι σκεφτομαι με τα ιδια λεφτα και κατι παραπανω να παρω imac!

Ούτε στον iMac θα εχεις DVD πλέων καταργήθηκε...!! Είναι μια εισαγωγική και κάπως φτηνότερη λύση ΑΝ διαθέτεις και εξωτερική καλή HD οθόνη , τότε για να εχεις Μακ σε χαμηλότερο κόστος και με ωραίες δυνατότητες - ΟΧΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ - πας στο Μακ μίνι !! Έμενα προσωπικά μου αρέσει , είναι πολύ αξιόπιστο , μέχρι στιγμής παραμετροποίησημο , είναι κάτι ενδιαφέρον πραγματικά και επίσης δυνατό !! Είναι ένα μηχανάκι που ποτέ δεν έβγαλε πρόβλημα είναι ένα σκυλί κυριολεκτικά !!
Πολλοί αγοράζουν σκέτο ΠΙ-ΣΙ τον πύργο εφόσον έχουν ήδη μια καλή οθόνη , έτσι πολλοί αγοράζουν το μίνι Μακ " πύργο " , επειδή επίσης έχουν καλή οθόνη που περιμένει !! Τι δεν καταλαβαίνεις.................??
Σίγουρα τα New iMac 2012 έκλεψαν φέτος την παράσταση είναι καταπληκτικά , μείναν όλοι άφωνοι , άλλωστε και εγώ τα περιμένω , αλλά το Μακ μίνι είναι μια γαμάτη επιλογή !!

#30   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:43

Οσο για την οθόνη έχω και στο σπιτι αλλά και στην δουλειά οθόνες της lg αρκετά χρόνια χωρίς να έχουν πάθει το παραμικρό.

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 30/10/2012 - 22:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες