Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Maltanous

Maltanous

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2012 - 00:50

Επειδη ξεφυγαμε λιγο,μπορει καποιος να μου απαντησει στο 4) στο τελευταιο μου ποστ;

Ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/11/2012 - 01:01

Διάφορα μεταξύ κλασικοί SSD και του Flash Drive , πρακτικά είναι ότι ο Flash Drive είναι ένας " γυμνός " SSD , χωρίς δηλαδη το μεταλλικό περίβλημα κτλ....και το όφελος είναι 1) Μικρότερος όγκος άρα μικρότερο εξάρτημα άρα λεπτότερο μηχάνημα 2) Χαμηλότερη κατανάλωση ενεργείας , άρα ενεργειακά
καλύτερο μηχάνημα 3) Λιγότερη εκπομπή θερμότητας άρα ποιο κρύο μηχάνημα 4) Άμεση επικοινωνία με την μητρικά - κάτι σαν ένα με την μητρική διοτι είναι κουμπωμένο πάνω της , άρα ανώτερος εσωτερικός σχεδιασμός και όχι σαν τσόντα όπως έμπαινε παλιότερα ο SSD στα παλιότερα iMac σε ξεχωριστό χώρο με εξτρά καλώδια και ανταλλακτικό ειδικο για να τον συγκρατεί και πατέντες διάφορες !!

#63   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 01/11/2012 - 03:31

4)Απο την στιγμη που δεν θελω να φτασω τα 1000 ή 1000+ ευρο για μινι,εχω διαβασει οτι μπορω να παρω ας πουμε το βασικο μοντελο,και να αγορασω RAM και SSD απο Third Party κατασκευαστες πολυ πιο φτηνα,και να τα βαλω εγω,γιατι η Apple δεν πολυσυμφερει σε τετοια.Ισχυει κατι τετοιο και ποσο ευκολο ειναι?

Γενικα ελεγα να το παρω απο ελλαδα για να εχω την δυνατοτητα των δοσεων,αλλα απο την στιγμη που η διαφορα στην τιμη στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλη,ελεγα να το παρω απο ebay ή απο καποιον φιλο που ειναι Αμερικη και θα ερθει,απλως τοτε θα πρεπει να δωσς 700-800ευρο αμεσως.

Οποιαδηποτε "συμβουλη" ευπροσδεκτη και συγγνωμη αν ειναι λαθος μερος για να ποσταρω κατι τετοιο,αν ναι μετακινειστε το ποστ.

Ευχαριστω



Ram εννοείτε ότι θα αγοράσεις από αλλού γιατί θα είναι πολύ πιο φθηνά.. π.χ. η isquare έχει τα 8gb 100 ευρώ ενώ η crucial έχει 75 ευρώ περίπου τα 16gb και είναι πανεύκολο να τις αλλάξεις μονός σου χωρίς να χάνεις εγγύηση..
Στο σκληρό τώρα κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι μπορείς να τον αλλάξεις μονός σου και να μην χάσεις την εγγύηση αρκεί να μην καταστρέψεις τίποτα κατά την αλλαγή, κατά ποσό είναι σίγουρο δεν ξέρω και δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, καλύτερα να ρωτήσεις σε κανένα APR.
Εδώ είναι και ο οδηγός για την αλλαγή σκληρού και φαίνεται και που είναι οι ραμ.

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα το μεσαίο μοντέλο από την Αμερική γιατί θα γλιτώσεις κοντά στα 300 ευρώ. Μαθε και τι παίζει με την αλλαγή σκληρού και την εγγύηση, αν σου πουν ότι χάνεις την εγγύηση ρώτα τους αν μπορείς να τους πας το mac mini εκεί και να σου βάλουν σκληρό που θα τον έχεις αγοράσει από αλλού και ποσό θα κοστίσει.. ( γιατι μπορείς να βρεις ssd στα μισά λεφτά από αυτά που ζητάει η apple )

Τελευταία επεξεργασία από: tsak4, 01/11/2012 - 03:33


#64   Maltanous

Maltanous

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2012 - 08:30

Αρα σιγουρα υπαρχουν ραμ και ssd που μπενουν επισημα στο μινι ετσι?

Αν παω σε μαγαζι εδω, π.χ. Στο istorm λες να μου πουνε τι παιζει με τους 3ους κατασκευαστες,ή οχι επειδη δεν τους συμφερει?

#65   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/11/2012 - 10:06

Fusion Drive = 128 Giga Flash Drive + 1Tera HDD 2.5" ---- όπου το λειτουργικό τα βλέπει ως ένα δίσκο - Σύντηξη , ενώ πραγματικά στο hardware είναι δυο διακριτοί και τα βλέπει ως ένα για τον λόγο του να μπορεί να διαχειρίζεται έξυπνα και αυτόματα τις εφαρμογές σου βάζοντας ή βγάζοντας τες στον Flash Drive , ανάλογα με την χρίση που κάνουμε με αυτές , κάτι πρακτικά σαν τεχνητή νοημοσύνη μέσα στους ίδιους τους δίσκους του μηχανήματος - αυτό είναι κάτι εντελώς μοναδικό , καινούριο και καινοτομικό και υπάρχει μόνο στα σταθερά Μακ , πουθενά αλλού !!


Αυτή η τεχνολογία υπάρχει σε όλα τα enterprise storage solutions πχ Dell, IBM κτλ εδώ και κάτι χρόνια. Δεν είναι κάτι καινούριο.
Απλά η Apple τη χρησιμοποίησε και στους οικιακούς υπολογιστές της.

#66   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 01/11/2012 - 14:33

Αρα σιγουρα υπαρχουν ραμ και ssd που μπενουν επισημα στο μινι ετσι?

Αν παω σε μαγαζι εδω, π.χ. Στο istorm λες να μου πουνε τι παιζει με τους 3ους κατασκευαστες,ή οχι επειδη δεν τους συμφερει?


Ρώτα και δεν έχεις να χάσεις κάτι..

#67   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 01/11/2012 - 15:09

Άνοιξε την επίσημη σελίδα της Μήλον και διάβασε....για να καταλάβεις !!
Συνοπτικά....
Fusion Drive = 128 Giga Flash Drive + 1Tera HDD 2.5" ---- όπου το λειτουργικό τα βλέπει ως ένα δίσκο - Σύντηξη , ενώ πραγματικά στο hardware είναι δυο διακριτοί και τα βλέπει ως ένα για τον λόγο του να μπορεί να διαχειρίζεται έξυπνα και αυτόματα τις εφαρμογές σου βάζοντας ή βγάζοντας τες στον Flash Drive , ανάλογα με την χρίση που κάνουμε με αυτές , κάτι πρακτικά σαν τεχνητή νοημοσύνη μέσα στους ίδιους τους δίσκους του μηχανήματος - αυτό είναι κάτι εντελώς μοναδικό , καινούριο και καινοτομικό και υπάρχει μόνο στα σταθερά Μακ , πουθενά αλλού !!

SSD = 256 Giga κλασικού στερεάς κατάστασης δίσκου ( εσωτερικά έχει Flash φυσικά ) και τίποτα άλλο !! Όλα μπαίνουν εκεί ανεξάρτητα από την χρίση...δεν υπάρχει καμία έξυπνη διαχείριση από το μηχάνημα , όλα μένουν στον SSD όπως γινεται μέχρι τώρα σε ΟΛΑ τα μηχανήματα ανεξαρτήτως εταιρίας ή λειτουργικού !!

Φιλε εισαι αψογος!!!!!!Η παρατηρηση μου ειναι οτι ο fusion drive μπανει και στον mac mini τον μεσαιο και τον ακριβο!!!Και αυτο γιατι τον εχει στις προαιρετικες επιλογες...(Εφτιαξα μια εικονικη παραγγελια στο app store Αμερικης!)
Και αλλη μια παρατηρηση στα πιο πανω ειναι οτι αφου ο ssd συμφωνα με την περιγραφη πιο πανω ειναι χειροτερος του fusion drive γιατι ειναι πιο ακριβος αν και μικροτερος σε χωρητικοτητα?Ο fusion drive κανει +250 δολαρια ενω ο ssd +300!!
Και κατι λιγο off topic!Επειδη θα παω απο το καινουργιο ετος ο ιδιος Αμερικη...Θα μπορεσω να φερω τον mac mini στην χειραποσκευη μιας και ειναι τοσο μικρος χωρις να περασω τελωνειο...??Εννοειται οτι δεν θα τον εχω στο κουτι του αλλα χυμα στην χειραποσκευη!

Τελευταία επεξεργασία από: georgioskio, 01/11/2012 - 15:11

XS Max 256 Gb Space Gray

#68   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 01/11/2012 - 16:29

Φιλε εισαι αψογος!!!!!!Η παρατηρηση μου ειναι οτι ο fusion drive μπανει και στον mac mini τον μεσαιο και τον ακριβο!!!Και αυτο γιατι τον εχει στις προαιρετικες επιλογες...(Εφτιαξα μια εικονικη παραγγελια στο app store Αμερικης!)
Και αλλη μια παρατηρηση στα πιο πανω ειναι οτι αφου ο ssd συμφωνα με την περιγραφη πιο πανω ειναι χειροτερος του fusion drive γιατι ειναι πιο ακριβος αν και μικροτερος σε χωρητικοτητα?Ο fusion drive κανει +250 δολαρια ενω ο ssd +300!!
Και κατι λιγο off topic!Επειδη θα παω απο το καινουργιο ετος ο ιδιος Αμερικη...Θα μπορεσω να φερω τον mac mini στην χειραποσκευη μιας και ειναι τοσο μικρος χωρις να περασω τελωνειο...??Εννοειται οτι δεν θα τον εχω στο κουτι του αλλα χυμα στην χειραποσκευη!


Ο ssd είναι καλύτερος από το fusion drive σε θέματα ταχύτητας γι αυτό είναι και πιο ακριβός.
Το Fusion Drive σου προσφέρει μεγαλύτερη χωρητικότητα και σχεδόν τις ταχύτητες του ssd ( μένει να το δούμε στην πράξη )

Θα μπορείς να το φέρεις σε χειραποσκευή…

#69   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 01/11/2012 - 16:31

Ο ssd είναι καλύτερος από το fusion drive σε θέματα ταχύτητας γι αυτό είναι και πιο ακριβός.
Το Fusion Drive σου προσφέρει μεγαλύτερη χωρητικότητα και σχεδόν τις ταχύτητες του ssd ( μένει να το δούμε στην πράξη )

Θα μπορείς να το φέρεις σε χειραποσκευή…

Οποτε με τα λεγομενα σου συμφερει παρα πολυ ο fusion drive!
Οσο για την χειραποσκευη μακαρι να μην με σταματησουν γιατι αλλιως την εκατσα!!Για να φερω δυο(και για εναν φιλο) μπορω?
XS Max 256 Gb Space Gray

#70   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/11/2012 - 16:39

Θα μπορεσω να φερω τον mac mini στην χειραποσκευη μιας και ειναι τοσο μικρος χωρις να περασω τελωνειο...??


Αν δεν επιστρέψεις με απευθείας πτήση, αλλά με ανταπόκριση μέσω άλλης ευρωπαϊκής πόλης, τότε δε θα περάσεις τελωνείο.

#71   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 01/11/2012 - 16:42

Οποτε με τα λεγομενα σου συμφερει παρα πολυ ο fusion drive!
Οσο για την χειραποσκευη μακαρι να μην με σταματησουν γιατι αλλιως την εκατσα!!Για να φερω δυο(και για εναν φιλο) μπορω?


Περίμενε κανένα review για να δεις και τις ταχύτητες.. Αν χρειάζεσαι τόσο πολύ το έξτρα χώρο τότε επιλέγεις fusion drive..
Στο mac mini 2011 υπάρχει οδηγός για να βάλεις 2 σκληρούς μέσα και με πείραγμα να έχεις το δικό σου fusion drive..

#72   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 01/11/2012 - 16:49

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!Και ναι θα σταματησω σε αλλη ευρωπαικη πολη και δεν θα παω απευθειας οποτε πολυ πιθανον να μην περασω τελωνειο..Αν και θα φαινεται οτι ηρθα απο Αμερικη και ισα ισα σταματησα στην Ευρωπαικη πολη!
Παντως οπως τα λετε χιλιες φορες fusion drive και λογω χωρητικοτητας!
XS Max 256 Gb Space Gray

#73   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/11/2012 - 17:23

Παντως οπως τα λετε χιλιες φορες fusion drive και λογω χωρητικοτητας!


Αν δε θες να βάλεις χέρι στο μηχανάκι η καλύτερη λύση είναι αυτή, το fusion drive. Αν και δεν το έχουμε δει ακόμα αν θα δουλεύει καλά.

Αλλιως το παιρνεις με τον κανονικο σκληρο και μετα προσθετεις third party ssd (που ειναι πολυ καλυτεροι απο τους default της Apple) και ειτε αφηνεις τον σκληρο εξωτερικα σε usb3 enclosure, ειτε τον βαζεις μεσα με το dual hd kit. Και στις δυο αυτες περιπτωσεις χανεις την εγγυηση, οποτε δεν εχεις νοημα να αγορασεις Apple Care και το κανεις μετα τον ενα χρονο που ληγει η εγγυηση.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 01/11/2012 - 17:23


#74   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/11/2012 - 22:42

Αυτή η τεχνολογία υπάρχει σε όλα τα enterprise storage solutions πχ Dell, IBM κτλ εδώ και κάτι χρόνια. Δεν είναι κάτι καινούριο.
Απλά η Apple τη χρησιμοποίησε και στους οικιακούς υπολογιστές της.

" Είναι εντελώς καινούριο , μοναδικό , καινοτομικό και υπάρχει μόνο στα σταθερά Μακ " ---- Αναφερόμουν σε αντιπαράθεση με τα άλλα προϊόντα της ΙΔΙΑΣ της εταιρίας , δηλαδη της Apple έως σήμερα και ΟΧΙ σε αντιπαράθεση με άλλες εταιρίες , τρίτες εταιρίες τύπου IBM και DELL !!
Ευχαριστώ Mike που το ανέφερες , προφανώς δεν ήμουν τόσο σαφής στο συγκεκριμένο :rolleyes: !!

#75   Maltanous

Maltanous

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2012 - 23:36

Αν δε θες να βάλεις χέρι στο μηχανάκι η καλύτερη λύση είναι αυτή, το fusion drive. Αν και δεν το έχουμε δει ακόμα αν θα δουλεύει καλά.

Αλλιως το παιρνεις με τον κανονικο σκληρο και μετα προσθετεις third party ssd (που ειναι πολυ καλυτεροι απο τους default της Apple) και ειτε αφηνεις τον σκληρο εξωτερικα σε usb3 enclosure, ειτε τον βαζεις μεσα με το dual hd kit. Και στις δυο αυτες περιπτωσεις χανεις την εγγυηση, οποτε δεν εχεις νοημα να αγορασεις Apple Care και το κανεις μετα τον ενα χρονο που ληγει η εγγυηση.


Αρα ουσιαστικα,αν παρω το base model του μινι,που εχει 500αρι σκληρο,μπορω να αγορασω εναν SSD και να τον βαλω πανω μονος μου απλως χανω την εγγυηση?


Θελω να παρω ενα "φτηνο" μινι,με SSD για το λογισμικο γιατι αποτι καταλαβα αυτο παιζει τον μεγαλυτερο ρολο στις ταχυτητες,παρα να πληρωσω δηλαδη +200ευρο για τον 2.5Ghz αντι του 2.3Ghz επεξεργαστη.Καλυτερο δεν ειναι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες