Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/11/2012 - 20:43

Η συσκευασία δεν μπορεί να είναι στη βαλίτσα? Πρέπει να την ταχυδρομήσουμε, οπωσδήποτε?
Εγώ πρόσφατα έφερα psp, φωτογραφική μηχανή και kindle fire hd, όλα στα κουτιά τους μέσα στη βαλίτσα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/11/2012 - 20:45

Εννοείται ότι θα φέρεις και τις συσκευασίες μαζί. Απλά για παν ενδεχόμενο καλύτερα να έχεις εκτός ότι μηχάνημα κι αν φέρεις

#108   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/11/2012 - 20:48

Και στη βαλίτσα να τα έχεις πρέπει να πέσεις σε στραβό για να την πατήσεις. Αν την πατήσεις όμως και σου βρουν 2-3 πράγματα πάνω και κατηγορηθείς για εμπόριο θα πληρώσεις αρκετά.

Ένας φίλος από Κίνα που γυρνάγαμε μαζί πριν καιρό είχε 2 κουτιά σφραγισμένα στη βαλίτσα του. Στον έλεγχο τα έπιασαν και του είπαν να ανοίξει τη βαλίτσα να τους πει τι είναι τα κουτιά. Είχε 2 λαπτοπ, το ένα macbook το άλλο ένα Dell.
Πλήρωσε 800$ τελωνείο και ησύχασε.

Δεν έχω ακούσει καμμία φορά άλλο τέτοιο περιστατικό πάντως αλλά αν σου κάτσει θα κλαις.

Αναρτημένη εικόνα


#109   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:08

Το πολυ πολύ να εχω την συσκευασια στην βαλιτσα μονη της και εκτος στην χειραποσκευη το mac mini!
XS Max 256 Gb Space Gray

#110   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:11

Και στη βαλίτσα να τα έχεις πρέπει να πέσεις σε στραβό για να την πατήσεις. Αν την πατήσεις όμως και σου βρουν 2-3 πράγματα πάνω και κατηγορηθείς για εμπόριο θα πληρώσεις αρκετά.
Δεν έχω ακούσει καμμία φορά άλλο τέτοιο περιστατικό πάντως αλλά αν σου κάτσει θα κλαις.


Οπως εγραψα και προχθες, αν δεν επιστρεψεις απευθειας Αθηνα πχ απο Αμερικη, αλλα με ανταποκριση μεσω αλλης ευρωπαικης πολης, δεν περνας τελωνειο.
Σου εχει συμβει ποτε να περασεις τελωνειο σε τετοια περιπτωση?

#111   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:13

Οπως εγραψα και προχθες, αν δεν επιστρεψεις απευθειας Αθηνα πχ απο Αμερικη, αλλα με ανταποκριση μεσω αλλης ευρωπαικης πολης, δεν περνας τελωνειο.
Σου εχει συμβει ποτε να περασεις τελωνειο σε τετοια περιπτωση?

Aυτο που λες απο τη μια μου ακουγεται σωστο αλλα απο την αλλη φαινεται ασχετα με την ανταποκριση απο που εχεις ερθει....
XS Max 256 Gb Space Gray

#112   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:15

αλλα απο την αλλη φαινεται ασχετα με την ανταποκριση απο που εχεις ερθει....


Τι εννοεις?

#113   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:19

Έχω κάνει το ταξίδι 6 φορές συνολικά. Τις 2 πηγα μέσω Μόναχο και δεν πέρασαν τελωνείο καν στο Μόναχο. Την άλλη μέσω Άμστερνταμ πάλι τίποτα. Μια μέσω Ρώμης που πέρασαν τελωνείο κάποιοι απ Οτι είπαν. Εγώ δεν είχα τίποτα και δεν με ενδιέφερε τότε..
Για Αθήνα που ήρθα 2 φορές κατευθείαν και είχα και τις 2 πράγματα ήταν πολυ χαλαρά τα πράγματα στο τελωνείο...
Έχω ακούσει και περιστατικό να μαγκωσουν στην Αμερική τύπο που έκανε παραεμποριο κάμερες. Τις είχε στη βαλίτσα και είχε καμμια 20αρια.. Πρέπει να έμεινε εκει δεν ταξίδεψε με την πτήση του...
Είναι σε τι αρχές θα πέσεις και ποιος κάνει έλεγχο, αν κάποιος είναι ψείρας και δεν σπουδαζεις αμερικη( έχουν μια ευαισθησία στους φοιτητές) και αρχίσει να σε ψάχνει και έχεις, την πατησες απο την Αμερική. Στην Ελλάδα πολυ Ποο χαλαρά τα πράγματα...

Αναρτημένη εικόνα


#114   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:27

Με τελικο προορισμο Αθηνα και ενδιαμεσο σταθμο καποια αλλη Ευρωπαικη πολη, πως ειναι δυνατον εστω και σπανια να περασεις τελωνειο, εφοσον δεν παραλαμβανεις βαλιτσες, αλλα μεταφερονται απευθειας απο αεροπλανο σε αεροπλανο. Επανω στις βαλιτσες μπαινει ο τελικος προορισμος. Δεν υφισταται κατι τετοιο και μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες για τη Ρωμη (αν και δεν ειχα ποτε Ρωμη ως ενδιαμεσο σταθμο). Θα περασεις τελωνειο μονο εφοσον παραλαβεις αποσκευες και στη συνεχεια προχωρησεις προς την εξοδο. Τις περισσοτερες δε φορες οι ανταποκρισεις ειναι με διαφορα μια, μιαμιση ωρα. Ποιες ειναι οι πιθανονοτητες να σε στειλουν σε αλλο σημειο του αεροδρομιου, να παραλαβεις αποσκευες και μετα να ξαναμπεις για checkin, ενω εχεις ηδη τα εισιτηρια για τον τελικο προορισμο μαζι σου?

#115   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:32

Με τελικο προορισμο Αθηνα και ενδιαμεσο σταθμο καποια αλλη Ευρωπαικη πολη, πως ειναι δυνατον εστω και σπανια να περασεις τελωνειο, εφοσον δεν παραλαμβανεις βαλιτσες, αλλα μεταφερονται απευθειας απο αεροπλανο σε αεροπλανο. Επανω στις βαλιτσες μπαινει ο τελικος προορισμος. Δεν υφισταται κατι τετοιο και μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες για τη Ρωμη (αν και δεν ειχα ποτε Ρωμη ως ενδιαμεσο σταθμο). Θα περασεις τελωνειο μονο εφοσον παραλαβεις αποσκευες και στη συνεχεια προχωρησεις προς την εξοδο. Τις περισσοτερες δε φορες οι ανταποκρισεις ειναι με διαφορα μια, μιαμιση ωρα. Ποιες ειναι οι πιθανονοτητες να σε στειλουν σε αλλο σημειο του αεροδρομιου, να παραλαβεις αποσκευες και μετα να ξαναμπεις για checkin, ενω εχεις ηδη τα εισιτηρια για τον τελικο προορισμο μαζι σου?

Kαλα τα λες αλλα πες μου εναν λογο απο τη στιγμη που φαινεται οτι εχεις ερθει μεσω Ρωμης ας πουμε απο Αμερικη γιατι να μην σε σταματησουν στην Ελλαδα??Και κατα δευτερον αυτο ισχυει με τις βαλιτσες...Με τις χειραποσκευες ομως που στις περνανε καθε φορα αφου τις εχεις μαζι σου??
XS Max 256 Gb Space Gray

#116   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:33

Είχε καθυστέρηση μεγάλη λόγω κακοκαιρίας και παραλάβαμε αποσκευές τότε και γι αυτο πέρασαν κάποιοι τελωνείο.. Μειναμε το βραδυ εκει... Γενικα όχι δεν περνάς στον ενδιάμεσο αφου δεν έχεις βαλίτσες...
Αλλα οταν έχεις προορισμό αρχικό Αμερική μέσω ανταπόκρισης πας στις χώρες εκτός Σενγκεν στις βαλίτσες , νομίζω κάπως διαχωριζονται χωρίς να είμαι 100% σίγουρος . Ώστε κάποιοι να περάσουν τελωνείο...

Επίσης και με ανταπόκριση μπορείς να περάσεις Αμερική στην αρχη που τις ελέγχουν.

Αναρτημένη εικόνα


#117   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:42

Αμερικη γιατι να περασεις τελωνειο φευγοντας προς Ελλαδα!?Αφου εχεις πληρωσει τον εκει φορο...
XS Max 256 Gb Space Gray

#118   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:43

Kαλα τα λες αλλα πες μου εναν λογο απο τη στιγμη που φαινεται οτι εχεις ερθει μεσω Ρωμης ας πουμε απο Αμερικη γιατι να μην σε σταματησουν στην Ελλαδα??Και κατα δευτερον αυτο ισχυει με τις βαλιτσες...Με τις χειραποσκευες ομως που στις περνανε καθε φορα αφου τις εχεις μαζι σου??


Αυτο το εχει σκεφτει και εγω, αλλα δεν γνωριζω πως δουλευει η νομοθεσια. Ισως απο τη στιγμη που οι χωρες ειναι εντος συνθηκης Σενγκεν, οι διερχομενοι δεν υποκεινται σε τελωνειακους ελεγχους και αυτο πρεπει να τηρειται.
Μα τις χειραποσκευες δεν τις περνανε απο τελωνειακο ελεγχο, στον ενδιαμεσο σταθμο. Απο τον κλασσικο ελεγχο ασφαλειας (X-ray κτλ) περνας.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 02/11/2012 - 21:44


#119   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:44

Αμερικη γιατι να περασεις τελωνειο φευγοντας προς Ελλαδα!?Αφου εχεις πληρωσει τον εκει φορο...


Αν έχεις μαζί σου ότι συσκευή υπάρχει και σε πιάσουν κατηγορείσαι για εμπόριο απ ότι ξέρω.

Αναρτημένη εικόνα


#120   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:53

Αν έχεις μαζί σου ότι συσκευή υπάρχει και σε πιάσουν κατηγορείσαι για εμπόριο απ ότι ξέρω.

Αααα ναι...Εγω λεω να χεις μεχρι δυο συσκευες και αυτες εξω απο τα κουτια τους...
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες