Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPad 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
923 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 13:19

καλημέρα έμεσα όχι αλλά άμεσα πιστεύω ναι π.χ ποιο καλή επεξεργαστική ισχύ , γρήγορη φόρτιση , θέλω να πιστεύω όχι μεγάλη θερμοκρασία .Δηλαδή κατε με το κατι παραπάνω για να προσελκύσει τον ενδιαφερόμενο και τον ανταγωνισμό.

Εγω στο ipad οτι εχω παρατηρησει με την θερμοκρασια το θεωρω εντελως φυσιολογικο.. Απορω για ποιον λογο εχει συζητηθει τοσο πολυ αυτο το θεμα. Στο iphone περισσοτερες φορες εχω παρατηρησει το ιδιο και πιο εντονα..
Για την επεξεργαστικη ισχυ συμφωνω, αυτο ειναι δεδομενο αλλα με ενδιαφερει να δω στην πραξη τι γινεται και πως και ποιος την εκμεταλλευεται και ποια η διαφορα του με το 3.. Τα νουμερα σε τεστ καλα ειναι θελω να πω, αλλα ολους μας ενδιαφερει πιστευω στην πραξη τι γινεται.
Με την φορτιση δεν ξερω, δεν νομιζω οτι αλλαζει ο χρονος φορτισης εκτος και αν οντως εχει μικροτερη μπαταρια το 4 σε σχεση με του 3 απ´οτι εχει ακουστει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 13:21

Έχεις χάσει εξελιξεις Σπύρο....¨Εβγαλε νέο φορτιστή 12W.Μάθε μπαλίτσα...χαχαα:)

Αναρτημένη εικόνα


#438   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 13:22

Πάντως όλο αυτό περί Mea Culpa δεν μπορώ να πω ότι με βρίσκει σύμφωνο για ένα λόγο.

Οι γκρίνιες περί θερμοκρασίας, αργής φόρτισης κλπ μετά τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας είχαν κοπάσει.

Όπως σε όλα τα προϊόντα.

Οπότε δεν είναι να πεις ότι τους πίεζε κανείς να το αλλάξουν.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι απλά έγινε για να αλλάξει την εποχή του release του iPad.

#439   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 13:29

Έχεις χάσει εξελιξεις Σπύρο....¨Εβγαλε νέο φορτιστή 12W.Μάθε μπαλίτσα...χαχαα:)

Χαχα μαλλον οντως εχω χασει εξελιξεις...
Να φανταστω δηλαδη οτι μπορω και εγω στο 3 με ανταπτορα να το φορτιζω με τον νεο φορτιστη;;

#440   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 13:31

Χαχα μαλλον οντως εχω χασει εξελιξεις...
Να φανταστω δηλαδη οτι μπορω και εγω στο 3 με ανταπτορα να το φορτιζω με τον νεο φορτιστη;;


Δεν ξέρω φίλε ίσως δεν υποστηρίζει το ipad3 το νέο innovation της 20% περίπου πιο γρήγορης φόρτισης.
Αλλά και να υποστηρίζει θα σκάσεις κανά 30άρι..;)

Αναρτημένη εικόνα


#441   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 30/10/2012 - 13:35

Συγνώμη αν αναφέρθηκε αλλά γνωρίζουμε αν είναι ήδη ή πότε θα είναι διαθέσιμη η νέα έκδοση στην Ελλάδα?

#442   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 13:42

Τίποτα ακόμα stako,καμμία ανακοίνωση. Μετά τα Χριστούγεννα πιστεύω.

Αναρτημένη εικόνα


#443   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 14:06

Πάντως όλο αυτό περί Mea Culpa δεν μπορώ να πω ότι με βρίσκει σύμφωνο για ένα λόγο.

Οι γκρίνιες περί θερμοκρασίας, αργής φόρτισης κλπ μετά τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας είχαν κοπάσει.

Όπως σε όλα τα προϊόντα.

Οπότε δεν είναι να πεις ότι τους πίεζε κανείς να το αλλάξουν.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι απλά έγινε για να αλλάξει την εποχή του release του iPad.


Διαβάζεται τι γράφετε ρε παιδια ? Παρουσίασε προιον 2 φορες ισχυρότερο μονο και μονο για να αλλξει το release cycle ? To γεγονος οτι καποιες προηγουμενες επενδυσεις της εχουν αρχισει να αποδιδουν ουτε περναει απο το μυαλο σας ?

Πιστεύω ότι η αππλε προσδοκεί από το φανατικό της κοινό (που δεν είμαστε εμείς οι Ελληνες) αλλα΄αμερικανακια και ασιάτες να τους παίρνει από τις τσέπες τους γύρω στις 2000$ κάθε χρόνο.....
Και ακόμα είναι η αρχή περιμένετε να κυκλοφορίσει και η τηλεόραση που ετοιμάζουν...

Αυτο δεν ειναι κακο ουτε κατακριτεο αν ξοδευεις περισσοτερα σε μετοχες της παρα στα προιοντα της. Επιπλεον δεν ειναι καθόλου κακο ουτε για τους μη φανατικους της Apple καταναλωτες

To user experience δεν αλλάζει με την προσθήκη ενός πιο γρήγορου επεξεργαστή όταν και ο προηγούμενος δεν είχε προβλήματα απόδοσης.
Η Apple από τη μεριά της καλά έκανε, έχει μια στρατηγική. Εγώ ως χρήστης δεν μπορώ να πω ότι έκανε καλά, τη στιγμή που ακύρωσε το ipad 3 και κράτησε στην αγορά το 2.
Αν άφηνε στην αγορά το 3 και καταργούσε το 2 πόσο θα πουλούσε το 4 με την απείρως καλύτερη CPU?

Κίνηση μάρκετινγκ ήταν η κατάργηση του ipad 3 εκτός των προβλημάτων υπερθέρμανσης που είχε.

Εχω ενα ipad 3. Ειναι η αγαπημένη μου συσκεύη. Ξερω ακριβώς γιατι την πήρα και την απολαμβάνω. Δεν εχει προβλήματα με το user experience. Και σε διαβεβαιωνω κανένα πρόβλημα με υπερθερμανση.
Προσεξε όμως : Γράφω software για το ipad που μάλιστα εχει να κάνει με επεξεργασια εικόνας/video. Υπολογιζω οτι η εφαρμογη μου θα πετυχαινει άνετα 30fps στο νεο ipad 4 κανοντας την real-time (ενω δύσκολα ξεπερναει τα 12 στο iPad 3). Καταλαβαινεις τωρα πως επηρρεάζεται το user-exeprience με αναν καλυτερο επεξεργαστη ??? Δινει δυνατοτητες στους developers για να πανε τα πραγματα μακρυτερα. Και υστερα μιλατε για ελειψη innovation απο την Apple

#444   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 14:11

Το ipad3 σε υψηλα επιπεδα φωτεινοτητας και σε μετρια χρηση ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο αυτο που λεμε κανονικο

#445   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 14:13

Διαβάζεται τι γράφετε ρε παιδια ? Παρουσίασε προιον 2 φορες ισχυρότερο μονο και μονο για να αλλξει το release cycle ? To γεγονος οτι καποιες προηγουμενες επενδυσεις της εχουν αρχισει να αποδιδουν ουτε περναει απο το μυαλο σας ?


Αυτο δεν ειναι κακο ουτε κατακριτεο αν ξοδευεις περισσοτερα σε μετοχες της παρα στα προιοντα της. Επιπλεον δεν ειναι καθόλου κακο ουτε για τους μη φανατικους της Apple καταναλωτες


Εχω ενα ipad 3. Ειναι η αγαπημένη μου συσκεύη. Ξερω ακριβώς γιατι την πήρα και την απολαμβάνω. Δεν εχει προβλήματα με το user experience. Και σε διαβεβαιωνω κανένα πρόβλημα με υπερθερμανση.
Προσεξε όμως : Γράφω software για το ipad που μάλιστα εχει να κάνει με επεξεργασια εικόνας/video. Υπολογιζω οτι η εφαρμογη μου θα πετυχαινει άνετα 30fps στο νεο ipad 4 κανοντας την real-time (ενω δύσκολα ξεπερναει τα 12 στο iPad 3). Καταλαβαινεις τωρα πως επηρρεάζεται το user-exeprience με αναν καλυτερο επεξεργαστη :huh: Δινει δυνατοτητες στους developers για να πανε τα πραγματα μακρυτερα. Και υστερα μιλατε για ελειψη innovation απο την Apple


Πως ακριβώς από τα 12 θα πας στα 30 με 2x ταχύτερη CPU και καμμία άλλη παρέμβαση;
Έχεις μπερδέψει το innovation με το "innovation".

Αναρτημένη εικόνα


#446   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 14:18

Το ipad3 σε υψηλα επιπεδα φωτεινοτητας και σε μετρια χρηση ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο αυτο που λεμε κανονικο


To εχω πάντα σε μετρια φωτεινότητα. Ισως να φταιει αυτό , δεν το εχω δοκιμασει

Αλλα, σε μετρια φωτεινότητα τρεχοντας τον μετασχηματισμο Hough οσο πριο γρήγορα μπορει σε εγρχωμα frames απο την πισω καμερα με αναλυση 960x540 το αφήνει απλώς χλιαρό.

Πως ακριβώς από τα 12 θα πας στα 30 με 2x ταχύτερη CPU και καμμία άλλη παρέμβαση;
Έχεις μπερδέψει το innovation με το "innovation".


Γιατι οι επιδοσεις της εφαρμογης αυτη την στιγμη ειναι εντελώς CPU-bound που λέμε στο χώρο (αντε και λίγο περισσοτερη RAM θα ειναι μια χαρά)

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 30/10/2012 - 14:18


#447   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 14:19

Το ipad3 σε υψηλα επιπεδα φωτεινοτητας και σε μετρια χρηση ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο αυτο που λεμε κανονικο

Δεν θα ειχα λογο να μην το παραδεκτω, απλα δεν εχω παρατηρησει τιποτα τετοιο στον βαθμο τουλαχιστον που θα το χαρακτηρισεις ως προβλημα. Πολυ φυσιολογικα τα πραγματα και πολυ λιγες φορες που εχει ζεστανει παραπανω..
Και τον περισσοτερο καιρο μεχρι πριν λιγες μερες, δεν ειχα καν τιποτα για προστασια πισω..

#448   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 14:30

Εμενα προσωπικα μου ανεβαζει θερμοκρασια..ειναι υπαρκτο το προβλημα.και το κανει μονο οταν εχω ψηλα τη φωτεινοτητα και κανω απλη χρηση του ipad..

#449   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 14:38

Εμενα προσωπικα μου ανεβαζει θερμοκρασια..ειναι υπαρκτο το προβλημα.και το κανει μονο οταν εχω ψηλα τη φωτεινοτητα και κανω απλη χρηση του ipad..

Ειλικρινα φίλε μου δεν το εχω παρατηρησει. Το χρησιμοποιώ πάντα indoors και σε μετρια με χαμηλή φωτεινότητα (η εντονη φωβτεινότητα ποναει τα γέρικα μάτια μου). Ισως να ειναι αυτό.

#450   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 14:46

Ε και γω χαμηλη φωτεινοτητα εχω ως επι το πλειστον,κυριως για λογους εξοικονομησης.αλλα το μεγαλειο της οθονης το απολαμβανεις σε φουλ φωτεινοτητα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες