Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPad 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
923 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#451   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:13

Διαβάζεται τι γράφετε ρε παιδια ? Παρουσίασε προιον 2 φορες ισχυρότερο μονο και μονο για να αλλξει το release cycle ? To γεγονος οτι καποιες προηγουμενες επενδυσεις της εχουν αρχισει να αποδιδουν ουτε περναει απο το μυαλο σας ?

Μια χαρά διαβάζω τι γράφω μην ανησυχείς.

Το έχω αναλύσει και παλιότερα.

Θεωρώ ότι η Apple ήθελε να πάει τα release του iPad από Μάρτιο σε Φθινόπωρο μιας και τη συμφέρει περισσότερο λόγω εορταστικής περιόδου.

Αν λοιπόν άφηνε ενάμιση χρόνο χωρίς release μέχρι το Φθινόπωρο του 2013, από τη μία θα βρισκόταν πίσω από τον ανταγωνισμό (τον όποιον ανταγωνισμό υπάρχει στα tablet τέλος πάντων) και από την άλλη θα είχε πολύ γκρίνια από τους καταναλωτές.

Οπότε σου λέει ας βγάλω ένα μοντέλο με ότι εξέλιξη έχω κάνει τεχνολογικά τους τελευταίους 7 μήνες ώστε να με βγάλει για άλλον ένα χρόνο.

Και αυτό ακριβώς έκανε.

Έβαλε το lightning και την 720p facetime camera.

Πήρε και τον νέο Α6 επεξεργαστή της και του έκανε ότι ακριβώς είχε κάνει και στον Α5 για να τον βάλει στο iPad 3.

Τον έκανε Α6Χ και τον έβαλε.

Ε και γω χαμηλη φωτεινοτητα εχω ως επι το πλειστον,κυριως για λογους εξοικονομησης.αλλα το μεγαλειο της οθονης το απολαμβανεις σε φουλ φωτεινοτητα

Σε όλες τις συσκευές μου τη φωτεινότητα την έχω στη μέση.

Ειδικά στο iPad δοκιμάζοντας να τη βάλω στο τέρμα, πραγματικά τυφλώθηκα.

Μόνο σε εξωτερικό χώρο θα μπορούσα να το αντέξω σε full φωτεινότητα.

Όσο για τις θερμοκρασίες, ναι το iPad ζεσταίνεται σε παιχνίδια και σε βαριές δουλειές.

Αλλά στις ίδιες εργασίες το iPhone θερμαίνεται ΠΟΛΥ περισσότερο και δεν έχω ακούσει ποτέ γκρίνια για αυτό...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#452   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:21

Το ipad σε υψηλα επιπεδα φωτεινοτητας ανεβαζει θερμοκρΑσια οχι μονο σε παιχνιδια και σε βαριες δουλειες..στο browsing ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο αυτο που λεμε κανονικο

#453   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:24

Το ipad σε υψηλα επιπεδα φωτεινοτητας ανεβαζει θερμοκρΑσια οχι μονο σε παιχνιδια και σε βαριες δουλειες..στο browsing ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο αυτο που λεμε κανονικο

Οπως λεει και ο nsxbass και αναφερω και εγω πιο πριν, κατι αντιστοιχο και σε μεγαλυτερο βαθμο συμβαινει και στο iphone ομως..

#454   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:24

Το ipad σε υψηλα επιπεδα φωτεινοτητας ανεβαζει θερμοκρΑσια οχι μονο σε παιχνιδια και σε βαριες δουλειες..στο browsing ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο αυτο που λεμε κανονικο

καλα που τα εχετε δει αυτα...αλλα μηχανακια δουλευουμε εμεις?

#455   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:26

Μια χαρά διαβάζω τι γράφω μην ανησυχείς.

Το έχω αναλύσει και παλιότερα.

Θεωρώ ότι η Apple ήθελε να πάει τα release του iPad από Μάρτιο σε Φθινόπωρο μιας και τη συμφέρει περισσότερο λόγω εορταστικής περιόδου.

Αν λοιπόν άφηνε ενάμιση χρόνο χωρίς release μέχρι το Φθινόπωρο του 2013, από τη μία θα βρισκόταν πίσω από τον ανταγωνισμό (τον όποιον ανταγωνισμό υπάρχει στα tablet τέλος πάντων) και από την άλλη θα είχε πολύ γκρίνια από τους καταναλωτές.

Οπότε σου λέει ας βγάλω ένα μοντέλο με ότι εξέλιξη έχω κάνει τεχνολογικά τους τελευταίους 7 μήνες ώστε να με βγάλει για άλλον ένα χρόνο.

Και αυτό ακριβώς έκανε.

Έβαλε το lightning και την 720p facetime camera.

Πήρε και τον νέο Α6 επεξεργαστή της και του έκανε ότι ακριβώς είχε κάνει και στον Α5 για να τον βάλει στο iPad 3.

Τον έκανε Α6Χ και τον έβαλε.



Στην φάση αυτή της εξέλιξης της τερχνολογίας που είμαστε ( οπου θα περίμενε κανεις ο ρυθμός που προβλεπεται απο τον νομο του Moore να εχει ανακοπεί/επιβραδυνθει) το γεγονος οτι εχεις στα χέρια σου ενα προιον 2 φορες ισχυροτερο ΔΕΝ ειναι ευκαταφρόνητο. Δικαιολογει απο μονο του ενα event. Μην παραβλέπεις οτι ειναι μια σημαντική αναβάθμιση. Ειλικρινά πιστεύεις οτι χωρις αυτη την ανβάθμιση θα παρουσίαζε ενα ipad μονο και μονο για να αλλάξει το release cycle ?

#456   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:26

Οπως λεει και ο nsxbass και αναφερω και εγω πιο πριν, κατι αντιστοιχο και σε μεγαλυτερο βαθμο συμβαινει και στο iphone ομως..


άλλα τα περιθώρια θέρμανσης του ενός, άλλα του άλλου. Αλλιώς ψύχεται μια συσκευή 10" και αλλιώς μια 3,5-4".
Προφανώς και με ίδιους επεξεργαστές περίπου οι θερμοκρασίες στα iPhone θα είναι μεγαλύτερες.

Αναρτημένη εικόνα


#457   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:26

Το ipad σε υψηλα επιπεδα φωτεινοτητας ανεβαζει θερμοκρΑσια οχι μονο σε παιχνιδια και σε βαριες δουλειες..στο browsing ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο αυτο που λεμε κανονικο

Δεν το έχω δοκιμάσει για να ξέρω.

Θα το τεστάρω.

Δεν φαντάζομαι ότι σε καμία περίπτωση είναι ενοχλητική η θερμοκρασία που ανεβάζει.

Αν για κάποιον είναι τόσο ανυπόφορη, με γειά το 4!

#458   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:28

Τίποτα ακόμα stako,καμμία ανακοίνωση. Μετά τα Χριστούγεννα πιστεύω.


Ευχαριστώ για την πληροφορία, ήλπιζα ότι μιας και δεν είναι 100% "νέο" προϊόν μπορεί να περνούσε στο απόθεμα χωρίς πολλά πολλά... Αλλά μάλλον δεν...

Αύριο θα περάσω και από το iStorm γιατί θέλω να αλλάξω το 13άρι Air με 11άρι οπότε αν έχουν τίποτα νεότερο εκεί θα ενημερώσω.

EDIT: Μόλις είδα ότι έτσι κι αλλιώς για το WiFi & Cellular μοντέλο έχουν ακόμα και στην Αμερική availability για μέσα Νοεμβρίου.

Τελευταία επεξεργασία από: stako, 30/10/2012 - 15:32


#459   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:28

Στην φάση αυτή της εξέλιξης της τερχνολογίας που είμαστε ( οπου θα περίμενε κανεις ο ρυθμός που προβλεπεται απο τον νομο του Moore να εχει ανακοπεί/επιβραδυνθει) το γεγονος οτι εχεις στα χέρια σου ενα προιον 2 φορες ισχυροτερο ΔΕΝ ειναι ευκαταφρόνητο. Δικαιολογει απο μονο του ενα event. Μην παραβλέπεις οτι ειναι μια σημαντική αναβάθμιση. Ειλικρινά πιστεύεις οτι χωρις αυτη την ανβάθμιση θα παρουσίαζε ενα ipad μονο και μονο για να αλλάξει το release cycle ?

Δεν ξέρω αν χωρίς τον Α6Χ θα το έκανε.

Αλλά τον είχε τι να κάνουμε?

Πολύ πιο σημαντικό είναι για την Apple να έχει το release cycle που την συμφέρει, παρά το να βγάλει αναβάθμιση στο ήδη κορυφαίο tablet της αγοράς πριν κλέισει έτος.

Και να περίμενε μέχρι το Μάρτιο πάλι πρώτη θα ήταν.

Ο λόγος που επέλεξε το Φθινόπωρο θεωρώ ότι ήταν αυτός.

#460   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:29

Ενοχλητικη για να αγορασει κανεις το 4 no way..ενοχλητικη χωρις περαιτερω εξηγησεις yes indeed

#461   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:31

άλλα τα περιθώρια θέρμανσης του ενός, άλλα του άλλου. Αλλιώς ψύχεται μια συσκευή 10" και αλλιώς μια 3,5-4".
Προφανώς και με ίδιους επεξεργαστές περίπου οι θερμοκρασίες στα iPhone θα είναι μεγαλύτερες.

Σιγουρα, αλλα εδω δεν μιλαμε για περιθωρια αναπτυξης θερμοκρασιας του ενος και του αλλου, αλλα για το προβλημα αυτο καθ´αυτο και το οποιο για το ipad εχει χιλιοειπωθει και εχει χαρακτηριστει μαλιστα ως σοβαρο προβλημα, ενω αντιθετα του iphone οχι (η τουλαχιστον δεν εχει αναφερθει τοσο).. Και ειναι εντονοτερο το προβλημα πολλες φορες εκει. Αναφερομαι τουλαχιστον στο 4 που εχω εγω.

Τελευταία επεξεργασία από: spiros23, 30/10/2012 - 15:31


#462   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:33

Δεν ξέρω αν χωρίς τον Α6Χ θα το έκανε.

Αλλά τον είχε τι να κάνουμε?

Πολύ πιο σημαντικό είναι για την Apple να έχει το release cycle που την συμφέρει, παρά το να βγάλει αναβάθμιση στο ήδη κορυφαίο tablet της αγοράς πριν κλέισει έτος.

Και να περίμενε μέχρι το Μάρτιο πάλι πρώτη θα ήταν.

Ο λόγος που επέλεξε το Φθινόπωρο θεωρώ ότι ήταν αυτός.


Μηπως ξέρεις και πότε τον απέκτησε τον A6X ? Αυτος ακριβώς ηταν ο λόγος που στο αρχικο μου ποστ ειπα οτι 'καποιες επενδυσεις της εχουν αρχισει να αποδίδουν'.

Θυμασαι την P.A. Semi ???

#463   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:44

Ενοχλητικη για να αγορασει κανεις το 4 no way..ενοχλητικη χωρις περαιτερω εξηγησεις yes indeed

Θα το δοκιμάσω το βράδυ και θα επανέλθω.

Αλλά το βρίσκω τραβηγμένο να είναι τόσο πολύ...

Χρόνια τώρα ζεσταίνονται στα χέρια μας κινητά, υπολογιστές κλπ.

Τα laptop φωτιά παίρνουν καμιά φορά.

Από όσο ξέρω, ούτε καν κοντά σε αυτές τις θερμοκρασίες φτάνει...

Μηπως ξέρεις και πότε τον απέκτησε τον A6X ? Αυτος ακριβώς ηταν ο λόγος που στο αρχικο μου ποστ ειπα οτι 'καποιες επενδυσεις της εχουν αρχισει να αποδίδουν'.

Θυμασαι την P.A. Semi :huh:

Σίγουρα τον Α6 τον απέκτησε ΜΕΤΑ την παρουσίαση του iPad 3.

Με δεδομένο ότι το iPhone 5 παρουσιάστηκε το Σεπτέμβριο, κα΄ποιους μήνες πιο μπροστά.

Οπότε τον μετέτρεψε σε A6X.

H P.A. Semi τι ρόλο βαράει?

Από το 2008 είναι στην κατοχή της Apple.

Άσε που ανεξαρτήτως P.A. Semi, αν δεν το επέτρεπε η ARM, δεν θα μπορούσε ποτέ η Apple να εφαρμόσει τα σχέδιά της και να βγάλει τον A6...

#464   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:47

Δε ξερω τι λες εσυ...αλλα οταν εψαχνα να αγορασω το ipad που κατεχω τωρα..διαβαζα κριτικες οτι το προηγουμενο μοντελο του (το ipad2) δεν ανεβαζε ποτε θερμοκρασια και οτι καμια σχεση δεν ειχε ως προς αυτο σε σχεση με ενα λαπτοπ..οταν λοιπον επιασα το νεο μου ipad,αυτο στη χρηση που προανεφερα διαπιστωσα οτι ανεβαζει θερμοκρασια..τι μου λες τωρα για λαπτοπ και υπολογιστες..και οι σομπες ανεβαζουν θερμοκρασια..να το συγκρινουμε το ipad με τη σομπα?

#465   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/10/2012 - 15:48

Το μονο iPad που ηταν παντα παγωμενο ηταν το iPad1.

Αυτο το μηχανακι κι αν ηταν εμπνευση και πρωτοπορια ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες