Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Θα αγοράζατε το νέο iphone 5 με τις τιμές που έχουν διαρρεύσει ? ( ήτοι ο Θεός αγαπάει το χαβιάρι και ο Έλληνας το iphone 5 ? )


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
140 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Δημοσκόπηση για την αγορά του νέου iphone 5

Ποιος θα αγοράσει το νέο Iphone 5 σε περίοδο κρίσης και στις τιμές που έχουν διαρρεύσει ???

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#121   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/10/2012 - 03:19

Δεν ξέρω κι εγώ τι παίζει με τη φορολογία ακριβώς αλλά μήπως έχουμε περίπου ίδιους φόρους όπως οι Ιταλοί;
Ιταλία και Ελλάδα δεν έχουν επ ουδενί την ίδια αγοραστική δύναμη πιστεύω.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2012 - 03:36

Παντως διαβαζα οτι ναι μεν η Ιταλια ειναι ακριβη στην αγορα σαν σκετη συσκευη αλλα εχει τα πιο συμφεροντα συμβολαια για τους καταναλωτες απο ολη την Ευρωπη.
Ας δουμε και ολες τις τιμες μαζεμενες..
Αναρτημένη εικόνα

#123   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2012 - 03:59

Όντως,ειναι ακριβότερο! Όντως ειναι αδικαιολόγητα ακριβότερο στην Ελλάδα....διοτι η Apple,δεν άλλαξε τις τιμές τις....κι αν το έκανε,η αύξηση δεν εχει καμιά σχέση με το πως μεταφράστηκε στην Ελλάδα μας. Αν ομως ένα προϊόν ειναι ακριβότερο χρονο με τον χρόνο...αυτο δεν ειναι απολυτα παράλογο....μια μικρη αύξηση ειναι λογική,όμως,στην χωρα και στην συγκυρία που βιώνουμε μας φαίνεται ακόμα πιο βαρύ....! Τι θα λέγατε αν ολα αυτά συνέβαιναν πριν 2-3 χρόνια? Μαλλον η συντριπτική πλειοψηφία τιποτα απολύτως! Θα θελά ομως να σταθώ στο έξης....ναι στην χωρα μας ειναι τα πραγματα δύσκολα, ναι για πολλούς η λέξη δυσκολα που προανέφερα ειναι λίγο...καθώς γιαυτούς ειναι τραγικά...φαντάζομαι ομως πως δεν ειναι εδω στο φόρουμ και πολλοί συμπολίτες μας που εχουν χασει τις δουλειές τους...που έχουν παιδιά-οικογένεια και τα φερνουν δυσκολα βόλτα...φυσικά και θα μπορουσαν να είναι,αλλα δεν θα έπρεπε....(καταλαβαίνετε τι εννοώ...) συνεπώς...αν ολοι εμείς εδω που τόσο καιρο περιμένουμε με τόσο ''αγωνια'' να αποκτησουμε ενα iPhone 5....στην καλυτερη περίπτωση στην παλια τιμή...δηλαδή την τιμη ενός 4ς.....τωρα ξαφνικά μας φάνηκε απλησίαστο λογο του ότι (παράλογα βέβαια,αλλα δεν εξεταζουμε αυτό τώρα) αυξήθηκε 50-100 εύρω?! Και μάλιστα αλλαζουμε και γνωμη κάποιοι απο εμάς επικαλούμενοι την τιμη του!? Οχι δεν μου περισσεύουν τα 750 ευρω...ουτε τα 850 αλλα αυτο θα έπρεπε να το σκεφτώ πριν γράψω 250 μηνύματα ''απογνωσης'' περιμένοντας το iPhone 5! Απο την στιγμη που ειμαι εδώ,γνωριζω το κόστος του γκατζετ για το οποιο μιλάω και θελω να αποκτήσω (περιπου) οπότε τα 650 με τα 750 μου ''μοιάζουν ιδια''....(και πάλι ελπιζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ...) οποτε τι καθόμαστε και λέμε ακριβώς?! Λετε να ειχα σκοπό να δώσω 650 και αν δωσω 750 (μιλαω γενικα και οχι εγω η καποιος απο εμάς) θα πεσω έξω??! Ειναι σα να πας στην αντιπροσωπία της Mercedes και να πέσεις απο τα σύννεφα οταν ακούσεις τις τιμες! Εκείνο λοιπον που θα έπρεπε να κανουμε ειναι να αναρωτηθούμε αν η συσκευη αξιζει τα χρήματα που κοστιζει σε σχεση με τον ανταγωνισμο και αυτο ειναι αλλη κουβεντα νομίζω. Αλλα,δεν μπορω αλλο να διαβαζω σχολια τυπου...''θα το επερνα αλλα με τις τιμες που ανακοινωθηκαν ειναι απλισιαστο και δεν θα το παρω''...γιατι τελικα μαλλον αρκετοι δεν εχετε τι να κανετε και απλα βρήκατε ενα φορουμ και γραφετε για να σας περνα η ωρα! Δεν εχω σκοπό να προσβάλλω κανενα με το ποστ μου,απλα διαβαζω καθημερινα και σιωπιλα τα οσα λεγοντε και ειπα να πω μια αποψη.

Και για να απαντήσω και στην δημοσκόπηση....ναι θα το αγοράσω, διοτι ούτως η άλλος είχα σκοπο να το κάνω!

Αντωνη μου εχουν τελειωσει τα Like για σημερα.
Like λοιπον, αλλο ενα απο τα καλυτερα ποστ που εχω διαβασει!!!

#124   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/10/2012 - 05:18

Εγώ σκεφτόμενος τις τιμές σκέφτομαι το εξής.

Η Apple πουλάει σε fix τιμές στους εισαγωγείς.

Τον κώλο τους κάτω να βαράνε δεν τις αλλάζει.

Αν λοιπόν οι πωλήσεις εδώ δεν πάνε καλά, δεν πρόκειται να τους το δώσει φθηνότερα ώστε να μπορούν να δουλεύουν με το ίδιο ποσοστό κέρδους.

Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να ρίξουν τα ποσοστά κέρδους αν θα θέλουν να απορροφήσουν την αύξηση που η Apple επέβαλε!

Όσο και να θεωρούμε τους προμηθευτές κοράκια, ούτε για αυτούς είναι συμφέρον να είναι τόσο ακριβή η συσκευή.

#125   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 28/10/2012 - 08:02

Εγω ειχα σκοπο να το παρω αλλα ξενερωσα παρα πολυ με τα 730ε που εχει κ το παλιο να πουλησω ελεγα να δωσω κανενα 200αρικο με την επιδοτηση..τωρα 300-350 δεν τους τα δινω...να μην πω κ παραπανω μιας κ προβλεπω χαμηλη επιδοτηση

#126   giannis42

giannis42

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/10/2012 - 08:06

Μόνο με επιδότηση,αν είναι καλή.

Τελευταία επεξεργασία από: giannis42, 28/10/2012 - 08:07


#127   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/10/2012 - 08:19

Θα το σκεφτώ πολυ και μόνο όταν βγει jailbreak, 679€ έχει εδω Γερμανία , απο την άλλη 399€ έχει το 4 καινούργιο,είναι πειρασμός.

#128   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2012 - 09:01

Πλάκα κάνετε?? Φυσικά και όχι.. Γενικά δεν θα το αγόραζα /ή θα το αγοράσω

#129   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 28/10/2012 - 09:57

Το έχουμε πάρει ηδη

#130   vromogato

vromogato

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:vromogato

Δημοσίευση 28/10/2012 - 10:07

Θα το πάρω. Πουλάω το 4 με τα παρελκόμενά του, το βάζω στα έξοδα μου (σαν ελεύθερος επαγγελματίας). Αυτό σημαίνει ότι ο ΦΠΑ θα συμψηφιστεί με τον ΦΠΑ που αποδίδω λόγω των εσόδων μου και επίσης θα κατέβει το φορολογητέο εισόδημά μου όσο είναι η αξία του iphone.
Για να τα κάνω λιανά, υπολογίζω να μου βγει το πολύ 200 ευρώ.
Όσο βέβαια δεν ακούγεται τίποτα για jb του iOS 6 ομολογώ ότι δε χαλιέμαι με την καθυστέρηση που υπάρχει...

#131   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2012 - 10:12

οχι για μενα δεν προσφερει τρελα πραγματα σε σχεση με το 4σ για να αλλαξω και ν παω στο 5ρι

#132   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 28/10/2012 - 10:15

οχι για μενα δεν προσφερει τρελα πραγματα σε σχεση με το 4σ για να αλλαξω και ν παω στο 5ρι

δεν έχεις αδικο

#133   tribal

tribal

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2012 - 10:28

οχι για μενα δεν προσφερει τρελα πραγματα σε σχεση με το 4σ για να αλλαξω και ν παω στο 5ρι


Αυτό ρε παιδιά δεν το καταλαβαίνω. Όταν βγήκε το 4S οι κάτοχοι του 4 λέγανε οκ δεν προσφέρει τρελά πράγμα σε σχέση με το 4, δεν αξίζει. Το ίδιο λένε τώρα για το 5 όσοι είναι κάτοχοι του S. ΑΡΑ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ πως ούτε για κάποιον που έχει το 4άρι αξίζει να παει στο 5. Μου φαίνεται πως ο καθένας λέει ο,τι τον συμφέρει.
Θεωρώ πως το 5άρι αποτελεί σημαντική βελτίωση έναντι του 4S. Τώρα το αν αξίζει τα χρήματά του είναι άλλο θέμα...

#134   pro8

pro8

    iPH Enthousiast

  • 530 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2012 - 10:34

Το αγορασα το μηλο5 κ το περιμενω απο μερα σε μερα, το πληρωσα 659€ απο το ολλανδια οπου εμενα κ μολις μετακομισα Ελλαδα.
Φιλαρακια απο κει θα μου το στειλουν εδω.

Για να απαντησω στο poll λεω ενα μεγαλο ΟΧΙ , αν δεν ειχα ακρη απ εξω δεν θα το αγοραζα 739€ απο ελλαδα.
Θα κρατουσα το 4αρι κ μετα βλεπουμε.
Μου φαινετε κοροιδια οταν ο μισθος του ελληνα ειναι 600€ κ του ολλανδου , γερμανου κτλ 1200€
Μου φαινετε κοροιδια που εγω πχ το καλοκαιρι θα δουλευω 12αωρα κ χωρις ρεπο για 6-7 μηνες κ να ειμαι κ ευχαριστημενος που εχω δουλεια..
Οταν η βενζινη στην ολλανδια ειναι 1,65 κ εδω κρητη 1,85.
Οταν το γαλα του μωρου κανει εδω 23€ κ στην ολλανδια 11€

Δεν ειναι θεμα τα 80€ που κερδισα μιάς κ το πηρα απ εξω , ειναι η κοροιδια που δεν γουσταρω.
Τωρα ποιος φταει για τις τιμες, η apple , η μερκελ, η κοσμοτε , δεν ξερω αλλα δεν θελω να με περνανε κ για μαλ@κα :)

Σορυ κ για το οφ τοπικ !


ετσι για την ενημερωση,χθες εβαλα βενζινη 1,63€/λτ

#135   silver82

silver82

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 28/10/2012 - 10:37

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν αρκετοί είναι ότι δεν σχολιάζουμε αυτούς που θα τα σκάσουν ούτε για ποιο λόγο, σχολιάζουμε την τιμή καθ'αυτή στην Ελλάδα.
Απορώ το γιατί μερικοί θίγονται και πετάνε ατάκες του στυλ, ο καθένας κάνει ότι θέλει, ζήλια ψώρα, κακία κλπ. Το αν έχουν φάει καζούρα από τους γύρω τους δεν φταίμε εμείς...

Τελευταία επεξεργασία από: silver82, 28/10/2012 - 10:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες