Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

[Homekit] Philips Hue Accessories


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2021 - 12:02

Πως φαίνεται πως δεν μπαινοβγαίνουν γιαγιάδες στο σπίτι σου... χαχαχα

Αρχίζουν να πατούν ότι διακόπτη βρουν μπροστά τους μέχρι να ανάψει ένα φως...

Πάντα ήθελα 2 dimmer και όλο το αναβάλω.
Είναι πράγματι πολύ οικονομική λύση.

Ναι έχεις δίκιο φίλε, δεν μπαινοβγαίνουν γιαγιάδες. Σε δύσκολες περιπτώσεις θα έβαζα ταινία στο διακόπτη (θα φαίνεται όμως άσχημο) ή όπως είπαν κάποια άλλα παιδιά, παράκαμψη του διακόπτη εσωτερικά. Αλλά αν υπάρχουν άτομα μεγάλης ηλικίας στο σπίτι, τότε αν και ακριβό, το ιδανικό θα ήταν αυτό που έβγαλε η Philips.  

 

Επόμενη λύση, ο touch  διακόπτης της Sonoff. Θέλει ωστόσο αλλαγή firmware και πέρασμα αυτού εδώ με το οποίο μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πραγματάκια (απαραίτητη για την ώρα η ύπαρξη γραμμής ουδετέρου στο ηλεκτρολογικό κουτί του διακόπτη). 



#47   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2021 - 21:31

Mε Siri και τα 2 HomePod έχω λύσει όλα τα θέματα :)
Επίσης από την 14.2 [screenshot] προστέθηκε η ενδοεπικοινωνία στο Home app που ειναι πολύ χρήσιμο!

 

 

Untitled.png


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#48   ThemisD

ThemisD

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2021 - 11:43

Δεν δουλεύει με homebridge και το pluggin της ewelink?

 

Ναι έχεις δίκιο φίλε, δεν μπαινοβγαίνουν γιαγιάδες. Σε δύσκολες περιπτώσεις θα έβαζα ταινία στο διακόπτη (θα φαίνεται όμως άσχημο) ή όπως είπαν κάποια άλλα παιδιά, παράκαμψη του διακόπτη εσωτερικά. Αλλά αν υπάρχουν άτομα μεγάλης ηλικίας στο σπίτι, τότε αν και ακριβό, το ιδανικό θα ήταν αυτό που έβγαλε η Philips.  

 

Επόμενη λύση, ο touch  διακόπτης της Sonoff. Θέλει ωστόσο αλλαγή firmware και πέρασμα αυτού εδώ με το οποίο μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πραγματάκια (απαραίτητη για την ώρα η ύπαρξη γραμμής ουδετέρου στο ηλεκτρολογικό κουτί του διακόπτη). 


Τελευταία επεξεργασία από: ThemisD, 29/01/2021 - 11:44


#49   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2021 - 12:19

Ναι έχεις δίκιο φίλε, δεν μπαινοβγαίνουν γιαγιάδες. Σε δύσκολες περιπτώσεις θα έβαζα ταινία στο διακόπτη (θα φαίνεται όμως άσχημο) ή όπως είπαν κάποια άλλα παιδιά, παράκαμψη του διακόπτη εσωτερικά. Αλλά αν υπάρχουν άτομα μεγάλης ηλικίας στο σπίτι, τότε αν και ακριβό, το ιδανικό θα ήταν αυτό που έβγαλε η Philips.

Επόμενη λύση, ο touch διακόπτης της Sonoff. Θέλει ωστόσο αλλαγή firmware και πέρασμα αυτού εδώ με το οποίο μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πραγματάκια (απαραίτητη για την ώρα η ύπαρξη γραμμής ουδετέρου στο ηλεκτρολογικό κουτί του διακόπτη).


Ο καινούργιος Hue Dimmer Switch (19,90€) βιδώνει ακριβώς στην θέση του φυσικού διακόπτη, οπότε αφενός τον υποκαθιστά πλήρως χωρίς τον κίνδυνο να τον πατά κάποιος & αφετέρου βελτιώνει την αισθητική του δωματίου.
Big things have small beginnings

#50   mpota

mpota

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 25/11/2021 - 19:57

Καλησπέρα σας
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό ποστ , περιμένω κάτι λάμπες Philips hue .
Έχω δει ότι μπορώ να βάλω 2-3 λάμπες πάνω στο τηλεκοντρόλ αυτό που δεν ξέρω είναι αν με το πάτημα του κουμπιού μπορώ να αλλάζω της λάμπες δλδ 2 κλικ να ανάβει η λάμπα 1 και 3 κλικ η λάμπα 2 .
Πρώτη φορά θα ασχοληθώ με κάτι τέτοιο έχω πάρω και το home pod mini .

#51   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2021 - 20:27

Εδώ είναι το σωστό νήμα.
Με το καλό να τα δεχθείς. Βέβαια τις δυνατότητες του Hue Dimmer Switch θα τις αξιοποιήσεις καλύτερα αν έχεις και το Hue bridge
Big things have small beginnings

#52   mpota

mpota

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 25/11/2021 - 20:44

Εδώ είναι το σωστό νήμα.
Με το καλό να τα δεχθείς. Βέβαια τις δυνατότητες του Hue Dimmer Switch θα τις αξιοποιήσεις καλύτερα αν έχεις και το Hue bridge



Σε ευχαριστώ αν και παρακολουθώ το φόρουμ σχεδόν κάθε μέρα δεν ξέρω πως δεν πρόσεξα αυτό το ποστ με της philips hue .
Το έχω πήρα το πακέτο με της 3 λάμπες hub και 2 χειριστήρια
Περιμένω και το motion sensor με άλλες 3 λάμπες λευκές για τους κυρίους χώρους ,
Πήρα και το home pod mini ,
Πιστεύω για αρχή είμαι καλά :)

#53   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2021 - 20:52

Βασικά έχεις κάνει... εξαιρετική αρχή!
Δεν υπάρχει τίποτα πιο αξιόπιστο από Philips hue.
Ακόμα και κάτι IKEA λάμπες που είχα τις έκανα pair με το Hue bridge. Έχουν πλέον ακαριαία απόκριση σε σχέση το Bridge της IKEA.

Οι δε δυνατότητες αυτοματισμού απεριόριστες.
Big things have small beginnings

#54   mpota

mpota

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 25/11/2021 - 20:59

Βασικά έχεις κάνει... εξαιρετική αρχή!
Δεν υπάρχει τίποτα πιο αξιόπιστο από Philips hue.
Ακόμα και κάτι IKEA λάμπες που είχα τις έκανα pair με το Hue bridge. Έχουν πλέον ακαριαία απόκριση σε σχέση το Bridge της IKEA.

Οι δε δυνατότητες αυτοματισμού απεριόριστες.


Σε ευχαριστώ .
Το πήρα απόφαση μετά από καιρό που το ήθελα λόγο μετακομίσεις , θα επανέλθω σε μερικές μέρες που θα μπει και το internet με εντυπώσεις και νέες απορίες :) :)

#55   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2021 - 22:53

Ο καινούργιος Hue Dimmer Switch (19,90€) βιδώνει ακριβώς στην θέση του φυσικού διακόπτη, οπότε αφενός τον υποκαθιστά πλήρως χωρίς τον κίνδυνο να τον πατά κάποιος & αφετέρου βελτιώνει την αισθητική του δωματίου.

έχεις κάποια φωτογραφία ή link να το δούμε ?



#56   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2021 - 23:00

Βεβαίως.

https://mercato.gr/c...witch-2021.html
Big things have small beginnings

#57   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2021 - 23:47

δεν νομίζω ότι ο καινούργιος Hue Dimmer Switch βιδώνει. Απλά τον τοποθετείς με διπλής όψης όπως τον παλιό. 



#58   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2021 - 23:53

Βιδώνει γιατί τον έχω βιδώσει. Έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις (πλάτος) με τους φυσικούς διακόπτες.
Η πλάτη του διακόπτη αποσπάται σε δύο κομμάτια. Το πίσω κομμάτι του έχει έτοιμες τις τρύπες για τις βίδες.
Έχει και αν θέλεις ταινία 3M από πίσω. Επίσης ο διακόπτης είναι αποσπώμενος και μαγνητικός.
Big things have small beginnings

#59   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2021 - 23:55

Αύριο θα σου ανεβάσω φωτό που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω
Big things have small beginnings

#60   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/11/2021 - 10:58

μπορεί να βιδώνει, αλλά στην ουσία παραμένει το ίδιο ασύρματο χειριστήριο της hue, αυτό που θέλω να δοκιμάσω είναι αυτό

https://www.skroutz....ue Smart Switch

 

αν και διάβασα ότι λειτουργεί χωρίς ουδέτερο, οπότε το βάζεις απλά πίσω από τους υπάρχοντες διακόπτες, λειτουργεί με μπαταρία, και αυτό μπορεί να είναι λίγο σπαστικό, να χρειάζεται να βγάλεις διακόπτη για να αλλάξεις μπαταρία.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες