Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

[Homekit] Philips Hue Accessories


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
86 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2021 - 12:12

Αύριο θα σου ανεβάσω φωτό που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω

ναι σ'ευχαριστώ... ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Έχω την πρώτη version, και έτσι όπως το είδα από τις φωτογραφίες μου φάνηκε πως και η νέα version είναι σαν την πρώτη... 



#62   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2021 - 12:17

ναι σ'ευχαριστώ... ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Έχω την πρώτη version, και έτσι όπως το είδα από τις φωτογραφίες μου φάνηκε πως και η νέα version είναι σαν την πρώτη...


Όχι έχει διαφορά. Στις φωτό το dimmer switch έχει αντικαταστήσει διακόπτη (έχει κουτί από πίσω), ελέγχει 4 φώτα , 4 ζώνες και 7 scenes
c6fe7c2666efb955108d5bdde10f513a.jpg
Big things have small beginnings

#63   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2021 - 12:17

a8a17d9b4c4d710670665bb954cb98de.jpg
Big things have small beginnings

#64   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2021 - 12:17

4864d8c31b6176c990155e22372b8b3d.jpg
Big things have small beginnings

#65   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/11/2021 - 13:27

αααα, οκ.

Έχει έξτρα παραμετροποίηση σε σχέση με το παλιό remote της hue? Μπορείς να ρυθμίσεις τα πλήκτρα το καθένα να αναβοσβήνει άλλο φως? επειδή στο 1ης γενιάς επιλέγεις φως ή φώτα αλλά κάνει σε όλα τις ίδιες εντολές.

Επίσης, βολικό να έχουν αλλάξει τις διαστάσεις του πλακιδίου να καλύπτει τους διακόπτες, αλλά αν τα πλήκτρα δεν παίρνουν παραπάνω παραμετροποίηση δεν ξέρω τι παραπάνω προσφέρει.


Τελευταία επεξεργασία από: Nikkos78, 26/11/2021 - 13:28


#66   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2021 - 14:33

Και τα δύο Dimmer έχουν ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες στην παραμετροποίηση.

Η μόνη διαφορά τους είναι ότι ο καινούργιος αφενός μπορεί πλέον να προσαρμοστεί στις διαστάσεις των πριζών που έχουμε στα σπίτια μας (προκειμένου να τις αντικαταστήσει) και Αφετέρου ο μαγνήτης δεν βρίσκεται στην πλάτη της βάσης αλλά στο Dimmer.
Μπορεί δηλαδή κάποιος να αποσπάσει το διακόπτη από τη βάση του και να τον τοποθετήσει προσωρινά στο πλαϊνό μέρος ενός ψυγείου για παράδειγμα.

Όσο αφορά την παραμετροποίηση:

Η εφαρμογή της Philips έχει πολύ χαμηλή δυνατότητα παραμετροποίησης του Dimmer.
Αν ο προγραμματισμός ωστόσο γίνει από 3rd party εφαρμογές, οι δυνατότητες του απογειώνονται:
Μπορεί μεταξύ άλλων ο χρήστης να θέσει προϋποθέσεις για το πάτημα ενός κουμπιού.

Πχ Αν ο διακόπτης πατηθεί το πρωί θα ανάψει άλλο φως ή άλλη σκηνή, ενώ αν πατηθεί το βράδυ θα συμβεί κάτι άλλο. Μπορεί ο χρήστης να προσθέσει όσες ζώνες ώρας θέλει.

Επίσης ένας διακόπτης μπορεί να αντιδράσει ανάλογα με το status κάποιων άλλων φώτων.

Πχ Αν τα φώτα του δωματίου είναι ανοιχτά και πατηθεί ο διακόπτης που θα επιλέξει ο χρήστης, τότε να τα σβήσει αλλιώς να τα ανάψει

Επίσης ένας διακόπτης μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά με μόνο πάτημα, διπλό πάτημα, παρατεταμένο πάτημα και άλλα.

Είναι ατελείωτοι οι πιθανοί συνδυασμοί...

Μια τέτοια εφαρμογή είναι η παρακάτω

https://apps.apple.c...hue/id639343132


Τέλος, Ο διακόπτης module που παρέθεσες παραπάνω, δεν έχει καμία σχέση με το Dimmer.
Έχει αρκετά περιορισμένες δυνατότητες και η παραμετροποίηση του είναι πάρα πολύ φτωχή εφόσον εξαρτάται από το πάτημα ενός φυσικού διακόπτη.
Big things have small beginnings

#67   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/11/2021 - 14:45



Μια τέτοια εφαρμογή είναι η παρακάτω

https://apps.apple.c...hue/id639343132

 

 

Αξίζει δηλ. να ασχοληθεί κάποιος αποκλειστικά με αυτή την εφαρμογή ?

 



#68   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2021 - 14:46

Παιδες, γιατι η επισημη εφαρμογη Hue εβγαλε τα widgets της; Υπαρχει work around?



#69   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2021 - 15:27

Μια τέτοια εφαρμογή είναι η παρακάτω

https://apps.apple.c...hue/id639343132


Αξίζει δηλ. να ασχοληθεί κάποιος αποκλειστικά με αυτή την εφαρμογή ?

Αποκλειστικά δεν θα το έλεγα.

Ο μόνος λόγος που την χρησιμοποίησα είναι διότι προσφέρει πολύ μεγάλο φάσμα επιλογών & αυτοματισμών όσο αφορά τους διακόπτες dimmer και τους αισθητήρες κίνησης
Big things have small beginnings

#70   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2021 - 15:29

vrachamis σε ευχαριστώ πολύ για τις Photos! 

 

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο? Αλλά θα ξέρεις. Έχω στο σπίτι smart buttons της Aqara.  https://www.amazon.d...H2QL,B07JYF1PJ3

 

Τα κουμπιά αυτά είναι zigbee, και ως hub έχω μια κάμερα Awara G2H. Το setup λειτουργεί, αλλά έχω ένα μικρό θέμα. 

 

Για να ανάβει ή σβήνει το φως με το ίδιο κουμπί,  στην παραμετροποίηση του κουμπιού στο home app έφτιαξα ένα automation (μέσω shortcuts) όπου διαβάζει την κατάσταση της λάμπας και ανάλογα εκτελεί ότι πρέπει να γίνει. 

 

Το θέμα μου ειναι ότι υπάρχει ένα αισθητό delay σε κάθε πάτημα μέχρι να τρέξει ο αυτοματισμός. Πιστεύω ότι φταίει το shortcut και όχι το κουμπί. Έχεις παρόμοια εμπειρία ?

 

Οι εντολές που δίνουν οι philips dimer switches απευθεύας στις λάμπες είναι ακαριαίες , αλλά αυτά γίνονται μέσω zigbee χωρίς να παρεμβάλεται shortcut.  

 

Έχεις παρατηρήσει delay όταν τρέχουν shortcut / automations?



#71   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2021 - 15:57

Νομίζω πως έχεις κάνει τα εύκολα δύσκολα.

Καταρχήν όταν τρέχει ένας αυτοματισμός από το Home, εκτελείται πάντα από το hub και είναι σχεδόν πάντα ακαριαίος.

Αντιθέτως, όταν τρέχει μία συντόμευση, τρέχει στην συσκευή μας, προσπαθεί να αντλήσει δεδομένα επικοινωνώντας με τις επιμέρους συσκευές και μετά ενεργοποιεί τις σκηνές.
Αυτό έχει ένα αρκετά μεγάλο delay, πολύ περισσότερο όταν είμαστε μακριά από το δικό μας δίκτυο.

Οι αυτοματισμοί που προσφέρει το Home app είναι πάρα πολύ απλοί και δεν περιλαμβάνουν τη δυνατότητα να θέσουμε conditions.

Υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές εκεί έξω και μερικές είναι πράγματι πάρα πολύ καλές που μπορούν να Δημιουργήσουν εξαιρετικά σύνθετους αυτοματισμούς.
Αυτοί οι αυτοματισμοί πάλι αποθηκεύονται στο Home app σαν να τους είχες φτιάξει εκεί αρχής εξαρχής και τρέχουν το ίδιο ακαριαία.

Μια τέτοια εξαιρετική και δωρεάν εφαρμογή είναι το Eve app.

https://apps.apple.c...kit/id917695792

Η κορυφαία ωστόσο και με πάρα πολύ μεγάλη διαφορά (Κάνει παπάδες)είναι:

https://apps.apple.c...it/id1198176727

Κατέβασε λοιπόν όποια θέλεις και φτιάξε τους δύο παρακάτω αυτοματισμούς

1. Αν πατήσω το κουμπί Α και ταυτόχρονα τα φώτα Β είναι κλειστά, τότε άνοιξε τα φώτα Β

2. Αν πατήσω το κουμπί Α και ταυτόχρονα τα φώτα Β είναι ανοιχτά, τότε κλείσε τα φώτα Β
Big things have small beginnings

#72   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2021 - 10:49

@vrachamis

 

αντί να φτιάξω δύο αυτοματισμούς, έφτιαξα ένα shortcuct μέσα στο home app. Έτσι λοιπόν τρέχει στο hub, είτε βρίσκομαι σπίτι είτε όχι. Το εν λόγω shortcut δεν ειναι συνδεδεμένο με το ios device μου. 

 

Οδηγίες εδώ: https://homekitnews....-and-shortcuts/

 

Αν θες δοκίμασε το.  



#73   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2021 - 11:18

Είσαι άψογος. Δυστυχώς δεν έχω αυτή την επιλογή στο iOS που είμαι για να το δοκιμάσω ή εν πάσει περιπτώσει, να το ψάξω λίγο.
Αυτό που θέλω να ψάξω είναι εάν το script του shortcut μετατρέπεται σε script μέσα στο hub.

Αν πραγματικά συμβαίνει αυτό επειδή έχω μία καλή επαφή γενικά με τις συντομεύσεις θα φτιάξουμε πολλά πράγματα
Big things have small beginnings

#74   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/11/2021 - 11:41

Τέλος, Ο διακόπτης module που παρέθεσες παραπάνω, δεν έχει καμία σχέση με το Dimmer.
Έχει αρκετά περιορισμένες δυνατότητες και η παραμετροποίηση του είναι πάρα πολύ φτωχή εφόσον εξαρτάται από το πάτημα ενός φυσικού διακόπτη.

ναι, τα modules αυτά είναι να μην καταργήσεις τα φωτιστικά που έχεις ή να τα γεμίσεις smart λάμπες, και να τα χειρίζεσαι μέσω hue, με όσες δυνατότητες μπορεί να σου δώσει από τηλεχειρισμό μέχρι δημιουργία χρονοπρογράμματος ή σκηνών ;) 



#75   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2021 - 12:27

Το συγκεκριμένο module δεν μπορεί να οδηγήσει συμβατικές λάμπες. Μόνο hue :(
Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες