Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Apple Customer Loyalty: Πτώση για πρώτη φορά στην ιστορία της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 07/11/2012 - 15:05

Αυτο πάλι που το ειδες ;;; Ειμαι σίγουρος οτι θα συνοδευεται απο την περιφημη φραση σφραγίδα-αυθεντικότητας 'sources familiar with the matter' !!!

Τα τελευταια 4 χρονια η Apple ηταν πανω σε ενα κύμα. Ηταν το FOTM, πως να το κάνουμε. Αυτο εφερε ανεβασμένα οικονομικα αποτελέσματα (Sic) οπως λεει ενας φίλος ποιο πάνω. Εφερε ομως και άλλα ...
Για μενα η μεγάλη πρόκληση ειναι πως θα ανταποκριθει στο θέμα services. Αυτη ειναι η προκληση που πρέπει οπωσδηποτε να αντιμετωπίσει. και εκει περιμένω να δω τι θα κάνει . Αυτα τα περι ακατάπαυστου innovation που απο όλες τις εταιρείες αυτη μόνο πρέπει να επιδυκνεύει κάθε χρόνο τα ακουω βερεσέ.

Ομως δεν θελω να χαλάσω το συγκεκριμένο apple-is-doomed playground σας... Συνεχίστε ..

http://9to5mac.com/2...s-macs-in-2013/

Δε νομίζω να αμφισβητείς τόσο το 9to5mac, το έγραψαν και άλλες σελίδες που έχουν αντικείμενο τα Apple products πάντως.
Δε με ενδιαφέρει αν το "Apple is doomed" ισχύει, δε δίνω δεκάρα. Αν εμένα με βολεύει η Apple θα συνεχίσω μαζί της, αν όχι δεν θα λυπηθώ κιόλας να πάρω κάτι άλλο. Δεν είμαι μέτοχος ούτε κολλημένος είμαι.
Είμαι κοντά στην τεχνολογία πολλά χρόνια και η δουλειά μου έχει σχέση με hardware και δεν τρέφω αυταπάτες, κι ας μην είχα ποτέ τη Rosetta. Δεν θα ήμουν όμως με μια εταιρία επειδή είχε βγάλει
κάποτε ένα μηχάνημα που ήταν καλό. Οι εταιρίες αλλάζουν κι εξελίσσονται.


Δηλαδή θα πρέπει να μείνει για πάντα στην Intel;

Και από που συμπεραίνεις πως επειδή θα βγάλει δικό της ARM θα κάνει τους χρήστες πειραματώζωα;


Δε λέω να μείνει πάντα στην Intel, προφανώς θα πάει εκεί που τη συμφέρει. Η Apple με τα macbooks μας έχει συνηθίσει στο καλύτερο hardware τα τελευταία χρόνια.
Καλύτερο δε σημαίνει πάντα καλύτερα specs αλλά και μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Η ARM ειδικεύεται κυρίως σε embedded microprocessors, και λιγότερο σε processors για άλλες χρήσεις.
Η Intel στο χώρο αυτό είναι πάνω από 40 χρόνια και τα τελευταία 20 χρόνια χοντρικά είναι στις πιο high επιλογές. Έχει δοκιμάσει 100άδες επεξεργαστές και έχει βγάλει πάρα πολλούς.
Πιστεύεις δηλαδή εσύ ότι η επιλογή να μη βάλεις Intel ή έστω AMD αν θέλεις να αλλάξεις στρατόπεδο( δεν είναι εξίσου δοκιμασμένοι επεξεργαστές αλλά είναι αξιόπιστοι σίγουρα μετά από τόσα χρόνια)
και να φτιάξεις κάτι νέο από μηδενική σχεδόν βάση με μικρή τεχνογνωσία (σε σχέση με Intel-AMD πάντα) δεν είναι ρίσκο;
Δε ρισκάρεις στις πλάτες των πελατών σου; Γίνεται να ξεπεράσεις τώρα μια εταιρία σαν την Intel που έχει ρίξει δισεκατομμύρια δολλάρια σε έρευνα μόνο για επεξεργαστές;
Η Intel γιατί δεν έβγαλε τόσα χρόνια embedded microprocessors σε εκτεταμένη κλίμακα;

Η διαφορά στην αρχιτεκτονική μιας embedded CPU και μιας συμβατικής είναι τόσο μεγάλη(και το ξέρουν) που το ρίσκο θα είναι μεγάλο.
Εγώ πάντως δεν θα το δοκίμαζα.
Στο iPhone μπορεί να έφτιαξαν κάτι δικό τους αλλά οι απαιτήσεις μιας κανονικής CPU είναι πολλαπλάσιες.

Edit: To ίδιο με περισσότερες πληροφορίες και το CultOfMac: http://www.cultofmac...ocessors-rumor/

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 07/11/2012 - 15:11

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 07/11/2012 - 15:16

http://9to5mac.com/2...s-macs-in-2013/

Δε νομίζω να αμφισβητείς τόσο το 9to5mac, το έγραψαν και άλλες σελίδες που έχουν αντικείμενο τα Apple products πάντως.
Δε με ενδιαφέρει αν το "Apple is doomed" ισχύει, δε δίνω δεκάρα. Αν εμένα με βολεύει η Apple θα συνεχίσω μαζί της, αν όχι δεν θα λυπηθώ κιόλας να πάρω κάτι άλλο. Δεν είμαι μέτοχος ούτε κολλημένος είμαι.
Είμαι κοντά στην τεχνολογία πολλά χρόνια και η δουλειά μου έχει σχέση με hardware και δεν τρέφω αυταπάτες, κι ας μην είχα ποτέ τη Rosetta. Δεν θα ήμουν όμως με μια εταιρία επειδή είχε βγάλει
κάποτε ένα μηχάνημα που ήταν καλό. Οι εταιρίες αλλάζουν κι εξελίσσονται.




Δε λέω να μείνει πάντα στην Intel, προφανώς θα πάει εκεί που τη συμφέρει. Η Apple με τα macbooks μας έχει συνηθίσει στο καλύτερο hardware τα τελευταία χρόνια.
Καλύτερο δε σημαίνει πάντα καλύτερα specs αλλά και μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Η ARM ειδικεύεται κυρίως σε embedded microprocessors, και λιγότερο σε processors για άλλες χρήσεις.
Η Intel στο χώρο αυτό είναι πάνω από 40 χρόνια και τα τελευταία 20 χρόνια χοντρικά είναι στις πιο high επιλογές. Έχει δοκιμάσει 100άδες επεξεργαστές και έχει βγάλει πάρα πολλούς.
Πιστεύεις δηλαδή εσύ ότι η επιλογή να μη βάλεις Intel ή έστω AMD αν θέλεις να αλλάξεις στρατόπεδο( δεν είναι εξίσου δοκιμασμένοι επεξεργαστές αλλά είναι αξιόπιστοι σίγουρα μετά από τόσα χρόνια)
και να φτιάξεις κάτι νέο από μηδενική σχεδόν βάση με μικρή τεχνογνωσία (σε σχέση με Intel-AMD πάντα) δεν είναι ρίσκο;
Δε ρισκάρεις στις πλάτες των πελατών σου; Γίνεται να ξεπεράσεις τώρα μια εταιρία σαν την Intel που έχει ρίξει δισεκατομμύρια δολλάρια σε έρευνα μόνο για επεξεργαστές;
Η Intel γιατί δεν έβγαλε τόσα χρόνια embedded microprocessors σε εκτεταμένη κλίμακα;

Η διαφορά στην αρχιτεκτονική μιας embedded CPU και μιας συμβατικής είναι τόσο μεγάλη(και το ξέρουν) που το ρίσκο θα είναι μεγάλο.
Εγώ πάντως δεν θα το δοκίμαζα.
Στο iPhone μπορεί να έφτιαξαν κάτι δικό τους αλλά οι απαιτήσεις μιας κανονικής CPU είναι πολλαπλάσιες.


Το 9το5Mac και το Macrumors και ολα αυτα αναδημοσιεύουν οτιδηοποτε πέσει στα χέρια τους στην προσπαθεια του να αποκτησουν μερικα hits .Και δυστυχως το κάνουν χωρίς κανένα έλεγχο εγκυρότητας. Κοτσαρουν και ενα 'sources familiar with the matter' διπλα και ειναι ενταξει. Τρεχα γυρευε. Για καπως πιο εγκυρες πληροφοριες κοιτα τον Dalrymple (αν και ουτε αυτος εχει αποδειξει οτι εχει ακρες στο R&D της εταιρείας). Επομένως κρατα μικρό καλάθι.

Κατα τα αλλα συμφωνω με αυτα που γράφεις. Επιπλεον μια δικια σου αρχιτεκτονικη (περα απο ολες τις τεχνικες απαιτησεις που συμφωνω ειναι παρα πολλες) πρεπει να εχει και ενα business case και επιπλέον ενα viability που προσωπικα δεν το βλέπω (αλλα δεν ξερω και πολλά απο αυτά).

Επομένως ειναι κάπως δυσκολο αυτο το switch. Ασε που ακόμη ζούμε τις επιπτώσεις του πρώτου :(

Meet Rosetta

#18   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 07/11/2012 - 15:23

Το 9το5Mac και το Macrumors και ολα αυτα αναδημοσιεύουν οτιδηοποτε πέσει στα χέρια τους στην προσπαθεια του να αποκτησουν μερικα hits .Και δυστυχως το κάνουν χωρίς κανένα έλεγχο εγκυρότητας. Κοτσαρουν και ενα 'sources familiar with the matter' διπλα και ειναι ενταξει. Τρεχα γυρευε. Για καπως πιο εγκυρες πληροφοριες κοιτα τον Dalrymple (αν και ουτε αυτος εχει αποδειξει οτι εχει ακρες στο R&D της εταιρείας). Επομένως κρατα μικρό καλάθι.

Κατα τα αλλα συμφωνω με αυτα που γράφεις. Επιπλεον μια δικια σου αρχιτεκτονικη (περα απο ολες τις τεχνικες απαιτησεις που συμφωνω ειναι παρα πολλες) πρεπει να εχει και ενα business case και επιπλέον ενα viability που προσωπικα δεν το βλέπω (αλλα δεν ξερω και πολλά απο αυτά).

Επομένως ειναι κάπως δυσκολο αυτο το switch. Ασε που ακόμη ζούμε τις επιπτώσεις του πρώτου :(

Meet Rosetta


Το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω γι αυτά τα σαιτ, αλλά στο παρελθόν έχουν αποδείξει ότι έχουν κάποιον έλεγχο εγκυρότητας. Μακάρι να μην ισχύει το transition που λένε από Intel σε ARM γιατί δεν θα είναι καθόλου ευχάριστο.
Πάντως από προσωπική μου εκτίμηση βάσει της στρατηγικής της Apple δεν το θεωρώ απίθανο, απεναντίας το θεωρώ πολύ πιθανό.
Το γιατί θα το κάνει αν το κάνει και το viability που λες σίγουρα θα το έχουν ζυγίσει αλλά καμμία τέτοια μελέτη δεν μπορεί να υποκαταστήσει την συμπεριφορά του καταναλωτή όπως ξέρεις.
Ένας σοβαρός χρήστης που θέλει να πάρει ένα macbook για επαγγελματική χρήση θα κοιτάξει 3 πράγματα, οθόνη-CPU-ram και άντε και να κοιτάξει και την κάρτα γραφικών αν δεν είναι ενσωματωμένη. Αν δει λοιπόν
αυτός ότι αντί για Intel που έχει το 80% της αγοράς βάλει μια τυχάρπαστη CPU, θα αρχίσουν να χτυπάνε καμπανάκια και θα κοιτάξει αλλού αν το θέλει για δουλειά και δεν έχει περιθώρια για πειράματα.

Έχω δουλέψει με Rosetta για λίγο καιρό όσο ήμουν εξωτερικό , δεν είχα ποτέ δικό μου. Οι εντυπώσεις ανάμικτες, τότε θα ήταν σίγουρα άλλες(προς το καλύτερο).

Αναρτημένη εικόνα


#19   hyper

hyper

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 15:52

Μα είναι λογικό σιγά σιγά ο κόσμος να αλλάζει στρατόπεδο ....
Όταν πλέον βλέπεις Κινητα (όχι μεν τόσο καλής ποιότητας ,ας πούμε) να κάνουν πραγματικά παπάδες ..........και έχεις μια apple όσο παει και περιορίζεται softwarικα ...
Είναι λογικό κάποια στιγμή να πεις τέλος ......πάρτε το αλουμίνιο-γυαλί σας ,αλλα εγώ θελω ένα πραγματικό εργαλείο το οποίο θα κάνει σχεδόν τα πάντα και θα συνεργάζεται σχεδόν με τα πάντα ,χωρίς να κουράζει .......
Απλά τα πράγματα .....

#20   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 07/11/2012 - 16:00

Μα είναι λογικό σιγά σιγά ο κόσμος να αλλάζει στρατόπεδο ....
Όταν πλέον βλέπεις Κινητα (όχι μεν τόσο καλής ποιότητας ,ας πούμε) να κάνουν πραγματικά παπάδες ..........και έχεις μια apple όσο παει και περιορίζεται softwarικα ...
Είναι λογικό κάποια στιγμή να πεις τέλος ......πάρτε το αλουμίνιο-γυαλί σας ,αλλα εγώ θελω ένα πραγματικό εργαλείο το οποίο θα κάνει σχεδόν τα πάντα και θα συνεργάζεται σχεδόν με τα πάντα ,χωρίς να κουράζει .......
Απλά τα πράγματα .....


Αυτο που λες δεν εχει να κανει με τα αποτελέσματα της έρευνας ... Παπαδες ζητανε απο το κινητο τους μονο εγω και 'συ (εγω οχι τοσο ; αρκετα προβλήματα εχω απο την δουλεια) και ενα τσουρμο αλλοi ultra geeks σαν εμάς. Το 90% των χρηστών iPhone ΔΕΝ ειναι ετσι. Δεν εχεις καταλαβει την δημογραφία των iphone χρηστων... Δεν εχει σχεση με τους apple γκικουλες του παρελθόντος ...

#21   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/11/2012 - 17:49

Τους "πραγματικούς πιστούς" της apple που αναφερει ο φίλος τους είδαμε πριν τη δευτερη έλευση του Steve jobs. Ήταν 1/1000 και λόγω μη πωλησεων η εταιρεία ήταν με το ενα πόδι στη χρεοκοπία. Άν θέλουν να ξαναπάνε εκεί είναι στο χέρι τους. Το ζήτημα είναι οτι αρχίζουν τα μηχανάκια τους να μη τα κάνουν ΧΡΗΣΤΙΚΑ & ΕΥΚΟΛΑ για το χρήστη, κάτι που ήταν ανέκαθεν το σήμα κατατεθέν τους (εκτός από το iTunes φυσικά )

#22   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/11/2012 - 17:54

Αυτο που λες δεν εχει να κανει με τα αποτελέσματα της έρευνας ... Παπαδες ζητανε απο το κινητο τους μονο εγω και 'συ (εγω οχι τοσο ; αρκετα προβλήματα εχω απο την δουλεια) και ενα τσουρμο αλλοi ultra geeks σαν εμάς. Το 90% των χρηστών iPhone ΔΕΝ ειναι ετσι. Δεν εχεις καταλαβει την δημογραφία των iphone χρηστων... Δεν εχει σχεση με τους apple γκικουλες του παρελθόντος ...

Ετσι είναι. Η Απλ πλέον είναι μια εταιρεία η οποία έχει βάση εκατομμυρίων αγοραστών σε κάθε προϊόν της. Ιδίως στα τηλέφωνα, η τεράστια πλειοψηφία είναι λάιτ χρήστες. Και υπάρχει και μια μερίδα η οποία πηγαίνει με το κύμα... αυτό το κύμα αν σου λέει σήμερα σάμσουνγκ ή λέξους νέξους παραδέξους, λούμια και λουκούμια, φυσικά θα προτιμήσουν να αγοράσουν άλλο προϊόν. Τί θα τους κρατήσει στην Απλ; Η τιμή ή η ευκολία του να βρεις να αγοράσεις τη συσκευή; Μόνο ένα εύκολο στον χειρισμό του τηλέφωνο δεν είναι αρκετό...

Τελευταία επεξεργασία από: anderson, 07/11/2012 - 17:55


#23   Thermoman

Thermoman

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Thermoman

Δημοσίευση 07/11/2012 - 18:09

οκ... όμορφο το 5άρι αλλά... έναν καλό λόγο που ανέβηκε η τιμή του κιόλας εν μέσω κρίσης;;; έναν καλό λόγο...

#24   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/11/2012 - 18:17

Πάντως για εμένα η Apple έπεσε στην παγίδα ότι αν το βγάλει με μεγαλύτερη οθόνη και στο πλάτος θα το πούνε παντόφλα και τα σχετικά.

Κάποια στιγμή θα το κάνει και εδώ είμαστε...

Αν το έβγαζε στις 4,3 αυτή την στιγμή δεν νομίζω ότι θα μιλάγαμε για αντίπαλο...
Once You Go Mac You Never Go Back

#25   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 07/11/2012 - 18:20

Πάντως για εμένα η Apple έπεσε στην παγίδα ότι αν το βγάλει με μεγαλύτερη οθόνη και στο πλάτος θα το πούνε παντόφλα και τα σχετικά.

Κάποια στιγμή θα το κάνει και εδώ είμαστε...

Αν το έβγαζε στις 4,3 αυτή την στιγμή δεν νομίζω ότι θα μιλάγαμε για αντίπαλο...


1000% συμφωνώ.

Ή απλά δεν ήθελε να κάνει εξ ολοκλήρου νέα σχεδίαση για πολλούς λόγους και κυρίως λόγω κόστους..

Αναρτημένη εικόνα


#26   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2012 - 18:32

πιστεύω ότι η apple πρέπει κάνει καινοτομίες και να μην περιορίζει τις δυνατότητες των χρηστών

#27   andrewntua

andrewntua

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/11/2012 - 19:21

Στο 5s θα κατασκευάσει την μεγαλύτερη οθόνη που σχεδιάστηκε ποτέ για iPhone με 4,3 ιντσες διαγώνιο, καθώς και τον πρώτο τετραπυρηνο επεξεργαστη. Η αλήθεια ειναι ότι αν δεν έδενε τόσο μορφή το iOS με το iPhone πολλοί δεν θα είχαμε iPhone, κι πλέον πιστεύω ότι η apple ακολουθεί τις εξελίξεις και δεν τις προκαλεί όπως παλιά με καινοτομίες (iPhone , ipad) .

#28   gigo625913

gigo625913

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 20:28

Το Lumia 920 του ριχνει σκονη παντως....

#29   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 20:28

Το Lumia 920 του ριχνει σκονη παντως....


Έτσι, έτσι....


ΧΑΧΑΧΑ!

#30   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 20:47

καπου πηρε το ματι μου κατι για"παπαδες" :D :D και ειπα να μπω.
Μου αρεσει που μερικοι βλεπετε γυρισμα της apple σε παλαιολιθικες εποχες κλπ κλπ.
Εγω ξερω οτι η apple και η google ειναι 2 κολοσσοι που κινουν τα νηματα στο 90% της παγκοσμιας αγορας (smarthones,tablets,λειτουργικα και αλλα)
Θεωρω οτι και οι 2 εταιρειες εχουν ατομα εξισου ικανα να διαχειριστουν το μελλον τους σαν εταιρειες.Τα πραγματα εδω και πολυ καιρο εχουν ξεφυγει απο τα πλαισια που γνωρισαμε και αγαπησαμε σε καποιες απο αυτες.Πλεον εδω μπαινουν εθνικες πολιτικες,τεραστια οικονομικα συμφεροντα,γεωπολιτικες στρατηγικες και γενικα μεγεθη απιαστα για το κοινο νου.
Εμεις εχουμε μεινει στο αν το οραμα του jobs ...οι "παπαδες των high end android"(αλλη τρομερη εκφραση και αυτη) και αλλες τετοιες κουβεντουλες που βγαζουν πορισματα που θα τα ζηλευαν πολλοι μεγαλοι αναλυτες :P
Και ναι ...αν η apple εβαλε αυτη την οθονη που εβαλε στο iphone το εκανε γιατι πολυ απλα ξερει τι κανει.Διαφωνειτε μερικοι?Για αυτο υπαρχουν τα φορουμ.Για να ανταλλασουμε αποψεις διαφωνοντας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες