Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 6 ψήφοι

iPhone 5 or Samsung Galaxy Devices ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone 5 or Samsung Galaxy Devices

Devices

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 21:57

Σεβαστη η γνωμη σου φυσικα και δεν σου εναντιονομαι ομως επειδη ειχα υπαρξει εγω οπως εσυ και πολλοι αλλωστε αρχαριοι στον κοσμο του android μπορω οσα εχω αντιμετοπισει να πω οτι το android αν το μαθεις και ασχοληθεις,ειναι μια συσκευη που μπορεις "να την φορτωνεις και παραλληλα να γινεται πιο γρηγορη!"
Εδω υπαρχει μια μεγαλη παρενθεση ομως γτ ιος εχει μονο το iphone,ενω ανδροιντ εχει htc,samsung,lg,motorola,sonny ericsson κλπ κλπ. Αρα αλλαζει η εμπειρια χρησης για τον καθενα αναλογα με την συσκευη...

Να τονισω ομως οτι μονο φετος το ιος εχει αντιπαλο σε smoothness και stability και αυτο ειναι το νοτε 2. (se στοκ firmwares αναφερομια)
Δυστηχως ουτε το ς3 ηταν αξιος αντιπαλος του ιφον και μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν νο1,

δεν λαμβανω υποψιν οτι ιφον ειναι οπως ειναι με δυπηρινο και 1gb ram ενω το νοτε με 4πυρινο κι 2gb ραμ γτ μιλαμε και software και οχι για hardware.

Εν τελει η προσωπικη ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι ο νικητης ειναι το λογισμικο το οποιο εξυπηρετει τον καθενα καλυτερα και μονο σε αυτο στειριζομαι παντα.

Να συμπληρωσω οτι την ποιοτητα κατασκευης δεν μπορεις να την συγκρινεις γιατι την πληρωνεις. υπαρχει μεγαλο ευρος τιμων μεταξυ των 2 συσκευων και ενας σημαντικος παραγοντας σιγορα ειναι τα υλικα κατασκευης,νομιζω ολοι το κατανοουν και συμφωνουν με αυτο.


Λοιπόν σεβαστή η άποψη σου όσο αφορά όμως τα δυο λογισμικά το ένα είναι κλειστού και το άλλο ανοιχτού κώδικα και τα δυο στηρίζονται κάπου !! πχ το Android στα Linux και το iOS σε Mac OS X για εμένα το iOS όπως και για τον περισσότερο κόσμο υπερτερεί και είναι πολλή καλύτερο από το Android το οποίο είναι ένα λογισμικό ένα πράγμα σαν App Store και Cydia μαζί δηλαδή απλά ένα μπάχαλο !!! δεν είναι μόνο το App Store του Android αλλά είναι και τα ROMS δηλαδή περνάς κάτι ROMS που είναι για μένα ότι ποιο ελεεινό έχω δει στο Android έχω δει κάτι έξαλλα Roms !! ήμουν και εγώ χρήστης Android παλιά και ομόλογο πως τα σιχάθηκα !!! ποιο συγκεκριμένα είχα το Sony Ericsson X10 Mini δεν ξέρω αν φταίει η συσκευή αλλά τα σιχάθηκα είχα βάλει και σε αυτό κάτι Roms κάτι με ένα μπλε Robot αν δεν κάνω λάθος Cyanogenmod κάπως έτσι λεγόταν που είχε σαν λογότυπο το σύμβολο τον Android πάνω σε ένα πατίνι μπλε !! είχε την έκδοση 2.2 παραπάνω δεν πήγαινε νομίζω δεν τα θυμάμαι καθόλου αλλά αυτό μου είχε αφήσει την χειρότερη εμπειρία και ομόλογο πως 1000 φορές θα προτιμούσα τα απλά τα κινητακια τις Sony Ericsson παρά αυτά πραγματικά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   andrewntua

andrewntua

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:00

Τελείως αντικειμενικά iPhone 5 γιατί ειναι καλύτερο από τα galaxy , καταρχήν τα galaxy δεν έχουν φάγωμενο μήλο στην πλάτη

Τελευταία επεξεργασία από: andrewntua, 12/11/2012 - 22:01


#18   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:16

εγω νομιζα πως βαρεθηκα τo ios και πηγα για καινουρια πραμματα στο s3 ολα καλα στην αρχη αλλα σε ενα μηνα γυρισα στο 4s και μετα στο 5 .ειναι καλα τα samsung αλλα προτιμο την απλοτητα του ios ....θα το αλλαζα το s3 ακομα και με 4αρι.οχι οτι ειναι καλητερο αλλα γιατι προτιμω εγω το ios.

Αυτό Ακριβώς φίλε μου το έκανα κι εγώ...αλλά την αλλαγή απο galaxy σε 4s την έκανα μέσα σε μια εβδομάδα..
είχα 4s πήρα galaxy το έδωσα πήρα το 4ς και τώρα το 5..

#19   argykk

argykk

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:30

Note ΙΙ - Με Κλειστά Μάτια ....

#20   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:31

Προσωπικα εμενα δεν μου αρεσε το 5, ισως το βρισκω λιγο μακροστενο, το θεωρω λιγο ασχημο. Παντως θεωρω οτι αυτη τη στιγμη ειναι το καλυτερο κινητο στην αγορα, για ενα συνδυασμο ποιοτητας κατασκευης-λογισμικου κι ευχριστιας. Το SIII πραγματικα το θεωρω απαισιο, μου φαινεται πολυ αβολο και προχειρα φτιαγμενο, δεν με συγκινει οτι εχει τετραπυρηνο ενω το Apple εχει διπυρηνο, αλλωστε σημασια εχει τι επεξεργαστη χρειαζεται για να δουλευει σωστα, τα Windows XP ετρεχαν τελεια με Pentium 4, ενω τα 7 θελουν διπυρηνο, για να κανω εναν παραλληρισμο. Θεωρω την οθονη του τεραστια κι αχρειαστη, μεχρι 4.3 να πω ΟΚ, αλλα 4.8 ειναι παρα πολυ μεγαλη. Το Note δεν το βαζω καν στη συγκριση γιατι πολυ απλα δεν το θεωρω κινητο, θελει και τσαντα μεταφορας για να το παιρνεις μαζι σου, σαφως η ψηφος μου παει στο μηλοφωνο


Ποιτητα κατασκευης-λογισμικου και ευχριστιας.απολυτο δικιο ως εδω. Τιμης? θα μου πεις...οτι πληρωνεις παιρνεις. Ποια τα χτυπητακια? τις γραντζουνιτσες? οι οθονες που κανουν κλικ κλικ? ειτε σε μικρο βαθμο τωρα ειτε σε μεγαλητερο βαθμο πριν,υπηρχαν και υπαρχουν. και δινεις 740 ευρο. αυτα δεν τα λαμβανουμε υποψιν?

Το επιχειρημα με το λογισμικο win xp/win 7 το θεωρω λιγο αστοχο. Και αυτο διοτι το xp,ειναι αρκετα φτωχοτερο σαν λογισμικο απο τα 7 αναμγιβολα. Γιαυτο και η διαφορα στους απαιτουμενους επεξεργαστες...more features=more power resources. Συμγωνα με τα λεγομενα σου το ιος ειναι φτωχοτερο του ανδροιδ,πραγμα που φυσικα δεν ισχυει.

Οσο για την οθονη 100% δικι...οτι βολευει τον καθενα...προτιμησεις ειναι αυτα

#21   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:32

Λοιπόν σεβαστή η άποψη σου όσο αφορά όμως τα δυο λογισμικά το ένα είναι κλειστού και το άλλο ανοιχτού κώδικα και τα δυο στηρίζονται κάπου !! πχ το Android στα Linux και το iOS σε Mac OS X για εμένα το iOS όπως και για τον περισσότερο κόσμο υπερτερεί και είναι πολλή καλύτερο από το Android το οποίο είναι ένα λογισμικό ένα πράγμα σαν App Store και Cydia μαζί δηλαδή απλά ένα μπάχαλο !!! δεν είναι μόνο το App Store του Android αλλά είναι και τα ROMS δηλαδή περνάς κάτι ROMS που είναι για μένα ότι ποιο ελεεινό έχω δει στο Android έχω δει κάτι έξαλλα Roms !! ήμουν και εγώ χρήστης Android παλιά και ομόλογο πως τα σιχάθηκα !!! ποιο συγκεκριμένα είχα το Sony Ericsson X10 Mini δεν ξέρω αν φταίει η συσκευή αλλά τα σιχάθηκα είχα βάλει και σε αυτό κάτι Roms κάτι με ένα μπλε Robot αν δεν κάνω λάθος Cyanogenmod κάπως έτσι λεγόταν που είχε σαν λογότυπο το σύμβολο τον Android πάνω σε ένα πατίνι μπλε !! είχε την έκδοση 2.2 παραπάνω δεν πήγαινε νομίζω δεν τα θυμάμαι καθόλου αλλά αυτό μου είχε αφήσει την χειρότερη εμπειρία και ομόλογο πως 1000 φορές θα προτιμούσα τα απλά τα κινητακια τις Sony Ericsson παρά αυτά πραγματικά


iOS είσαι η νέα έκδοση του holsss έτσι; Πάλι άλλαξες nick?

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 12/11/2012 - 22:32

Αναρτημένη εικόνα


#22   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:37

Λοιπόν σεβαστή η άποψη σου όσο αφορά όμως τα δυο λογισμικά το ένα είναι κλειστού και το άλλο ανοιχτού κώδικα και τα δυο στηρίζονται κάπου !! πχ το Android στα Linux και το iOS σε Mac OS X για εμένα το iOS όπως και για τον περισσότερο κόσμο υπερτερεί και είναι πολλή καλύτερο από το Android το οποίο είναι ένα λογισμικό ένα πράγμα σαν App Store και Cydia μαζί δηλαδή απλά ένα μπάχαλο !!! δεν είναι μόνο το App Store του Android αλλά είναι και τα ROMS δηλαδή περνάς κάτι ROMS που είναι για μένα ότι ποιο ελεεινό έχω δει στο Android έχω δει κάτι έξαλλα Roms !! ήμουν και εγώ χρήστης Android παλιά και ομόλογο πως τα σιχάθηκα !!! ποιο συγκεκριμένα είχα το Sony Ericsson X10 Mini δεν ξέρω αν φταίει η συσκευή αλλά τα σιχάθηκα είχα βάλει και σε αυτό κάτι Roms κάτι με ένα μπλε Robot αν δεν κάνω λάθος Cyanogenmod κάπως έτσι λεγόταν που είχε σαν λογότυπο το σύμβολο τον Android πάνω σε ένα πατίνι μπλε !! είχε την έκδοση 2.2 παραπάνω δεν πήγαινε νομίζω δεν τα θυμάμαι καθόλου αλλά αυτό μου είχε αφήσει την χειρότερη εμπειρία και ομόλογο πως 1000 φορές θα προτιμούσα τα απλά τα κινητακια τις Sony Ericsson παρά αυτά πραγματικά



ισως σου φανηκαν βουνο οπως εμενα και το iphone και το ανδροιδ. Οσο για την εμπειρια χρησης μπορω να πω οτι στο 90% εφταιγε η συσκευη. ειχα μακραν την χειροτερη εμπειρια ανδροιδ με xperia neo ν. Πραγμα που ευχομαι να μην ξανα ζησω ποτε....οσο για τις ρομ εχουν αλλαξει παρα πολλα απο εποχη xperia x10 mini prο. Οσο για την aosp που ειχες περασει να ξερεις ειναι pure android και πρεπει να ξερεις και αλλα πραγματα πριν flasharεις....

#23   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:47

Ποιτητα κατασκευης-λογισμικου και ευχριστιας.απολυτο δικιο ως εδω. Τιμης? θα μου πεις...οτι πληρωνεις παιρνεις. Ποια τα χτυπητακια? τις γραντζουνιτσες? οι οθονες που κανουν κλικ κλικ? ειτε σε μικρο βαθμο τωρα ειτε σε μεγαλητερο βαθμο πριν,υπηρχαν και υπαρχουν. και δινεις 740 ευρο. αυτα δεν τα λαμβανουμε υποψιν?

Το επιχειρημα με το λογισμικο win xp/win 7 το θεωρω λιγο αστοχο. Και αυτο διοτι το xp,ειναι αρκετα φτωχοτερο σαν λογισμικο απο τα 7 αναμγιβολα. Γιαυτο και η διαφορα στους απαιτουμενους επεξεργαστες...more features=more power resources. Συμγωνα με τα λεγομενα σου το ιος ειναι φτωχοτερο του ανδροιδ,πραγμα που φυσικα δεν ισχυει.

Οσο για την οθονη 100% δικι...οτι βολευει τον καθενα...προτιμησεις ειναι αυτα

οκ το παραδειγμα μου μπορει να μην ηταν και το πιο πετυχημενο, ισως επρεπα να συγκρινω δυο διαφορετικα λογισμικα, αλλα απλα ηθελα να αναδειξω οτι η ταχυτητα του επεξεργαστη δεν μου λεει κατι απο μονη της σαν νουμερο εξαρταται απο το λογισμικο που τρεχει, δεν ειπα οτι το iOS ειναι φτωχοτερο, ισα ισα εγω προσωπικα το θεωρω πολυ καλυτερο απο το Android, αλλου ηταν η ουσια αυτου που παρεθεσα.

Οσο για την κατασκευη, οντως οι συσκευες της Apple παρουσιαζουν οταν πρωτοβγαινουν ενα θεμα, πχ το 4αρι μου εχει θεμα με την κεραια, πιστευω πως ειναι καλυτερο να περιμενεις οταν βγαινει μια καινουρια συσκευη ωστε να εντοπιστουν πιθανον λαθη και να διορθωθουν στις επομενες παρτιδες. Κι επισης θεωρω οτι με την τιμη το εχουν ξεφτιλισει λιγο, 740€ ειναι παρα πολλα, αλλα σε αυτο ισως να μην οφειλεται η Apple αλλα η Ελλαδα σχετικα με φορους ή δασμους που πιθανον να εχει.

#24   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:53

iOS είσαι η νέα έκδοση του holsss έτσι; Πάλι άλλαξες nick?


Ας υποθέσουμε ότι είμαι O hols που δεν ξέρω και ποιος είναι αυτός, θα πρέπει να απολογηθώ ;

#25   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:56

Σε μένα όχι, στους admins ναι γιατί έχεις 100 λογαριασμούς.

Αναρτημένη εικόνα


#26   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 22:59

έχεις στοιχεία να με κατηγορήσεις ότι είμαι αυτός που λες ;

#27   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/11/2012 - 23:01

Σου είπα εμένα δε με νοιάζει. Σε έκανα report οπότε θα δουν οι admins ότι μπαίνεις από τα ίδια στοιχεία και με ίδια IPs.

Αναρτημένη εικόνα


#28   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 23:03

ωραία να δούμε και τι θα αποφανθούν οι admin...

#29   vrossi2011

vrossi2011

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2012 - 23:30

Είχα iphone 2G, 3G, 3Gs, 4, ipad 2 και αρκετά Mac. Aπό την άλλη είχα Galaxy s2 και εδώ κι ενα χρόνο Note. Το 4αρι το έχει η γυναίκα μου και είναι ευχαριστημένη κι εγώ το Note θα το άλλαζα μόνο για το Note 2.

#30   dimigoul

dimigoul

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2012 - 23:31

Ψηφιζω siii γιατί στην τιμη του αγοραζω σχεδον 2 συσκευες σε σχεση με το iphone 5

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες