Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad mini vs Nexus 10


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Mitos79

Mitos79

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2012 - 19:12

Νομίζω ότι η σύγκριση όντως ειναι λίγο άκυρη... Για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα ουσιαστικό πρέπει να συγκρίνεις όμοιας κατηγορίας αντικείμενα... Πχ nexus με new ipad...
Anyway πέρα από τα χαρακτηριστικά, όντας χρήστης του ipad 10' εδώ και 6 μήνες αυτό που μπορώ να πω ειναι οτι ειναι μακράν ότι πιο γρήγορο και εύκολο έχω ασχοληθεί.... Απλά δουλεύει τέλεια και κάνει απροβληματιστα τη δουλειά του. 6 μήνες το δουλεύω καθημερινά πολύ εντατικά για τη δουλειά μου, για διάβασμα, για courses online, surfing και μου έχει λύσει τα χέρια. Μετά απο το πρώτο μου MacBook το 2006 ειναι η πιο χρήσιμη αγορά που έχω κάνει. Το πρωί βγαίνει απο το φορτιστή μπαίνει στην τσάντα και το βράδυ εξουθενωμενο ξανά μπαίνει στην μπριζα για να ειναι έτοιμο για νέες περιπέτειες....
Από android έχω δουλέψει περιστασιακά ένα galaxy tab ii ενός συναδέλφου και πέρα απο την Ελευθερια με φλασάκια κτλ νομίζω ότι κατα τα άλλα ειναι πολύ πίσω απο άποψη ταχύτητας και ευκολίας.......
Παιδιά μην αρχιζετε να με κραζετε μια προσωπική άποψη λέω μόνο χωρίς να θεωρώ ότι μόνο αυτή ειναι σωστή. Εξάλλου αν δε μου κάνανε και μένα δώρο το ipad μάλλον ένα φτηνό android θα έπαιρνα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   fusa

fusa

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2013 - 08:14

Ρε παιδιά γιατί κολλάτε και δεν καταλαβαίνετε τι θέλει να πει ο άνθρωπος για την τιμή;! :wacko: :blush:
Με λιγα λογια και με το παράδειγμά σου. Αν σου πουλούσε ένας το Avensis φτηνότερα από ένα Yiaris και εσένα σε ενδιέφεραν κυρίως οι ΕΠΙΔΩΣΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ με την ΤΙΜΗ δεν νομίζω πως θα ήταν ανούσια η σύγκριση και πιστεύω πως θα έπαιρνες το Avensis.
Έτσι και το παλικάρι θεωρεί πιο σημαντική την σχέση επιδόσεων - τιμής για να αγοράσει ένα ταμπλετ και όχι μέγεθος οθόνης πχ. Και αφου και τα δύο έχουν παρόμοια τιμή , θα προτιμήσει το Nexus 10.
Δηλαδή ΔΕΝ συγκρίνει τα χαρακτηριστικά του Nexus 10 με αυτά του ipad mini, ΜΟΝΟ , αλλά συγκρίνει τα χαρακτηριστικά τους με βάση των ΤΙΜΩΝ τους. :D :P

#18   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 23/02/2013 - 09:43

Στο συνημμενο φαινεται η επιλογη που εκανα. Nexus 10 παραμενει, ipad mini αναζητα αγοραστη...
..

Και ποσο το δινεις φιλε μου?

#19   MixalhsHe

MixalhsHe

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Playstation 4

Δημοσίευση 23/02/2013 - 10:53

Ακυρη σύγκριση τσάμπα θέμα .

#20   georgegr3

georgegr3

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:georgegr3

Δημοσίευση 23/02/2013 - 18:30

Και για μένα δεν είναι άκυρη η σύγκριση οπότε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το ζήτημα είναι ως προς τι θέλεις να τα συγκρίνεις. Πχ για τη βιταμίνη c μπορείς να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια όσο ανόμοια και αν είναι. Νομίζω το κυριότερο είναι όμως το λογισμικό που τα συνοδεύει. Απο τη στιγμή που δεν είναι desktop για να βάλεις windows, Linux κλπ πρέπει να δει κάποιος ποιο είναι καλύτερο, android ή iOS;

Τελευταία επεξεργασία από: georgegr3, 23/02/2013 - 18:30


#21   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 23/02/2013 - 20:24

iOS φίλε! Ποιοι επεξεργαστές και ποιο android?!!


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες