Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως να δημιουργήσετε το δικό σας Fusion Drive


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   nick21

nick21

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2012 - 14:19

ποιόν ssd προτείνετε για mac mini 2012 για να τον κάνω και fusion με τον 1tb μηχανικό που έχει μέσα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 02/12/2012 - 14:27

http://www.skroutz.g...5-inch-SSD.html
XS Max 256 Gb Space Gray

#33   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2012 - 15:07

Να θέσω και εγώ έναν προβληματισμό; Αντί να πάμε στη λύση του fussion (είτε εργοστασικά είτε home made) μήπως είναι λύση ένας εξωτερικός usb3 ssd; (https://www.skroutz....-120GB-SSD.html)
Τότε, μπορείς να μεταφέρεις σύμφωνα με τη δική σου κρίση τα δεδομένα που θες σε αυτόν και να καθορίζεις εσύ τι θα τρέχει γρήγορα και τι θα σώζεται στον αργό hd. Τα ερωτήματα είναι:
1. τι ταχύτητες πιάνει (εάν θυμάμαι καλά οι υπόλοιποι προλαλίσαντες μίλαγαν για γύρω στα 400)
2. Μπορεί να τοποθετηθεί και το λειτουργικό στον εξωτερικό σκληρό;
Εάν οι απαντήσεις είναι ενθαρυντικές έχεις ένα ενδιάμεσο κόστος και την ευελιξία να επιλέγεις εσύ, χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Χάνεις σε φορητότητα.

#34   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2012 - 18:15

Να θέσω και εγώ έναν προβληματισμό; Αντί να πάμε στη λύση του fussion (είτε εργοστασικά είτε home made) μήπως είναι λύση ένας εξωτερικός usb3 ssd; (https://www.skroutz....-120GB-SSD.html)
Τότε, μπορείς να μεταφέρεις σύμφωνα με τη δική σου κρίση τα δεδομένα που θες σε αυτόν και να καθορίζεις εσύ τι θα τρέχει γρήγορα και τι θα σώζεται στον αργό hd. Τα ερωτήματα είναι:
1. τι ταχύτητες πιάνει (εάν θυμάμαι καλά οι υπόλοιποι προλαλίσαντες μίλαγαν για γύρω στα 400)
2. Μπορεί να τοποθετηθεί και το λειτουργικό στον εξωτερικό σκληρό;
Εάν οι απαντήσεις είναι ενθαρυντικές έχεις ένα ενδιάμεσο κόστος και την ευελιξία να επιλέγεις εσύ, χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Χάνεις σε φορητότητα.

1.Με τα δικα μου USB3 enclosures και Samsung 830 256GB επιανε τα μισα απο οσα πιανει με εσωτερικη συνδεση δλδ περιπου 190 Mb/s write και 250 read
2.ναι

#35   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/12/2012 - 23:39

Να δούμε και τα 27αρια τι χώρο θα έχουν διαθέσιμο και αν θα μπορεί να μπει 2.5αρης third party SSD.
Γιατί οι τιμές των SSD της OWC όπως αυτός που βάζει στο retina MBP (και ταιριάζει στον 2012 iMac) είναι απαγορευτικές. Καλύτερα να πάρεις BTO μοντέλο, όπως λες.

Πάντως, από αυτά που βλέπω μέχρι τώρα, αν ήθελα να αγοράσω αυτή τη στιγμή desktop Mac, θα έπαιρνα Mac Mini λόγω δυνατότητας ευκολότερης αναβάθμισης (και ας έχανα σε graphics και CPU - αν και με την έκδοση με i7 είσαι στα ίδια πάνω κάτω) με Apple Thunderbolt Display 27" ή κάποιο άλλο αντίστοιχο IPS panel.

Ο 27αρις , θα έχει 3,5" σκληρό δίσκο...θα βγαινει άνετα πάλι ο δίσκος όπως στο 21,5" - φάτσα κάρτα δηλαδη - άλλα θα θέλει ανταλλακτικό - μπρακετ για να στηρίξεις τον 2,5" SSD μέσα σε μια άδεια " τρύπα " 3,5" !!
Άρα αν το πας στο σέρβις...επίσημα να σου κάνουν εγχείριση ΑΝ εξακολουθούν φυσικά , στάνταρ θα σου χρεώσουν στα εργατικά και τα 50 Ευρώ εξτρά για το ανταλλακτικό !! Στον 21,5" δεν χρειάζεται ανταλλακτικό έχει 2,5" άνοιγμα για δίσκο , οποτε είναι ΟΚ φωλιάζει μια και έξω !!
Αν το κάνεις μόνος....μπλα μπλα μπλα...ΟΚ κανένα πρόβλημα αλλά η εγγύηση...??
Είναι μια ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ λύση το Μακ μινι....από τώρα και στο εξής η νέα γενιά Μακ χρηστών θα έχουν κατά βάση Μακ μινι...εδώ είμαστε....θα το δούμε !! Εγώ το πιστεύω...είναι φτηνότερα , είναι σκυλιά , είναι αθόρυβα κτλ....τα iMac ακρίβυναν πάρα πολύ και θα φτάσουν σε επίπεδα Mac Pro στο τέλος !!

#36   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 05/12/2012 - 16:26

Μια ερωτηση σε σχεση με τα βηματα στην αρχη...Bootαρουμε συμφωνα με το 4ο βημα μεσω ποιανου δισκου??Του ssd που μολις βαλαμε??Του σκληρου που ειχαμε απο την αρχη πριν βαλουμε τον ssd και τον αφησαμε πανω για να δημιουργησουμε fusion ή καποιον εξωτερικο που εχουμε αποθηκευσει τα αρχεια μας??
Και δευτερον στο terminal απλα πληκτρολογουμε τις εντολες ή μετα παταμε και enter?
XS Max 256 Gb Space Gray

#37   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2012 - 16:40

Μια ερωτηση σε σχεση με τα βηματα στην αρχη...Bootαρουμε συμφωνα με το 4ο βημα μεσω ποιανου δισκου??Του ssd που μολις βαλαμε??Του σκληρου που ειχαμε απο την αρχη πριν βαλουμε τον ssd και τον αφησαμε πανω για να δημιουργησουμε fusion ή καποιον εξωτερικο που εχουμε αποθηκευσει τα αρχεια μας??
Και δευτερον στο terminal απλα πληκτρολογουμε τις εντολες ή μετα παταμε και enter?

Το καλύτερο ειναι να κανεις carbon clone το δισκο που χρησiμοποιεις σε εξωτερικο δισκο ή τουλαχιστον ο εξωτερικος να εχει το λειτουργικο συστημα ...μετα bootαρεις απο εκει γιατι ο ssd και ο σκληρος θα διαγραφουν οταν τα κανεις fusion.Oταν τα κανεις fusion ξαναclonαρεις τον εξωτερικο στον fusion ωστε να εισαι στην ιδια κατασταση που ησουν πριν.
Στο terminal πατας και enter

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 05/12/2012 - 16:47


#38   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 05/12/2012 - 18:05

Το καλύτερο ειναι να κανεις carbon clone το δισκο που χρησiμοποιεις σε εξωτερικο δισκο ή τουλαχιστον ο εξωτερικος να εχει το λειτουργικο συστημα ...μετα bootαρεις απο εκει γιατι ο ssd και ο σκληρος θα διαγραφουν οταν τα κανεις fusion.Oταν τα κανεις fusion ξαναclonαρεις τον εξωτερικο στον fusion ωστε να εισαι στην ιδια κατασταση που ησουν πριν.
Στο terminal πατας και enter

To καταλαβα!Οποτε θα εχω και εναν εξωτερικο στην διαδικασια!Πως κανω carbon clone οτι ακριβως εχω στον σκληρο μου σε εναν εξωτερικο?Απλα οτι περιεχει ο σκληρος copy paste στον εξωτερικο??Και αν ναι το λειτουργικο συστημα πως θα περασει ετσι απλα?!
XS Max 256 Gb Space Gray

#39   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2012 - 18:12

To καταλαβα!Οποτε θα εχω και εναν εξωτερικο στην διαδικασια!Πως κανω carbon clone οτι ακριβως εχω στον σκληρο μου σε εναν εξωτερικο?Απλα οτι περιεχει ο σκληρος copy paste στον εξωτερικο??Και αν ναι το λειτουργικο συστημα πως θα περασει ετσι απλα?!

Μην κανεις copy paste..δεν παιζει αυτο..
Υπάρχουν δυο τροποι
1)

Carbon Copy Cloner

http://www.bombich.com (δεν ξερω αν εχει free trial,εγω το εχω αγορασει)
2)SuperDuper
http://www.shirt-poc...escription.html (στο free trial κανεις αντιγραφη και στο λειτουργικο)

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 05/12/2012 - 18:12


#40   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 05/12/2012 - 18:14

Μην κανεις copy paste..δεν παιζει αυτο..
Υπάρχουν δυο τροποι
1)

Carbon Copy Cloner

http://www.bombich.com (δεν ξερω αν εχει free trial,εγω το εχω αγορασει)
2)SuperDuper
http://www.shirt-poc...escription.html (στο free trial κανεις αντιγραφη και στο λειτουργικο)


Σε ευχαριστω φιλε!Και αν κανεις με αυτα τα προγραμματα εναν κλωνο σε εναν εξωτερικο μπορεις να τρεξεις κανονικα απο εκει το λειτουργικο χωρις να κανεις κατι αλλο σαν install το λειτουργικο ετσι απλα!?
XS Max 256 Gb Space Gray

#41   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2012 - 18:18

Σε ευχαριστω φιλε!Και αν κανεις με αυτα τα προγραμματα εναν κλωνο σε εναν εξωτερικο μπορεις να τρεξεις κανονικα απο εκει το λειτουργικο χωρις να κανεις κατι αλλο σαν install το λειτουργικο ετσι απλα!?

Ναι ειναι απλο ...μια αντιγραφη κανεις αλλα μονο απο αυτα τα προγραματα...μεταφερονται ολα

#42   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 05/12/2012 - 18:30

Σε ευχαριστω πολυ...Κατι τελευταιο για να κανω ενα τεστ οτι τα καταλαβα ολα! :P :P
Εχουμε και λεμε...Αφου βαλω πανω στο mac mini τον ssd και τον κανονικο μου σκληρο τοποθετω εναν κλωνο εξωτερικο οπου εχω περασει εκει μεσα με τα προγραμματακια αυτα τα παντα και bootαρω απο εκει κρατωντας πατημενο το πλητρο alt...
Αφου ανοιξει (ας το ελπισω! :P ) ανοιγω το terminal και δινω τις εντολες οπως τις λεει στην 1 σελιδα με τη σειρα... (Παρανθεση....Αναμεσα στις εντολες κλεινω και ανοιγω το terminal ή απο κατω αφου ολοκληρωσω δινω την επομενη??)
Μετα αφου ολοκληρωσω τις εντολες και εχω δημιουργησει τον fusion drive, κλεινω το mac mini και το ανοιγω παλι πατωντας το πληκτρο alt για να μπορεσω να bootarω μεσω recovery mode ετσι ωστε να περασω το λειτουργικο απο τον κλωνο παλι πισω στον αδειο fusion drive...Μολις τελειωσω ειμαι ok!
Τα λεω σωστα ή κατι κανω λαθος?!
XS Max 256 Gb Space Gray

#43   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2012 - 21:31

Σε ευχαριστω πολυ...Κατι τελευταιο για να κανω ενα τεστ οτι τα καταλαβα ολα! :P :P
Εχουμε και λεμε...Αφου βαλω πανω στο mac mini τον ssd και τον κανονικο μου σκληρο τοποθετω εναν κλωνο εξωτερικο οπου εχω περασει εκει μεσα με τα προγραμματακια αυτα τα παντα και bootαρω απο εκει κρατωντας πατημενο το πλητρο alt...
Αφου ανοιξει (ας το ελπισω! :P ) ανοιγω το terminal και δινω τις εντολες οπως τις λεει στην 1 σελιδα με τη σειρα... (Παρανθεση....Αναμεσα στις εντολες κλεινω και ανοιγω το terminal ή απο κατω αφου ολοκληρωσω δινω την επομενη??)
Μετα αφου ολοκληρωσω τις εντολες και εχω δημιουργησει τον fusion drive, κλεινω το mac mini και το ανοιγω παλι πατωντας το πληκτρο alt για να μπορεσω να bootarω μεσω recovery mode ετσι ωστε να περασω το λειτουργικο απο τον κλωνο παλι πισω στον αδειο fusion drive...Μολις τελειωσω ειμαι ok!
Τα λεω σωστα ή κατι κανω λαθος?!

Σορυ ημουν εκτος.... σωστο ειναι αυτο απλα αντι να κανεις recovery θα μπορουσες να κανεις clone ξανα.Ετσι κανω εγω.Τωρα εισαι σε Fusion?

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 05/12/2012 - 21:32


#44   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 05/12/2012 - 23:35

Σορυ ημουν εκτος.... σωστο ειναι αυτο απλα αντι να κανεις recovery θα μπορουσες να κανεις clone ξανα.Ετσι κανω εγω.Τωρα εισαι σε Fusion?

Clone θα κανω απο τον εξωτερικο στον fusion ακριβως οπως εκανα στην αρχη απο τον απλο σκληρο στον εξωτερικο και ειμαι ενταξει??Αυτο εννοεις?
Οχι μολις σημερα εκανα παραγγελια τον ssd!Eχω μελλον ακομα...Απλα πριν κανω την παραγγελια και πριν παρω αποφαση να κανω κατι θελω να ξερω πως γινεται!Και επειδη ειμαι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με αυτα γι αυτο ρωτησα καποιες αποριες μου απο τωρα για να μπαινω στο νοημα!
Ελπιζω να τα καταφερω!Γιατι αλλιως με βλεπω σε κανα σερβις να μου τα περνανε παλι τα mac και να μου κανουν fusion!
XS Max 256 Gb Space Gray

#45   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2012 - 00:05

Clone θα κανω απο τον εξωτερικο στον fusion ακριβως οπως εκανα στην αρχη απο τον απλο σκληρο στον εξωτερικο και ειμαι ενταξει??Αυτο εννοεις?

Aυτο ναι.Ποιον SSD?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες