Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Google maps ios 6 πλεον στο appstore!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
122 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/12/2012 - 04:00

Να το ξετικάρεις είχε αν θυμάμαι καλά κι εγώ τώρα αλλά κάτι είχε σίγουρα...
Μωρέ αν θέλουν σου βάζουν ένα δορυφόρο να κοιτάει στο σπίτι σου 25/24 και 8/7 ,ούτε φάτσαbook θέλουν ούτε τιτιβίσματα ούτε τίποτα...
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είναι αυτά ,στην εποχή που ζούμε.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/12/2012 - 04:21

Για του λόγου το αληθές ή iPhone version σε iPad!

Συνημμένα αρχεία


Αναρτημένη εικόνα


#93   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2012 - 04:28

Ετσι ηταν μπραβο... :)

#94   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/12/2012 - 06:01

Καλα και τικαρισμενο να είναι το αλλαζετε μετα στις Ρυθμίσεις-Πληροφορίες και απόρρητο- Οροι και απόρρητο - Συλλογή δεδομένων θέσης.

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1355457644.796054.jpg   42,04KB   41 λήψεις

#95   alexpsilos

alexpsilos

    iPH User

  • 110 μηνύματα

Δημοσίευση 14/12/2012 - 07:49

Όταν γίνουν supported τα voice turn by turn navigation,traffic,ΜΜΜ, τότε θά τήν βάλω.Αυτή τη στιγμή μιά χαρά δουλεύουν και οι apple maps.Όσες φορές τούς έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον στήν Αθήνα είναι super...<br />Αααα και για να μήν ξεχάσω το data collection ήταν on by default.

Τελευταία επεξεργασία από: alexpsilos, 14/12/2012 - 07:51


#96   PasxosC

PasxosC

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/12/2012 - 09:43

εγώ πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι οι Native εφαρμογές YouTube & google maps που είχε μέχρι πρότινος το iOS αντικαταστάθηκαν με πολύ μα πολυ καλύτερες από την ίδια την google , κερδισμένοι τελικά βγαίνουμε εμείς με ότι και αν προηγήθηκε και αυτό είναι το θετικό της όλης υπόθεσης!!!!

#97   skoupas

skoupas

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2012 - 16:02

Άσχετο, το google latitude γιατί δεν το βάζουν στο ελληνικό app store?

#98   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2012 - 09:51

Τι λε ρε stevo και συ καμάρι μου Μανούσο? Ευχαριστούμε Google ?? Ειστε σοβαροι ?

5 χρονια τωρα η Google δεν εδινε δεκάρα για το αν θα εχεις turn-by-turn στο iphone σου (ενω ηταν διαθεσιμο απο την αρχη στο Android) η για το αν η εμπειρια χρησης των χαρτων στο iOS ηταν σαφως υποδεεστερη αυτης στο Android. Kατα την προσφιλη τακτικη της ηθελε (και θέλει) να γ@μησει ΚΑΙ την αγορα των smartphone με τον χοντρό μονοπωλιακό ποπο της. Χρειαστηκε η Apple να βγαλει ενα half-baked προιον ( που για την ακαιρη πρωωθηση του ειναι πολύ πιθανο να ευθυνεται η Google μην ανανεώνοντας με επαρκως δικαιους όρους το license agreement), να ακουσει και να υποστει ολην την γκρίνια των media και διαφορων ασχετων για να αντιμετωπισει η Google με ισους ορους το iOS και το Android.

Και ορίστε τωρα ... Και turn-by-turn και καλύτερο απο το Android και τσαμπα και ολα ....
Και που ειναι ολοι αυτοι oi 'εξυπνοι΄ πανύβλακες που ελεγαν οτι η Google θα αφησει την Apple να βρασει στο ζουμι της, εκθετωντας την με τους χαρτες και οτι δεν θα βγαλει (και ακομη οτι θα χρεωνει αν βγαλει) χαρτες για το iOS ? Της αρέσει δεν της αρέσει, χρειάζεται τα data που μαζεύει απο τους χρήστες iOS οπως τα μωρά χρειάζονται το γάλα. Πρωτον, γιατι ειναι ενα πολυ μεγαλο κομματι της αγορας. Και δευτερο γιατι ειναι ενα κομματι της αγορας που ΞΟΔΕΥΕΙ. Και αυτο ικανοποιει αφάνταστα τους πελάτες της. Και μονο στην σκεψη οτι θα χασει αυτα τα data δειτε τι εκανε σήμερα ...

Ολα τα ευχαριστω φίλοι μου πάνε στην Apple . Που παλεύει να ισιωσει την κατάσταση μην αφήνωντας μονοπωλιακά χρήματα που κερδίζονται στην advertising αγορα (οπου η Google ειναι αδιαφισβητητο μοnοπωλιο), να χαλάσουν την υγειή και γεμάτη ανταγωνισμό αγορα των smartphone.

Ξυπνάτε ρε !!!



Φίλε είσαι ΠΟΛΥ λάθος....μέχρι πριν από λίγους μήνες η Apple είχε συμφωνία με τη Google και έπαιρνε τους χάρτες της και τους χρησιμοποιούσε στο iOS....η συμφωνία αυτή θα έληγε το 2013. Παρ' όλα αυτά η Apple αποφάσισε να διακόψει τη χρήση των χαρτών αυτών και να χρησιμοπιήσει "δικούς της" (στην ουσία δεν είναι δικοί της....αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία) με δική της εφαρμογή.

Η εφαρμογή των Google maps που ήταν μέχρι πριν λίγους μήνες στο iOS ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ της Google.

Η εφαρμογή που έβγαλε η Google πρόσφατα είναι η πρώτη native iOS υλοποίηση από την Google (δηλ. χάρτες και εφαρμογή).

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο παραπάνω για τους χάρτες σε iOS και να παρακολουθήσεις και κάνα σχετικό podcast από αυτούς που ασχολούνται με αυτό επαγγελματικά πριν γίνεις τόσο εριστικός και αναφέρεις τόσο απόλυτε απόψεις.......

#99   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/12/2012 - 10:08

Φίλε είσαι ΠΟΛΥ λάθος....μέχρι πριν από λίγους μήνες η Apple είχε συμφωνία με τη Google και έπαιρνε τους χάρτες της και τους χρησιμοποιούσε στο iOS....η συμφωνία αυτή θα έληγε το 2013. Παρ' όλα αυτά η Apple αποφάσισε να διακόψει τη χρήση των χαρτών αυτών και να χρησιμοπιήσει "δικούς της" (στην ουσία δεν είναι δικοί της....αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία) με δική της εφαρμογή.

Η εφαρμογή των Google maps που ήταν μέχρι πριν λίγους μήνες στο iOS ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ της Google.

Η εφαρμογή που έβγαλε η Google πρόσφατα είναι η πρώτη native iOS υλοποίηση από την Google (δηλ. χάρτες και εφαρμογή).

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο παραπάνω για τους χάρτες σε iOS και να παρακολουθήσεις και κάνα σχετικό podcast από αυτούς που ασχολούνται με αυτό επαγγελματικά πριν γίνεις τόσο εριστικός και αναφέρεις τόσο απόλυτε απόψεις.......

Brace yourself's arguments are coming :)
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#100   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 10:12

Φίλε είσαι ΠΟΛΥ λάθος....μέχρι πριν από λίγους μήνες η Apple είχε συμφωνία με τη Google και έπαιρνε τους χάρτες της και τους χρησιμοποιούσε στο iOS....η συμφωνία αυτή θα έληγε το 2013. Παρ' όλα αυτά η Apple αποφάσισε να διακόψει τη χρήση των χαρτών αυτών και να χρησιμοπιήσει "δικούς της" (στην ουσία δεν είναι δικοί της....αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία) με δική της εφαρμογή.

Η εφαρμογή των Google maps που ήταν μέχρι πριν λίγους μήνες στο iOS ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ της Google.

Η εφαρμογή που έβγαλε η Google πρόσφατα είναι η πρώτη native iOS υλοποίηση από την Google (δηλ. χάρτες και εφαρμογή).

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο παραπάνω για τους χάρτες σε iOS και να παρακολουθήσεις και κάνα σχετικό podcast από αυτούς που ασχολούνται με αυτό επαγγελματικά πριν γίνεις τόσο εριστικός και αναφέρεις τόσο απόλυτε απόψεις.......

ναι η παλια εφαρμογη ηταν της Apple, αλλα χρησιμοποιουσε data της Google. Αυτο σημαινει οτι υπαρχουν οροι της google που πρεπει να ικανοποιησεις. Μια κατηγορια ορων εχει να κανει με χρηματα, ενα fee που πρεπει να πληρωνει κανεις στην google για access σε αυτα τα δατα. Το παραβλέπω, γιατι, well, money is not an issue for Apple. Μια αλλη κατηγορια ορων εχει να κανει με το data collection policy. Δηλ. παρε τα data αλλα θα μας δινεις και data. Αυτο για την Apple ειναι κοκκινη γραμμη. Δεν πουλαει data των πελατων της. Δεν ειναι αυτη η δουλειά της. Αντιθετως η Apple εχει και στο παρελθόν υπερασπιστεί τα δεδομένα των χρηστών της (σε παλιότερες υποθεσεις σε σχεση με τους carriers στους οποιους η Google κανει τεμεναδες, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). H google ηθελε περισσοτερη προσβαση σε user data απο οτι της επετρεπε η Apple για να δωσει και καποια extra features και καπου εκει τα σπασανε (εννοω την συμφωνια μεχρι το 2013).

Θα σου πρότεινα να μην ενημερώνεσε απο podcast ...

Για του λόγου το αληθές ή iPhone version σε iPad!

Και αυτο ειναι παράνομο. ο χρηστης θα πρέπει να συμφωνησει ρητα με το data collection (δηλ. να το τσεκαρει και οχι απλως να πατησει continue). Θα επρεπε να ηταν ατσεκαριστο για να ειναι νομιμο σε μερικα μερη του κοσμου (συμπεριλαμβανομένης και της EU).

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 17/12/2012 - 10:13


#101   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2012 - 10:22

ναι η παλια εφαρμογη ηταν της Apple, αλλα χρησιμοποιουσε data της Google. Αυτο σημαινει οτι υπαρχουν οροι της google που πρεπει να ικανοποιησεις. Μια κατηγορια ορων εχει να κανει με χρηματα, ενα fee που πρεπει να πληρωνει κανεις στην google για access σε αυτα τα δατα. Το παραβλέπω, γιατι, well, money is not an issue for Apple. Μια αλλη κατηγορια ορων εχει να κανει με το data collection policy. Δηλ. παρε τα data αλλα θα μας δινεις και data. Αυτο για την Apple ειναι κοκκινη γραμμη. Δεν πουλαει data των πελατων της. Δεν ειναι αυτη η δουλειά της. Αντιθετως η Apple εχει και στο παρελθόν υπερασπιστεί τα δεδομένα των χρηστών της (σε παλιότερες υποθεσεις σε σχεση με τους carriers στους οποιους η Google κανει τεμεναδες, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). H google ηθελε περισσοτερη προσβαση σε user data απο οτι της επετρεπε η Apple για να δωσει και καποια extra features και καπου εκει τα σπασανε (εννοω την συμφωνια μεχρι το 2013).

Θα σου πρότεινα να μην ενημερώνεσε απο podcast ...


Όλα αυτά που γράφεις τί σχέση έχουν με το αρχικό σου post και με αυτά που έγραψα εγώ; Οι ανακρίβειες που έγραψες αρχικά είναι πολλές....αυτά που γράφεις είναι άσχετα....για να μη τα χαρακτηρίσω αλλιώς.....

Επίσης, δεν είσαι σε θέση να μου πεις από που θα ενημερώνομαι......δεν με ξέρεις, ούτε και σε ξέρω...... δεν ξέρω αν και ποια podcasts βλέπεις/ακούς, αλλά αυτά που παρακολουθώ εγώ είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ακριβή σε αυτά που γράφουν....... και προφανώς δεν είπα να ενημερώνεται κάποιος από podcasts μόνο έτσι..... :)

Brace yourself's arguments are coming :)


Πολύ ευχαρίστως, αλλά αν είναι να γράφεις Αγγλικά να τα γράφεις σωστά γιατί έχω μια "λεπτή χορδή" εκεί...... ;)

#102   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 10:38

Όλα αυτά που γράφεις τί σχέση έχουν με το αρχικό σου post και με αυτά που έγραψα εγώ;

Well, that would be tonight's homework for you ...

Οι ανακρίβειες που έγραψες αρχικά είναι πολλές....αυτά που γράφεις είναι άσχετα....για να μη τα χαρακτηρίσω αλλιώς.....

Στο βαθμο που κανεις μας δεν εχει inside information, γραφουμε ΟΛΟΙ ανακρίβειες. Αλλα και ετσι γινεται δουλεια, σιγα-σιγα διαμορφώνεται ενα consensus σχετικα με το πως εχουν τα πραγματα και αυτη τη στιγμή αυτο το consensus δεν εχει να κανει τιποτε με αυτα που ισχυρίζεσαι εσυ (you do seem to believe it after all, google is your friend so go on and search ;) )

Επίσης, δεν είσαι σε θέση να μου πεις από που θα ενημερώνομαι......δεν με ξέρεις, ούτε και σε ξέρω...... δεν ξέρω αν και ποια podcasts βλέπεις/ακούς, αλλά αυτά που παρακολουθώ εγώ είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ακριβή σε αυτά που γράφουν....... και προφανώς δεν είπα να ενημερώνεται κάποιος από podcasts μόνο έτσι..... :)


Δηλ. εσυ εισαι σε θεση να μου πεις απο που να ενημερώνομαι (το εκανες στο πρωτο σου post) και εγω δεν μπορώ... Γιατι ακριβώς ?? Μηπως την εχεις πιο μεγάλη ? (τη λιστα των podcast εννοω)

Anyway, I could care less ...

#103   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2012 - 11:10

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις με επιχειρήματα δεν με απασχολεί, ούτε θα σε ακολουθήσω στα "παιδιακίστικα"...... όταν δεις τί έγραψες και ποιά είναι η αλήθεια, τότε θα τα ξαναπούμε....αν δεν μπορείς να βρεις μόνος σου ποιά είναι η αλήθεια (τουλάχιστον με αυτά που λέει η Apple, που ξέρει καλύτερα από εμάς) τότε πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω να τη βρεις......

EDIT: Για αρχή, και για να καταλάβεις το τί έλεγες, διάβασε αυτό. Φαντάζομαι γνωρίζεις ποιός είναι ο John Gruber και πόσο στενή σχέση έχει με Apple, έτσι;

Τελευταία επεξεργασία από: iUs3r, 17/12/2012 - 11:15


#104   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 11:14

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις με επιχειρήματα δεν με απασχολεί, ούτε θα σε ακολουθήσω στα "παιδιακίστικα"...... όταν δεις τί έγραψες και ποιά είναι η αλήθεια, τότε θα τα ξαναπούμε....αν δεν μπορείς να βρεις μόνος σου ποιά είναι η αλήθεια (τουλάχιστον με αυτά που λέει η Apple, που ξέρει καλύτερα από εμάς) τότε πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω να τη βρεις......


http://www.youtube.c...2OdQksMc#t=109s


John Gruber starts his piece with the fiollowing three words: 'Let's assume'

And of course, you can always look up his more recent views on the matter ...

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 17/12/2012 - 11:19


#105   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2012 - 11:25

Να διαβάζεις ξέρεις;
"Let’s assume the timeframes being reported about Apple and Google’s maps license are accurate. The various reports coming out yesterday and today are in general agreement in this regard, and my own sources (who in this case are, as they say, directly familiar with the matter) back this up:"

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες