Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

τι ειναι τα ghz


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
66 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/12/2012 - 14:54

Standard configuration for 2012 imacs : 6mb

BTO options εναν απο αυτους :

http://www.newegg.co...N82E16819116503
http://www.newegg.co...N82E16819116502

8ΜΒ

Αγαπητε αναφερόμασταν ΑΠΟ την ΑΡΧΗ σε Mobile Core i7 Γενικά με τους Desktop Core i5 !! Όλοι αυτοί έχουν 6 MB Cash , με μόνη εξαίρεση τον Mobile 2,7 που έχει 8MB , σε ένα μηχανάκι αξίας που είδα - είχε και ποιο φτηνά - 3100 + 270 =3370 Ευρώ σε Ελληνικές τιμές !!
Αν πιάσουμε τωρα και τους Desktop Core i7 να πιάσουμε και τους Xeon από την άλλη....πάμε αλλου
η ουσία είναι οτι στους συγκεκριμένους επεξεργαστές που είχαμε την διαφωνία...έχουν 6 ΜΒ με μια εξαίρεση τον 2,7 στα 3370 Ευρω!!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 18/12/2012 - 15:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2012 - 15:01

..1) αυτό που που κάνει την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάφορα ΣΥΝΟΛΙΚΑ σε ένα μηχανάκι , δεν είναι τόσο ο επεξεργαστής....αλλά ο SSD - αυτός μεταμορφώνει το μηχανάκι και του δίνει καμιά 60-80 μονάδες επάνω....!!

O oποιος SSD ΛΕΙΠΕΙ απο τον iMac 21.5 για να λεμε και του στραβου το δικιο(στον 27'' ΒΤΟ με 1600 ευρω επιπλεον υπαρχει).Αλλο Fusion αλλο SSD.Aν οι μετρησεις του MacWord γινουν σε mac mini η σε iMac αφου γεμισει o SSD(128GB) αλλάζουν δραματικα.Μην περιμενεις πχ να κανεις Duplicate ενα φακελο πανω απο 4GB με ταχυτητες SSD(Μετα τα 4 GB πεφτει δραματικα η ταχυτητα) οποτε μαλλον θα πεσουν και οι 60 μοναδες
Επισης στα Desktop(21,5'') της Apple για να αλλaξεις την ram πρεπει να ανοιξεις το μηχανημα και να χασεις την εγγυηση οποτε και αυτο παιζει τον ρολο του στο αν ενας υπολογιστης βολευει η οχι

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 18/12/2012 - 15:04


#48   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/12/2012 - 15:20

1) Ότι λείπει ναι και είναι ΒΤΟ..αυτό είναι άλλο θέμα..κλασική Μηλον για να σου φάει χρήματα....εδώ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ !!
2) Αν Γεμίσει ο SSD είτε είναι 128 είτε είναι 256 είτε 512 είτε είναι ο VERTEX 4 - SAMSUNG 840 PRO - VECTOR , παύει να κάνει οτιδήποτε...άρα όταν μου λες ΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ο SSD θα πέσουν οι ταχύτητες....αυτονόητο είναι αφού τον τιγκάρεις ρε σι...στάνταρ πραματα !! Ο κάθε SSD αν γεμίσει ουσιαστικά στο 90% πέφτει δραματικό...απο το 60% και μετά πέφτει στην ουσία...αν φτάσει στο 100% σταματά να γράφει..είναι ΠΛΗΡΕΣ είναι γεια σας...τουλαχιστον αυτός συνεχίζε....!!
3) Οι μετρήσεις...γίνανε με το Μκ μινι με Fusion...που έχει τον 830 επάνω - έναν καινούριο δίσκο 2012 και όχι παλιό παλιό !!
Στο περσινό Μακ 2011...γίνανε με SSD αν δεν κάνω λαθος της Toshiba του 2010 - δίσκος "γιου χου" δηλάδη....που είναι πολύ ποιο πίσω από τον κάθε 830/840/veretx4....και πάλι με το σημαντικό μείον αυτό και περσινό επεξεργαστή είναι στα ίδια....!!
4) Να ανοίξω εγώ το μηχάνημα ... γιατί? Επίσημα πήρα τηλ χθες και System Graph - Document - και στο τεχνικό τμήμα το τηλεφωνικό στο 008004414....και ανά πάσα στιγμή αλλάζεις την μνήμη στο σέρβις αν φυσικά εχεισ ανάγκη....εγώ θα την αλλάξω σε 16 αν χρειαστεί , τώρα δεν μου χρειάζεται δεν είμαι Pro User !!
Άρα γιατί να χάσω εγγύηση ποιος τα λέει αυτά ??....εκτός και αν κάνουν λάθος ΟΛΟΙ αυτοί...δεν νομιζω !! :D

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 18/12/2012 - 15:24


#49   ThodorisAth

ThodorisAth

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2012 - 17:10

Ολα τα παραπανω ειναι απαντησεις στο τι ειναι τα GHz ? και τι ειναι οι πυρηνες??? Ενδιαφερον! χρειαστηκαν 4 σελιδες γι αυτο ε?

#50   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 18/12/2012 - 19:36

4)Επίσημα πήρα τηλ χθες και System Graph - Document - και στο τεχνικό τμήμα το τηλεφωνικό στο 008004414....και ανά πάσα στιγμή αλλάζεις την μνήμη στο σέρβις αν φυσικά εχεισ ανάγκη....εγώ θα την αλλάξω σε 16 αν χρειαστεί , τώρα δεν μου χρειάζεται δεν είμαι Pro User !!
Άρα γιατί να χάσω εγγύηση ποιος τα λέει αυτά ??....εκτός και αν κάνουν λάθος ΟΛΟΙ αυτοί...δεν νομιζω !! :D


Ρώτησες μήπως και κόστος;;

#51   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.454 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/12/2012 - 19:42

Αν ανοίξω ένα thread με ερώτημα τι είναι τα troll θα μου απαντήσει κάποιος?

#52   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/12/2012 - 19:48

Άνοιξε και θα σε βοηθήσουμε να καταλάβεις με παραδείγματα..:P

Αναρτημένη εικόνα


#53   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 19/12/2012 - 00:03

Ρώτησες μήπως και κόστος;;

Εξαρτάται αν πάω την δική μου μνήμη π.χ. OWC ( όπως τους δίσκους στερεάς κατάστασης ) ή αγοράσω την επίσημη Hynix την δική τους , όπως αν το έκανε κάποιος ΒΤΟ από την αρχή !! ΑΝ ποτέ πάω στα 16...χλωμό το βρίσκω αλλά τελείως ακαδημαϊκά μιλάμε τώρα...σίγουρα ότι μου βιδώσει θα κάνω τότε...απλά ξέρω σαν επιλογή ότι γινεται επίσημα αν τυχόν μου χρειαστεί...τίποτε περισσότερο !!

#54   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2012 - 00:26

Ακου εμενα! Παρε ενα mac περνα και πανω τα windows και αποστομωσε μας όλους(δεν το λεω ειρωνικα)
Αν εχεις την οικονομική δυνατοτητα γιατι να πας σε κατι φθηνο? Δηλαδη εσείς όλοι έχετε ως πρώτη συσκευή το 3310?

#55   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 19/12/2012 - 00:30

Εξαρτάται αν πάω την δική μου μνήμη π.χ. OWC ( όπως τους δίσκους στερεάς κατάστασης ) ή αγοράσω την επίσημη Hynix την δική τους , όπως αν το έκανε κάποιος ΒΤΟ από την αρχή !! ΑΝ ποτέ πάω στα 16...χλωμό το βρίσκω αλλά τελείως ακαδημαϊκά μιλάμε τώρα...σίγουρα ότι μου βιδώσει θα κάνω τότε...απλά ξέρω σαν επιλογή ότι γινεται επίσημα αν τυχόν μου χρειαστεί...τίποτε περισσότερο !!


Για τα εργατικά ήθελα να μάθω έτσι άπλα ενημερωτικά, λόγω της νέας κατασκευής πιστεύω θα ζητάνε πολλά…

#56   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 19/12/2012 - 00:44

Για τα εργατικά ήθελα να μάθω έτσι άπλα ενημερωτικά, λόγω της νέας κατασκευής πιστεύω θα ζητάνε πολλά…

Έτσι πες...Το κλασικό 80αρι κάπου εκεί....μου είχαν πει παλιότερα που ρώτησα πως...οτιδήποτε και αν κάνεις και χρειαστεί να ανοιχτεί ένα μηχανάκι η ταρίφα είναι αυτή !!
Δεν έχει σχέση νέα η παλιά σχεδίαση για αυτούς κτλ...η αν θα αλλάξεις ένα δίσκο ή θα αλλάξεις όλη την μητρική η θα το καθαρίσεις απλά από μέσα....η ταρίφα είναι στάνταρ - αυτά μου είπαν !! Προφανώς αν αναβαθμίσω θα αγοράσω μνήμες δικές μου...και τα εργατικά τους !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 19/12/2012 - 00:48


#57   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 19/12/2012 - 00:57

Έτσι πες...Το κλασικό 80αρι κάπου εκεί....μου είχαν πει παλιότερα που ρώτησα πως...οτιδήποτε και αν κάνεις και χρειαστεί να ανοιχτεί ένα μηχανάκι η ταρίφα είναι αυτή !!
Δεν έχει σχέση νέα η παλιά σχεδίαση για αυτούς κτλ...η αν θα αλλάξεις ένα δίσκο ή θα αλλάξεις όλη την μητρική η θα το καθαρίσεις απλά από μέσα....η ταρίφα είναι στάνταρ - αυτά μου είπαν !! Προφανώς αν αναβαθμίσω θα αγοράσω μνήμες δικές μου...και τα εργατικά τους !!


Thanks για την πληροφορία.. Αν και μου φαίνεται λίγο βλακεία να ζητάνε ίδια εργατικά π.χ. για αλλαγή ραμ στο 21.5 που πρέπει να βγούνε όλα από μέσα και τα ίδια για αλλαγή σκληρού σε mac mini..

#58   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 19/12/2012 - 01:10

Όπα....μισό :D μιλάω για τα iMacs γιαυτό μιλούσαμε....είτε είναι 21,5 είτε 27 είτα νέα είτε παλιά και πρέπει να ανοιχτούν για χ,ψ λόγους για πρόσθετες αλλαγές χωρίς να χαθεί η εγγύηση...η ταρίφα για το άνοιγμα του μηχανήματος είναι κάπου εκεί....έτσι μου είπαν !!
Για τα άλλα μηχανάκια δεν ρώτησα...είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...δεν ξέρω εκεί τι παίζει , μάλλον λιγότερα ζητάν...πιστεύω...λογικά !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 19/12/2012 - 01:11


#59   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/12/2012 - 01:41

Όπα....μισό :D μιλάω για τα iMacs γιαυτό μιλούσαμε....είτε είναι 21,5 είτε 27 είτα νέα είτε παλιά και πρέπει να ανοιχτούν για χ,ψ λόγους για πρόσθετες αλλαγές χωρίς να χαθεί η εγγύηση...η ταρίφα για το άνοιγμα του μηχανήματος είναι κάπου εκεί....έτσι μου είπαν !!
Για τα άλλα μηχανάκια δεν ρώτησα...είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...δεν ξέρω εκεί τι παίζει , μάλλον λιγότερα ζητάν...πιστεύω...λογικά !!


Πες τους αν φέρω δικό μου άτομο και το κάνει μπροστά σας θα ισχύει η εγγύηση χα χα χα χα χα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#60   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 19/12/2012 - 01:44

Πες τους αν φέρω δικό μου άτομο και το κάνει μπροστά σας θα ισχύει η εγγύηση χα χα χα χα χα.

χαχαχαχαχαχα...μακάρι ρε Δημήτρη....φαντάζεσαι να τους ρωτήσεις κάτι τέτοιο...επίσης κερνάτε και καφέ όσο το δικό μου άτομο θα το ανοίγει.....χαχαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 19/12/2012 - 01:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες