Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 13 ψήφοι

BYE BYE TO INSTALLOUS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
458 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   fjaris

fjaris

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2013 - 10:17

εχεις δικιο... ειναι τελειως παρεξηγημενη η εννοια του jb απο του περισσοτερους... ειτε απλοι χρηστες ειτε devs... απλα έπειδη οταν αναβουν τα αιματα ακουγονται διαφορα απαραδεκτα σχολια, και μιας που ξεφυγε το θεμα απο την απλη πληροφορηση, καλο θα ηταν να κλειδωθει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 06/01/2013 - 11:59

Οταν πρωτοπηρα iOS συσκευη, πριν 3 χρονια, ημουν ενθουσιασμενος με το Installous και τα εκατονταδες τσαμπα παιχνιδια που ειχα εγκαταστησει στο iPod μου. Τα περισσοτερα εκ των οποιων δεν επαιξα πανω απο ενα τεταρτο. Σταδιακα αρχισα να τα μειωνω και πλεον δεν εχω καθολου πειρατικες εφαρμογες. Αμα καποια εφαρμογη μ αρεσει, θα δωσω αυτο το μικρο αντιτιμο να την αγορασω, το να ξοδεψω 10-15€ μεσα σε δυο μηνες για μερικες εφαρμογες δεν θεωρω οτι ειναι και κανα τεραστιο εξοδο ή θα με ριξει εξω στα οικονομικα μου. Ισα ισα πιστευω οτι καποιους developers που μ αρεσε η δημιουργια τους, οπως η Halfbrick με το Fruit Ninja, πιστευω τους επιβραβευω με το να αγορασω την εφαρμογη τους. Αυτους που κανανε jb για tweaks κλπ δεν νομιζω οτι θα τους επηρεασει πολυ.

Οσο για αυτους που λενε περι παιχνιδιων ταινιων κλπ. Ειχα να αγορασω παιχνιδι 3 χρονια. Φετος ηθελα για παραδειγμα να εχω το Football Manager και να μπορω να το εκμεταλλευομαι τα μεγιστα με ενημερωσεις κλπ. Το αγορασα. Τα παιχνιδια που κατεβαζω στον υπολογιστη μου ειναι αυτα που δεν θα αγοραζα αν δεν υπηρχε η επιλογη του torrent. Και μη συγκρινουμε τα 60€ που κανει ενα παιχνιδι για υπολογιστη με τα 0.89 που κανει ενα παιχνιδι για iPhone. Το ιδιο και με τις ταινιες. Αμα μια την περιμενω καιρο και θελω να την δω, θα δωσω 7€ να την δω στον κινηματογραφο. Στο σκληρο μου εχω 150 ταινιες εκ των οποιων εχω δει ουτε τις 30... Ειναι ταινιες ομως που δεν θα πηγαινα να τις δω ουτε θα τις αγοραζα.

Οσο για την Apple δεν θα χασει. Καλως ή κακως μπορει να πουλαει τσαμπουκα. Εγω φτιαχνω αυτο το τηλεφωνο, κανει τοσα λεφτα οσο νομιζω εγω, οποιος θελει το αγοραζει. Αμα δεν θες, πηγαινε στον κορεατη με την πλαστικη παντοφλα. Ελευθερη αγορα εχουμε, κανενας δεν ψωνιζει με το καπιστρι

#393   Astrovilos

Astrovilos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2013 - 12:34

Καλημέρα σε όλους όσους διαβάζουν αυτό το thread. Δεν έχω postάρει ποτέ στο forum αλλά το διαβάζω φανατικά.

Θα ήθελα να δώσω και εγώ την άποψη μου σχετικά με το θέμα jb και cracked apps.

Δεν νομίζω ότι κάποιος πρέπει να τα ακούει από users του forum επειδή χρησιμοποιεί το jb μόνο και μόνο για να εγκαθιστά cracked apps. Το πώς θα χρησιμοποιήσει ο καθένας την συσκευή του είναι δική του επιλογή. Γιατί τέτοιο πέσιμο βρε παιδιά; Αν αυτός θεωρεί ότι το jb είναι άχρηστο χωρίς εφαρμογές σαν το installous ας το πιστεύει. Δεν χρειάζεται να του την λέτε έτσι.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το jb είναι χρήσιμο και για εφαρμογές cydia και για cracked apps. Πιστεύω ότι αν ένα cracked app αξίζει τα λεφτά του καλό θα ήταν να επιβραβεύαμε τον developer του αγοράζοντας το. Δεν πρόκειται όμως να επιτεθώ σε κάποιον που έχει κατεβάσει τα πάντα από το installous. Δικαίωμα του είναι να παρανομεί όσο και όπως θέλει.

Επίσης η κλασσική ατάκα του στυλ "ο κλασσικός ο Έλληνας που το μόνο που τον νοιάζει είναι το πώς θα παρανομήσει χωρίς να πιαστεί" νομίζω πως σ' αυτή την περίπτωση δεν ταιριάζει. Δεν κατεβάζουμε μόνο στην Ελλάδα cracked apps. Σε όλο τον κόσμο αυτό γίνεται.

Και για να μείνω on topic δεν νομίζω ότι το κλείσιμο του installous θα αλλάξει κάτι στο υπάρχον σκηνικό. Σίγουρα θα βρεθεί κάτι άλλο παρόμοιο και ίσως καλύτερο που θα το αντικαταστήσει. Άποψη μου είναι πως καλό είναι να υπάρχει και η πειρατεία. Αν θέλουν μπορούν να την σταματήσουν. Απλά προσπαθούν να την κρατούν ελεγχόμενη.

Τελευταία επεξεργασία από: Astrovilos, 06/01/2013 - 12:36


#394   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/01/2013 - 12:55

Καλημέρα σε όλους όσους διαβάζουν αυτό το thread. Δεν έχω postάρει ποτέ στο forum αλλά το διαβάζω φανατικά.

Θα ήθελα να δώσω και εγώ την άποψη μου σχετικά με το θέμα jb και cracked apps.

Δεν νομίζω ότι κάποιος πρέπει να τα ακούει από users του forum επειδή χρησιμοποιεί το jb μόνο και μόνο για να εγκαθιστά cracked apps. Το πώς θα χρησιμοποιήσει ο καθένας την συσκευή του είναι δική του επιλογή. Γιατί τέτοιο πέσιμο βρε παιδιά; Αν αυτός θεωρεί ότι το jb είναι άχρηστο χωρίς εφαρμογές σαν το installous ας το πιστεύει. Δεν χρειάζεται να του την λέτε έτσι.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το jb είναι χρήσιμο και για εφαρμογές cydia και για cracked apps. Πιστεύω ότι αν ένα cracked app αξίζει τα λεφτά του καλό θα ήταν να επιβραβεύαμε τον developer του αγοράζοντας το. Δεν πρόκειται όμως να επιτεθώ σε κάποιον που έχει κατεβάσει τα πάντα από το installous. Δικαίωμα του είναι να παρανομεί όσο και όπως θέλει.

Επίσης η κλασσική ατάκα του στυλ "ο κλασσικός ο Έλληνας που το μόνο που τον νοιάζει είναι το πώς θα παρανομήσει χωρίς να πιαστεί" νομίζω πως σ' αυτή την περίπτωση δεν ταιριάζει. Δεν κατεβάζουμε μόνο στην Ελλάδα cracked apps. Σε όλο τον κόσμο αυτό γίνεται.

Και για να μείνω on topic δεν νομίζω ότι το κλείσιμο του installous θα αλλάξει κάτι στο υπάρχον σκηνικό. Σίγουρα θα βρεθεί κάτι άλλο παρόμοιο και ίσως καλύτερο που θα το αντικαταστήσει. Άποψη μου είναι πως καλό είναι να υπάρχει και η πειρατεία. Αν θέλουν μπορούν να την σταματήσουν. Απλά προσπαθούν να την κρατούν ελεγχόμενη.

σωστός φίλε και ειδικά στο τέλος. Αν θέλουν μπορούν να τη σταματήσουν!!!

#395   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 06/01/2013 - 12:58

Καλημέρα σε όλους,

η πειρατεία υπάρχει και θα υπάρχει. Το θέμα είναι πως όσο γιγαντιώνεται τόσο θα σιρικνώνονται οι developers και αυτό είναι λογικό.

Σίγουρα ένας νέος χρήστης iDevice θέλει το jb μόνο και μόνο για να κατεβάζει cracked apps. Δεν είναι τυχαίο πως αν ρωτήσεις κάποιον νέο χρήστη αν έχει εγκατεστημένο το Cydia δεν ξέρει αλλά σίγουρα θα σου πει πως έχει εγκατεστημένο το installus. Δε λέω, όλοι μας όταν πρωτοπήραμε iPhone αυτό κάναμε αλλά μήπως το κλείσιμο του Hackulous είναι μια καλή ευκαιρία να δεχθεί ένα καλό πλήγμα η πειρατεία.

Αν κάποιοι από τους νέους χρήστες iPhone παρακολουθήσουν τα δρώμενα της Jailbreak σκηνής και των Hackers θα δούνε πως δεν αναφέρονται στην πειρατεία αλλά στην ανάπτυξη του λογισμικού. Με απλά λόγια tweaks με το οποία εξελήσεις τη συσκευή και όχι σπασμένα apps.

Δεν θα αναφερθώ παραπάνω σε αυτό. Εγώ είμαι fan του Jailbreak και πάντα ψάχνομαι για κάτι νέο, τα apps μου όμως τα αγοράζω. Ένας φίλος παραπάνω είπε πως είχε κατεβάσει από το Installus πάρα πολλά παιχνίδια όταν είχε πρωτοασχοληθεί με το iPhone από τα οποία δεν έπαιξε ούτε ένα τέταρτο και αυτή είναι η αλήθεια.

Το in App είναι ένας καλός τρόπος να μπορείς να δοκιμάζεις την εφαρμογή και μετά να την αγοράζεις. Το πρόβλημα είναι πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό χρηστών iPhone δεν ξέρουν ούτε γιατί αγοράζουν τι συσκευή ούτε τι κάνει.

Εγώ σαν χρήστης iPhone 5 και πλέων iPad mini και σαν μη jailbreak συσκευών αφού δεν έχουν βγει μπορώ να πω οτι το μόνο που μου λείπει από αυτές τις συσκευές είναι το SBSettings και το Remove BG και το Unlimtones για το iPhone. Πραγματικά τιποτα άλλο... Οι νέες συσκευές είναι πλέων απίστευτα γρήγορες και βλέπουμε πως πολλά από τα tweaks που κάποτε παρακαλάγαμε να ενσωματοθουν στο iOS ενσωματώθηκαν, οπότε μην τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.

Αυτά τα ολίγα και συγνώμη για το μακρόσυρτο post.
Και πάλι την καλημέρα μου.

#396   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:03

Δηλαδη ρε φίλε ποια tweaks ενσωματώθηκαν ακριβώς; zephyr?callbar?intelliscreenX?folderenhancer?unlockfx?sbssettings?clock hide? και αλλα παρα παρα πολλα. Τίποτα
Δεν έχει ενσωματωθεί μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Όσο για το άλλο που λες και εγω το jailbreak το ανακάλυψα όταν πατησα στο YouTube πριν 3 χρονια περίπου how to download paid apps for free in iPhone :P

#397   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:04

Ας ενσωματώσουν το zephyr δεν θέλουμε τίποτα άλλο.. :)

Στο ipad έχει κάτι παρόμοιο.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 06/01/2013 - 13:05

Αναρτημένη εικόνα


#398   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:10

Μην πας μακριά φίλε μου. Θυμίσου απλά αν είχες notification center στο iOS 4 ... Όλοι τρέχαμε να το βάλουμε και όταν ενσωματώθηκε στο iOS 5 μας άρεσε.Επίσης ενσωμάτωση twitter και στο iOS 6 το Facebook. Multitask που στο iOS 3 ακουγόταν μακρύ όνειρο. Δεν ξέρω πόσο καιρό ασχολείσαι με τό θέμα αλλά θα σε πάω πίσω σε εποχή iOS 2 και original iPhone και αν θέλεις μπορούμε να το αναλύσουμε όλο.
Αν πήρες μια συσκευή με iOS 5+ το τελευταίο διάστημα τότε δικαιολογίσαι. Να ξέρεις πως τα tweaks Που χρησιμοποιείς εσύ δεν σημαίνει πως είναι και τα ποιο απαραίτητα σε όλους.

Όσο για το δεύτερο σκέλος που λες το αφήνω να περάσει ασχολίαστο. Εγώ θα σου πω απλά πως πριν κάνω κάτι και βέβαια πολύ πριν αγοράσω το πρώτο μου 3G διάβασα, μελέτησα και προσπαθούσα να καταλάβω τι στο διάολο είναι αυτό το jailbreak Που λένε όλοι.

πάντα φιλικά

#399   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:14

Εγω φίλε είπα έτσι ξεκίνησα. Τότε είδα αυτο το jailbreak και το έψαξα παραπάνω αλλα όταν πρωτοπηρα το πρώτο μου iPhone(το 3G) δεν ήξερα τι μου γινόταν και αναγκαστικα να ψάξω μόνος. Ούτε το iphonehellas ήξερα ούτε τίποτα. Όσο αφορά αυτές τις αλλαγές δεν τις θεωρώ τόσο αξιοσημείωτες.

#400   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:18

. Όσο αφορά αυτές τις αλλαγές δεν τις θεωρώ τόσο αξιοσημείωτες.


Δεν θεωρείς δηλαδή το Multitask αξιοσημείωτο? Το Zephyr τότε που σου αρέσει που βασίζεται? <_<
Επίσης το intellyscreenX? Hello, Notification....

Όσο για το SBSettings είμαι ο πρώτος που το φωνάζει πως λείπει από το iOS αλλά δεν θα παιθάνω κιόλας. :P

#401   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:20

Δηλαδη θεωρείς το multitask του iOS το ίδιο με αυτο που είχαμε απο Cydia(ή που έχουμε). Το intelliscreenx είναι το ίδιο με το NC; Καμία σχεση :Ρ επίσης εγω θεωρώ πολυ σημαντικό το folderenhancer αν το ζεις χρησιμοποιήσει δε μπορείς να κανεις χωρίς αυτο.

#402   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:22

Πιστεύω αυτά που κάνουν εύκολη την ζωή οποιουδήποτε χρήστη iPhone είναι πολύ λίγα μεν, αλλά εξίσου σημαντικά:

-Weekillerbackground (Κλεισιμο ανοιχτων εφαρμογων με ενα απλο tap-Όσοι εχετε δει iDevices αρχαριων χρηστων καταλαβαινετε...)
-NCSettings (για τα Toggles-Το SBSettings πεθανε ουσιαστικα απο τοτε που ρθε η Notification Bar),
-Zephyr (χειρονομιες πολυδιεργασιας αλά iPad),
-Auxo (Task switcher συγχρονος κ χρηστικος)

Αυτά! Δε μιλαω για customization-αλλαγη εμφανισης γιατι ειναι κ υποκειμενικο.

#403   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:25

Δηλαδη θεωρείς το multitask του iOS το ίδιο με αυτο που είχαμε απο Cydia(ή που έχουμε). Το intelliscreenx είναι το ίδιο με το NC; Καμία σχεση :Ρ επίσης εγω θεωρώ πολυ σημαντικό το folderenhancer αν το ζεις χρησιμοποιήσει δε μπορείς να κανεις χωρίς αυτο.


Εγώ σου είπα που βασίζονται αυτά του tweaks και όχι αν κάνουν το ίδιο. Αυτό είναι που είπα και εγώ περί ανάπτυξης του λογισμικού μέσω των Cydia tweaks. Τώρα όσο για το folderenhancer εντάξει μην τα παραλές, δεν θα τρελαθώ για ένα tweak. Προσωπικά πιστεύω πως το iOS 6.X είναι πραγματικά πολύ εξεληγμένο λογισμικό και αν διορθωθούν και κάποια bugs (πχ, χάσιμο σήματος, wifi κτλ) θα είναι super.

Πάντα μιλάω προσωπικά και όχι εκφράζοντας τη μάζα

#404   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:28

Αν γίνει κάτι θα γίνει στο iOS 7. Εγω έτσι και αλλιώς έχω πει αν δεν αλλάξει πολλα πράγματα η apple δε πρόκειται να ξαναγορασω iPhone, με το 4 μια χαρα είμαι μέχρι να βγει το SGS4...

#405   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/01/2013 - 13:37

Ουσιαστική ενσωμάτωση διαφόρων Tweaks δε θα δούμε ποτέ..

Όπως με το SBSsettings που όλοι περιμένουν τόσα χρόνια..

Μια παροιμία λέει, κράτα με να σε κρατώ ν' ανεβούμε το βουνό.. Και ο νοών.. Νοείτω..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες