Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone: 6 χρόνια μετά!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
37 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 09/01/2013 - 14:44

Και μένα λίγα πράγματα μου έδωσαν την ικανοποίηση που μου έδωσε η απόκτηση του iPhone,απλότητα και κομψότητα που δεν τα αλλάζω με τιποτα.Σιγουρα έχει και τα αρνητικά του αλλά για μένα εξακολουθεί να είναι το πιο ολοκληρωμένο κινητό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/01/2013 - 14:45

Εγω θυμάμαι όταν πήγα να πάρω καινούριο κινητο τον Γενάρη του 2010 και ήθελα αφής και ήμουν μεταξύ Sony Xperia x10 και galaxy s μόλις είδα το iPhone 4 δίπλα έμεινα ήταν το μοναδικό το τέλειο η αφή του ήταν η καλύτερη σε κινητο τα υλικά του μοναδικά απλα το τέλειο

#18   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2013 - 17:27

χρονια πολλα και καλα μυαλα !!!

#19   maxy

maxy

    iPH User

  • 140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 09/01/2013 - 17:37

παντα ολα τα προιοντα κανουν το κυκλο τους...Μονο η coca cola και καποιες αλλες εταιρειες εχουν καταφερει να κρατησουν το ενδιαφερον του κοσμου αν και καποια στιγμη ειναι σιγουρο οτι και η coca cola δεν θα εχει "καταναλωτικο κοινο" και θα πεθανει σαν προιον!Ετσι θα γινει και με τα iphone συντομα αν δεν κανουν κατι...

Τελευταία επεξεργασία από: maxy, 09/01/2013 - 17:46


#20   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 09/01/2013 - 17:52

Περάσανε κιόλας έξι χρόνια;;;; Το θυμάμαι που το έφερε μία προϊσταμένη στη δουλειά τότε που το είχε φέρει απ'έξω κ το χαζεύαμε. Η πλάκα είναι ότι όσο κ αν μου αρέσουν τα προϊόντα της Apple τότε δεν πίστευα ότι θα έπιανε σαν κινητό. Μου φαινότανε αδύνατον να ανταγωνιστεί η Apple τίς τότε κραταιές Nokia κ Sony-Ericksson. Κ μάλιστα σε μια κουβέντα που είχα με συνάδελφο φανατικό των mac κ αυτός (σημ: τότε το να έχεις mac ήτανε αδιανόητο) είπαμε πως απο κ ως που να μπει στην κινητή τηλεφωνία; Αφου υπολογιστές έφτιαχνε κ ipod!!! Χαχαχαχα!!! Πάντως, πλέον αρχίζει να παίρνει την κάτω βόλτα. Όχι ότι έχει φτιάξει κάτι κακό από τότε που "έφυγε" ο Στηβ αλλά το βλέπετε πως πλέον "κάτι" αρχίζει να αλλάζει.

#21   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/01/2013 - 18:21

παντα ολα τα προιοντα κανουν το κυκλο τους...Μονο η coca cola και καποιες αλλες εταιρειες εχουν καταφερει να κρατησουν το ενδιαφερον του κοσμου αν και καποια στιγμη ειναι σιγουρο οτι και η coca cola δεν θα εχει "καταναλωτικο κοινο" και θα πεθανει σαν προιον!Ετσι θα γινει και με τα iphone συντομα αν δεν κανουν κατι...

Γιατί η Κοκα Κόλα που αναφέρεις τί πρωτοποριακό έκανε εδώ και 127 χρόνια; Απλώς έμεινε η... Κοκα Κόλα. Κι όταν το 85 πήγε να αλλάξει την σύνθεσή της, πήγε να καταστραφεί.

Η Απλ, είτε αρέσει σε πολλούς είτε όχι, έχει παραμείνει στις αρχές της και τις... ιδιοτροπίες της, οι οποίες την έκαναν Απλ. Πολλοί ανακάλυψαν την Απλ μέσα σε αυτή την 6ετία κι αντί να προσπαθήσουν να εμπεδώσουν λιγάκι την φιλοσοφία της ως εταιρία (εφόσον τους ενδιαφέρει, πάντα...) προσπαθούν να της εμφυτεύσουν πράγματα και λογικές που τυχαίνει να έχουν συνηθίσει οι ίδιοι. Διαβάζω συνεχώς αυτή την καραμέλα περί πτώσης της εταιρίας. Δεν το βλέπω όμως. Αντίθετα βλέπω μια γιγάντωση και μια δυναμική αντίθετη σε αυτά που λένε. Βλέπω συνεχή αναζήτηση για καλύτερα προϊόντα, συνεχείς αναβαθμίσεις των μοντέλων,μικρά ή μεγάλα βήματα προόδου παντού, έσοδα που θα μπορούσαν να αγοράσουν κράτη ολόκληρα.
Μιλάμε συνεχώς για καινοτομία. Μιλάμε για δημιουργικότητα. Το 5 είναι ένα πραγματικό κόσμημα στον τομέα των συσκευών. Το λογισμικό του το πιο προηγμένο. Η συνύπαρξή τους στα όρια της τέλειας αρμονίας.
Αλλά να πώ ποιό μας καίει; Τα μπιχλιμπίδια. Θέλουμε ΑΛΛΟ σχέδιο. Δεν ξέρουμε τί αλλά να είναι άλλο. Και θέλουμε και ΑΛΛΟ λογισμικό. Δεν ξέρουμε τί αλλά αλλο. Γιατί;! Γιατί έχουμε βαρεθεί... έτσι απλά...
Εμένα η ενασχόλησή μου με την Απλ μου έχει κάνει την ψηφιακή μου ζωή πολύ μα πάρα πολύ πιο εύκολη. Από το να παρακολουθώ το σπίτι μου ή τον χώρο εργασίας μου μέσα από το τηλέφωνό μου, να μπορώ να ανάβω και να σβήνω συναγερμούς, να βάζω μπροστά το αυτοκίνητό μου και να βλέπω ανα πάσα στιγμή που είναι, μέχρι τα πιο απλά, με τρόπο εύχρηστο, κατανοητό και σίγουρο.
Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να κρατάει πάντα αυτό το επίπεδο ποιότητας η εταιρία. Εχει κι άλλα να μας δώσει... αρκεί να μην παρασυρθεί κι αλλάξει πλεύση, αρκεί να μη γίνει Σάμι...

#22   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/01/2013 - 18:37

Γιατί η Κοκα Κόλα που αναφέρεις τί πρωτοποριακό έκανε εδώ και 127 χρόνια; Απλώς έμεινε η... Κοκα Κόλα. Κι όταν το 85 πήγε να αλλάξει την σύνθεσή της, πήγε να καταστραφεί.

Η Απλ, είτε αρέσει σε πολλούς είτε όχι, έχει παραμείνει στις αρχές της και τις... ιδιοτροπίες της, οι οποίες την έκαναν Απλ. Πολλοί ανακάλυψαν την Απλ μέσα σε αυτή την 6ετία κι αντί να προσπαθήσουν να εμπεδώσουν λιγάκι την φιλοσοφία της ως εταιρία (εφόσον τους ενδιαφέρει, πάντα...) προσπαθούν να της εμφυτεύσουν πράγματα και λογικές που τυχαίνει να έχουν συνηθίσει οι ίδιοι. Διαβάζω συνεχώς αυτή την καραμέλα περί πτώσης της εταιρίας. Δεν το βλέπω όμως. Αντίθετα βλέπω μια γιγάντωση και μια δυναμική αντίθετη σε αυτά που λένε. Βλέπω συνεχή αναζήτηση για καλύτερα προϊόντα, συνεχείς αναβαθμίσεις των μοντέλων,μικρά ή μεγάλα βήματα προόδου παντού, έσοδα που θα μπορούσαν να αγοράσουν κράτη ολόκληρα.
Μιλάμε συνεχώς για καινοτομία. Μιλάμε για δημιουργικότητα. Το 5 είναι ένα πραγματικό κόσμημα στον τομέα των συσκευών. Το λογισμικό του το πιο προηγμένο. Η συνύπαρξή τους στα όρια της τέλειας αρμονίας.
Αλλά να πώ ποιό μας καίει; Τα μπιχλιμπίδια. Θέλουμε ΑΛΛΟ σχέδιο. Δεν ξέρουμε τί αλλά να είναι άλλο. Και θέλουμε και ΑΛΛΟ λογισμικό. Δεν ξέρουμε τί αλλά αλλο. Γιατί;! Γιατί έχουμε βαρεθεί... έτσι απλά...
Εμένα η ενασχόλησή μου με την Απλ μου έχει κάνει την ψηφιακή μου ζωή πολύ μα πάρα πολύ πιο εύκολη. Από το να παρακολουθώ το σπίτι μου ή τον χώρο εργασίας μου μέσα από το τηλέφωνό μου, να μπορώ να ανάβω και να σβήνω συναγερμούς, να βάζω μπροστά το αυτοκίνητό μου και να βλέπω ανα πάσα στιγμή που είναι, μέχρι τα πιο απλά, με τρόπο εύχρηστο, κατανοητό και σίγουρο.
Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να κρατάει πάντα αυτό το επίπεδο ποιότητας η εταιρία. Εχει κι άλλα να μας δώσει... αρκεί να μην παρασυρθεί κι αλλάξει πλεύση, αρκεί να μη γίνει Σάμι...


Συμφωνώ 100%. Θέλω μόνο να προσθέσω στο σημείο που λες "Αλλά να πώ ποιό μας καίει;" ότι μας καίει και το θέμα της γκρίνιας. Επειδή κάποιος πλήρωσε 700Euro ή παραπάνω "πρέπει" να μην είναι ευχαριστημένος και

να ζητάει ακόμα περισσότερα που κανείς δεν του υποσχέθηκε. Γκρίνια για τη γκρίνια δηλαδή. Κάθεται ο άλλος και ψυρίζει μισή ώρα το τηλέφωνο όχι για να βεβαιωθεί ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά για να βρει πρόβλημα.

Και αντί να χαρεί ο μαλάκας, γιατί περί μαλάκα πρόκειται, δεν εξηγείται αλλιώς, τη νέα του αγορά, να ευχαριστηθεί που κατάφερε να κρατάει στα χέρια του ένα κόσμημα της τεχνολογίας, θέλει απλά να γκρινιάξει. Εάν το προϊόν

είναι ελαττωματικό τότε πολύ απλά επιστρέφεται και παίρνεις άλλο. Εάν δε σε ικανοποιεί, και δεν έχει το παραμικρό ψεγάδι, μιλάμε για το παραμικρό έτσι..υπάρχει σε πολλά μαγαζιά (πχ. στον Κωτσόβολο) και ο κωδικός

επιστροφής "ως μη πληρούν τις ανάγκες του πελάτη". Απλά το επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω.

#23   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/01/2013 - 18:58

Βεεεβαια εχεις δικιο...τι γκρινιαζουν ορισμενοι που εχου σκασει μεχρι και 1000 ευρω και γρατσουνιεται το κινητο με το παραμικρο?ή ειναι ηδη γρατσουνισμενο απο το κουτι?ή πρεπει να ανοιξουν 4-5 συσκευες μεχρι να βρουν τη μια που δεν εχει κανενα προβλημα?τι γκρινιαζουν ορισμενοι για το απαυγασνα της τεχνολογιας?για την εξελιξη του ios που απο το 5 στο 6 εφερε την καταπληκτικοτρομερη επαναστατικη λειτουργια dont disturb?που αντικατεστησε αυτους τους χαρτες της αθλιας google με το "σε παω σπιτι σου με κλειστα τα ματια" apple maps?
:P

#24   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/01/2013 - 19:17

Βεεεβαια εχεις δικιο...τι γκρινιαζουν ορισμενοι που εχου σκασει μεχρι και 1000 ευρω και γρατσουνιεται το κινητο με το παραμικρο?ή ειναι ηδη γρατσουνισμενο απο το κουτι?ή πρεπει να ανοιξουν 4-5 συσκευες μεχρι να βρουν τη μια που δεν εχει κανενα προβλημα?τι γκρινιαζουν ορισμενοι για το απαυγασνα της τεχνολογιας?για την εξελιξη του ios που απο το 5 στο 6 εφερε την καταπληκτικοτρομερη επαναστατικη λειτουργια dont disturb?που αντικατεστησε αυτους τους χαρτες της αθλιας google με το "σε παω σπιτι σου με κλειστα τα ματια" apple maps?
:P


Καμία αντίρρηση σε όσα λες. Μάλιστα θα συμφωνήσω και μαζί σου ότι όλα αυτά τα προβλήματα υπάρχουν. Δώσ' το πίσω, πάρε τα χρήματά σου πίσω και άντε πάρε άλλο. Κανένα πρόβλημα. Η γκρίνια που κολλάει δε μπορώ

να καταλάβω..Δεν έχεις κανένα μα κανένα λόγο να γκρινιάζεις μετά τη λύση που σου βρήκα! ε? τι λες?

#25   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/01/2013 - 19:23

Αν δεν υπάρχει κριτική δεν υπάρχει εξέλιξη... Τώρα αν την κριτική κάποιοι την εκλαμβάνουν ως γκρίνια μάλλον με τη λογική αυτή θα είχαν μείνει και θα είχαν συμβιβαστεί στις παντόφλες του ´90. Η κριτική ειναι εποικοδομητική στα τεχνολογικά προϊόντα...

Αναρτημένη εικόνα


#26   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2013 - 19:39

το BlackBerry αργοπεθαίνει


Έγινε κάποια επίσημη παρουσίαση του ΒΒ 10 και ήταν χάλια και δε το ξέρω;

#27   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/01/2013 - 19:41

Αν δεν υπάρχει κριτική δεν υπάρχει εξέλιξη... Τώρα αν την κριτική κάποιοι την εκλαμβάνουν ως γκρίνια μάλλον με τη λογική αυτή θα είχαν μείνει και θα είχαν συμβιβαστεί στις παντόφλες του ´90. Η κριτική ειναι εποικοδομητική στα τεχνολογικά προϊόντα...


Η κριτική είναι εποικοδομητική σε όλα, εφόσον γίνεται με επιχειρήματα και προς όφελος και εξέλιξη του θέματος που συζητάμε.

Εδώ λοιπόν το θέμα μας (όχι το topic) είναι κατά πόσον η κριτική ωφελεί την εξέλιξη της τεχνολογίας (γιατί επιχειρήματα υπάρχουν προφανώς, και συμφώνησα παραπάνω). Ε δεν ωφελεί! Ο μόνος που ωφελείται είναι το

iphonehellas το οποίο "γράφει" χιλιάδες απαντήσεις σε κάθε θέμα. Θα ωφελούσε εάν αυτό έφτανε στην apple σαν after sales report. Το να συζητάμε μεταξύ μας σε επίπεδο καφενείου είναι εκτονωτικό, αλλά είναι καθαρή

γκρίνια, τη στιγμή μάλιστα που πρότεινα μια λύση πχ. για όποιους είναι "δυσαρεστημένοι" πελάτες. Καταλαβαίνω ότι η γκρίνια, όπως τη λέω εγώ, εποικοδομητική κριτική, όπως το λες εσύ, είναι πλέον βασικό συστατικό της

επιτυχίας του iphonehellas, αφού τείνει να γίνει help desk και κέντρο παραπόνων, και συμμερίζομαι απόλυτα την παρέμβασή σου, ώστε να διατηρηθεί το ύφος του forum ως έχει. Εάν θεωρηθεί γκρίνια, τότε δεν έχουν λόγο

ύπαρξης δεκάδες σελίδες..Και τα νούμερα μετράνε..Δυστυχώς πολλές φορές εις βάρος της ποιότητας!

#28   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/01/2013 - 20:19

Ειπες πριν να γυρισεις πισω το κινητο και να παρεις τα χρηματα σου πισω..εχεις γυρισει πολλες φορες πισω ενα γρατσουνισμενο κινητο και εχεις παρει τα λεφτα σου πισω?φανταζομαι πως οχι..γιατι θα καταλαβαινες οτι κανενα καταστημα δεν εχει τετοια πολιτικη επιστροφης

#29   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/01/2013 - 20:35

Και επιπλεον η γκρινια και η εποικοδομητικη κριτικη δεν απεχουν και πολυ μεταξυ τους..καποιος για παραδειγμα που θα ειναι διατεθιμενος να "σταξει" το 1000αρικο (ενδεχομενως) να παρει το iphone5 θα γνωριζει διαβαζοντας το φορουμ εαν αξιζει να κανει ή οχι την αγορα..εαν καταληξει στο οχι και παραμεινει με τη παλια του συσκευη ή ακομη χειροτερα απευθυνθει στον "ανταγωνισμο" τοτε η apple θα πρεπει να δει τι εφταιξε..ετσι δεν ειναι?

#30   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/01/2013 - 20:38

Χρόνια πολλά στο καλύτερο τηλέφωνο του τότε και του σήμερα!

Αυτοί που προβλέπουν τον κατήφορο της Apple επειδή πέρασαν δυο χρόνια από την τελευταία φορά που άλλαξε μια ολόκληρη βιομηχανία (για τρίτη φορά μέσα σε μια δεκαετία) ας γυρίσουν πλευρό.

Εκτός από τη ματιά στον ανταγωνισμό που πεθαίνει (πλην Android το οποίο είναι σε πολύ καλό επίπεδο) καλό θα ήταν να ρίξουμε και μια ματιά στις βασικές επιλογές της Apple για το iPhone:
- Μη υποστήριξη flash (το mobile flash πέθανε)
- App Store (μέχρι και τα Windows έχουν πλέον store)
- Retina Display (ppi που παραμένουν ακόμη top class)
- Proprietary connector (ασύλληπτη γκάμα αξεσουάρ)
- Siri (αντίστοιχες υλοποιήσεις αμέσως μετά σε όλες τις πλατφόρμες)
- ενιαίο λειτουργικό για phones/tablets (μερικές εκδόσεις μετά ακολούθησαν Android/W8)
- αλουμίνιο στην κατασκευή (Lumia 920 κλπ)
- Non-removable battery/No SD card/IPS οθόνη... (όλα ενσωματώθηκαν στην τελευταία ναυαρχίδα της Google, Nexus 4)

Πολλές εταιρίες παράγουν σήμερα εξαιρετικά κινητά (GSIII, One X κλπ) αλλά το επόμενο μπαμ θα έρθει από την Apple, γιαυτό να είμαστε σίγουροι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες