Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το iOS και τα third-party apps ως εφαρμογές συστήματος


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/01/2013 - 14:30

Αναρτημένη εικόνα


Το λειτουργικό της Apple διανύει αισίως την έκτη του αναβάθμιση έχοντας εξελιχθεί σημαντικά από την πρώτη του έκδοση που κυκλοφόρησε το καλοκαίρι του 2007 κυρίως όσον αφορά τις λειτουργίες του -θυμάστε την εποχή που δεν υπήρχε copy/paste στο iPhone; Το ίδιο έχει συμβεί, όμως, και στις εφαρμογές των developers στο App Store που πλέον τις περισσότερες φορές είναι ανώτερες από αυτές της ίδιας της Apple είτε στον σχεδιασμό είτε στα χαρακτηριστικά και κάπου εκεί είναι που ξεκινούν τα προβλήματα για τους χρήστες και κατ' επέκταση για την εταιρεία.

Ο χρήστης θα έπρεπε να μπορεί ελεύθερα να ορίσει ως προεπιλεγμένη εφαρμογή συστήματος κάποια άλλη πέρα από αυτές που βρίσκονται προ-εγκατεστημένες στην iOS συσκευή μας. Για παράδειγμα, το άνοιγμα ενός συνδέσμου μέσα από την εφαρμογή Mail πάντα οδηγεί στον Safari χωρίς να μπορεί ο χρήστης να επιλέξει αντί του Safari οποιονδήποτε άλλον browser. Η ανάγκη αυτή ξεκίνησε για πολλούς μερικά χρόνια πριν αλλά έχει γίνει ιδιαίτερα αισθητή τους τελευταίους μήνες χάριν στην εκπληκτική διείσδυση της Google στον προγραμματισμό για το iPhone με εφαρμογές που ανταποκρίνονται επάξια στο ρόλο τους σε σχέση με το ... τραγικό παρελθόν της εταιρείας αλλά και σε σχέση με τις προτάσεις της Apple.

Προσωπικά για μένα η ιδέα γεννήθηκε στο μυαλό μου λίγο ανορθόδοξα ξεκινώντας πρώτα από το OS X και περνώντας μετέπειτα στο iOS χάριν στον Chrome. Οι τελευταίες εκδόσεις του Safari στο OS X έχουν δυστυχώς αποδειχθεί επιεικώς απαράδεκτες και η γενικότερη εμπειρία χρήσης είναι απελπιστική. Συχνά κολλήματα, crashes και αργή απόκριση με οδήγησαν στην απόφαση να τον αντικαταστήσω με τον Chrome. Παρόλο που μου λείπει το γραφικό περιβάλλον του Safari και ορισμένες λειτουργίες, όπως το iCloud tabs, η σταθερότητα και αξιοπιστία του Chrome αναπλήρωσαν και με το παραπάνω όλο αυτό το διάστημα που τον χρησιμοποιώ.

Αναρτημένη εικόνα


Τα πράγματα κύλησαν από μόνα τους από 'κει και πέρα στο iOS, την δεύτερη πλατφόρμα την οποία χρησιμοποιώ καθημερινά για διασκέδαση και εργασία απαιτώντας πάντα την καλύτερη εμπειρία από όπου και αν προέρχεται. Δεν θα ήταν, ωστόσο, η πρώτη φορά που θα αντικαθιστούσα μια εφαρμογή της Apple με κάποια άλλη. Η εφαρμογή Καιρός είναι εδώ και αρκετά χρόνια σε έναν φάκελο μακριά από την αρχική σελίδα έχοντας αντικατασταθεί τελευταία από το Today [iTunes link]. Το ίδιο συμβαίνει με τις εφαρμογές Μετοχές, Επαφές, Πυξίδα, Passbook, Σημειώσεις (έχει αντικατασταθεί από το Evernote [iTunes link]) και Βίντεο (δεν παρακολουθώ βίντεο στο iPhone, προτιμώ το iPad και φυσικά το CineXPlayer [iTunes link]). Δυστυχώς, ο Safari δεν είναι η μόνη εφαρμογή που σκέφτομαι να αντικαταστήσω με κάποια άλλη. Το Fantastical [iTunes link] είναι αρκετά καλύτερη από το Ημερολόγιο, οι Google Maps [iTunes link] αρκετά καλύτεροι από τους Χάρτες, η Checkmark [iTunes link] αρκετά καλύτερη από τις Υπομνήσεις και είμαι σίγουρος ο καθένας από σας έχει τις δικές του προτιμήσεις. Όλα αυτά, όμως, δεν έχουν καμία πρακτική σημασία όταν για παράδειγμα όποτε πατάω έναν σύνδεσμο στο Mail θα ανοίγει πάντα ο Safari.

Πολλοί θα υποστηρίξουν ότι η Apple πρέπει απλώς να κάνει καλύτερες τις εφαρμογές της ώστε να μην χρειάζεται να πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποια άλλη. Κάτι τέτοιο δεν έχει πρακτική υπόσταση ούτε λογική (ειδικά με τον τρόπο που αναβαθμίζονται οι εφαρμογές συστήματος στο iOS, δηλαδή με αναβάθμιση του ίδιου του λειτουργικού) αφού οι ανάγκες του καθενός διαφοροποιούνται. Στο OS X άλλωστε είναι εφικτό να ορίσω τον Chrome ως προεπιλεγμένο browser. Η προσθήκη της επιλογής αυτής στο iOS θα ήταν μια κατάσταση που θα ωφελούσε τους πάντες για τους εξής λόγους:

H Apple θα εμφανιστεί πιο «ανοιχτή» στην κοινότητα και με το κατάλληλο marketing θα βγει κερδισμένη στα μάτια του κοινού ενώ θα αναγκαστεί και η ίδια πλέον έμπρακτα υπό την πίεση του ανταγωνισμού να ασχοληθεί λίγο περισσότερο με τις εφαρμογές της βελτιώνοντας λειτουργίες και design.
Οι «προχωρημένοι» χρήστες θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν επιτέλους όποια εφαρμογή θέλουν χωρίς περιορισμούς και το κυριότερο χωρίς γκρίνια, εκνευρισμό ή jailbreak.
Στην τελική πόσοι είναι αυτοί που ασχολούνται τόσο πολύ με το App Store και τις εφαρμογές του πέρα από τα Facebook, Angry Birds και τα συναφή; Κρίνοντας από τη δημοσιότητα που - δεν - έχει λάβει το συγκεκριμένο ζήτημα μάλλον είναι η πλειοψηφία.
Εν κατακλείδι θεωρώ ότι για να εξελιχθεί το iOS ως πλατφόρμα και να προσελκύσει ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον των developers η Apple πρέπει να επιτρέψει ορισμένα πράγματα και να δώσει τη δυνατότητα ενσωμάτωσης των εφαρμογών του App Store με το iOS σε βαθύτερο επίπεδο από το τωρινό και, μάλιστα, με γρηγορότερο ρυθμό.

Ας ελπίσουμε το iOS 7 να μας εκπλήξει ευχάριστα με νέες λειτουργίες το προσεχές καλοκαίρι. Τι είναι αυτό που θα θέλατε εσείς να βλέπατε στην επόμενη μεγάλη αναβάθμιση του iOS;

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2013 - 19:29

πολύ ωραίο post sepsis. πραγματικά η άποψη μου ταυτίζεται με την δικη σου σχεδόν εξ ολοκληρου. έχω iPhone από το 2G και έχω εγκαταστήσει όλα τα firmwares. Μάλιστα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός οτι απο το iOS 5 στο 6 που αφαιρέθηκε το Youtube app. Μπορεί γιατι ήταν σε διαμάχη με την google, ίσως γιατί δεν μπορούσανε να το κάνουνε πιο συχνά update [όπως είπες k εσύ τα stock apps γίνονται update με firmware update..] τότε γιατί λοιπόν δεν μας δίνουν την ευκαιρία τα διαλέξουμε εμείς τα default application που χρησιμοποιούμε? δεν έχει νόημα να συναγωνιστούν τα 3nd party apps μιας k αυτά γίνονται update κατά μέσο ορο κάθε μηνα! και στην τελική με αυτήν την τακτική θα μπορούσε να "αφαιρέσει" ένα βάρος από πάνω της, μιας k δεν θα χρειάζονταν τόσο συχνά updates.


έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι,
η apple γιατί δείχνει πιο φιλελεύθερη
οι developers γιατι έχουν ένα παραπάνω κίνητρο
και τέλος οι χρηστες με μια καλύτερη συνολική εμπειρία.
ίσως και ένας λόγος να ελαττώσουν τους χρηστες που κάνουν j/b.

Τελευταία επεξεργασία από: Querd, 11/01/2013 - 19:33


#3   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 11/01/2013 - 19:30

Τεράστια καινοτομία το copy paste

#4   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 11/01/2013 - 19:36

Τεράστια καινοτομία το copy paste


Ελπιζω να το λες ειρωνικα, ενα αρχαιο Νοκια που εχω, υποστηριζει αντιγραφη-επικολληση :-Ρ

#5   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 11/01/2013 - 19:43

Εννοείται ειρωνικο

#6   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 11/01/2013 - 19:50

Συμφωνω και εγω απολυτα με το συλλογισμο σου.

#7   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 11/01/2013 - 21:15

μπορει να μην εχει και τοσο σχεση αλλα θα το πω...

κάποτε είχε γίνει ο ΧΑΜΟΣ με την Microsoft και τα Windows που είχαν default browser τον Explorer και τελικά έχασε η εταιρία και αναγκάστηκε από τότε μέχρι σήμερα με κάθε νέα εγκατάσταση να σε βάζει να διαλέξεις εσύ ποιον Browser θα βάλεις στο λειτουργικό σου.

Για να μπορέσει να το κάνει αυτό (έστω και δια εξαναγκασμού) μια εταιρία με την φήμη της Microsoft φαντάζομαι θα μπορεί να το κάνει οποιαδήποτε άλλη εταιρία, κυνηγητό θέλει από τους καταναλωτές και τις εταιρίες που βγαζουν ανταγωνιστικές εφαρμογές.

#8   thakost

thakost

    iPH User

  • 146 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 11/01/2013 - 21:26

Εμένα γιατί ο chrome είναι γεμάτος με crashes και κολλήματα και όχι ο safari;Κατά τα άλλα σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

Τελευταία επεξεργασία από: thakost, 11/01/2013 - 21:32


#9   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 11/01/2013 - 21:40

Η άποψή μου είναι η εξής. Κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν. Είναι όντως απαράδεκτο να μην μπορείς να απεγκαταστήσεις τον Καιρό, Μετοχές, Κιόσκι κ άλλες παρόμοιες εφαρμογές οι οποίες δεν αρέσουν σε όλο τον κόσμο. Για μένα ας αφήσει η Μηλιά πραγματικά ριζικές εφαρμογές της μέσα στο λογισμικό όπως το appstore, iTunes, sms, call, camera, επαφές κ όλες τις άλλες να έχει επιλογή ο χρήστης να τις αφαιρεί. Γιατί σώνει κ καλά να έχω μετοχές? Δεν θέλω ρε φίλε! Ή την μπούρδα το Κιόσκι που είναι η ΠΙΟ FAIL εφαρμογή τους κατά τη γνώμη μου. Επίσης, γιατί να είμαι υποχρεωμένος να έχω ο mail κ τον safari? Ας μπορεί κάποιος να διαλέξει.

Ξέρετε που διαφωνώ όμως με σας ρε παιδιά? Με αυτό το ρημάδι το jb. Έχει αρχίσει να πεθαίνει σιγά-σιγά κ κατά τη γνώμη μου αποδεικνύεται ότι η κύρια λειτουργία του ήτανε η πειρατία. Όταν λείπανε πολλά πράγματα από το phone το 2007-8-9 καταλάβαινα απόλυτα την χρήση του. Εδώ στην Ελλάδα δεν είχαμε ελληνικά κ χρειαζόσουν jb!!! Περάσανε αυτές οι εποχές. Τα tweaks κ αυτά θα μπορούσαν να είναι διαθέσιμα στο appstore κ να ελέγχονται από τους τεχνικούς της apple κ να είναι κ ποιοτικότερα. 'Η ίσως να ήτανε ακόμη καλύτερο να άφηνε να εισάγονται κ άλλα eshops τύπου cydia στο iOS γιατί όχι?

Προσωπικά το ios7 πιστεύω θα έχει μεγάλες αλλαγές. Ίσως απρόσμενα μεγάλες. Πλεόν ο ανταγωνισμός είναι σοβαρός κ τα περιθώρια στενεύουν ιδίως όταν το ios6 αποδείχτηκε μάπα κ όλος ο πλανήτης γέλαγε με τους νέους χάρτες :)

#10   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2013 - 21:47

Προσωπικα δεν καταλαβα το νοημα του ποστ :huh: ...μπερδευτηκα.

#11   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 11/01/2013 - 21:54

Εννοεί να μπορείς να χρησιμοποιείς εφαρμογές τρίτες που χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση σαν εφαρμογές συστήματος, σαν βασικές μεταξύ άλλων. Πχ αν θες να δεις μια διεύθυνση και την πατήσεις θα σου ανοίξει το apple maps και όχι οτι το προγραμμα που θες εσυ. Αν σου στείλουν μειλ και πατήσεις στο λινκ θα σου ανοίξει ο σαφάρι και όχι αυτός που είχες εσυ κατα προτίμηση βάλει απο τους πολλούς στο App Store. Συμφωνω και εγω με τον αρθρογράφο. Το έχω πει καιρο μάλιστα. Το να διώξεις εφαρμογη συστήματος ειναι κατι ακόμα πιο δύσκολο που απλα μερικοι αν το ξεχάσετε ακόμα και αν δώσει πρόσβαση η apple σε τέτοια.

#12   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/01/2013 - 22:10

Η άποψή μου είναι η εξής. Κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν. Είναι όντως απαράδεκτο να μην μπορείς να απεγκαταστήσεις τον Καιρό, Μετοχές, Κιόσκι κ άλλες παρόμοιες εφαρμογές οι οποίες δεν αρέσουν σε όλο τον κόσμο. Για μένα ας αφήσει η Μηλιά πραγματικά ριζικές εφαρμογές της μέσα στο λογισμικό όπως το appstore, iTunes, sms, call, camera, επαφές κ όλες τις άλλες να έχει επιλογή ο χρήστης να τις αφαιρεί. Γιατί σώνει κ καλά να έχω μετοχές? Δεν θέλω ρε φίλε! Ή την μπούρδα το Κιόσκι που είναι η ΠΙΟ FAIL εφαρμογή τους κατά τη γνώμη μου. Επίσης, γιατί να είμαι υποχρεωμένος να έχω ο mail κ τον safari? Ας μπορεί κάποιος να διαλέξει.

Ξέρετε που διαφωνώ όμως με σας ρε παιδιά? Με αυτό το ρημάδι το jb. Έχει αρχίσει να πεθαίνει σιγά-σιγά κ κατά τη γνώμη μου αποδεικνύεται ότι η κύρια λειτουργία του ήτανε η πειρατία. Όταν λείπανε πολλά πράγματα από το phone το 2007-8-9 καταλάβαινα απόλυτα την χρήση του. Εδώ στην Ελλάδα δεν είχαμε ελληνικά κ χρειαζόσουν jb!!! Περάσανε αυτές οι εποχές. Τα tweaks κ αυτά θα μπορούσαν να είναι διαθέσιμα στο appstore κ να ελέγχονται από τους τεχνικούς της apple κ να είναι κ ποιοτικότερα. 'Η ίσως να ήτανε ακόμη καλύτερο να άφηνε να εισάγονται κ άλλα eshops τύπου cydia στο iOS γιατί όχι?

Προσωπικά το ios7 πιστεύω θα έχει μεγάλες αλλαγές. Ίσως απρόσμενα μεγάλες. Πλεόν ο ανταγωνισμός είναι σοβαρός κ τα περιθώρια στενεύουν ιδίως όταν το ios6 αποδείχτηκε μάπα κ όλος ο πλανήτης γέλαγε με τους νέους χάρτες :)

To jb δε θα πεθάνει. Παραπέμπω αυτό που χει πει ο Νίκος. κράτα με να σε κρατώ για να ανεβούμε το βουνό.

#13   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2013 - 23:21

To jb δε θα πεθάνει. Παραπέμπω αυτό που χει πει ο Νίκος. κράτα με να σε κρατώ για να ανεβούμε το βουνό.


και εγώ πιστεύω ότι το j/b δεν θα πεθάνει, ίσως να μειωθεί το ποσοστό αυτών που το κάνουν, αλλα όχι να πεθάνει, για τον απλούστερο λόγο ότι όσες παραχωρήσεις k να δώσει η apple ως προς το customize της συσκευής ποτε δεν θα γίνει open source. οποτε πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα θέλουν κάτι περισσότερο, είτε αυτό είναι themes, είτε καλύτερο notification center [τύπου intelliscreenX]. ίσως και μικρό αλλαγές του τύπου να σβηνεις τα badges του AppStore κλπ κλπ αναρίθμητες επιλογές που δεν πιστεύω να καλύψει η apple. πάντως συμφωνώ στο γεγονός πως σε σχέση με τα πρώτα firmware το j/b δεν είναι πλέον τόσο τρελα απαραίτητο όπως παλιά, και αυτοί που θα το κάνουν πρέπει να έχουν συγκεκριμένους λόγους.

#14   cghera

cghera

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2013 - 23:49

Το κίοσκι fail; Δείτε καλύτερα τί κυκλοφορεί από ξένα περιοδικά και εφημεριδες στο κιόσκι. Όχι επειδή οι ελληνικές παραγωγές είναι PDF μορφής μέσα σε app να λέμε το κιόσκι fail. Και μη μου πείτε για το kool...

#15   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 11/01/2013 - 23:56

Τα πράγματα ειναι απλά, πρέπει να αφήσει εφαρμογές τρίτων να γίνει πιο ανοιχτό το λειτουργικό και εάν <<θέλει >> να ΜΗΝ χρησιμοποιούμε άλλες ας κάνει τις δικές της ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ...επιτέλους (!), απλά πράγματα δεν μπορούμε να τα κάνουμε γιατί έχουν κολλήματα εκεί στην μηλιά....??? Για να έχεις βασικά πράγματα πρέπει να είσαι jb...ειδάλλως έχεις μισό τηλέφωνο, τελικά την apple δεν πρέπει να την ίδρυσε ο jobs... Ο durostick πρέπει να ήταν και δεν ήθελε να φαίνεται...:P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες