Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το iOS και τα third-party apps ως εφαρμογές συστήματος


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 12/01/2013 - 00:06

και εγώ πιστεύω ότι το j/b δεν θα πεθάνει, ίσως να μειωθεί το ποσοστό αυτών που το κάνουν, αλλα όχι να πεθάνει, για τον απλούστερο λόγο ότι όσες παραχωρήσεις k να δώσει η apple ως προς το customize της συσκευής ποτε δεν θα γίνει open source. οποτε πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα θέλουν κάτι περισσότερο, είτε αυτό είναι themes, είτε καλύτερο notification center [τύπου intelliscreenX]. ίσως και μικρό αλλαγές του τύπου να σβηνεις τα badges του AppStore κλπ κλπ αναρίθμητες επιλογές που δεν πιστεύω να καλύψει η apple. πάντως συμφωνώ στο γεγονός πως σε σχέση με τα πρώτα firmware το j/b δεν είναι πλέον τόσο τρελα απαραίτητο όπως παλιά, και αυτοί που θα το κάνουν πρέπει να έχουν συγκεκριμένους λόγους.

Sbsettings, zephyr, intelliscreen X, θέματα δεν μπορώ να βλέπω μια ζωή τα ίδια άχαρα κουτιά άψυχα σχεδιαστικά, για αυτό έχω φυσικά και το barel και κανά δυο τρία ακόμα δλδ δεν μπορεί η μηλιά να ενσωματώσει τέτοιες λειτουργίες... Και οχι τσάμπα να πληρώσουμε...οπως τισ πληρωνουμε και στο cydia...Τόσο απλά μα τόσο απαραίτητα...:)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/01/2013 - 00:23

Η πίεση για την Apple και η γκρίνια, υπάρχει ήδη στο κατα πόσο "κλειστό" είναι το iOS σαν λειτουργικό.. Κάτι παρόμοιο είχαμε και με το #weWantAnOpenIOS αν και τραβηγμένο..

Άποψη μου, πως μελλοντικά θα κάνει ανοίγματα μέσα όμως σε φυσιολογικά πλαίσια και κρατώντας τη ταυτότητα που ήδη έχει. Οι αλλάγές που έγιναν σε διοικητικό επίπεδο πρίν λίγους μήνες αυτό δείχνουν ξεκάθαρα..

Μια καλή αρχή είναι αυτό που αναφέρεται, ως προς την εγκατάσταση third-party εφαρμογών. Επίσης η αλλαγή το UI νομίζω θα πρέπει να είναι μέσα στις όποιες επιλογές.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρονται πιο πάνω περι JB και Tweaks, σαφώς και δε πρόκειται να δούμε ουσιαστική ενσωμάτωση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το SBSettings. Ο λόγος είναι πολύ απλός και τον χαρακτηρίζει καλύτερα η παροιμία, "κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε το βουνό"..

Πέρα απο το οτι η Apple δε θέλει Open Source. Σε τέτοιο βαθμό. Εν μέρει μπορώ να το δεχθώ..

Για να κλείσω.. Απο τη στιγμή που η Apple δεν είναι διατεθειμένη να προσφέρει καινοτομίες στις συσκευές της, αποφασίζοντας να κρατήσει μια σταθερή γραμμή, ας το κάνει στο λειτουργικό της. Εκεί χρειάζονται οι σημαντικές και ριζικές αλλαγές. Και σίγουρα θα κερδίσει το κόσμο της.. Έχει το τρόπο..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#18   harisma

harisma

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2013 - 02:33

Άποψη μου είναι πως αν ανοίξει την επιλογή προεπιλεγμένων εφαρμογών μόνο να χάσει έχει. Η εμπειρία internet είναι ίσως το βασικότερο χαρακτηριστικό των iphone και των smartphones γενικότερα, αν σήμερα ο κόσμος εγκαθιστά και χρησιμοποιεί τον chrome εύκολα, αύριο θα είναι η σειρά του Android. Ο firefox ήταν γρηγορότερος και με περισσότερες λειτουργίες από τον IE από τη πρώτη στιγμή που βγήκε, παρόλα αυτά τα ποσοστά του ΙΕ κατέρρευσαν από όταν υποχρεώθηκε η Microsoft να δίνει δυνατότητα επιλογής.
Σύγκρουση συμφερόντων μεταξύ πελατών-εταιρίας, δεν έχω αμφιβολία για το τι θα πράξει… η Apple.

#19   katdoc

katdoc

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2013 - 10:08

H αξιοπιστια της apple παντα πατουσε στη συμβατοτητα.αν επιτρεπονταν third party εφαρμογες τωρα θα μιλουσαμε για "μου κολλησε αυτο" "θελει reboot" "καντο format για να στρωσει" και παει λεγοντας.
Μην ξεχνατε την γρηγοραδα και αποκρισημοτητα του τωρινου iphone.και μη μου πειτε οτι ορισμενοι που παραδουλεψατε cydia δεν ειχατε εστω και μικρα προβληματα.σκεφτειτε να ταν πολλα.ολη μερα θα βριζαμε.
Η apple παντα το πηγαινε αργα και σιγουρα.δηλαδη ναι ο safari δεν ειναι ο τελειος browser αλλα σε καθε αναβαθμιση βελτιωνεται.
Καποιος ανεφερε τον ie σε σχεση με τον firefox.δεν φταιει ο firefox που κατεχει το μεγαλυτερο ποσοστο αλλα ο ie που ειναι μπατε σκυλοι.
Το ερωτημα ειναι.θελετε καλο μηχανημα χωρις προβληματα η θελετε μια κουραστικη συσκευη που να παραμετροποιειται ευκολα και ναχει ενα σωρο θεματα.;
Τα προιοντα της apple ειναι περιπου 30-50% ακριβοτερα απο τα αντιστοιχα της αγορας και ομως ειναι νουμερο 1 στις πωλησεις.γιατι; Γιατι πουλανε λειτουργικο και συμβατοτητα.το παιρνεις και σου δουλευει απροβληματιστα για πολυ καιρο η μεχρι να το βαρεθεις.τιποτα δεν ειναι τυχαιο φιλοι μου.

#20   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 12/01/2013 - 11:18

Το κίοσκι fail; Δείτε καλύτερα τί κυκλοφορεί από ξένα περιοδικά και εφημεριδες στο κιόσκι. Όχι επειδή οι ελληνικές παραγωγές είναι PDF μορφής μέσα σε app να λέμε το κιόσκι fail. Και μη μου πείτε για το kool...


Μέγα FAIL!!! Παντού στον κόσμο το κοροϊδεύουν κ δεν ξέρω ΕΝΑΝ άνθρωπο γνωστό μου που να ΄χει iPhone κ να μην το έχει πεταμένο όσο πιο μακρυά στο ios. Επίσης, ΑΦΟΥ υπάρχει το iBooks, γιατί να χρειάζεσαι το Κιόσκι?? Πρεπει σώνει κ καλά να έχουμε ένα περίπτερο με κρεμασμένα περιοδικά (99% της πλάκας, μόνο οι Times κ κανα-δυο άλλα αξίζουν) που είναι πανάκριβα κιόλας?????? Θα μπορούσε απλά να είναι μέρος του iBooks. Το ίδιο ισχύει κ για το Podcasts που μια χαρά ήτανε όταν ήταν μέρος του iPod (που για λόγους βλακείας το χωρίσανε σε δυο-τρία κομμάτια). Fails!!!

Στο θέμα μας τώρα. Ρε παίδες παντοτε η Αππλε δεν άφηνε να κάνει ο χρήστης μεγάλες παραμετροποιήσεις, δείτε τα mac ιδιαίτερα της δεκαετίας του '90. Το λογισμικό της είναι κλέιστό για να ΜΗΝ παραμετροποιείται κ να έχει καθε υπολογιστής και ios device σε καθε χρηστη ακριβώς την ίδια απόδοση. Εκεί στηρίζει την ποιότητά της! Αρέσει δεν αρέσει. Και κατά τη γνώμη μου μέχρι ένα σημείο καλά κάνει. Απλά κάποια πράγματα (τα ανέφερα παραπάνω) είναι υπερβολικά.

#21   illminded

illminded

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 12/01/2013 - 13:20

Να βαλω και γω τις 2 δραχμουλες μου στη συζητηση...
Αυτο που γραφει στο αρθρο ειναι δυστυχως ἠ ευτυχως αδυνατο να συμβει... Οι λογοι πολλοι και διαφοροι οπως πληρης ελεγχος, virus/malware free συστημα, ενα απλο baseline κτλ
Αυτο ομως που μπορει ευκολα να κανει η Apple ειναι να αφηνει τις εφαρμογες να δηλωνουν system wide τι μπορουν να κανουν δλδ 1 ἠ 2 πρωταρχικες λειτουργιες οι οποιες γινονται αυτοματος system actions οπως οταν κανουμαι οταν θελουμε να μοιραστουμε εναν συνδεσμο στο Safari. Αν θυμαστε καλα, αυτο που συμβαινει ειναι οτι ανοιγει το share panel που εχει Mail, Message, Twitter κ.α. Φανταστειτε λοιπον το ιδιο ακριβως οταν παταμε εναν συνδεσμο στο οποιδηποτε mail app να υπαρχουν σ´αυτο το panel ολα τα browsers που εχουν εγκατασταθει στο συστημα. Αυτο ειναι απλος ενα μικρο παραδειγμα αλλα αν το παμε λιγο πιο περα θα μπορουσε να εκανε οποιοδηποτε χρηστη poweruser!
Αυτο το συστημα βασικα ηδη υπαρχει στο Mac OS X!!! Ειναι τα γνωστα Services.

Φανταστειτε λοιπον ενα τετοιο συστημα στο οποιο ενα βελτιομενο Siri θα ειχε προσβαση...

#22   fonsde

fonsde

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2013 - 20:09

το προγραμμα στο screeshot πιο ειναι?

#23   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/01/2013 - 20:20

Αν λες στο αρχικό post , είναι το safari.

Αναρτημένη εικόνα





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες