Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εγγύηση iPhone 5 από Αμερική! Που να απευθυνθείτε!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:08

Λοιπόν, επειδή ήθελα να πάρω iPhone 5 από Αμερική (εν τέλει δε μου άρεσε και το πούλησα, αλλά άλλο θέμα αυτό...) είχα ψάξει να δω τι ισχύει με την εγγύηση εδώ στην Ελλάδα. Είχα διαβάσει ότι μέχρι και το 4s καλύπτονται κανονικά από την Infoquest.

Όμως στην περίπτωση του iPhone 5 τα μοντέλα που θα πρέπει να πάρει κάποιος για να λειτουργεί απροβλημάτιστα με τα ελληνικά δίκτυα, να ειναι ξεκλειδωτο δηλαδη (και με 4G όταν....) είναι το A1429 από Verizon και Α1428 χωρίς 4G αν θυμάμαι καλά. Το πρόβλημα είναι πως δεν κυκλοφορεί αυτα τα μοντελα εδω στην Ελλαδα και ετσι η infoguest δεν εχει ακομη ανακατασκευασμενα τετοια μοντελα για να δωσει στην περιπτωση που χρειαστει να καλυψει εγγυηση iPhone απο Αμερικη (μου ειπαν οτι το πιο πιθανο ειναι συντομα να εχουν ομως).

Με istorm, systemgraph μη χασετε τον χρονο σας.

Για να μη πολυλογώ η λύση είναι η Vodafone!

Μετα από ερώτημα στα κεντρικά, μου είπαν οτι αναλαμβανουν iPhone 5 από Αμερική!

Μαλιστα ερχεται κουριερ στο σπιτι σας, παιρνει το πολύτιμο χαλασμένο 5αράκι σας και σας δίνει ενα 3gs για αντικαταστάτη για όσο διάστημα χρειαστεί. Κατόπιν το στέλνουν στην Αμερικη (λογικα μεσω arvato που συνεργάζονται, αυτο δε το ρώτησα βεβαια). Η αλλαγη σε περιπτωση που χρειαστεί αντικατάσταση θα είναι ακριβώς με ιδιο μοντελο (λογικό). Δηλαδή αν καταλαθος πάρει καποιος κλειδωμενο θα του δωσουν παλι κλειδωμενο.

Και ολα αυτα εννοειται χωρις να δώσετε ούτε ευρώ!

Προσοχη! Αν γίνει ο έλεγχος και δε το καλυπτει η εγγυηση τελικα, ολα τα εξοδα κουριερ, και επισκευης (εδω δε διευκρίνισα να το κινητο θα επισκευαστει σαυτη την περιπτωση ή θα ρωτηθώ πρώτα) αν χρειαστεί θα ειναι δικά σας!

Μη περιμένετε κάποιος από τα καταστήματα η από την εξυπηρέτηση πελατών να το γνωρίζει (σιγα μη του εχει ξανατυχει), ενημερώστε τον εσεις σχετικα. Αν υπαρξει προβλημα η σας το αρνηθουν να επιμείνετε, εχω κρατησει και ονοματα της υπευθυνης που μου τα ειπε.

Κλεινοντας μια αλλη ενδιαφερουσα πληροφορια. Τα iPhone απο τα Apple Store εχουν DOA 14 μέρες. Μιλωντας με Senior Advisor του Apple Care μου ειπε πως αν η ημερομηνία αποστολής από Ελλαδα είναι πριν τις 14 μερες θα σας στείλουν κανονικά σφραγισμένο. Σε ερώτηση για αν θα μπορουσα να αλλαξω το χρωμα σαυτη την περιπτωση ειναι να το γραψω καπου στελνοντας το iPhone και ισως γινει η αλλαγη. Σαυτο δε τον εκοψα και 100% σιγουρο, παντως δε ηταν καθετος στο να μου το αποκλεισει. Anyway δυσκολο το κοβω και γω αλλα δε χανετε τιποτα να το δοκιμασετε.

Μενει να το δοκιμασει καποιος για να το επαληθευσουμε στην πραξη!

Αυτα ελπιζω να βοήθησα.

Παρακαλω καποιος mod να το "καρφιτσωσει" για να το βρισκουν ευκολα ολοι οι ενδιαφερομενοι.

You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:14

Μακάρι να γίνεται μέσω της Vodafone αλλά το κόβω χλωμό. Έχω κι εγώ φίλο με πρόβλημα με 5άρι από Verizon και θα του πω να το ψάξει.
Όπως και να χει σε ευχαριστούμε.

Αν το κάνει κάποιος ας το γράψει.

Αναρτημένη εικόνα


#3   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:34

Mark τι θεμα εχει το τηλ?

#4   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:34

Χαλασμένο home button τελείως. Δεν κάνει τίποτα..;)

Αναρτημένη εικόνα


#5   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:35

Ελεος

#6   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:35

καλα πιασε το αυγο κ κουρευτω....χλωμο η βοντα θα ασχοληθει εαν εισαι πελατης της...αλλιως δεν...

#7   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:37

Ελεος


Carouzo όπου πρόβλημα μέσα είσαι.. :P

#8   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:44

Μα ρε συ για ονομα θεου....χαχαχαχαχαχαχχα

#9   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:49

Αυτο που λες για τη vodafone οτι καλυπτει κινητα απο αμερικη δεν ξερω αν ισχυει..στη δικη μου περιπτωση με 4ς απο αγγλια εντος εγγυησης κιολας, μετα απο πολλες συζητησεις μου απαντησαν οτι δεν καλυπτουν συσκευες που δεν εχουν φερει αυτοι..αρα δε βλεπω γιατι να ισχυεο για τα αμερικανικα..τωρα βεβαια τι να πω..ο καθενας εδω στις αντιπροσωπειες λεει το μακρυ του και το κοντο του..εγω απκα ειπα τι εγινε στη δικη μου περιπτωση

#10   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:51

Αυτο που λες για τη vodafone οτι καλυπτει κινητα απο αμερικη δεν ξερω αν ισχυει..στη δικη μου περιπτωση με 4ς απο αγγλια εντος εγγυησης κιολας, μετα απο πολλες συζητησεις μου απαντησαν οτι δεν καλυπτουν συσκευες που δεν εχουν φερει αυτοι..αρα δε βλεπω γιατι να ισχυεο για τα αμερικανικα..τωρα βεβαια τι να πω..ο καθενας εδω στις αντιπροσωπειες λεει το μακρυ του και το κοντο του..εγω απκα ειπα τι εγινε στη δικη μου περιπτωση


Κοιτα για το 5αρι μεταφερω τι μου ειπαν επισημα και καλα. Βεβαια δεν ειμαστε 100% σιγουροι αν δε το κανει καποιος πρωτα, αλλα μετα ευκολα γινεται ακομη και καταγγελια μιας και εχω ονοματα...

Για το 4s απλα σου ειπαν μαλακιες! Ξερω ατομο που του το καλυψαν το 4s απο Αμερικα!

You'll Never Walk Alone


#11   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:54

Κοιτα για το 5αρι μεταφερω τι μου ειπαν επισημα και καλα. Βεβαια δεν ειμαστε 100% σιγουροι αν δε το κανει καποιος πρωτα, αλλα μετα ευκολα γινεται ακομη και καταγγελια μιας και εχω ονοματα...

Για το 4s απλα σου ειπαν μαλακιες! Ξερω ατομο που του το καλυψαν το 4s απο Αμερικα!


καλα οτι να ναι, οπως τοτε με τις νανοσιμ που ελεγαν εχουμε εχουμε κ μετα απο 10 μερες εφεραν...το θεμα ειναι μην μπλεξεις...κ γω πολυ χλωμο το κοβω, ειδικα αν δεν εχεις σχεση με συνδεση μαζι τους...ο φιλος σου μηπως ειχε συμβολαιο...ασε που το 4s δεν ειχε διαφορα με τα αμερικανικα...οποτε το καλυπταν εξαρχης...


αλλα ειδικα με τα cdma δεν ειναι να μπλεκεις, γιατι οκ σου λεω το στελνει στη verizon κ το τεσταρει στο δικτυο της κ λεει οριστε μια χαρα ειναι το σημα, εγω το πουλαω για verizon cdma, gsm δεν με απασχολει...ας επερνες ynlocked gsm version...ασε μεγαλε μπλεκεις, κ δεν αξιζει το ρισκο για τα λεφτα που γλυτωνεις...

Τελευταία επεξεργασία από: ipgpi, 11/01/2013 - 18:56


#12   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 11/01/2013 - 18:56

καλα οτι να ναι, οπως τοτε με τις νανοσιμ που ελεγαν εχουμε εχουμε κ μετα απο 10 μερες εφεραν...το θεμα ειναι μην μπλεξεις...κ γω πολυ χλωμο το κοβω, ειδικα αν δεν εχεις σχεση με συνδεση μαζι τους...ο φιλος σου μηπως ειχε συμβολαιο...ασε που το 4s δεν ειχε διαφορα με τα αμερικανικα...οποτε το καλυπταν εξαρχης...


Μη κολλας εσυ στο αν ειναι ο αλλος συνδρομητης η οχι....

You'll Never Walk Alone


#13   spiroskoli

spiroskoli

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/05/2013 - 13:14

Μη κολλας εσυ στο αν ειναι ο αλλος συνδρομητης η οχι....

Παιδια καλησπερα σας,
Εχω το iphone 5 και μου κολαει το πανω κουμπί. Μια πιανει μια δεν. Το κινητο είναι αγορασμένο απο την αμερική ξεκλείδωτο και κατευθείαν απο apple-store. Πηρα την αβαρτο τηλεφωνο και μου ειπαν οτι μονο με την vodafone συνεργάζονται. Εστειλα μαιλ στην vodafone και μου απαντησανε οτι δεν αναλαμβανουν κινητα απο την αμερικη. Τους πηρα ομως και τηλεφωνο πριν μου απαντησουν και μου είπαν να το παω σε ενα καταστημα για να το στειλουν στο σερβις.(η απαντηση του μαιλ μου ηρθε μετα). Φιλε αταρι παιζει να μου δωσεις το ονομα της κοπελιας να την βρω ωστε να βγαλω καμία ακρή; δεν ξερουν τι τους γινεται. Σε ευχαριστώ πολυ και οποιος αλλος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/05/2013 - 13:20

Δυστυχώς συσκευές απο Αμερική δε καλύπτονται εδώ.

Και αυτό γιατί τα συγκεκριμένα μοντέλα προορίζονται μόνο για εκεί.

Δεν υπάρχει στοκ εδώ να σου το αντικαταστήσουν.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   Scouter7883

Scouter7883

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/05/2013 - 13:43

Και εγω αυτο πιστεύω.
Γιατι να έμπαινε σε μια τέτοια διαδικασία η vodafone;
Τι κέρδος εχει; ( που το κάνει και δωρεάν...)
Ιδιωτική εταιρεία ειναι, οχι θυγατρική της apple.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες