Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ποιον ssd για mac mini 2012?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
125 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 14/01/2013 - 19:13

Εγώ παντως την επιλογη μου την έκανα...(γι αυτον τον λογο ανοιξα και το τοπικ αυτό!) Vetrex 4 128GB!
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/01/2013 - 09:44

Την ίδια επιλογή έκανα και εγώ. Ο δεύτερος OCZ που αγοράζω. Ο πρώτος είναι δύο χρόνια απροβλημάτιστα σε ένα pc και φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Έχω κάνει το κόλπο με το fusion drive αλλά νομίζω τελικά οτι θα τους κάνω πάλι ξεχωριστά να έχω τα προγράμματα στον ssd και τα υπόλοιπα αρχεία στον μηχανικό δίσκο. Θα μου πείς οτι την ίδια δουλειά κάνει αυτόματα και όπως είναι τώρα. Θέλω όμως να έχω τον έλεγχο .

#78   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 15/01/2013 - 09:58

Την ίδια επιλογή έκανα και εγώ. Ο δεύτερος OCZ που αγοράζω. Ο πρώτος είναι δύο χρόνια απροβλημάτιστα σε ένα pc και φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Έχω κάνει το κόλπο με το fusion drive αλλά νομίζω τελικά οτι θα τους κάνω πάλι ξεχωριστά να έχω τα προγράμματα στον ssd και τα υπόλοιπα αρχεία στον μηχανικό δίσκο. Θα μου πείς οτι την ίδια δουλειά κάνει αυτόματα και όπως είναι τώρα. Θέλω όμως να έχω τον έλεγχο .

Φιλε για δωσε λεπτομεριες σχετικα με το αν αξιζει ο fusion!!Ειμαι και εγω σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ διλημμα αν θα πρεπει να τους κανω fusion ή οχι πιο πολυ απο θεμα ταχυτητας(γιατι ο fusion μαλλον χανει λιγο...) αλλα και μηπως δεν λειτουργει σωστα αν αρχιζεις και βαζεις αρκετα μεσα στο δισκο και ουστιαστικα τον ''μπερδευεις''!
Και κατι ακομα...Οδηγος πως να τον κανεις fusion υπαρχει αλλα το αναποδο??
XS Max 256 Gb Space Gray

#79   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/01/2013 - 10:06

Φιλε για δωσε λεπτομεριες σχετικα με το αν αξιζει ο fusion!!Ειμαι και εγω σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ διλημμα αν θα πρεπει να τους κανω fusion ή οχι πιο πολυ απο θεμα ταχυτητας(γιατι ο fusion μαλλον χανει λιγο...) αλλα και μηπως δεν λειτουργει σωστα αν αρχιζεις και βαζεις αρκετα μεσα στο δισκο και ουστιαστικα τον ''μπερδευεις''!
Και κατι ακομα...Οδηγος πως να τον κανεις fusion υπαρχει αλλα το αναποδο??


Παίδες εγώ στην θέση σας δεν θα το έκανα. Εδώ κάνουμε ξεχωριστό Partition όταν έχουμε έναν σκληρό, ώστε αν πάθει κάτι αυτό του boot μήπως και σώσουμε τα αρχεία στο δεύτερο partition.

Εσείς τώρα τα έχετε όπως πρέπει και πάτε να τα ενώσετε... he he.
Once You Go Mac You Never Go Back

#80   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 15/01/2013 - 10:08

Παίδες εγώ στην θέση σας δεν θα το έκανα. Εδώ κάνουμε ξεχωριστό Partition όταν έχουμε έναν σκληρό, ώστε αν πάθει κάτι αυτό του boot μήπως και σώσουμε τα αρχεία στο δεύτερο partition.

Εσείς τώρα τα έχετε όπως πρέπει και πάτε να τα ενώσετε... he he.

Μα εννοειται οτι θα κραταμε backup σε καποιον εξωτερικο σκληρο...Με αυτη την προοπτικη το λεω!Παντως και εγω κλεινω ελαφρα να μην τους κανω fusion!
XS Max 256 Gb Space Gray

#81   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/01/2013 - 10:39

Το έκανα για να μου φύγει η περιέργεια. Είναι πολύ γρήγορο όσο ήταν και σκέτος ο SSD. Επίσης είναι γρήγορο σε αντιγραφές αρχείων αφού πρώτα γίνονται στο SSD και μετά λογικά αν είναι αρχείο για αποθήκευση θα το περάσει αυτόματα στο μηχανικό δίσκο. Φυσικά και κρατάω backup σε εξωτερικό δίσκο. Αυτό που λέει ο jimmakos παραπάνω έχει απόλυτο δίκιο και για αυτό σύντομα θα προχωρήσω σε ξεχωριστούς δίσκους.

#82   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 15/01/2013 - 10:59

Το έκανα για να μου φύγει η περιέργεια. Είναι πολύ γρήγορο όσο ήταν και σκέτος ο SSD. Επίσης είναι γρήγορο σε αντιγραφές αρχείων αφού πρώτα γίνονται στο SSD και μετά λογικά αν είναι αρχείο για αποθήκευση θα το περάσει αυτόματα στο μηχανικό δίσκο. Φυσικά και κρατάω backup σε εξωτερικό δίσκο. Αυτό που λέει ο jimmakos παραπάνω έχει απόλυτο δίκιο και για αυτό σύντομα θα προχωρήσω σε ξεχωριστούς δίσκους.

Αφου ειναι τοσο γρηγορο οσο ο ssd ψηνομαι να το κανω...Μετα πως τους ξανακανουμε ξεχωριστους?!
XS Max 256 Gb Space Gray

#83   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/01/2013 - 12:08

Αφου ειναι τοσο γρηγορο οσο ο ssd ψηνομαι να το κανω...Μετα πως τους ξανακανουμε ξεχωριστους?!

If you would like to revert back to 2 separate drives, boot into the installer again, open Terminal and type:
diskutil cs delete YOUR_DEVICE_ID
You will then be able to format them however you'd like using Terminal or Disk Utility

#84   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 15/01/2013 - 12:49

Το YOUR_DEVICE_ID εννοει το πως ονομασαμε τον fusion μας ε??Πολυ απλο φαινεται...
XS Max 256 Gb Space Gray

#85   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2013 - 13:47

Το YOUR_DEVICE_ID εννοει το πως ονομασαμε τον fusion μας ε??Πολυ απλο φαινεται...

Δεν ειναι το ονομα του fusion αλλα το ID του volume group του fusion ,που το βρισκεις απο την εντολη'diskutil cs list' .Τουλαχιστον ετσι δουλεψε σε μενα και ετσι αναφερεται στα sites...

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 15/01/2013 - 13:47


#86   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 15/01/2013 - 15:13

Δεν ειναι το ονομα του fusion αλλα το ID του volume group του fusion ,που το βρισκεις απο την εντολη'diskutil cs list' .Τουλαχιστον ετσι δουλεψε σε μενα και ετσι αναφερεται στα sites...

Aαααα!Τωρα κατάλαβα!!Και εσυ fusion το χες και το εσπασες σε δυο δίσκους πάλι!?
XS Max 256 Gb Space Gray

#87   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2013 - 15:56

Aαααα!Τωρα κατάλαβα!!Και εσυ fusion το χες και το εσπασες σε δυο δίσκους πάλι!?

Ναι ...αλλα αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος δεν μπορεις να αποκτησεις σωστη γνωμη...εγω τα εσπασα για τους δικους μου λογους...καντο fusion, γεμισε 200GB,κοιτα αν σε βολευει και μετα απο μια βδομαδα τον σπας οπως εκανα εγω....

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 15/01/2013 - 15:59


#88   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 15/01/2013 - 17:35

Ναι ...αλλα αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος δεν μπορεις να αποκτησεις σωστη γνωμη...εγω τα εσπασα για τους δικους μου λογους...καντο fusion, γεμισε 200GB,κοιτα αν σε βολευει και μετα απο μια βδομαδα τον σπας οπως εκανα εγω....

Δικιο εχεις...Η προσωπική σου γνωμη ποια είναι?Που υστερει και που ειναι καλος ο ssd?Tελικα τι σε χαλασε και τον εσπασες παλι στα 2?!
XS Max 256 Gb Space Gray

#89   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/01/2013 - 17:48

Ναι ...αλλα αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος δεν μπορεις να αποκτησεις σωστη γνωμη...εγω τα εσπασα για τους δικους μου λογους...καντο fusion, γεμισε 200GB,κοιτα αν σε βολευει και μετα απο μια βδομαδα τον σπας οπως εκανα εγω....

Έκανες εγκατάσταση απο την αρχή να υποθέσω;

#90   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2013 - 18:28

Έκανες εγκατάσταση απο την αρχή να υποθέσω;

με carbon clone εκανα εγκαταστασεις οχι clean install...δλδ υποθεσεις ελαχιστων λεπτων

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες