Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ποιον ssd για mac mini 2012?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
125 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 15/01/2013 - 18:32

με carbon clone εκανα εγκαταστασεις οχι clean install...δλδ υποθεσεις ελαχιστων λεπτων

Δεν μας ειπες πως σου φάνηκε...Εντυπώσεις...
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2013 - 18:40

Δικιο εχεις...Η προσωπική σου γνωμη ποια είναι?Που υστερει και που ειναι καλος ο ssd?Tελικα τι σε χαλασε και τον εσπασες παλι στα 2?!

Αμα θες να κανεις αντιγραφη video και τραγουδια (με πολλα GB) παει αργα και προσωπικα δεν μαρεσει το αργο.Καλυτερα να μαζεψω χρηματα να παρω ενα 500αρι SSD παρα fusion που στο κατω κατω της γραφης προμοταρεται υπερβολικα απο την Apple γιατι την συμφερει οικονομικα (ενας SSD 128GB=100 ευρω).Κακα τα ψεμματα αν η Apple τοποθετουσε SSD στους iMac η τιμη τους θα ανεβαινε στα υψη και ετσι βρηκε αυτον τον ιοκονομικο τροπο για να εχεις την ψευδαισθηση SSD

Δεν μας ειπες πως σου φάνηκε...Εντυπώσεις...

Καπου το εχω πει ειναι καλο,εχεις μια αισθηση SSD αλλα δυστηχως ΔΕΝ ειναι SSD.Επισης δεν εχει δοκιμασθει αρκετα και υπαρχει πιθανοτητα FAIL .Εγω θα ηθελα απο την Apple να κανει μια τεχνολογια που να αυξανει τις δυνατοτητες SSD και οχι να τις μειωνει...

#93   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/01/2013 - 18:42

Παιδιά εγώ σας το είπα και πιο πάνω. Έχετε το τέλειο στήσιμο όπως είναι ξεχωριστοί οι δίσκοι και πάτε και παιδεύεστε he he.

Λειτουργικό και προγράμματα στον ssd και όλα τα υπόλοιπα στον ssd και είστε άρχοντες!
Once You Go Mac You Never Go Back

#94   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 15/01/2013 - 18:45

Παιδιά εγώ σας το είπα και πιο πάνω. Έχετε το τέλειο στήσιμο όπως είναι ξεχωριστοί οι δίσκοι και πάτε και παιδεύεστε he he.

Λειτουργικό και προγράμματα στον ssd και όλα τα υπόλοιπα στον ssd και είστε άρχοντες!

Δηλαδη Jimmakos ολα στον ssd εε?? :P :P :P Πλακίτσα!!!
Ναι καλυτερα οπως τα λέτε 2 δισκοι ανεξάρτητοι!

Τελευταία επεξεργασία από: georgioskio, 15/01/2013 - 18:46

XS Max 256 Gb Space Gray

#95   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/01/2013 - 10:44

Αυτό είχα προτείνει και εγώ στον Γιώργο στο topic του fusion. Έχεις καλύτερο έλεγχο να είναι σε ξεχωριστό δίσκο το λειτουργικό και οι εφαρμογές και σε άλλο δίσκο τα υπόλοιπα δεδομένα.
Και εκμεταλλεύεσαι τον ssd στο μέγιστο του για τις δουλειές που πραγματικά χρειάζεται.

Αν έχεις ήδη στήσει το μηχάνημα σου στον HDD, δες και αυτό το βίντεο από OWC για το πως να το στήσεις μετά την τοποθέτηση του SSD.



#96   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2013 - 10:50

Τί χωρητικότητα ssd προτείνετε? 64αρης δεν είναι αρκετός για το λειτουργικό!? Γιατί βλέπω οτι κάποιοι ssd 64αρηδες ειναι και γρηγορότεροι και φθηνότεροι.

#97   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 16/01/2013 - 11:06

Επειδη ειδα το βιντεακι και μπορω να πω οτι το εχασα απο ενα σημειο και μετα, γιατι να μην περασω με clone οτι εχω απο τον hdd στον ssd αν δεν θελω να ξαναστησω απο την αρχη τομηχανημα??
Ή εαν θελω να το στησω απο την αρχη γιατι να μην κανω ενα clean install με το στικακι που εχω τα mountain lion και μετα να σβησω τον hdd?

Τί χωρητικότητα ssd προτείνετε? 64αρης δεν είναι αρκετός για το λειτουργικό!? Γιατί βλέπω οτι κάποιοι ssd 64αρηδες ειναι και γρηγορότεροι και φθηνότεροι.

Για να εχεις ΜΟΝΟ τολειτουργικο καλα ειναι...Αλλα αν θες να περασεις καμια εφαρμογουλα ή κανα αρχειο που χρησιμοποιεις πολυ!?
XS Max 256 Gb Space Gray

#98   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/01/2013 - 11:34

Επειδη ειδα το βιντεακι και μπορω να πω οτι το εχασα απο ενα σημειο και μετα, γιατι να μην περασω με clone οτι εχω απο τον hdd στον ssd αν δεν θελω να ξαναστησω απο την αρχη τομηχανημα??
Ή εαν θελω να το στησω απο την αρχη γιατι να μην κανω ενα clean install με το στικακι που εχω τα mountain lion και μετα να σβησω τον hdd?


Καλύτερα να το στήσεις από την αρχή στον ssd. Εδώ ένα μέλος εξηγεί το λόγο.

Μετά μπορείς να κάνεις format τον HDD, και όταν τελειώσεις να αλλάξεις το home folder του user να δείχνει στον HDD.
Αν δεν θες να κάνεις format τον HDD, σβήνεις απλά τους φακέλους του παλιού λειτουργικού από τον HDD (Applications, Library, System) και κρατάς το home folder και το ρυθμίζεις να κοιτάει αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 16/01/2013 - 11:40


#99   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 16/01/2013 - 12:45

Καλύτερα να το στήσεις από την αρχή στον ssd. Εδώ ένα μέλος εξηγεί το λόγο.

Μετά μπορείς να κάνεις format τον HDD, και όταν τελειώσεις να αλλάξεις το home folder του user να δείχνει στον HDD.
Αν δεν θες να κάνεις format τον HDD, σβήνεις απλά τους φακέλους του παλιού λειτουργικού από τον HDD (Applications, Library, System) και κρατάς το home folder και το ρυθμίζεις να κοιτάει αυτό.

Για να κανω οτι ακριβως λες απλα κανω clean install στον ssd απο ενα bootable usb ε??Μετα πως αλλαζω το home folder να δειχνει τον hdd?
XS Max 256 Gb Space Gray

#100   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/01/2013 - 12:57

Για να κανω οτι ακριβως λες απλα κανω clean install στον ssd απο ενα bootable usb ε??


Ναι. Απο ενα bootable usb με το mountain lion.

Μετα πως αλλαζω το home folder να δειχνει τον hdd?


Δες στο 6:44 του παραπάνω βίντεο.

#101   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 16/01/2013 - 13:51

Ναι. Απο ενα bootable usb με το mountain lion.



Δες στο 6:44 του παραπάνω βίντεο.

Exω μπερδευτει για ποιο λογο να κανω δημιουργια αλλου λογαριασμου και να τον κανω administratorΤι σχεση εχει αυτο με τον ssd και μεολα αυτα?!
XS Max 256 Gb Space Gray

#102   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/01/2013 - 14:15

Αν κάνεις format τον HDD δεν έχεις θέμα. Δεν το χρειάζεσαι.
Στο σημείο του βίντεο που σου έβαλα πάνω έχει τις οδηγίες για να ρυθμίσεις το user home folder σου να είναι στον HDD και όχι στον SSD όπως θα φτιαχτεί αρχικά από την εγκατάσταση.
Στα advanced options δηλαδή του λογαριασμού σου, θα του πεις που να βρει το /Users/username στο Macintosh HD.

#103   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 16/01/2013 - 14:37

Τώρα καταλαβα....Ωραιος φιλε σε ευχαριστώ!! +1!
XS Max 256 Gb Space Gray

#104   stakt88

stakt88

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2013 - 18:15

Καλησπέρα,μου έφεραν δώρο ένα Mac mini του '11και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να του βάλω 2ο σκληρό και τι χρειάζεται

#105   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/01/2013 - 18:43

Καλησπέρα,μου έφεραν δώρο ένα Mac mini του '11και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να του βάλω 2ο σκληρό και τι χρειάζεται


Φυσικά και μπορείς, επίσης θα ήθελα τους φίλους σου he he..

http://eshop.macsale...OWC/DIYIMM11D2/ - Αυτό + τον σκληρό που θα πάρεις :)
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες