Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

γνωστο μαγαζι στην αθηνα...αγοραζει το iPhone 5.....450 ευρω...!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   gasgion

gasgion

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:gasgion

Δημοσίευση 23/01/2013 - 10:40

Ελεύθερους νόμους έχουν στην αγορά.. όσο θέλει το παίρνει και όσο θέλει το πουλάει..λογικό!


και οχι μονο αυτο . Οταν θα στο παρει απο εσενα 450 , αυτος πρεπει να το πουλησει σε μια τιμη που θα εχει κερδος (και φπα οπως λεει σωστα ενας φιλος πιο πανω) και ταυτοχρονα θα ειναι και τιμη μεταχειρισμενης συσκευης , δηλαδη οσο το πουλανε και εδω sta forum.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/01/2013 - 10:47

ΠΑντως πληροφοριακα για να ξερεις φιλε μου εκει ειναι η αγορα, το macsell πουλαει 450...

iPhone 5 16 GB


Der von Mac2Sell ermittelte Betrag ist :

450 € inkl. MwSt.



κ μην μου πεις οτι λεει αρλουμπες γιατι αν πας στα ipads ΔΙΝΕΙ ΤΙΜΕς 440 GIA TO 64αρι 3G και στις αγγελιες στο φορουμ πουλιουνται 370-380...οποτε μια χαρα, απλα εδω ειναι προβατα κ βαζει ενας μια τιμη και τρεχουν ολοι απο πισω...450 κ πολλα του ειναι οπως ειπε κ ενας φιλος πιο πανω...

http://www.mac2sell.net

οπως επισης να κραζεις καποιους χαζους που πουλανε τα 4αρια 2+ετων 300-350 ευρω...ελεος...

Τελευταία επεξεργασία από: ipgpi, 23/01/2013 - 10:49


#18   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 23/01/2013 - 10:49

ΠΑντως πληροφοριακα για να ξερεις φιλε μου εκει ειναι η αγορα, το macsell πουλαει 450...

iPhone 5 16 GB


Der von Mac2Sell ermittelte Betrag ist :

450 € inkl. MwSt.



κ μην μου πεις οτι λεει αρλουμπες γιατι αν πας στα ipads ΔΙΝΕΙ ΤΙΜΕς 440 GIA TO 64αρι 3G και στις αγγελιες στο φορουμ πουλιουνται 370-380...οποτε μια χαρα, απλα εδω ειναι προβατα κ βαζει ενας μια τιμη και τρεχουν ολοι απο πισω...450 κ πολλα του ειναι οπως ειπε κ ενας φιλος πιο πανω...


και πολλα του ειναι ε;μαζι το πληρωσατε ρε αρχηγε;εσυ το δικο σου χαρισε το
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#19   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/01/2013 - 10:53

και πολλα του ειναι ε;μαζι το πληρωσατε ρε αρχηγε;εσυ το δικο σου χαρισε το


ρε αρχηγαρα, αυτος εχει την αναγκη κ παει να το δωσει, εγω του φταιω, εκει ειναι η αγορα πριν το επερνε να ηξερε οτι αν θελει να το πουλησει θα χασει 200-300 ευρω.,..αυτη η μ@λ@κι@ που μας δερνει σαν λαος οτι πρεπει να μην χανουμε παντα η να μην τιμωρουμαστε για τις επιλογες μας, σε ολα τα επιπεδα παντα ,απο πολιτικα μεχρι προσωπικα αν δεν το καταλαβουμε μην μας φταινε τα μνημονια ε...
δηλ. οταν ο αλλος δεν εχει να φαει κ παει κ δινει 700 να παρει το 5αρι να πουθλαει την μουρακλα του να μην βγαινει να κλαιγεται μετα αν τα χρειαστει καποια στιγμη κ παρει πισω τα μισα...τι να λεμε, ετσι εινα το παιχνιδι, σενιναριασ ζωης θελετε καποιοι

#20   iPanos13

iPanos13

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/01/2013 - 10:54

Αν εχετε σκοπο να τα πουλησετε κατω απο 550 ευρω, εδω , εγω , θελω 2 κινητα . οτι χρωμα να ναι

#21   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/01/2013 - 10:55

δες το σαν χρηματιστηριο ρε φιλαρα αν δεν το καταλαβαινεις...αγοραζω σημερα την εθνικη στα 10 ευρω κ μετα απο 2 μηνες κανει 1.15, αν θελω την πουλαω αν οχι την κραταω, δεν μου εγγυηθηκε κανεις οτι θα την πουλησω 7,8,9,12,15,25...
τι να λεμε τωρα...

#22   MixalhsHe

MixalhsHe

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Playstation 4

Δημοσίευση 23/01/2013 - 10:58

Δεν μπορώ να μην το πω... Υπάρχει αγγελία εδώ για iPad mini που το δίνει 9€ πιο φτηνά από όσο κάνει καινούργιο στο πλαίσιο !!! Κλαίω απλά !!!!!! Α ειναι ενός μήνα το μίνι, λέτε αυτό να σώνει την κατάσταση ; Κλαιωωωω

#23   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/01/2013 - 11:00

Δεν μπορώ να μην το πω... Υπάρχει αγγελία εδώ για iPad mini που το δίνει 9€ πιο φτηνά από όσο κάνει καινούργιο στο πλαίσιο !!! Κλαίω απλά !!!!!! Α ειναι ενός μήνα το μίνι, λέτε αυτό να σώνει την κατάσταση ; Κλαιωωωω

αν η μαλακια ηταν χρυσος φιλε μου η ελλαδα θα ηταν απο τις πιο πλουσιες χωρες...

#24   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 23/01/2013 - 11:04

Καλημέρα κ απο μένα, εάν το κινητο κοστίζει με ΦΠΑ 740 η πραγματική αξία προ ΦΠΑ είναι 600 ευρώ μείον ένα 20% κάτω λόγω μεταχειρισμενου όπως είπε ένας φίλος.

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω μαγαζι απλα κουβέντα να γίνεται

#25   iPanos13

iPanos13

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/01/2013 - 11:12

Μα δειτε το και αλλιως.

Εδω στις αγγελιες υπαρχουν σφραγισμενα απο επιδοτησεις και τα πουλανε γυρω στα 650.
Ερχεται ο μαγκας απο την αμερικη που το πηρε ή απο ξενη χωρα ή μεταχειρισμενο και το πουλαει εναντι 700 ευρω.
Ελα πες την αληθεια, ψαχνεις για βλακες.
Η' ακομα χειροτερα τα πουλανε ιδια τιμη με οσο εδω στα καταστηματα.

Σκεφτειτε λογικα. Οτι προιον και να αγορασετε καινουργιο και το πουλησετε μεταχειρισμενο εστω και μιας ωρας χανει αξια. Αλλιως μην το αγοραζεις καινουργιο.

Παραδειγμα . Αν αγορασετε ενα αμαξι 10.000 ευρω και κανετε 50 km και το πουλησετε , ποσο θα το πουλησετε? 9.990 ευρω? Χαχαχαχ... Θα χασετε 1-2 χιλιαρικα σιγουρα.

Ετσι αν δειτε τωρα τις αγγελιες για το 4s μετα απο ενα χρονο και χωρις εγγυηση (μεταχειρισμενα) οι τιμες ειναι 450 ευρω και κατω/πανω αναλογα.
Αν εσυ μου πουλας ενα 650 ευρω τωρα (μεταχειρισμενο ή σφραγισμενο) , ξερεις ποσα θα χασω εγω μετα μεχρι τα 450? 200 ευρω, οποτε δε μας συμφερει να το αγορασουμε σε αυτην την τιμη και πολλοι δεν θελουν παζαρια, καινουργιο ειναι λενε .
Ε τοτε τι εκανες? Το πηρες με την προυποθεση να το πουλησεις? Αντε και το εκανες, αν σου πω μια τιμη 550 ευρω, μην παθεις τιποτα, Οπως εσυ ζητας 650 και ανω , ετσι και εγω ζηταω 550 και κατω, Δικαιωμα μας να προτεινουμε τιμες. Δεν γουσταρεις? Βρες αλλον , αν σου πει εκεινος καλυτερη τιμη :P

Καλημέρα κ απο μένα, εάν το κινητο κοστίζει με ΦΠΑ 740 η πραγματική αξία προ ΦΠΑ είναι 600 ευρώ μείον ένα 20% κάτω λόγω μεταχειρισμενου όπως είπε ένας φίλος.

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω μαγαζι απλα κουβέντα να γίνεται

23% ειναι ο φπα φιλε , αρα 570 (αν δεν κανω λαθος για τον φπα).
Οποτε στα 500 ευρω αγοραζω μεταχειρισμενο , στα 550 σφραγισμενο. Ελα να ακουω προτασεις, Απο το να το δωσετε 50 ευρω κατω , δωστε το σε εμενα. 2 αναθεματισμενα θελω ... Που θα βρω σε αυτην την τιμη?

#26   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/01/2013 - 11:12

-20% ειναι η ζελατινα μονο, η καινουργιλα που λεμε στην πιατσα...

#27   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 23/01/2013 - 11:14

Το μαγαζι αγοραζει τοσο γιατι στη συνεχεια θελει να το πουλησει για να βγαλει κερδος.

Δεν αγοραζει με σκοπο να ειναι ο τελευταιος χρηστης, οπως οταν πουλας σε ιδιωτες.

#28   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.705 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 23/01/2013 - 11:15

Μα δειτε το και αλλιως.

Εδω στις αγγελιες υπαρχουν σφραγισμενα απο επιδοτησεις και τα πουλανε γυρω στα 650.
Ερχεται ο μαγκας απο την αμερικη που το πηρε ή απο ξενη χωρα ή μεταχειρισμενο και το πουλαει εναντι 700 ευρω.
Ελα πες την αληθεια, ψαχνεις για βλακες.
Η' ακομα χειροτερα τα πουλανε ιδια τιμη με οσο εδω στα καταστηματα.

Σκεφτειτε λογικα. Οτι προιον και να αγορασετε καινουργιο και το πουλησετε μεταχειρισμενο εστω και μιας ωρας χανει αξια. Αλλιως μην το αγοραζεις καινουργιο.

Παραδειγμα . Αν αγορασετε ενα αμαξι 10.000 ευρω και κανετε 50 km και το πουλησετε , ποσο θα το πουλησετε? 9.990 ευρω? Χαχαχαχ... Θα χασετε 1-2 χιλιαρικα σιγουρα.

Ετσι αν δειτε τωρα τις αγγελιες για το 4s μετα απο ενα χρονο και χωρις εγγυηση (μεταχειρισμενα) οι τιμες ειναι 450 ευρω και κατω/πανω αναλογα.
Αν εσυ μου πουλας ενα 650 ευρω τωρα (μεταχειρισμενο ή σφραγισμενο) , ξερεις ποσα θα χασω εγω μετα μεχρι τα 450? 200 ευρω, οποτε δε μας συμφερει να το αγορασουμε σε αυτην την τιμη και πολλοι δεν θελουν παζαρια, καινουργιο ειναι λενε .
Ε τοτε τι εκανες? Το πηρες με την προυποθεση να το πουλησεις? Αντε και το εκανες, αν σου πω μια τιμη 550 ευρω, μην παθεις τιποτα, Οπως εσυ ζητας 650 και ανω , ετσι και εγω ζηταω 550 και κατω, Δικαιωμα μας να προτεινουμε τιμες. Δεν γουσταρεις? Βρες αλλον , αν σου πει εκεινος καλυτερη τιμη :P


23% ειναι ο φπα φιλε , αρα 570 (αν δεν κανω λαθος για τον φπα).
Οποτε στα 500 ευρω αγοραζω μεταχειρισμενο , στα 550 σφραγισμενο. Ελα να ακουω προτασεις, Απο το να το δωσετε 50 ευρω κατω , δωστε το σε εμενα. 2 αναθεματισμενα θελω ... Που θα βρω σε αυτην την τιμη?


Τα 5αρια που πωλούνται στα 650 ή και πιο κάτω είναι λίγα απο επιδοτήσεις. Τα περισσότερα είναι απο άτομα που είναι η δουλειά τους αυτή άρα έχουν και μεγαλύτερο κέρδος και παίζουν σε αυτές τις τιμές,

Οχι το ΦΠΑ στα 739 αν το βγάλεις πάει στα 601 για την ακρίβεια και αν βγάλεις και ένα 20-25% εμπορικό κέρδος τότε βγαίνει στα 450 που αγοράζεται απο ένα μαγαζί.

#29   iPanos13

iPanos13

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/01/2013 - 11:23

Πως γινεται αμα βγαλεις απο τα 740 -23% = 600 ευρω? 570 παει. (με κομπιουτερακι το κανω :P) Και 570 - 23% = 440.


Εγω σας λεω οτι μεταπωληση δε θα κανω απλως ενδιαφερομαι για 2 iphone 5 σε καλη τιμη και κατω απο 600 ευρω ( οπως βλεπετε δεν συμφερει κανεναν να τα παρει παραπανω).


-----------------------------------------------------------------------------

Αν τα iphone δεν εχαναν τοσο πολυ μεταχειρισμενα οι τιμες θα ηταν καλυτερες. Και θα υπηρχε κινηση σε ψηλες τιμες

Βλεπεις σε αγγελιες σφραγισμενο iphone 4s στα 450, Μεταχειρισμενο , ιδια τιμη . Ε πιο θα παρω ρε σεις? το μεταχειρισμενο?
Αν το παρω στα 450 θα το πουλησω μετα απο 1 χρονο για να παρω το νεο μοντελο στα 300 ευρω, (εχασα 150 ευρω ετσι) Αν δεν εχει και εγγυηση δυσκολα θα το πουλησω 300 ευρω

Και καποιοι εδω που πουλανε 550 ευρω το iphone 4s σφραγισμενο.

Καλα πλακα κανετε? Εδω παιρνουν τα καταστηματα στα 450 ευρω το iphone 5 μεταχειρισμενο 1 μηνα και θα παρω μοντελο 1 ετους και 4 μηνες πιο πανω? Χαχαχαχαχα..

Μηνυμα προς εναν χρηστη in(......) ο οποιος πουλαει σε τετοιες τιμες.

#30   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 23/01/2013 - 11:24

Υπάρχουν πολλοί που το χουν κάνει επάγγελμα.. και όχι μόνο στα κινητα, σε υπολογιστές,οικόπεδα, ακόμη και σε αμάξια.

Εχουν ενα Α κεφάλαιο π.χ. και παίρνουν μεταχειρισμένα σκοτωμένα (ειδικά αν έχει ο άλλος ανάγκη) και τα μεταπωλούν ακριβότερα.. οπότε βγάζουν ένα ποσό Β που ναι το καθαρό κέρδος τους απ την πώληση. Το δα τωρα τελευταία σε iMacs/Mac mini αλλά υπάρχει παντού αυτό, σε ότι μπορεί να πουληθεί.

Να τους σταματήσει κάποιος δεν μπορεί, όσο υπάρχουν οι "ανίδεοι" που τα αγοράζουν, άλλο τόσο θα υπάρχουν και αυτοί.

Τα retail καταστήματα είναι γεγονός πως δεν έχουν μεγάλα κέρδη απ την πώληση καινούργιων Apple προιόντων μιας και έχουν Fixed τιμές καθ' όλη την διάρκεια της αγοραστικής τους ζωής.. όσοι θέλετε διαβάστε αυτό το ενδιαφέρον άρθρο για το πως καταφέρνει η Apple να ορίζει τις τιμές λιανικής των προιόντων της: http://www.digitalli...ail-price-82178

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 23/01/2013 - 11:28


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες