Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1531   giannik

giannik

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:gianni_k

Δημοσίευση 11/08/2016 - 15:38

Έκαναν δώρο στη σύζυγο μου,εργάζεται σε πάροχο,ενα 6s plus ,οπότε ως δώρο δεν υπάρχει παραστατικό.
Μπορώ να αξίωσω διετή εγγύηση σε περίπτωση προβλήματος απο την ημερομηνία ενεργοποίησης;

Τελευταία επεξεργασία από: giannik, 11/08/2016 - 15:38


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1532   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 11/08/2016 - 15:41

Έκαναν δώρο στη σύζυγο μου,εργάζεται σε πάροχο,ενα 6s plus ,οπότε ως δώρο δεν υπάρχει παραστατικό.
Μπορώ να αξίωσω διετή εγγύηση σε περίπτωση προβλήματος απο την ημερομηνία ενεργοποίησης;

αφου εργαζεται σε πάροχο ,ας απευθυνθει στον εταιρικο πωλητή να πει και καλα οτι εχει προβλημα με την συςκευή και χρειαΖεται αποδειξη.να το κανει αμεσα ομως γιατι αν περασει καιρος μετα δεν θα ασχολείται κανενας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pats, 11/08/2016 - 15:41


#1533   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 11/08/2016 - 16:00

Θα δοκιμάσω. Αλλά εάν λέει νόμος ένα πράγμα γιατί πρέπει να επιλέξω αλλού δηλαδή δε το καταλαβαίνω αυτό

Αυτό θα πρέπει να το ρωτήσεις στη Vodafone και στην Arvato...



#1534   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/08/2016 - 16:24

Έκαναν δώρο στη σύζυγο μου,εργάζεται σε πάροχο,ενα 6s plus ,οπότε ως δώρο δεν υπάρχει παραστατικό.
Μπορώ να αξίωσω διετή εγγύηση σε περίπτωση προβλήματος απο την ημερομηνία ενεργοποίησης;

η infoquest παντως θελει οπωσδηποτε και αποδειξη (οχι τιμολογιο). Γιατι δεν παιρνεις να ρωτησεις τι προβλεπεται σε αυτες τις περιπτωσεις; 


legit


#1535   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/08/2016 - 16:30

Θα δοκιμάσω. Αλλά εάν λέει νόμος ένα πράγμα γιατί πρέπει να επιλέξω αλλού δηλαδή δε το καταλαβαίνω αυτό

Υπόψιν, ο 2ος χρόνος αφορά το πωλητή και αυτός υποχρεωμένος να σε καλύψει. Με λίγα λόγια, κακώς πήγες στη Voda & Arvato μιας και δεν έχουν καμιά αρμοδιότητα.

 

Τώρα ακριβώς γι' αυτό το λόγο, που πωλητής είναι η ίδια η Apple, δε θα χρειαστείς καν την απόδειξη αγοράς στα εξουσιοδοτημένα εδώ.

 

Όπου και εκεί έπρεπε να έχεις πάει εξ' αρχής.

 

Έκαναν δώρο στη σύζυγο μου,εργάζεται σε πάροχο,ενα 6s plus ,οπότε ως δώρο δεν υπάρχει παραστατικό.
Μπορώ να αξίωσω διετή εγγύηση σε περίπτωση προβλήματος απο την ημερομηνία ενεργοποίησης;

Απόδειξη αγοράς δύσκολα θα δώσουν. Να ζητήσει απλά παραστατικό όπου και να αναγράφονται τα στοιχεία, όσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό.

 

Γενικά σε συσκευές κερδισμένες απο διαγωνισμούς, δώρα κτλ. είναι κάπως περίεργη κατάσταση.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 11/08/2016 - 16:30

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1536   islascanarias

islascanarias

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/08/2016 - 16:40

Εκτός από infoquest ποιος άλλος υπάρχει εξουσιοδοτημενος?

#1537   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/08/2016 - 17:02

Document, iSystem. Καλύτερα όμως να πας στην Info μιας και η συσκευή είναι στο 2ο χρόνο.

 

Τι πρόβλημα έχει η συσκευή?


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 11/08/2016 - 17:03

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1538   tziale

tziale

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 31/08/2016 - 22:33

Κρίμα αλλά το πρώτο μου post στο forum έμελε να είναι για πρόβλημα. Εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ Macbook αλλά iPhone απέκτησα μόλις πριν από λίγες μέρες (στις 8/8 ένα 5S από Vodafone).

Η συσκευή είχε προβληματική κάμερα (το γνωστό πρόβλημα με τα μωβ pixel στις φωτογραφίες) και επιστράφηκε σε μόλις 3 ημέρες (στις 11/8). Έχοντας φυσικά γνώση της κλασσικής πολιτικής της Apple με τα refurbished προιόντα τόνισα ότι επιθυμώ την παραλαβή καινούριας συσκευής. Ο υπάλληλος μάλιστα συμφωνησε με αυτό. H συσκευη ήρθε στις 29/8 μέσα σε κανονικό κουτί. Κάτι ψηλιάστικα βέβαια γιατί η συσκευασία δεν ήταν σφραγισμένη αλλά δεν έδωσα σημασία. Εξάλλου η νομοθεσία ορίζει με σαφήνεια ότι τα ανακατασκευσμένα προιόντα πρέπει να έχουν ειδική σήμανση τόσο στη συσκευασία όσο και στο τιμολόγιο.

Κακώς! Πήραν συσκευη ανακατασκευασμένη και την τοποθέτησαν στο αρχικό κουτί. Άλλο ΙΜΕΙ η συσκευη άλλο γράφει το κουτί. Απάτη; Δεν ξέρω... Πάντως ο υπάλληλος του καταστήματος δήλωσε έκπλητος και ξαφνιασμένος όταν μετά από επικοινωνια με τα κεντρικά επαληθευτηκαν οι υποψίες μου. Με δούλευε; Πιθανόν...

Το λόγο έχει πλέον ο Συνήγορος του Καταναλωτή στον οποίο και προσέφυγα σήμερα. Δεν περιμένω πολλά πράγματα. Την refurbished συσκευή μπορώ να την καταπιώ (μολονότι για 3 ημέρες θα έπρεπε να ισχύσει το DOA). Την προσπάθεια όμως να μου πλασάρουν refurbished συσκευη στα μουλωχτά, όχι. Απίστευτη έλλειψη επαγγελματισμού και σεβασμού προς τον πελάτη.



#1539   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 20/09/2016 - 07:03

Παιδια καλημερα και απο μενα!!Να σας κανω μια ερωτηση και φυσικα οποιος ξερει και μπορει ας απαντησει..

Εισαι στον πρωτο χρονο εγγυησης.Και παρατηρεις οτι η δονηση καπως τριζει το κινητο σου..

αν το πας isquare πχ υπαρχει περιπτωση να σου κανουν θεμα?



#1540   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2016 - 08:06

Παιδια καλημερα και απο μενα!!Να σας κανω μια ερωτηση και φυσικα οποιος ξερει και μπορει ας απαντησει..
Εισαι στον πρωτο χρονο εγγυησης.Και παρατηρεις οτι η δονηση καπως τριζει το κινητο σου..
αν το πας isquare πχ υπαρχει περιπτωση να σου κανουν θεμα?

Σε 6s ετσι ειναι. Το συγκρινα στο 6s με το 6 το δικο μου και στο s ειναι σα να τριζει καπως το τηλεφωνο. Δεν εχεις καποιο προβλημα.

#1541   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 20/09/2016 - 08:14

Σε 6s ετσι ειναι. Το συγκρινα στο 6s με το 6 το δικο μου και στο s ειναι σα να τριζει καπως το τηλεφωνο. Δεν εχεις καποιο προβλημα.

Το θεμα ειναι οτι το εχω δωσει καπου(πουλημα)και απο χθες με εχει τρελανει...

Και απλα αυτο που με ανησυχει ειναι η ολη διαδικασια μην και τυχον του πουν το οτιδηποτε..

Αυτος λυσσαξε να το παει να το δουνε.Οχι οτι εχω θεμα αλλα περισσοτερο ανησυχω για το τι θα βρει εκει..

Ετσι και αλλιως μεσα στην εγγυηση ειναι το τηλεφωνο..

σκεφτομαι μην και τυχον εχει φυγει κατι απο την θεση του,αλλα και παλι δυσκολο...

Αλλα μου λες οτι στα s ετσι ειναι..

Αυτος λεει οτι το συγκρινε με αλλο s και δεν ηταν τοσο πολυ η δονηση!!



#1542   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2016 - 08:48

Το θεμα ειναι οτι το εχω δωσει καπου(πουλημα)και απο χθες με εχει τρελανει...
Και απλα αυτο που με ανησυχει ειναι η ολη διαδικασια μην και τυχον του πουν το οτιδηποτε..
Αυτος λυσσαξε να το παει να το δουνε.Οχι οτι εχω θεμα αλλα περισσοτερο ανησυχω για το τι θα βρει εκει..
Ετσι και αλλιως μεσα στην εγγυηση ειναι το τηλεφωνο..
σκεφτομαι μην και τυχον εχει φυγει κατι απο την θεση του,αλλα και παλι δυσκολο...
Αλλα μου λες οτι στα s ετσι ειναι..
Αυτος λεει οτι το συγκρινε με αλλο s και δεν ηταν τοσο πολυ η δονηση!!

υπαρχει ρυθμιση για αυτο και αλλαζει.και χτυπαει κανονικα μετα οπως πριν.

#1543   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2016 - 08:49

Το θεμα ειναι οτι το εχω δωσει καπου(πουλημα)και απο χθες με εχει τρελανει...
Και απλα αυτο που με ανησυχει ειναι η ολη διαδικασια μην και τυχον του πουν το οτιδηποτε..
Αυτος λυσσαξε να το παει να το δουνε.Οχι οτι εχω θεμα αλλα περισσοτερο ανησυχω για το τι θα βρει εκει..
Ετσι και αλλιως μεσα στην εγγυηση ειναι το τηλεφωνο..
σκεφτομαι μην και τυχον εχει φυγει κατι απο την θεση του,αλλα και παλι δυσκολο...
Αλλα μου λες οτι στα s ετσι ειναι..
Αυτος λεει οτι το συγκρινε με αλλο s και δεν ηταν τοσο πολυ η δονηση!!

Τι να σου πω. Το ειδα στο δικο μου το 6 και στου πατερα μου που εχει το s. Το θυμαμαι που ειχε ξαναναφερθει σε τοπικ του φορουμ παντως δεν ειναι και ενοχλητικο

#1544   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 20/09/2016 - 08:54

Τι να σου πω. Το ειδα στο δικο μου το 6 και στου πατερα μου που εχει το s. Το θυμαμαι που ειχε ξαναναφερθει σε τοπικ του φορουμ παντως δεν ειναι και ενοχλητικο

Ενα χρονο το ειχα ειλικρινα ουτε που παρατηρησα κατι..

τωρα αυτος παρατηρησε...Ποτε δεν ειδα να τριζει το κινητο.

Αιντε βγαλε ακρη..



#1545   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2016 - 08:55

Ενα χρονο το ειχα ειλικρινα ουτε που παρατηρησα κατι..
τωρα αυτος παρατηρησε...Ποτε δεν ειδα να τριζει το κινητο.
Αιντε βγαλε ακρη..

Δες το σχολιο του vdkour για αυτο που σου προτεινει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες