Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2101   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/09/2018 - 14:46

Καλημερα 
Συγνώμη για την ενόχληση αλλα αντιμετοπίζω και εγω παρόμοιο πρόβλημα. Το κινητό μου (iphone 7) είναι αγορασμένο από επίσημο κατάστημα της Apple στην Αγγλία με απόδειξη  ! Όντας στον 2χρόνο της εγγύησης του έβγαλε καμένο pixel και μάλλον και πρόβλημα στο mic  (μου κάνουν παράπονα οτι δεν με ακουν καλα). Μίλησα με κατάστημα στην Αθηνα ! ΙDocument & Info Quest  και μου αρνούνται να μου κάνουν το service διότι είναι αγορασμένο σε άλλη χώρα ! και μου λένε το καταστημα που το αγόρασες πρεπει να στο φτιάξει ! Θα μπορούσε καποιος να με βοηθήσει  ! Διαβασα οτι έχετε γράψει αλλα αυτοί τα αρνούνται όλα πχ οτι αγοράστηκε απο χώρα σε ΕΕ κτλπ !

Οπως σου είπε και ο Νίκος, είναι σκόπιμο να απευθυνθείς στον ΣτΚ .Εχει αναλυτικα τη διαδικασια.  
Θα κατεβασεις το αρχειο που εχουν ειτε σε doc ειτε σε pdf και με συμπληρωμενο αυτο θα πας ειτε αυτοπροσωπως κλπ

Τρόποι υποβολής αναφορών

 

bullet2.gif  Υποβολή με αυτοπρόσωπη παρουσία στα γραφεία της Αρχής

bullet2.gif  Αποστολή μέσω συμβατικού ταχυδρομείου (Λ.Αλεξάνδρας 144, 11471, Αθήνα)

bullet2.gif  Αποστολή μέσω τηλεομοιοτυπίας-fax (210-6460414)

bullet2.gif  Αποστολή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (grammateia@synigoroskatanaloti.gr)

 

Μέσα υποβολής αναφορών

 

bullet2.gif  Συμπλήρωση του υποδείγματος αναφοράς

bullet2.gif  Καταγραφή της καταγγελίας σε κόλλα αναφοράς, με τρόπο ώστε να τηρούνται οι προϋποθέσεις που αναφέρονται παρακάτω

Σε κάθε περίπτωση, μαζί με την καταγγελία, οι ενδιαφερόμενοι υποβάλουν και όλα τα έγγραφα που θεωρούν χρήσιμα για τη διερεύνηση της αναφοράς τους (αντίγραφα συμβολαίων, αντίγραφα τιμολογίων, αντίγραφα αποδείξεων αγοράς, σχετική αλληλογραφία κ.λπ).



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2102   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2018 - 14:46

Για κάποιο λόγο η ISTORM θεσσαλονίκης της λέω το προβλημά μου οτι έχω καμενα pixel αλλα εχω αγρασει το κινητό απο αγγλία και μου λέει έχεις 2 χρόνια worldwide egguhsh mou leei! steilto me apodeixh kai kane kai restore + diagrafh track location !

Μακριά μακριά. Επικοινώνησε με document/isystem/infoquest. Μακριά από istorm για την δικιά σου ψυχική ηρεμία. Είναι δυνατόν να πουν πως τα μάτια σου έχουν το πρόβλημα και όχι το κινητό.


Εναλλακτικά γράφεις google - chat Apple online βάζεις χώρα Αμερική και όχι Ελλάδα ( πολύ προσοχή όχι Ελλάδα γιατί θα σε παραπέμψει πάλι στους μεταπώλησης και δίνεις κανονικά τα στοιχεία σου και imei που θα σε ζητησουν) στέλνεις εικόνες με το πρόβλημα φωτογραφιζοντας το με άλλο κινητό και θα σε τακτοποιήσουν αυτοί.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 18/09/2018 - 14:48


#2103   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/09/2018 - 14:52

Ισχύει αν και υπάρχουν κάποιοι που σε βάζουν να υπογράψεις οτι έχεις ενημερωθεί για 1 χρόνο και συμφωνείς αλλά δεν νομίζω οτί έχει κάποια νομική δέσμευση.

Ουδεμία .



#2104   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/09/2018 - 15:16

Οπως σου είπε και ο Νίκος, είναι σκόπιμο να απευθυνθείς στον ΣτΚ .Εχει αναλυτικα τη διαδικασια.  
Θα κατεβασεις το αρχειο που εχουν ειτε σε doc ειτε σε pdf και με συμπληρωμενο αυτο θα πας ειτε αυτοπροσωπως κλπ

Τρόποι υποβολής αναφορών

Βαγγέλη την αλλαγή στο ΦΕΚ με το τιμολόγιο και διαχωρισμό σε φυσικό/νομικό πρόσωπο πως τη βλέπεις?

 

Γιατί αρκετοί μιλάνε για ασάφειες.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2105   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/09/2018 - 16:21

Μη μπλέξεις με iStorm.

 

Εκτός των παραπάνω, κάνε ένα τηλ. και σε iSystem ή InfoQuest.

εχω μιλήσει και με τις αλλες 2 που ανέφερες και αρνουνται να με εξυπηρετήσουν ! Λένε πως πρεπει να σε καλύψει ο πολητής σου που είναι η Apple αλλλα δεν εχει στην Ελλαδα οποτε πρεπει να το πας αγγλια !



#2106   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/09/2018 - 16:24

Αν ήταν worldwide (όπως είναι το AppleCare+) θα έπρεπε να το αναλάβουν! Αυτό που σου είπαν μέσες άκρες είναι να το στείλεις στην Αγγλία για επισκευή (από ότι καταλαβαίνω) για να σε ξεφορτωθούν...

η Istorm μου είπε να το στείλω σε αυτην με απόδειξη κτλπ κτλπ! Τους είπα οτι είναι αγορασμενο απο αγγλια και μου είπε κανενα προβλημα είναι worldwide η εγγυήση !  δεν ξερω πραγματικα τι να κανω !



#2107   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/09/2018 - 16:43

η Istorm μου είπε να το στείλω σε αυτην με απόδειξη κτλπ κτλπ! Τους είπα οτι είναι αγορασμενο απο αγγλια και μου είπε κανενα προβλημα είναι worldwide η εγγυήση !  δεν ξερω πραγματικα τι να κανω !

Δικό μου λάθος...διάβασα οτι πρέπει να το στείλεις και κατάλαβα Αγγλία!

Περίεργο τότε...ύποπτα εξυπηρετικοί μου φαίνονται και δεν έχουν τέτοιο όνομα.

ΥΓ. Άμα λέει και η InfoQuest οτι δεν υπάρχει Apple στην Ελλάδα τι ψάχνουμε να βρούμε...



#2108   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/09/2018 - 16:46

εχω μιλήσει και με τις αλλες 2 που ανέφερες και αρνουνται να με εξυπηρετήσουν ! Λένε πως πρεπει να σε καλύψει ο πολητής σου που είναι η Apple αλλλα δεν εχει στην Ελλαδα οποτε πρεπει να το πας αγγλια !

Χαχαχα.. Οκ.

 

Καταγγελία. Ή αν σου φαίνεται βουνό, iStorm.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2109   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/09/2018 - 16:57

Χαχαχα.. Οκ.

 

Καταγγελία. Ή αν σου φαίνεται βουνό, iStorm.

Οταν λες καταγγελία ως προς σε ποιον? Apo thn allh mou lete oxi Istorm kai lew kati 8a xeroun ta palaikaria! eimai para polu duxasmenos ! Einai mia pagkosmia etairia me terastio onoma giati na mhn mporei na exuphrethsh enan pelath! Dld sonh kai nte na paw pisw agglia? + den xerw an ta metaforika 8a einai perissotera ktlp ! kai ti paizei kai me to consume law sthn agglia !



#2110   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2018 - 17:37

Google Apple chat online χώρα Αμερική και όχι Ελλάδα για να μην σε παραπέμψει στην istorm/document ανοίγεις case και αν πάρεις το οκ πας σε οποίο γουστάρεις.

#2111   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/09/2018 - 17:55

Google Apple chat online χώρα Αμερική και όχι Ελλάδα για να μην σε παραπέμψει στην istorm/document ανοίγεις case και αν πάρεις το οκ πας σε οποίο γουστάρεις.

Tha xana milisw me americh! Exw eidh milhsei mia fora! apla afhsan eloipes ta notes kai den eipan na me kalupsoun mono oti exei blabei !



#2112   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2018 - 18:01

Tha xana milisw me americh! Exw eidh milhsei mia fora! apla afhsan eloipes ta notes kai den eipan na me kalupsoun mono oti exei blabei !


Γράφε ελληνικά μας βγήκαν τα μάτια.

#2113   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/09/2018 - 18:13

Γράφε ελληνικά μας βγήκαν τα μάτια.

Συγγνώμη! στο apple support (800++) μου είπαν μίλα και με την cosmote (επειδή είναι παροχός μου) μπορεί να σε καλήψουν ! τι γνώμη έχετε για αυτό ? Επίσης το να το στείλω αγγλια σαν ιδέα πως σας φαίνεται ?



#2114   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/09/2018 - 18:43

Στην Ελλάδα η νόμιμη εγγύηση είναι 2 χρόνια.

 

Το αντίστοιχο δίκαιο καταναλωτών στην Αγγλία αν δεν κάνω λάθος μιλάει για 6! χρόνια.

 

Στέλνοντάς το Αγγλία θα καλυφθείς άμεσα εννοείται αλλά άραγε αξίζει τα έξοδα?



#2115   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2018 - 18:51

Συγγνώμη! στο apple support (800++) μου είπαν μίλα και με την cosmote (επειδή είναι παροχός μου) μπορεί να σε καλήψουν ! τι γνώμη έχετε για αυτό ? Επίσης το να το στείλω αγγλια σαν ιδέα πως σας φαίνεται ?


Δεν θα βάλεις Ελλάδα ότι μένεις αλλά Αμερική. Θα σου βγάλει να βάλεις το imei σου και θα μιλήσεις στο σταρ μαζί τους στα αγγλικά. Το 0800 της Ελλάδας σχεδόν δεν εξυπηρετούν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)