Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2116   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/09/2018 - 18:54

Στην Ελλάδα η νόμιμη εγγύηση είναι 2 χρόνια.

 

Το αντίστοιχο δίκαιο καταναλωτών στην Αγγλία αν δεν κάνω λάθος μιλάει για 6! χρόνια.

 

Στέλνοντάς το Αγγλία θα καλυφθείς άμεσα εννοείται αλλά άραγε αξίζει τα έξοδα?

Αυτό είναι που δεν γνωρίζω! Η αλήθεια είναι πως δεν φαίνεται τοσο πολυ ! Θα ήθελα πολύ να ανεβάσω μια φοτό να μου πείτε την γνώμη σας και αν είναι όντως καμένο pixel !  Η εγγύησή μου τελειώνει σε 3 μήνες και φοβαμαι στο τι θα γίνει μετα αν επεκταθει το πρόβλημα και απο ένα φτασω 10 ? Τωρα αν στην Αγγλία το  consumer low με καλύπτει 6 χρόνια(αν μπορει κάπως ας με βοηθήσει σε αύτο) πιστεύω πως θα άξιζε τον κόπο ! Επίσης εχω και μια αλλη δυσκολη ερωτηση ! Πες αντε που δεν το βλεπω! τους πείθω να το φτίαξουν Ελλάδα τι γίνεται μετα ? χάνω το προνόμιο της αγγλίας για 6 χρόνια? 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2117   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/09/2018 - 18:55

Δεν θα βάλεις Ελλάδα ότι μένεις αλλά Αμερική. Θα σου βγάλει να βάλεις το imei σου και θα μιλήσεις στο σταρ μαζί τους στα αγγλικά. Το 0800 της Ελλάδας σχεδόν δεν εξυπηρετούν.

ναι και θα μιλήσω με κάποιον junior πάλι ! Το θέμα είναι πως μπορω να τους πιέσω έστω μεσα απο το chat που λες εσυ! 



#2118   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/09/2018 - 19:51

ναι και θα μιλήσω με κάποιον junior πάλι ! Το θέμα είναι πως μπορω να τους πιέσω έστω μεσα απο το chat που λες εσυ! 

Ταυτόχρονα με αυτά που κάνεις, απευθύνσου στον συνήγορο του καταναλωτή. Ενεργουν γρηγορα , εχει και ενδιαφερον τι θα σου απαντησουν.Για το καλο σου ειναι.



#2119   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2018 - 19:55

ναι και θα μιλήσω με κάποιον junior πάλι ! Το θέμα είναι πως μπορω να τους πιέσω έστω μεσα απο το chat που λες εσυ!


Μπορείς να μιλήσεις και με advisor μεγαλύτερο από τον προηγούμενο. Έχε και ένα κινητό δίπλα σου να φωτογραφίσεις την οθόνη και να τους το δείξεις με φωτογραφια

#2120   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/09/2018 - 19:59

Ταυτόχρονα με αυτά που κάνεις, απευθύνσου στον συνήγορο του καταναλωτή. Ενεργουν γρηγορα , εχει και ενδιαφερον τι θα σου απαντησουν.Για το καλο σου ειναι.

Θα τους πάρω τηλ αύριο το πρωί ! Διοτι δεν γνωρίζω αν υπαρχει στην πόλη μου! (Πατρα) . Γνωρίζει καποιος αν η Cosmote μπορει να το φτίαξει και να καλήψει την εγγύηση ? 



#2121   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/09/2018 - 20:33

Βαγγέλη την αλλαγή στο ΦΕΚ με το τιμολόγιο και διαχωρισμό σε φυσικό/νομικό πρόσωπο πως τη βλέπεις?

 

Γιατί αρκετοί μιλάνε για ασάφειες.

Θα το λυσουμε συντομα. Θελω να τσεκαρω καποιες αποφασεις δικαστηριων . 
Εχει γινει οντως θεμα απο ο,τι βλεπω . Αλλα θα το αναλυσουμε και θα το εξηγησουμε.



#2122   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/09/2018 - 23:01

Θα το λυσουμε συντομα. Θελω να τσεκαρω καποιες αποφασεις δικαστηριων .
Εχει γινει οντως θεμα απο ο,τι βλεπω . Αλλα θα το αναλυσουμε και θα το εξηγησουμε.

Θα περιμενουμε νεα σου πραγματικα με πολυ μεγαλο ενδιαφερον.
Θεωρω πως ακομη και αν ειναι νομιμο δεν ειναι ηθικο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2123   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/09/2018 - 23:15

Οταν λες καταγγελία ως προς σε ποιον? Apo thn allh mou lete oxi Istorm kai lew kati 8a xeroun ta palaikaria! eimai para polu duxasmenos ! Einai mia pagkosmia etairia me terastio onoma giati na mhn mporei na exuphrethsh enan pelath! Dld sonh kai nte na paw pisw agglia? + den xerw an ta metaforika 8a einai perissotera ktlp ! kai ti paizei kai me to consume law sthn agglia !

Συγγνώμη! στο apple support (800++) μου είπαν μίλα και με την cosmote (επειδή είναι παροχός μου) μπορεί να σε καλήψουν ! τι γνώμη έχετε για αυτό ? Επίσης το να το στείλω αγγλια σαν ιδέα πως σας φαίνεται ?

Θα τους πάρω τηλ αύριο το πρωί ! Διοτι δεν γνωρίζω αν υπαρχει στην πόλη μου! (Πατρα) . Γνωρίζει καποιος αν η Cosmote μπορει να το φτίαξει και να καλήψει την εγγύηση ?

Δε χρειάζεται να πας στην Αγγλία. Μιλάς μονο με τα εξουσιοδοτημένα εδώ.

Η Cosmote και η κάθε Cosmote να τους πείς δεν έχουν καμιά δουλειά.

Πωλητής είναι η Apple και υποχρεωμένοι οι παραπάνω να σε καλύψουν.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 18/09/2018 - 23:15

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2124   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 19/09/2018 - 11:37

Ταυτόχρονα με αυτά που κάνεις, απευθύνσου στον συνήγορο του καταναλωτή. Ενεργουν γρηγορα , εχει και ενδιαφερον τι θα σου απαντησουν.Για το καλο σου ειναι.

Καλημέρα! Μίλησα με το ΣτΚ και μου είπαν οτι πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα της Αγγλίας και οτι δεν μπορουν να κανουν κατι αυτοι ! Την ρώτησα αμα έχει γινει παρόμοιο περιστατικό και μου είπε οχι! Μονο για μέσα στην Ελλάδα ξέρει ! Τι προτέινετε ?



#2125   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/09/2018 - 11:59

Καλημέρα! Μίλησα με το ΣτΚ και μου είπαν οτι πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα της Αγγλίας και οτι δεν μπορουν να κανουν κατι αυτοι ! Την ρώτησα αμα έχει γινει παρόμοιο περιστατικό και μου είπε οχι! Μονο για μέσα στην Ελλάδα ξέρει ! Τι προτέινετε ?

Μπορείς να μιλήσεις και με το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή όπως έχω ξαναγράψει αλλά αυτό προϋποθέτει να έχεις ζητήσει επισκευή στην Αγγλία και να στο έχουν αρνηθεί λόγω του οτί είσαι Ελλάδα...

Εντομεταξύ άντε να στείλεις τώρα κινητό στην Αγγλία. Με την νέα απόφαση για τις μπαταρίες σε κάνα μήνα θα φτάσει οδικώς...



#2126   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 19/09/2018 - 12:25

Μπορείς να μιλήσεις και με το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή όπως έχω ξαναγράψει αλλά αυτό προϋποθέτει να έχεις ζητήσει επισκευή στην Αγγλία και να στο έχουν αρνηθεί λόγω του οτί είσαι Ελλάδα...

Εντομεταξύ άντε να στείλεις τώρα κινητό στην Αγγλία. Με την νέα απόφαση για τις μπαταρίες σε κάνα μήνα θα φτάσει οδικώς...

Γενικά αυτό προσπαθώ να αποφύγω ! Θα επιθυμούσα να λύσω το προβλημά μου εδω Ελλάδα! Τι έγινε με τις μπαταρίες! Ενημερωσε μας :D



#2127   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/09/2018 - 13:50

Γενικά αυτό προσπαθώ να αποφύγω ! Θα επιθυμούσα να λύσω το προβλημά μου εδω Ελλάδα! Τι έγινε με τις μπαταρίες! Ενημερωσε μας :D

Μακάρι...

 

Μπαταρίες;



#2128   XarisDml

XarisDml

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 19/09/2018 - 14:04

Μακάρι...

 

Μπαταρίες;

Με την νέα απόφαση για τις μπαταρίες σε κάνα μήνα θα φτάσει οδικώς... Αυτο δεν καταλαβα που είπες !



#2129   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/09/2018 - 14:54

Λογικα εννοει οτι απαγορευεται να μπαινουν μπαταριες καποιων τυπων μεσα σε αεροπλανο οποτε θα πρεπει να φυγει οδικος το δεμα για να φτασει Αγγλια


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2130   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/09/2018 - 14:57

Λογικα εννοει οτι απαγορευεται να μπαινουν μπαταριες καποιων τυπων μεσα σε αεροπλανο οποτε θα πρεπει να φυγει οδικος το δεμα για να φτασει Αγγλια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς αυτό...

Είναι βέβαια γύρω στα 2 χρόνια που ισχύει αν όχι παραπάνω!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες