Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#811   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/11/2014 - 17:25

Άρα στην ουσία Βαγγέλη σύμφωνα με τα τελευταία αν κατάλαβα καλά συνδυάζοντας τα 1+2, αν δεν σου κοινοποιήσει την υπαναχώρηση μπορείς να υπαναχωρήσεις μέχρι και ένα χρόνο μετά ΑΛΛΑ αν όταν πας να υπαναχωρήσεις πριν το 12μηνο σου το κοινοποιήσει (αφού βάση του 2 έχει 12 μήνες για να το κάνει) τότε δεν μπορείς να υπαναχωρήσεις εφόσον έχει παρέλθει το διάστημα των 14 ημερών?

Θα υπαναχωρήσεις από τότε που έλαβες την ενημέρωση. Δλδ, αν σε ενημερώσει μετά από 6 μήνες, μετράς από τους 6 μήνες + 14 ημέρες.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#812   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/11/2014 - 17:28

Καλησπέρα μιας και ο δικός μου Γολγοθάς μάλλον τελείωσε είπα να γράψω εδώ τι συνέβη σε μένα για να δει ο κόσμος πόσο κλέφτες, ψεύτες και υποκριτές είναι όλες οι εταιρίες και να ξέρουν να επιμένουν για αυτά που δικαιούνται.

 

Μου είχε κάνει δώρο ένας παλιός και καλός φίλος του πατέρα μου από το Καναδά ένα iphone 5 που το αγόρασε από τη Vodafone όταν επισκέφτηκε την Ελλάδα σαν έκπληξη. Το κινητό δούλευε μια χαρά το πρώτο χρόνο αλλά μετά για κάποιο λόγο άρχισε να κάνει διάφορα περίεργα όπως πχ να παγώνει και να κλείνει να αργεί να πάρει μπροστά μετά κτλ κτλ με αποτέλεσμα το προηγούμενο μήνα να σβήσει τελείως και να μην δέχεται καν καινούργιο λογισμικό. Οπότε το πήγα στο κατάστημα της Vodafone που έχω κοντά μου για να το δώσουν για επισκευή μιας και ήξερα για τα 2 χρόνια εγγύησης.

 

Μετά από 5-6 μέρες τώρα με πήραν τηλέφωνο και μου παν ότι η επισκευή κοστίζει γύρω στα 250 ευρώ και αν δέχομαι να τα πληρώσω. Εκεί άρχισαν φυσικά τα ευτράπελα μιας και τους εξηγούσα συνέχεια ότι το κινητό είναι μέσα στα 2 χρόνια εγγύησης. Αυτοί φυσικά έκαναν τους ανήξερους και δε το δέχονταν. Έφτασα σε ένα σημείο μετά από μέρες με πολλά τηλεφωνήματα και πάρε δώσε να μαλώσω με την τελευταία διότι και δεν ήξερε το νόμο και θύμωνε που επέμενα (μακάρι να είχα κρατήσει το όνομα της αλλά μέσα στα νεύρα μου το ξέχασα). Οπότε γυρίζω στο πατέρα μου και του λέω τέλος δε ξανά ασχολούμαι θα επιστραφεί και δε το φτιάχνω μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να τους δώσω δίκαιο.

Ο πατέρας μου όμως έκανε και αυτός μια προσπάθεια μόνος του παίρνοντας τηλέφωνο και αυτός στο 13830 (το τηλ. Της Vodafone) και κάνοντας και αυτός μια δήλωση με τους νόμους κτλ και περίμενε μετά να του απαντήσουν.

Προχτές του ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι δε το δέχτηκαν οπότε χωρίς να το ξέρω είπε να το φτιάξουν και θα τα πληρώσει αυτός. Το όλο θέμα μου το είπε χτες εμένα. Σήμερα τώρα ξαφνικά δέχομαι ένα τηλεφώνημα από κινητό Vodafone και μου είπε η κυρία εκεί ότι είδε το θέμα μου (λογικά μια από τις δεκάδες δηλώσεις μου) και ότι αν και τα apple έχουν 1 χρόνο (!) δέχονται αυτοί να μου κάνουν μια ελάφρυνση και να πληρώσω μόνο 80-100 ευρώ από τα 250 ευρώ. Εγώ της είπα γιατί πλέον είχα κουραστεί με το θέμα ότι θα το δεχτώ και ότι θα επικοινωνήσω μαζί της εντός της ημέρας γιατί ήθελε κάποια στοιχεία και ήμουν στη δουλειά.

Και εδώ είναι το ωραίο της υπόθεσης…μετά από 5 λεπτά παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας μου και μου λέει ότι τον πείρε μια γυναίκα από τη Vodafone (ναι το έλεγξα ήταν η ίδια με εμένα) και του είπε ότι είδε τη δήλωση του και η Vodafone δέχεται να καλύψει ΠΛΗΡΩΣ το ποσό της αποκατάστασης κάτι που φυσικά ο πατέρας μου δέχτηκε.

 

Η Vodafone προφανώς δεν κατάλαβε ότι ήταν το ίδιο κινητό μιας και είχαμε πάρει τηλέφωνο από διαφορετικούς αριθμούς. Οπότε πιστεύω να καταλάβατε τι κάνει η εταιρία για να μπορέσει να γλιτώσει κάποια λεφτά. Για το ίδιο πρόβλημα δέχεται του ενός και το παίζει καλός Σαμαρείτης (θαρρείς και εμείς τρώμε κουτόχορτο) λέγοντας ότι αν και δεν έχουν υποχρέωση θα μου μειώσουν το κόστος επισκευής.

Οπότε με όλα αυτά θέλω να σας δείξω ότι θα πρέπει να επιμείνετε με κάθε μέσο γιατί απέδειξε η Vodafone ότι όλες αυτές οι εταιρίες είναι κλέφτες, απλοί κοινοί κλέφτες.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

-Νίκος

Κάνε καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή , αφού πρώτα επισκευαστεί η συσκευή σου. Μη σε απασχολεί , το ο΄τι θα καταγγείλεις εκ των υστέρων. Ειλικρινά, κάντο, δε θα σου κοστίσει και τίποτα.



#813   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 18/11/2014 - 14:28

παιδια εχω ενα τρελο θεμα με το μικροφωνο βιντεο στο 5s 64gb.... βουηζει και γραφει λευκο θορυβο,,,μονο αν ουρλιαξει κοντα γραφει.... 
οπως και η μπαταρια κανει θεματα..... πινει χωρις να ακουμπαω...

 

ειδα αποδειξη και λεει 9/11/2013 απο γερμανο (που το πηρα με επιδοτηση)

 

να το στειλω πισω? η θα σαλταρω??? να ετοιμαζω το δικηγορο μου?

 

το παλικαρι στο γερμανο με ενημερωσε οτι αμα κτυπησει η εγγυηση να κανω παραπονα στη εξυπερετηση

να προχωρισω?? η να το φτιαξω στο σερβις απλα και οσο βγει.....μη κανω restore απο τη αρχη και backup

 

ευχαριστω Γιαννης



#814   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/11/2014 - 14:52

Απόδειξη αγοράς, αυτό εκτυπωμένο και μιλάς με InfoQuest ή iSystem.

 

Δε μπλέκεις με Γερμανο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#815   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 18/11/2014 - 15:07

Απόδειξη αγοράς, αυτό εκτυπωμένο και μιλάς με InfoQuest ή iSystem.

 

Δε μπλέκεις με Γερμανο.

 

 

στη arvato τα στελνουν o γερμανος?

απο γερμανο το αγορασα

η εκτυπωση λεει για 2 χρονια αγορασμενο απο Ελλαδα και Κυπρο (οπως και ειναι)

η infoquest εχει δικα της



#816   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/11/2014 - 15:34

Για να ξεκαθαρίσουμε (ξανά) κάτι. Δε κάνει ο καθένας ο,τι γουστάρει. Το κάθε Service δεν έχει τη δική της πολιτική στο θέμα της 2ετίας.

 

Είναι υποχρεωμένοι να στο καλύψουν. Το ίδιο θα κάνει και η InfoQuest και η κάθε InfoQuest.

 

Η InfoQuest λοιπόν αναλαμβάνει πλέον και συσκευές αγορασμένες απο εδώ, παρόχους - Resellers.

 

Αν πας Γερμανό το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις με "υγρασία".


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#817   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 18/11/2014 - 23:27

ευχαριστω Νικο!



#818   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/11/2014 - 23:29

Τίποτα.. Μη σε απασχολεί. Δε θα έχεις πρόβλημα στην αλλαγή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#819   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/11/2014 - 23:35

Καλησπερα.να ρωτησω κατι:γιατι το λεει "μονοετης εγγυηση";
Αφου δυο χρονια ειναι...
discord.gg/ajkUM8J

#820   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2014 - 00:00

O κατσκευαστής, η Apple στη προκειμένη, 1 χρόνο δίνει και αυτό υποστηρίζει.

 

Ο 2ος χρόνος είναι του πωλητή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#821   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 19/11/2014 - 18:27

Για να ξεκαθαρίσουμε (ξανά) κάτι. Δε κάνει ο καθένας ο,τι γουστάρει. Το κάθε Service δεν έχει τη δική της πολιτική στο θέμα της 2ετίας.

 

Είναι υποχρεωμένοι να στο καλύψουν. Το ίδιο θα κάνει και η InfoQuest και η κάθε InfoQuest.

 

Η InfoQuest λοιπόν αναλαμβάνει πλέον και συσκευές αγορασμένες απο εδώ, παρόχους - Resellers.

 

Αν πας Γερμανό το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις με "υγρασία".

 

μιλησα σημερα με infoquest αλλα και με τη εξυπερετηση γερμανος....
στην ινφο τους ειπα τι εχει και οτι το μικροφωνο ειναι πανω στη ταινια κολλημενο στο σασι και ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ .... και με ΕΥΓΕΝΙΑ δεχονται να στειλω το κινητο (5ς 64γβ) αγορασμενο απο ΓΕΡΜΑΝΟ για αιτημα ΕΠΕΚΤΑΣΗ  ΕΓΓΥΗΣΗΣ και ελεγχο....  
σε ερωτημα αν γινεται αλλαγη με αλλο μου ειπανε ναι αν δε συμφερει η επισκευη ....... και ολα με ευγενια!!

στο Γερμανο αστα και κλαυτα...... θα δουμε θα δειξει θα θα θα θα ....... οσο εκτιμω τον καλο μου φιλο που εχει μαγαζι Γερμανος ...ΦΟΒΑΜΑΙ τους απο πανω



#822   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2014 - 18:33

Δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεις με το Γερμανό. Θα καταλήξεις στο τέλος με "υγρασία" και άντε να ξεμπερδέψεις.

 

Η InfoQuest απο την άλλη τα τυπικά σου είπε..

 

Στείλε τη συσκευή ή πήγαινε τη εσύ με την απόδειξη αγοράς και την οδηγία της Apple και θα πάρεις ανακατασκευασμένο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#823   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 19/11/2014 - 18:40

Δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεις με το Γερμανό. Θα καταλήξεις στο τέλος με "υγρασία" και άντε να ξεμπερδέψεις.

 

Η InfoQuest απο την άλλη τα τυπικά σου είπε..

 

Στείλε τη συσκευή ή πήγαινε τη εσύ με την απόδειξη αγοράς και την οδηγία της Apple και θα πάρεις ανακατασκευασμένο.

ανακατασκευασμενο ειναι στη ουσια καινουργιο χωρις κουτι...????



#824   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2014 - 18:45

Καινούριο Housing, μπαταρία και οθόνη. Μη σε ανησυχεί καθόλου αυτό.

 

Πριν το δώσεις να έχεις απεν/ποιήσει το Find My iPhone μόνο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#825   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 19/11/2014 - 18:46

τους ρωτησα και τους δυο ΤΙ γινεται ΑΝ δε το καλυπτει η εγγυηση.. και με ειπανε θα πληρωσω μονο το κοστος κουριες 10ε
και οι δυο εταιριες

 

οποτε αν παρω ακυρο απο γερμανο θα μπορω να το στειλω ινφο? η θα το σκαλιξουν ετσι που δε θα δουλευει???



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες