Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ολίγα ερωτήματα, "πρωτάρη Apple-άκια".


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
229 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 03/03/2013 - 20:31

Τελικά, όσα διάβαζα (τα "περίεργα") για τα "Μήλα", τα αντιμετωπίζω τώρα...
Επειδή έχουν κάνει (η Apple) τα ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ στο iPhone, απ' την μία ξεμπερδεύεις με αυτόματες κινήσεις, αφ' εταίρου ΑΝ ΘΕΣ MANUAL να κάνεις κάποια πράγματα, σου βγαίνει η Παναγία!
Αυτό που σας λέω ότι θέλω να κάνω, να περάσω το Outlook Calendar στο κινητό, είναι υπόθεση ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ σε WinMo κινητό! Παν-απλη διαδικασία και δεν... "χαλάει"/χάνονται τα δεδομένα "κάπως", μετά, αφού ξανα-συγχρονίσεις.
Άπαξ και έβαζα κάτι στο HD2, EMENE EKEI - δεν "χανόταν στο διάστημα" λόγο κάποιας λειτουργίας ή επιλογής. Εάν συγχρόνιζα και έβαζα ΚΙ ΑΛΛΑ πράγματα μέσα (ή συχρόνιζα έναν φάκελο συγκεκριμένο) ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΝ τα άλλα, απλά συμπληρώνονταν...

Τεςπα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως θα το διορθώσω, ας μου το πει.
Διότι ξανάκανα συγχρονισμό στο iTunes (με το Outlook επιλεγμένο για επαφές/ημερολόγιο) και ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ βάζει το Ημερολόγιο (με το "Εορτολόγιο" που 'χω φτιάξει), στο κινητό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/03/2013 - 20:40

Τεςπα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως θα το διορθώσω, ας μου το πει.
Διότι ξανάκανα συγχρονισμό στο iTunes (με το Outlook επιλεγμένο για επαφές/ημερολόγιο) και ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ βάζει το Ημερολόγιο (με το "Εορτολόγιο" που 'χω φτιάξει), στο κινητό.


iCloud Panel έχεις?

Στο τηλ, στο iCloud έχεις βαλει να συγχρονίζεις τα παραπάνω?
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#213   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 03/03/2013 - 20:43

iCloud Panel έχεις?

Στο τηλ, στο iCloud έχεις βαλει να συγχρονίζεις τα παραπάνω?


Γεια χαρά, Νίκο!
iCloud Panel εννοείς την ΕΦΑΡΜΟΓΗ (στον υπολογιστή) iCloud; Ναι, φυσικά!

Και ναι, εννοείται έχω ενεργοποιημένα αυτά στο κινητό (στο iCloud entry των Ρυθμίσεων). Μα δεν ξέρω τί έγινε! Την πρώτη φορά που το πρωτο-είχα, σε ρώτησα και το 'κανα ΕΤΣΙ. Τώρα... "δεν" το κάνει! Τί διάολο έχω απενεργοποιήσει πια;

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 03/03/2013 - 21:04


#214   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/03/2013 - 20:45

Το Panel έχει επιλογή αν δεις Mail, επαφές, Ημ/για με iCloud.

Μπορείς να το ενεργοποιήσεις απο εκεί.

Διαφορετικά, απενεργοποίησε απο ρυθμίσεις - iCloud τους διακόπτες κρατώντας τα στο τηλ και ξαναδοκίμασε απο iTunes για Outlook.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#215   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 03/03/2013 - 20:48

Θενκς, Νίκο. Πάντα πρόθυμος να βοηθάς "νέοπες" σαν εμένα.
Θα το τσεκάρω, αφού δώσω... την ...κρέμα στην μπέμπα μου! (Και κόντεψε να μου "φουντάρει" το "Μήλο" στο πάτωμα, όταν την φωτογράφιζα τώρα!)

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 03/03/2013 - 21:00


#216   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/03/2013 - 21:02

Χαρακτηρισμοί θα παρακαλέσω να λείπουν.

Ο,τι θέλετε υπάρχουν και τα PM.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#217   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 03/03/2013 - 21:45

Νίκο, δεν μπορώ να το κάνω, δεν ξέρω τί γίνεται...

Τα απενεργοποιώ απ' το iCloud στις ρυθμίσεις του κινητού, επιλέγω Outlook στο iTunes, κάνω συγχρονισμό... τίποτα.

#218   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/03/2013 - 21:47

Τι σου βγάζει? Δε στα περνάει?

Καν'το απο το iCloud Panel τότε.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#219   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 03/03/2013 - 21:53

Τι σου βγάζει? Δε στα περνάει?

Καν'το απο το iCloud Panel τότε.


Ναι, δεν βάζει τίποτα. Εντομεταξύ, νόμιζα μπας και με τον συγχρονισμό ΕΣΒΗΣΕ του Outlook (!!!), αλλά το τσέκαρα (το 'χω κι ανοικτό) και είναι μια χαρά το εκεί Ημερολόγιο.
Με το iCloud Panel, το ξετσεκάρω και το ξανατσεκάρω (την επιλογή "Επαφές, Μέιλ, Ημερολόγιο"), πατώ "Apply"... και τίποτα δεν συμβαίνει.

Υπάρχει τρόπος να ΣΒΗΣΩ τα πάντα και να τα ξανα-περάσω (εννοώ, Ημερολόγια και Επαφές); Θα μου πεις,... αφού είναι "σβησμένα" στο κινητό (δεν έχει τίποτα)... μάλλον σαχλαμάρα είπα.

Τελευταία επεξεργασία από: lupushegemonia, 03/03/2013 - 21:55


#220   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 03/03/2013 - 22:16

'Ντάξει, ΠΑΛΑΒΑ πράγματα λέμε!
Πήγα στο www.icloud.com - στο CALENDAR του account μου - τσεκάρω... ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ το "Ημερολόγιο-Εορτολόγιό" μου! "Απλά" δεν ...μπαίνει στο κινητό!
ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΕ δεν μπαίνει στο κινητό;;;;;;;

Τελευταία επεξεργασία από: lupushegemonia, 03/03/2013 - 22:17


#221   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 03/03/2013 - 22:23

Νίκο, όποτε μπορέσεις γράψε μου τί να κοιτάξω (μπας και απενεργοποίησα!) κτλ, τί να κάνω, διότι ΔΕΝ ΛΕΕΙ να συγχρονίσει το Ημερολόγιο, με τίποτα!
Δεν ξέρω πια τί να κάνω, κοντεύω να το πετάξω απ' το παράθυρο το κινητό!!!

Δηλαδή, ΤΟΣΕΣ ΕΡΓΑΤΩΡΕΣ για να περάσω Ημερολόγιο σε κινητό, δεν έχω χάσει ξανά ποτέ...

#222   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/03/2013 - 22:24

Τους διακόπτες τους ενεργοποίησες ξανα απο ρυθμίσεις?

Αλλιώς Refresh απο ημ/γιο.

Στο Outlook όταν συγχρονίσεις, θα τα δεις ως iCloud. Κάνει νέα κατηγορία.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#223   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 03/03/2013 - 22:55

Λοιπόν... "ΕΥΡΗΚΑ"!

Τί είχε συμβεί;! Εγώ κοιτούσα το Ημερολόγιο (το "κομπλέ") του Oulook, αλλά όπως μου 'πες Νίκο, τσέκαρα να δω ΤΙ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ είναι "τικαρισμένο" και ήταν... το "iCloud" Ημερολόγιο!
Πατώ στο ΑΛΛΟ (του Outlook, αυτό που τα 'χα εκεί όλα πριν "κομπλέ") και το βλέπω... ΑΔΕΙΟ!!!!!!!! Από ΕΚΕΙ είχαν εξαφανιστεί τα πάντα! Οπότε, εφόσον έκανα "συγχρονισμό με Outlook Calendar"... αυτό μου περνούσε στο κινητό ...το τίποτα! Το κενό!
Οπότε... πήγα κι έκανα "Copy Calendar" του... iCloud (στο Outlook λέμε πάντα!) και μετά... paste μέσα στο ΚΕΝΟ πλέον Calendar του Outlook!
Μετά έκανα συγχρονισμό στο iTunes με επιλογή το Outlook... και ΤΟΤΕ ΕΚΑΝΕ ΩΡΑ ΑΡΚΕΤΗ για να τελειώσει ο συγχρονισμός (άρα ΚΑΤΙ "ΒΑΡΥ" - πολλά entries! - περνούσε!)... πάω στο Ημερολόγιο του "Μήλου", δεν δείχνει (πάλι) κάτι, πάω στις επιλογές, βλέπω ένα ΞΕ-ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ Ημερολόγιο "από το PC μου"... το "τσεκάρω"...
...και "ώ του θαύματος", μπήκαν πάλι τα entries στο Ημερολόγιο του κινητού!!!

Μιλάμε... πρέπει να 'φαγα κάνα 2ωρο για να το λύσω αυτό το θέμα!
Καλό (φοβερό) το κινητό, καλό (φοβερό) το iOS, αλλά... μια ζωή αυτό αντιπαθούσα στην Apple: σε "αναγκάζει" να ΜΗ "πρέπει" να "σκαλίζεις" το κινητό (γιατί μετά θα φας χρόνο να το "σενιάρεις"). Σου λέει "πάρτο, είναι φοβερό μηχάνημα, ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, παίξε και 'that's it', τίποτα άλλο"...!

Μου το 'πε κι ένας φίλος εδώ, πιο πάνω: "Βάλε την τάδε εφαρμογή, τα 'χει όλα"...! Μα δεν θέλω ρε φιλαράκι να "βάζω εφαρμογή για τα πάντα"! Έφαγα τόσο χρόνο να το φτιάξω στο Excel και ήθελα ΑΠΛΑ να το περάσω στο κινητό. Ε, στο "Μήλο" είναι "μπερδεψομπούτικη" η διαδικασία! Και το διάβασα σ' ένα σορό μπλοκς αυτό, ότι δηλαδή σε αρκετά πράγματα (ειδικά σε επαφές, μέιλ και Ημερολόγιο), η διαδικασία είναι "μπερδεψομπούτικη" απ' ό,τι σε άλλα κινητά.


Το ίδιο ισχύει και με το θεματάκι που 'χω με τις φωτό κτλ. ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΕΣ τις φωτό που 'θελα. Αλλά... πως το 'κανα;! ΟΧΙ έτσι όπως ήθελα, αλλά όπως... "ήθελε η Apple". Δηλαδή, δεν πέρασα έναν-έναν τον φάκελο που ήθελα ξεχωριστά, όχι. Δεν με "άφηνε", μου συγχρόνιζε το ένα και μου "αποσυγχρόνιζε" το άλλο. Οπότε, έφτιαξα (ουφ!) ΑΛΛΟ φάκελο "My Media" και έβαλα όλους τους ξεχωριστούς φακέλους πχ. "My Daughter", "My Travel", "My Various Pics" κτλ., επέλεξα να συγχρονίσει και "υποφακέλους" και... "ώ το θαύμα", έγινε! Ξεχωριστά να με άφηνε να το κάνω και να ΜΗΝ τα έχω όλα κάτω από την "σκέπη" ενός global "My Media" φακέλου, όχι... δεν με "άφηνε" να το κάνω!
Παλαβά πράγματα.

Τα οποία απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι, απλά τα... αποδέχεσαι, διότι και ως το... 5000 Μετά Χριστόν να φτάσουμε, δεν βλέπω την Apple να αλλάζει "τροπάρι" και να σου δίνει την δυνατότητα ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ (!!!!!) ΚΙΝΗΤΟ/ΣΥΣΚΕΥΗ, να κάνεις ό,τι γουστάρεις.
(Και δεν εννοώ tweaks κτλ., δεν εννοώ να γίνει "open sourse" το iOS... Εννοώ να ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ τα αρχεία σου... Τεσπα).

#224   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 04/03/2013 - 01:51

Αν το καλοσκεφτείς, δεν υπάρχει πιο απλό σύστημα από της Apple άπαξ και στηθεί (και ας πέσουν να με φάνε κάποιοι).

Όλα αυτόματα, όλα μόνα τους.

Ακόμα και αν θέλεις να συνδέσεις και το (άκρως προβληματικό κατά τη γνώμη μου) outlook, πάλι σου δίνει την επιλογή.

Γενικά το πρόβλημα είναι ότι μάλλον είσαι ακόμα "προσκολλημένος" στην WinMo νοοτροπία.

Λογικό εφόσον τα δούλευες τόσα χρόνια.

Με ηρεμία και όλα θα τα βρεις και θα τα συνηθίσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 04/03/2013 - 01:52


#225   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 04/03/2013 - 16:16

Ναι, δεν διαφωνώ.
Είναι απλό και αυτοματοποιημένο. Πχ. ο μικρός πιτσιρικάς ο ανιψιός μου, έμαθε το iPad να "το παίζει στα δάκτυλα" απ' τα 4 του - σε αντίθεση μ' ένα αντίστοιχο "tablet-PC" HP που 'χε αρχικά η αδερφή μου.
Όμως...! Όταν θες να κάνεις customize ή απλά να διαχειριστείς ΕΣΥ ΟΠΩΣ ΘΕΣ (κι όχι όπως "ορίζει" η Apple/iOS), τότε αναγκαστικά πρέπει να "ενταχθείς" στη "φιλοσοφία" της και όχι να ψαχουλέψεις να το κάνεις όπως πραγματικά θες.
Πράγμα που για άλλους είναι λογικό ή αποδεκτό, για μένα είναι απαράδεκτο - όσο αφορά ότι ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ-ΔΙΚΟ ΣΟΥ και άμα γουστάρεις να κάνεις μια διαδικασία έτσι όπως θες, θα έπρεπε να σε αφήνει να το κάνεις.

Δεν αντιλέγω ότι ΛΟΓΙΚΑ έχω (ακόμα!) μείνει στην νοοτροπία των Windows, αφού (δυστυχώς) αυτά χρησιμοποιώ.
Όμως αυτό που λέγω, είναι εύλογο και λογικό - άσχετα "Windows vs Apple". Δηλαδή, δεν θέλω βρε αδερφέ να τα βάλω όλα σ' ένα φάκελο και ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ να συγχρονιστούν όλα τα αρχεία μου. Δεν θέλω ΜΟΝΟ στην "default library" να πάνε, θέλω να τα βάλω όπου μ' αρέσει. Δεν θέλω να 'χει ΜΟΝΟ 5-6 SMS notification sounds και να πρέπει να ...κάνεις rename τα δικά σου και να τα αντικαταστήσεις! Μ' αρέσουν της Apple αλλά θέλω ΚΑΙ τα δικά μου ΜΑΖΙ, ΟΛΑ μαζί! Κακό είναι;;;

Αυτά τα issues εννοώ, φίλε μου.
Με ενοχλεί που η Apple "καθοδηγεί" τους users. Δεν τους δίνει ένα (ΦΟΒΕΡΟ!) προϊόν και να τους πει "παίδες, πάρτε το κορυφαίο λειτουργικό/υπολογιστή/κινητό και παίξτε, διασκεδάστε, κάντε ό,τι σας αρέσει"... Όχι, Αντιθέτως, τους τα παρέχει αυτά τα (φοβερά) προϊόντα αλλά τους λέει "ναι μεν, αλλά θα το λειτουργείς ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ σου λέω". Είναι σαν να παίρνεις πχ. ένα Honda Sivic και να σου λέει "ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ το ζαντολάστιχο θα βάλεις πάνω"!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες