Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Χαμηλό σήμα με το iPhone 5 λόγω μη απενεργοποίησης 3G στο background


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 02/07/2014 - 09:45

ΟΚ, δεν ξέρω πόσο σίγουροι είναι, αλλά εγώ και πολλοί άλλοι θα το σκεφτούμε σοβαρά αν θα αγοράσουμε το επόμενο πανάκριβο iPhone, όταν θα ξέρουμε ότι είτε δεν θα δουλεύει σωστά το 4G, είτε δεν θα έχουμε σήμα για να μιλάμε σε περιοχές με κακή κάλυψη 3G. Και είναι κρίμα γιατί πιστεύω θα είναι εξαιρετική συσκευή και θα χαντακώνεται από το προβληματικό iOS!....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/07/2014 - 10:13

Το θέμα όμως δεν έχει να κάνει μόνο στο 3G 4G έχει να κάνει και με την ελάχιστη διάρκεια μπαταρίας που έχει το iPhone Και εκεί είναι χειρότερα τα πράγματα

#168   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 02/07/2014 - 10:47

Το θέμα όμως δεν έχει να κάνει μόνο στο 3G 4G έχει να κάνει και με την ελάχιστη διάρκεια μπαταρίας που έχει το iPhone Και εκεί είναι χειρότερα τα πράγματα

πολυ σωστά τόσο έχει προχωρήσει η τεχνολογία, στο θέμα μπαταρίας δεν μπορούν να κάνουν κάτι δηλαδή;είναι ξεφτίλα ένα έτη 2014 να έχεις αυτονομία μια μέρα.

#169   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 02/07/2014 - 10:53

Εγω παντως θεωρω οτι ειναι καθαρα θεμα δικτυου.
Για παραδειγμα στην αμερικη δε νομιζω να εχουν τοσο τραγικη καταναλωση λογω σηματος.
Απλα εδω cosmote και voda ειναι χρονια πισω.
Και αναγκαζομαστε να εχουμε μονο 3G καταργωντας το LTE για να εχουμε καλυτερη μπαταρια.

Οσο για τη μπαταρια το iPhone εχει 1500 mah χωρητικοτητα ενω το LG G2 για παραδειγμα 3000.

Μακαρι να αυξησουν αισθητα τη χωρητικοτητα στο νεο και οχι 100 η 200 mah.

Τελευταία επεξεργασία από: tgousopoulos, 02/07/2014 - 10:56


#170   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/07/2014 - 11:07

Εγω παντως θεωρω οτι ειναι καθαρα θεμα δικτυου.
Για παραδειγμα στην αμερικη δε νομιζω να εχουν τοσο τραγικη καταναλωση λογω σηματος.
Απλα εδω cosmote και voda ειναι χρονια πισω.
Και αναγκαζομαστε να εχουμε μονο 3G καταργωντας το LTE για να εχουμε καλυτερη μπαταρια.

Οσο για τη μπαταρια το iPhone εχει 1500 mah χωρητικοτητα ενω το LG G2 για παραδειγμα 3000.

Μακαρι να αυξησουν αισθητα τη χωρητικοτητα στο νεο και οχι 100 η 200 mah.



Το θεωρώ λίγο απίθανο γιατί είχε τόσες ευκαιρίες Η Apple να βάλει μεγαλύτερη μπαταρία

#171   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/07/2014 - 10:27

Αν και offtopic, να πω μόνο ότι: Ο ανταγωνισμός της Apple, βλέπε Samsung, LG, Nexus, κτλ., έχουν συνήθως μεγαλύτερες οθόνες, οπότε και γενικά μεγαλύτερη συσκευή, η οποία χωράει και μεγαλύτερη μπαταρία, δεν έχουν κάνει δηλαδή κάτι φοβερό και καινοτόμο οι υπόλοιποι, απλά έχοντας μεγαλύτερο χώρο, χρησιμοποιούν και μεγαλύτερη μπαταρία.

 

Πίσω στο topic μας, προσπαθήσετε και εσείς όλοι όσοι καταλαβαίνετε την σοβαρότητα του θέματος που περιγράφω, να στείλετε και εσείς feedback στην Apple, να τους κράξετε λιγάκι, μήπως και αν μαζευτούμε περισσότεροι που "γκρινιάζουμε" ίσως τότε να εισακουστούμε, αλλιώς μας γειώνει η Apple. Διαφορετικά μας βλέπω να αλλάζουμε κινητά κάποια στιγμή, έχουν βγει πλέον υπέροχες συσκευές και με λιγότερα χρήματα, αρκεί να συνηθίσουμε λίγο το Android, που, κακά τα ψέματα, δεν είναι ακόμη τόσο εύχρηστο όσο το iOS.



#172   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 03/07/2014 - 10:31

Όσο και να τους κραξουμε εμείς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα γιατί πολύ απλά στις άλλες χώρες οι πάροχοι έχουν καλύτερες υποδομές ενώ εμείς είμαστε για τα πανηγύρια. Περιμένεις πως θα λάβουν υπόψιν ένα μικρό ποσοστό χρηστών; Αν μας λάμβαναν υπόψιν θα άνοιγαν και apple store.

#173   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 03/07/2014 - 12:20

Εγω παντως θεωρω οτι ειναι καθαρα θεμα δικτυου.
Για παραδειγμα στην αμερικη δε νομιζω να εχουν τοσο τραγικη καταναλωση λογω σηματος.
Απλα εδω cosmote και voda ειναι χρονια πισω.
Και αναγκαζομαστε να εχουμε μονο 3G καταργωντας το LTE για να εχουμε καλυτερη μπαταρια.

Οσο για τη μπαταρια το iPhone εχει 1500 mah χωρητικοτητα ενω το LG G2 για παραδειγμα 3000.

Μακαρι να αυξησουν αισθητα τη χωρητικοτητα στο νεο και οχι 100 η 200 mah.


Εγω θα συμφωνήσω με τον φίλο μας και θα πω και εγω με την σειρά ξνου ότι είσαι σίγουρα φταίξιμο των παρόχων εδώ αν Ελλάδα!Εδω στην Ιταλία που έχει 4G σε αρκετά μέρη δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Μην μιλήσουμε για Αμερικη!Σιγουρα ειναι πιο μπροστά....το θέμα ειναι αλλο...εγω εχω ένα iPhone 4 και δεν εχω 4G αλλά δεν εχω κλείσει ποτέ μου το 3G.Αυτο που θέλω να πω ειναι ακόμα και με τα προβλήματα υπάρχουν στην Ελλάδα ας χαρούμε τις συσκευές μας με το αντίστοιχο 3G/4G γιατί οι πάροχοι δεν νομίζω να βάλουν μυαλό.Και έρχεται η βασική ερώτηση.Υπαρχει κάποιος πάροχος στην Ελλάδα που να μην έχει πρόβλημα γενικά?

#174   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 07/07/2014 - 10:58

Όσο και να τους κραξουμε εμείς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα γιατί πολύ απλά στις άλλες χώρες οι πάροχοι έχουν καλύτερες υποδομές ενώ εμείς είμαστε για τα πανηγύρια. Περιμένεις πως θα λάβουν υπόψιν ένα μικρό ποσοστό χρηστών; Αν μας λάμβαναν υπόψιν θα άνοιγαν και apple store.

 

Στείλε εσύ και οι υπόλοιποι και ότι γίνει. Αν σκεφτόμαστε όλοι έτσι, ότι δεν αξίζει να ασχοληθούμε, τότε στέλνουμε πολλοί λιγότεροι παράπονα, οπότε είναι και πιο δύσκολο να εισακουστούμε. Όσο περισσότεροι, τόσο το καλύτερο, ποτέ δεν ξέρεις!!



#175   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/07/2014 - 11:19

Σήμερα πήγα  σε ένα κατάστημα Γερμανού και πήρα ένα cosmote τέλειο σήμα τουλάχιστον στο σπίτι να έχω σήμα ....προγραμματικά είναι  απαράδεκτη    αυτή η κατάσταση με το 3G -4G τη κόλλημα έχουν φάει η εταιρίες δεν ξέρω :huh:  



#176   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/07/2014 - 11:20

Ανάπτυξη ....

#177   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/07/2014 - 11:22

αν αυτό είναι ανάπτυξη εγώ είμαι ο πάπας  :D



#178   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 08/07/2014 - 11:43

Εγω θα συμφωνήσω με τον φίλο μας και θα πω και εγω με την σειρά ξνου ότι είσαι σίγουρα φταίξιμο των παρόχων εδώ αν Ελλάδα!Εδω στην Ιταλία που έχει 4G σε αρκετά μέρη δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Μην μιλήσουμε για Αμερικη!Σιγουρα ειναι πιο μπροστά....το θέμα ειναι αλλο...εγω εχω ένα iPhone 4 και δεν εχω 4G αλλά δεν εχω κλείσει ποτέ μου το 3G.Αυτο που θέλω να πω ειναι ακόμα και με τα προβλήματα υπάρχουν στην Ελλάδα ας χαρούμε τις συσκευές μας με το αντίστοιχο 3G/4G γιατί οι πάροχοι δεν νομίζω να βάλουν μυαλό.Και έρχεται η βασική ερώτηση.Υπαρχει κάποιος πάροχος στην Ελλάδα που να μην έχει πρόβλημα γενικά?

Αγαπητέ φίλε, έχεις δίκιο να γκρινιάζεις για ΟΛΟΥΣ τους παρόχους, για την Cosmote, με το "σήμα καμπάνα", για την Vodafone με το "σούπερ δίκτυο", το "νέο δίκτυο" της Wind που σε καλούν να το δοκιμάσεις, και δεν συμμαζεύεται. Όλες αυτές οι χαζο-διαφημίσεις είναι μόνο μαρκετίστικα κόλπα, για να πείσουν τους καταναλωτές ότι έχουν καλή υποδομή και καλό σήμα, όμως στην πράξη φαίνονται όλα και αποδεικνύεται πόσο χάλια είναι τα πράγματα. Ελάχιστες, έως μηδαμινές είναι οι περιοχές με καλό σήμα 4G (για Cosmote, Vodafone), ενώ ακόμη και το 3G, συνήθως ψάχνεις να το βρεις και σε πετάει σε GPRS και E (edge)....

 

Όμως εκτός από το θέμα κάλυψης 3G/4G και των σχετικών υπηρεσιών, πρέπει να σκεφτόμαστε, οι χρήστες iPhone, ότι ακόμη και αν είχαμε εξαιρετικό σήμα 3G (ή και 4G) παντού, μπορεί να μην το χρειαζόμασταν για αρκετές ώρες μέσα στην μέρα και απλά να θέλαμε να μιλάμε και να σώσουμε και μπαταρία. Γιατί να μην έχουμε αυτή την επιλογή από την συσκευή μας λοιπόν;!;;;  Ιδιαίτερα από την στιγμή που και η αυτονομία των iPhone δεν είναι και στο καλύτερο επίπεδο!... Εκεί πρέπει να εστιάσουμε, όπως και στο γεγονός ότι όπου δεν υπάρχει καλό σήμα 3G, κινδυνεύουμε να χάνουμε κλήσεις, οι οποίες μπορεί να είναι και σημαντικές (από δουλειά, ή και από οικογένεια!!)!!!  Θα το ξαναπώ, το θέμα είναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ και θα πρέπει να "γκρινιάξουμε" όλοι οι κάτοχοι iPhone, και στην Apple και στους παρόχους, για να γίνει κάτι ΑΜΕΣΑ!!!!..........



#179   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/07/2014 - 11:52

Δεν υπάρχει 4G στην Ελλάδα. Είναι το μεγαλύτερο αστείο που πλασάρουν οι πάροχοι εδώ και καιρό.

 

Οι διακόπτες απο την άλλη είναι καθαρά θέμα παρόχων και μετά της Apple.

 

Υπομονή με το Air ή 6 ή όπως αλλιώς θα λέγεται, με τη μεγαλύτερη μπαταρία.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#180   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/07/2014 - 11:59

ε ρε που καταντήσαμε να περιμένουμε να βγάλει κάποιος υποβάθμιση στα carier για κάνουμε το ποιο απλό να μιλάμε :P  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες