Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Χαμηλό σήμα με το iPhone 5 λόγω μη απενεργοποίησης 3G στο background


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2013 - 13:14

Αν κλεισεις το διακοπτη δεδομενα, συνεχιζεις να εισαι σε 3g! Το 3g ειναι τυπος δυκτιου. Το δικτυο μεταφερει data και voice. Το οτι κλεινεις το data, δεν σημαινει οτι βγαινεις απο το δικτυο. Δηλαδη συνεχιζεις να μιλας μεσω 3G! Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω.


Αυτο ρε παιδια,εδω ειναι το προβλημα

RF forever


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 25/09/2013 - 13:17

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί επιμένετε ότι με τα υπάρχοντα toggles μπορείς να απανεργοποιήσεις ΚΑΙ το 3G!!  Είπαμε, ΔΕΝ γίνεται!! Οπότε για αυτό συζητάμε σε αυτό το thread, για να βρούμε μια λύση στο πρόβλημα και έχουμε εστιάσει να ανακαλύψουμε όσο γίνεται πιο σίγουρα ποιος ευθύνεται, ο πάροχος ή η Apple.



#138   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 25/09/2013 - 13:23

Ειρηνη ημιν! Φιλε Altus δεν χρειαζεται να αναφερεσαι στους συμφορουμιτες σου ως "ζωντοβολα". Σηζητηση κανουμε! Και μαλιστα οχι βασισμενη σε γεγονοτα! Το γεγονος ειναι οτι ο φιλος aggelos81 καταφερε να αντικαταστησει το διακοπτη 4g με αυτον του 3g!

 

http://www.iphonehel...-3g-διακ/page-9

 

Nikos22, δεν το κατεβασα ειμαι στην δουλεια.

 

Ειπες δουλευει κανονικα σε 2G? Cosmote και εσυ φανταζομαι. Ευχομαι να μην στειλει η Cosmote νεο σημα διαμορφωσης δικτυου και μας χαλασει την χαρα! :)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων τον Aggelo και φυσικα ολους μας για την επιμονη που ειχαμε για το θεμα.

 

Το κατεβασα και θα το δοκιμασω μολις παω σπιτι. :)

 



#139   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 25/09/2013 - 13:28

Νικο22, ασχετο. Θα το κανω με SHIFT+UPDATE το αρχειο στο iTUNES. Μολις το περασει κανω επανεκκινηση το κινητο ή κατι αλλο ή το κανει αμεσως?

 

Βγαζει καποιο μηνυμα μετα?

 

 

ΕΙμαι στην δουλεια για αυτο ρωταω.

 

Μπραβο στον Αγγελο και παλι!



#140   nikos22

nikos22

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/09/2013 - 14:06

Νικο22, ασχετο. Θα το κανω με SHIFT+UPDATE το αρχειο στο iTUNES. Μολις το περασει κανω επανεκκινηση το κινητο ή κατι αλλο ή το κανει αμεσως?

 

Βγαζει καποιο μηνυμα μετα?

 

 

ΕΙμαι στην δουλεια για αυτο ρωταω.

 

Μπραβο στον Αγγελο και παλι!

Φιλε Altus, για να το περασεις πια το αρχειο, με τα καινουργια iTunes, δεν χρειαζεται πλεον να μπεις σε carrier testing mode. (Ειναι το πρωτο βημα στον οδηγο, αλλα αν το κανεις, δεν θα σου ανοιγει καθολου το itunes. - τουλαχιστον αυτο εγινε σ εμενα και σε ενα αλλο φιλο απο το forum. Δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.)

Ανοιγεις λοιπον κανονικα το itunes και με Shift - update, διαλεγεις το αρχειο ipcc και το περνας. Σε ενα δευτερολεπτο εχει περασει. Κατ ευθειαν, χωρις επανεκινηση, μου εγραψε 'αναζητηση δικτυου" και με το που μπαινω στις ρυθμισεις, ο διακοπτης εγραφε 3G και φυσικα τον εκλεισα! Απο τοτε λειτουργει σε 2G οπως παλια!

Και κατι σημαντικο: ο φορεας ειναι ακομα COSMOTE 15. Δηλαδη στην ουσια δεν κανουμε downgrade αλλα tweak του υπαρχοντος αρχειου. Αυτο ειναι ακομα καλυτερο γιατι δεν θα μας πεταει συνεχεια το μηνυμα για αναβαθμιση ρυθμισεων!

 

ΥΓ: βλεπω οτι το ειδες και στο αλλο thread! Αναμενουμε αποτελεσματα!


Τελευταία επεξεργασία από: nikos22, 25/09/2013 - 14:07


#141   josuts

josuts

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2013 - 14:10

Φιλε Altus, για να το περασεις πια το αρχειο, με τα καινουργια iTunes, δεν χρειαζεται πλεον να μπεις σε carrier testing mode. (Ειναι το πρωτο βημα στον οδηγο, αλλα αν το κανεις, δεν θα σου ανοιγει καθολου το itunes. - τουλαχιστον αυτο εγινε σ εμενα και σε ενα αλλο φιλο απο το forum. Δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.)

Ανοιγεις λοιπον κανονικα το itunes και με Shift - update, διαλεγεις το αρχειο ipcc και το περνας. Σε ενα δευτερολεπτο εχει περασει. Κατ ευθειαν, χωρις επανεκινηση, μου εγραψε 'αναζητηση δικτυου" και με το που μπαινω στις ρυθμισεις, ο διακοπτης εγραφε 3G και φυσικα τον εκλεισα! Απο τοτε λειτουργει σε 2G οπως παλια!

Και κατι σημαντικο: ο φορεας ειναι ακομα COSMOTE 15. Δηλαδη στην ουσια δεν κανουμε downgrade αλλα tweak του υπαρχοντος αρχειου. Αυτο ειναι ακομα καλυτερο γιατι δεν θα μας πεταει συνεχεια το μηνυμα για αναβαθμιση ρυθμισεων!

 

ΥΓ: βλεπω οτι το ειδες και στο αλλο thread! Αναμενουμε αποτελεσματα!

Παιδια καλησπερα! Να πω κ εγω οτι μολις το περασα κ λειτουργει! Ειμαι σε COSMOTE με Cosmokarta! Συγχαρητηρια για την δουλεια!!!



#142   mokujin

mokujin

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2013 - 14:23

Καλησπερα.

Εχω το 5 με ios 7 με παροχο Cosmote

Ποτε δεν ειχα προβλημα με το σημα στο κινητο μου.

Παντα 3 με 5 μπιλιες ακομα κ στο σπιτι.(Πατρα)

Εκανα κ speedtest k με wifi κ με 3G.

Mε 3G τα αποτελεσματα ηταν UP 21.43 k Down 2.81



#143   AGGELOS25

AGGELOS25

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/09/2013 - 14:36

παιδια εγω δν μπορω να το κατεβασω το αρχειο



#144   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 25/09/2013 - 15:00

Ρε παιδιά λύση είναι τώρα αυτό; Εδώ συζητάμε πως να έχουμε και LTE αλλά και GSM όταν και όπου χρειάζεται, όχι να γυρίσουμε τα κινητά μας σε 3G. Οπότε αυτή η συζήτηση για το downgrade των carrier settings δεν έχει σχέση με το παρόν thread, καλύτερα να συνεχίσετε στο αντίστοιχο thread αν θέλετε να γυρίσετε σε 3G.



#145   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 25/09/2013 - 15:08

KOSTA75 ειναι λυση και αυτο! :)

 

Και νομιζω ειναι η καλυτερη μη επισημη λυση που μπορει να εχουμε, οποτε...



#146   AGGELOS25

AGGELOS25

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/09/2013 - 15:23

παιδια δν μπορω να τ κατεβασω με τπτ....καμια βοηθεια παρακαλω



#147   AGGELOS25

AGGELOS25

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/09/2013 - 16:08

παιδια πειτε μου σας παρακαλω πως μπορω να περασω στο iphone το προγραμμα?



#148   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 25/09/2013 - 23:24

KOSTA75 ειναι λυση και αυτο! :)

 

Και νομιζω ειναι η καλυτερη μη επισημη λυση που μπορει να εχουμε, οποτε...

 

Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για να μιλάς στο τηλέφωνό σου και δεν σε πειράζει που έχεις κινητό 4G και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ούτε στα σημεία που υπάρχει κάλυψη LTE και συμβιβάζεσαι ότι μέχρι 3G θα φτάνεις, τότε ναι. Αλλά είναι τουλάχιστον κρίμα να έχεις δώσει λεφτά για το iPhone 5 και να μην το αξιοποιείς καλύτερα σε αυτή την τεχνολογία όταν μπορείς.

 

Και, άσχετο, αλλά μια φιλική συμβουλή: Μην είσαι τόσο αυστηρός με όλο τον κόσμο και χαρακτηρίζεις άσχημα με τόση ευκολία για απλά ζητήματα όπως αυτά που συζητάμε εδώ μέσα (σε σχέση με πολύ πιο σοβαρά ζητήματα στην ζωή γενικότερα), δεν αξίζει και δημιουργείς και άσχημη εντύπωση ότι είσαι εριστικός, που θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι αλήθεια. Φιλικά πάντα. Τα λέμε! :)



#149   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2013 - 23:34

Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για να μιλάς στο τηλέφωνό σου και δεν σε πειράζει που έχεις κινητό 4G και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ούτε στα σημεία που υπάρχει κάλυψη LTE και συμβιβάζεσαι ότι μέχρι 3G θα φτάνεις, τότε ναι. Αλλά είναι τουλάχιστον κρίμα να έχεις δώσει λεφτά για το iPhone 5 και να μην το αξιοποιείς καλύτερα σε αυτή την τεχνολογία όταν μπορείς.

Και, άσχετο, αλλά μια φιλική συμβουλή: Μην είσαι τόσο αυστηρός με όλο τον κόσμο και χαρακτηρίζεις άσχημα με τόση ευκολία για απλά ζητήματα όπως αυτά που συζητάμε εδώ μέσα (σε σχέση με πολύ πιο σοβαρά ζητήματα στην ζωή γενικότερα), δεν αξίζει και δημιουργείς και άσχημη εντύπωση ότι είσαι εριστικός, που θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι αλήθεια. Φιλικά πάντα. Τα λέμε! :)

Παιδια μην ξεχνατε οτι οσοι δεν ειμαστε αθηνα σαλονικη κλπ δεν εχουμε lte..δεν δικαιουμαστε iphone 5 εμεις;

RF forever


#150   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/09/2013 - 00:03

Παιδια μην ξεχνατε οτι οσοι δεν ειμαστε αθηνα σαλονικη κλπ δεν εχουμε lte..δεν δικαιουμαστε iphone 5 εμεις;

στην πάτρα έχουμε φιλε και αρκετά δυνατό

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)