Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

'Γιατί iPhone': η Apple επιτίθεται στο Android με νέα σελίδα που εξηγεί γιατί οι χρήστες αγαπούν το iPhone τους


  • Please log in to reply
211 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 18/03/2013 - 00:37

Αγαπητέ Rallye,
Δεν εχω δει κανένα 60 70 χρονών άνθρωπο να χειρίζεται συσκευή ios παρά μόνο στις διαφημίσεις της apple. Απλά να πληροφορήσω πως πρόκειται για διαφήμιση και οχι πραγματική ζωή. Οπως αναγκάστηκε να μεγαλώσει την οθονη επειδή το επιτάσσει η εποχη ετσι πιστευω πως θα αλλαξει και το ios. Επειδη πολλοί μιλάτε για τα ο θεός να τα κάνει ανοιχτά λογισμικά που υπάρχουν και μπορείς να παραμετροποιησεις μέχρι και τι χρώμα θα αναβοσβήνει το led των ειδοποιήσεων, δε νομίζω να χαλούσε οποιονδήποτε να έχει έστω και μερικά από αυτά τα tweak στο ios. Το πρόβλημα της apple είναι οτι δεν ακούει των πελατη της και οταν προσπαθει να τον ακούσει έχει ξεχάσει να βάλει μπαταρία στο ακουστικό βαρηκοΐας της.
Αυτά από μένα...αντε και καλά κούλουμα σε όλους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 18/03/2013 - 00:38

Σιγά μην έχει αρχίσει η παρακμή της Apple, επειδή δεν ενσωματώνει 5 μπιχλιμπίδια στο iOS για να χαίρονται αυτοί που όλη την ημέρα άλλη δουλειά δεν έχουν από το να ασχολούνται με το κινητό.

Πουλάει εκατομμύρια συσκευές κάθε χρόνο και έχει έκρηξη πωλήσεων από το 4 και μετά.

Και φυσικά σιγά μην ρισκάρει να αλλάξει μια άκρως επιτυχημένη συνταγή που βολεύει και έχουν συνηθίσει όλοι αυτοί οι καταναλωτές..

Έχει φτιάξει ένα iOS σταθερότατο, χρηστικότατο και απλουστευμένο έτσι ώστε και ένας άνθρωπος 60 ή 70 ετών ακόμα να μπορεί να χρησιμοποιήσει.

Και φυσικά δεν θα το αλλάξει ούτε με σφαίρες!! Αυτό είναι το απόλυτο κατόρθωμα στις πωλήσεις: Να έχεις ένα προϊόν universal, unisex και κοινώς αποδεκτό σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.

Οι αναλύσεις του τμήματος marketing μιας αμερικάνικης πολυεθνικής και ειδικά του κολοσσού Apple είναι αφενός για σεμινάριο και αφετέρου γίνονται με χειρουργική ακρίβεια.

Το iOS 7 θα είναι μια "συνέχεια" των προηγούμενων εκδόσεων στην ίδια λογική φυσικά.

Όσοι περιμένουν κοσμογονικές αλλαγές για να δουν τι θα κάνουν, καλύτερα να αρχίσουν να κοιτάζουν προς πιο "ανοιχτά" λογισμικά (ένας θεός βέβαια να τα κάνει ανοιχτά λογισμικά)..

δηλαδή ας δώσουμε τα πάντα για τους χρήστες 60-70 χρόνων που παιρνουν ένα τηλέφωνο για να (άκουσον άκουσον ) να παιρνουν τηλέφωνο και να στέλνουν μηνύματα .
ααααα , και για τη μόστρα φυσικά , ας πετάξουμε και δυο τρία new features πάνω να τους τυφλώσουμε , και να κάνουμε όλοι τη ζωάρα μας! ....

λυπάμαι φίλε μου , αλλά με αυτά και μόνο εμένα μια εταιρία δεν με τραβάει , θα μου πεις τραβάει τους γέρους και τις 50ρες απο κολωνάκι που έχουν φράγκα! εε κρίμα τότε , στεναχωριέμαι και αν συνεχιστεί έτσι θα κλείσει και το φόρουμ εδώ μιας που δεν θα έχει λόγω ύπαρξης σε κάποια χρόνια

#153   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/03/2013 - 00:40

Αγαπητέ Rallye,
Δεν εχω δει κανένα 60 70 χρονών άνθρωπο να χειρίζεται συσκευή ios παρά μόνο στις διαφημίσεις της apple. Απλά να πληροφορήσω πως πρόκειται για διαφήμιση και οχι πραγματική ζωή. Οπως αναγκάστηκε να μεγαλώσει την οθονη επειδή το επιτάσσει η εποχη ετσι πιστευω πως θα αλλαξει και το ios. Επειδη πολλοί μιλάτε για τα ο θεός να τα κάνει ανοιχτά λογισμικά που υπάρχουν και μπορείς να παραμετροποιησεις μέχρι και τι χρώμα θα αναβοσβήνει το led των ειδοποιήσεων, δε νομίζω να χαλούσε οποιονδήποτε να έχει έστω και μερικά από αυτά τα tweak στο ios. Το πρόβλημα της apple είναι οτι δεν ακούει των πελατη της και οταν προσπαθει να τον ακούσει έχει ξεχάσει να βάλει μπαταρία στο ακουστικό βαρηκοΐας της.
Αυτά από μένα...αντε και καλά κούλουμα σε όλους


Θα διαφωνήσω μαζί σου στο γεγονός της τρίτης ηλικίας. Έχω δώσει και στην μητέρα μου και σε πολλούς μεγάλης ηλικίας γνωστούς μου iPad και δεν το αποχωρίζονται πλέον και με ελάχιστη υποστήριξη από την πλευρά μου. Ότι είναι friendly use μέχρι εκεί που δεν πάει τα προϊόντα της Apple, είναι...
Once You Go Mac You Never Go Back

#154   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:00

Αγαπητέ Rallye,
Δεν εχω δει κανένα 60 70 χρονών άνθρωπο να χειρίζεται συσκευή ios παρά μόνο στις διαφημίσεις της apple. Απλά να πληροφορήσω πως πρόκειται για διαφήμιση και οχι πραγματική ζωή. Οπως αναγκάστηκε να μεγαλώσει την οθονη επειδή το επιτάσσει η εποχη ετσι πιστευω πως θα αλλαξει και το ios. Επειδη πολλοί μιλάτε για τα ο θεός να τα κάνει ανοιχτά λογισμικά που υπάρχουν και μπορείς να παραμετροποιησεις μέχρι και τι χρώμα θα αναβοσβήνει το led των ειδοποιήσεων, δε νομίζω να χαλούσε οποιονδήποτε να έχει έστω και μερικά από αυτά τα tweak στο ios. Το πρόβλημα της apple είναι οτι δεν ακούει των πελατη της και οταν προσπαθει να τον ακούσει έχει ξεχάσει να βάλει μπαταρία στο ακουστικό βαρηκοΐας της.
Αυτά από μένα...αντε και καλά κούλουμα σε όλους


Εγώ έχω δει πάρα πολλούς ανθρώπους 60 & 70 ετών να χειρίζονται και iphone και ipad. Σε αεροδρόμια, στο εξωτερικό (στην Αμερική ειδικά) αλλά και εδώ.

Επειδή δεν βλέπεις το δέντρο δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει πίσω από το λόφο!

Επίσης αυτό που είπα πριν είναι ότι η apple έχει τέτοιο τμήμα έρευνας και ανάπτυξης, όπως και συνεργαζόμενες εταιρίες που κάνουν έρευνα για λογαριασμό της, που είναι πάρα πολύ δύσκολο να πέσει έξω στις μελλοντικές

προβλέψεις της. Τώρα εάν νιώθεις ότι πλέον η apple δε σε ακούει τότε μπορεί να συμβαίνει και αυτό που λες φυσικά, αλλά μπορεί και η φωνή σου να είναι τόσο αδύναμη και λίγη που να μη φτάνει στα αυτιά της Apple.

Στο ξαναλέω: Για λίγα tweeks για να χαίρεσαι εσύ δεν θα χαλάσει το χάρτη του λογισμικού της. Γιατί μπορεί αυτό το tweek να κάνει τη μέρα σου χαρούμενη αλλά μπορεί κάποιον να τον μπερδέψει. Ε μάλλον προτιμάει αυτόν

τον κάποιον αντί για σένα. Λες ας πούμε να μην ξέρουν οι ίδιοι πως να κάνουν ένα τύπου jb στο λογισμικό τους? Προφανώς και ξέρουν αλλά για κάποιο λόγο προτιμούν να μην..

δηλαδή ας δώσουμε τα πάντα για τους χρήστες 60-70 χρόνων που παιρνουν ένα τηλέφωνο για να (άκουσον άκουσον ) να παιρνουν τηλέφωνο και να στέλνουν μηνύματα .
ααααα , και για τη μόστρα φυσικά , ας πετάξουμε και δυο τρία new features πάνω να τους τυφλώσουμε , και να κάνουμε όλοι τη ζωάρα μας! ....

λυπάμαι φίλε μου , αλλά με αυτά και μόνο εμένα μια εταιρία δεν με τραβάει , θα μου πεις τραβάει τους γέρους και τις 50ρες απο κολωνάκι που έχουν φράγκα! εε κρίμα τότε , στεναχωριέμαι και αν συνεχιστεί έτσι θα κλείσει και το φόρουμ εδώ μιας που δεν θα έχει λόγω ύπαρξης σε κάποια χρόνια


Το forum μη το φοβάσαι όσο υπάρχει jb. Είναι ανάγκη. Λύνει προβλήματα και μάλιστα με πολύ καλό και ταχύ τρόπο, άρα θα υπάρχει.-

Τώρα μάλλον έχεις αρχίσει και το πιάνεις το νόημα όπως τα λες για τις 50αρες κτλ..

Εσύ εάν είχες εστιατόριο, θα προτιμούσες να έχεις πιστό πελάτη τον εαυτό σου ή την 50αρα που λες πιο πάνω? Λογικό δεν είναι ρε συ?

#155   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:24

Αυτό πάντως που εξάγεται ως δεδομένο από κάποιους είναι ότι δεν τους αρέσει στο iOS γιατί χρειάζεται Jailbreak για να κατεβάσεις σπασμένα ενώ στο android δε χρειάζεται.
Και αυτό είναι και επιχείρημα κατά του iPhone.
Στο καλό παιδιά!

Σε εσενα που ποσταρες οτι εγραψες και σε αυτουσ που εκαναν like απο ποτε απαγορευεται να λεμε τη γνωμη μας?,και ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν εκατονταδες σαν εμενα που εχουν την ιδια αποψη????

#156   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16,726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:26

Σε εσενα που ποσταρες οτι εγραψες και σε αυτουσ που εκαναν like απο ποτε απαγορευεται να λεμε τη γνωμη μας?,και ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν εκατονταδες σαν εμενα που εχουν την ιδια αποψη :huh:?

Δεν σου απαγόρευσα να πεις τη γνώμη σου..Κι εγώ είπα τη δική μου λοιπόν. Η Apple δεν έχει ανάγκη αυτούς που θέλουν jailbreak για να περνάνε σπασμένα Apps.Πιο πολύ χάνει από αυτούς παρά κερδίζει..

Αναρτημένη εικόνα


#157   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:30

Δεν σου απαγόρευσα να πεις τη γνώμη σου..Κι εγώ είπα τη δική μου λοιπόν. Η Apple δεν έχει ανάγκη αυτούς που θέλουν jailbreak για να περνάνε σπασμένα Apps.Πιο πολύ χάνει από αυτούς παρά κερδίζει..

την σχολιασεσ ειρωνικα ρε μαστορα ομως και στο καλο παιδια που ειπες δεν το καταλαβα....Θες να μ το εξηγησεις τι εννοουσες γιατι ειμαι απο χωριο και δεν καταλαβαινω????

#158   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4,524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:34

...και ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν εκατονταδες σαν εμενα που εχουν την ιδια αποψη????

Δεν υπαρχουν εκατονταδες, χιλιαδες υπαρχουν μονο στην Ελλαδα σου λεω εγω.
Ειναι ομως λογος να κατηγορεις ενα λειτουργικο συστημα το οτι δε σου δινει δικαιωμα στην κλοπη;

Μη μου πεις εαν κατεβαζω τορεντ και τα σχετικα, το εχουμε υπεραναλυσει.
Εγω εστιαζω στην κατηγορια σου κατα της apple σχετικα με τη δυσκολια να κλεβεις τους developer/εταιρειες και εαν αυτο ειναι σοβαρο επχειρημα για να την κατακρινεις.

#159   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16,726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:35

την σχολιασεσ ειρωνικα ρε μαστορα ομως και στο καλο παιδια που ειπες δεν το καταλαβα....Θες να μ το εξηγησεις τι εννοουσες γιατι ειμαι απο χωριο και δεν καταλαβαινω :huh:?

Bob (μάστορα) δεν ειρωνεύτηκα, είπα ότι αν η Apple δεν σε βοηθάει να κλέβεις το λογισμικό της τότε δεν σε εκφράζει.Στο καλό, για android μεριές που με έναν απλό installer τελειώνεις.

Αναρτημένη εικόνα


#160   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:38

Δεν υπαρχουν εκατονταδες, χιλιαδες υπαρχουν μονο στην Ελλαδα σου λεω εγω.
Ειναι ομως λογος να κατηγορεις ενα λειτουργικο συστημα το οτι δε σου δινει δικαιωμα στην κλοπη;

Μη μου πεις εαν κατεβαζω τορεντ και τα σχετικα, το εχουμε υπεραναλυσει.
Εγω εστιαζω στην κατηγορια σου κατα της apple σχετικα με τη δυσκολια να κλεβεις τους developer/εταιρειες και εαν αυτο ειναι σοβαρο επχειρημα για να την κατακρινεις.

Εαν το κατεκρινα δεν θα ειχα 3 iphone αλλα nokia 3210!!!Την γνωμη μου ειπα,οπως επισης ειπα οτι τα samsung ειναι πλαστικουρες!Το ενα δεν αναιρει το αλλο....Απλα Oi mods εχουν παρει μια γραμμη και την ακολουθουν!!!!Παλιοτερα βεβαια απαντουσαν σε τετοιες ερωτησεις περι installus και τετοια.....

Bob (μάστορα) δεν ειρωνεύτηκα, είπα ότι αν η Apple δεν σε βοηθάει να κλέβεις το λογισμικό της τότε δεν σε εκφράζει.Στο καλό, για android μεριές που με έναν απλό installer τελειώνεις.

Δεν βγαινει ακρη.....

#161   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16,726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:39

Εαν το κατεκρινα δεν θα ειχα 3 iphone αλλα nokia 3210!!!Την γνωμη μου ειπα,οπως επισης ειπα οτι τα samsung ειναι πλαστικουρες!Το ενα δεν αναιρει το αλλο....Απλα Oi mods εχουν παρει μια γραμμη και την ακολουθουν!!!!Παλιοτερα βεβαια απαντουσαν σε τετοιες ερωτησεις περι installus και τετοια.....

Γραμμή δεν παίρνουμε από πουθενά. Δεν είμαστε οδηγητής ούτε εκπορευόμαστε από την ΚΝΕ. Αν θέλεις να υπάρχει το φόρουμ και αύριο πρέπει τα σπασμένα να μείνουν εκτός.
Έχεις 3 iPhone αλλά 50 ευρώ να δώσεις σύνολο να πάρεις 20 εφαρμογές που σε βολεύουν δε διαθέτεις και φταίει η Apple.OK.

Δεν βγαινει ακρη.....


Αυτό βλέπω κι εγώ δυστυχώς.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 18/03/2013 - 01:40.

Αναρτημένη εικόνα


#162   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:41

Ουτε κνιτη σε ειπα ουτε Σοβιετ!Εγω προσωπικα το σταματαω εδω...Μην το συνεχιζεις και εσυ γιατι μου θυμιζεις κατι χαζογκομενουλες που θελουν παντα να εχουν το τελευταιο μηνυμα και τον τελευταιο λογο!!!
ΚΑΙ ΓΙΑΝΑ ΜΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!

#163   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:44

Αναρτημένη εικόνα
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#164   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7,215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 18/03/2013 - 01:56

μιας λοιπον και καταληξαμε εδω και αφου δεν βγαινει ακρη ως οι απο πανω ειπαν ας κλεισει πριν καταληξουμε σε κλωτσοπατηναδα.
αληθεια ποιοι κλωτσανε αραγε καλυτερα? οι μηλοφωνιαρηδες ή ακατονομαστου λειτουργικου θιασωτες? ε χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεεχχεχ

#165   Spirusd

Spirusd

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 18/03/2013 - 02:00

Αγαπητέ Rallye,
Δεν εχω δει κανένα 60 70 χρονών άνθρωπο να χειρίζεται συσκευή ios παρά μόνο στις διαφημίσεις της apple. Απλά να πληροφορήσω πως πρόκειται για διαφήμιση και οχι πραγματική ζωή. Οπως αναγκάστηκε να μεγαλώσει την οθονη επειδή το επιτάσσει η εποχη ετσι πιστευω πως θα αλλαξει και το ios. Επειδη πολλοί μιλάτε για τα ο θεός να τα κάνει ανοιχτά λογισμικά που υπάρχουν και μπορείς να παραμετροποιησεις μέχρι και τι χρώμα θα αναβοσβήνει το led των ειδοποιήσεων, δε νομίζω να χαλούσε οποιονδήποτε να έχει έστω και μερικά από αυτά τα tweak στο ios. Το πρόβλημα της apple είναι οτι δεν ακούει των πελατη της και οταν προσπαθει να τον ακούσει έχει ξεχάσει να βάλει μπαταρία στο ακουστικό βαρηκοΐας της.
Αυτά από μένα...αντε και καλά κούλουμα σε όλους


O πατέρας μου πάντως που ειναι 60+ μια χαρα χειρίζεται και το iPhone και το iPad mini που εχει. Α και δεν τα εχει μόνο για τηλέφωνα και μηνύματα. Μια μέρα ένα φίλος του του ζήτησε βοήθεια για ένα galaxy mini που μόλις είχε αγοράσει και δεν έβρισκε άκρη με το μενού και δεν την πάλεψε. Του λέει πήγαινε στο Γερμανό να σου δείξουν. :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες