Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

'Γιατί iPhone': η Apple επιτίθεται στο Android με νέα σελίδα που εξηγεί γιατί οι χρήστες αγαπούν το iPhone τους


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
211 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   remalifrank

remalifrank

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:16

Παιδιά δεν καταλαβαίνω την ένταση και τον φανατισμό για εταιρίες που τα κονομανε από μας .
Καταναλωτές είμαστε και θα πρέπει να κοιτάζουμε το συμφέρον μας ...και την τσέπη μας .
Οποίος δεν γουστάρει apple - και εννοω τα προιοντα της - σηκώνεται και παει αλλού - και το ανάποδο .Τοσο απλά .
Προσωπικά - το χω χιλιογραψει εδώ μέσα - είναι δύσκολο για μένα να ξαναγύρισε σε android .
Και το συγκεκριμένο OS το είχα λιώσει - XDA και ξερό ψωμί .
Η απλότητα του iOS και τα apps του AppStore είναι για μένα το no 1 .
Πάντα βέβαια σε σχέση με τις ανάγκες μου .
Είναι και θέμα γουστου .Ομως τουλάχιστον από το περιβάλλον μου όσοι ήρθαν σε iOS δύσκολα φεύγουν.
Και όσοι φύγαν ξαναγύρισαν .
Σημείωση :Σ´αυτο παίζει ρόλο και το μαντρωμα της apple στον χρήστη με τις εφαρμογές
και γενικότερα με το κλειστό λειτουργικό δομημένο στο apple id.
Οσο για τα hardware specs και το " ποιος την έχει πιο μεγάλη " είναι marketing tricks .
Και μιλάω για τις ναυαρχιδες των εταιριών .
Το μέγεθος μετράει αλλά όχι στα κινητά .
Θέμα σωστης διαχείρισης πόρων είναι και καλής επικοινωνίας hardware και software .
Αλλά αν μπορείς να κανείς την δουλειά σου τουλάχιστον για 3 χρόνια γιατί να μπαίνεις στο trip ανανέωσης ;
Εκτός αν το φυσας.
Το καινούργιο SG είναι τούμπανο σίγουρα αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το καινούργιο iPhone .
Βέβαια και η apple τα χει σκατωσει αλλά ...εδώ θα είμαστε .
Αν τα σκατωσει περισσότερο το πολύ πολύ να αλλάξουμε εταιρία και OS .
Ισως και forum .
Εγώ πάντως θα αργησω να το κάνω .

Πω πω σεντόνι βγήκε !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:18

Αυτή είναι επίθεση; 😀😀😀 LOLLOLOL!!

#183   manolhs201297

manolhs201297

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:30

φιλε forcef δεν το ιδεσ καλα μαλον HTC ONE X+ οχι το απλο οσο για το s4 καλο κινητο αλλα εαν δεν αλαξουν τα εξωτερικα υλικα που ειναι ολο πλαστικο τι να το κνς μολις σου πεση εσπασε!! εγω ειχα το s3 μου επεσε και τελος εσπασαν ολλα!! ολες η ετεριες πλεον βγαζουν πολυ καλα κινητα και εχει και δικιο ο φιλος απο πανω (remalifrank) !! μην νομιζης 8πιρηνο και θα ειναι γαματω !! ολα τα κινητα εχουν ελατομα

#184   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:35

περί οθόνης , προσωπικά έχω βάλει το s3 δίπλα σε iphone 5 και παρακαλάω απο μέσα μου να το βγάλουν με τόσο μεγάλη οθόνη , μπορεί να χάσει εντελός τη βολικότητα του αλλά με το πέρασμα των καιρών επιβάλλεται !

Δεν είναι έτσι ακριβώς.
Οι ανάγκες που οι καιροί επιβάλλουν καλύπτονται ήδη απο μια γκάμα προϊόντων.

Έχω iPad και iPad mini για να σερφαρω, να διαβάζω, να βλεπω ταινίες και να παίζω παιχνίδια.

Το τηλ το χρησιμοποιω για κλήσεις, Ίντερνετ και λίγα games για όταν είμαι εκτός σπιτιού και σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις να δω καμία σειρα.

Οπότε οι 5 ιντσες μου είναι όχι απλα άχρηστες αλλα δυσχρηστες
Αντιθέτως, εάν υπήρχε high end κινητο με ips panel HD στις 4.3" θα ήταν το επόμενο τηλέφωνο μου.



#185   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:39

φιλε forcef δεν το ιδεσ καλα μαλον HTC ONE X+ οχι το απλο οσο για το s4 καλο κινητο αλλα εαν δεν αλαξουν τα εξωτερικα υλικα που ειναι ολο πλαστικο τι να το κνς μολις σου πεση εσπασε!! εγω ειχα το s3 μου επεσε και τελος εσπασαν ολλα!! ολες η ετεριες πλεον βγαζουν πολυ καλα κινητα και εχει και δικιο ο φιλος απο πανω (remalifrank) !! μην νομιζης 8πιρηνο και θα ειναι γαματω !! ολα τα κινητα εχουν ελατομα

Το htc one x+ ειναι μια βελτιωμενη εκδοση απλα του htc onex, ειναι λιγο πιο γρηγορο, τιποτα αλλο... μην το συγκρινεις με το s4... για ποιο λογο να βγαλει το one (M7) τοτε η HTC?? αυτο κοντραρεται αμεσα με το s4, οχι αυτο που λες..

#186   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:42

φιλε forcef δεν το ιδεσ καλα μαλον HTC ONE X+ οχι το απλο οσο για το s4 καλο κινητο αλλα εαν δεν αλαξουν τα εξωτερικα υλικα που ειναι ολο πλαστικο τι να το κνς μολις σου πεση εσπασε!! εγω ειχα το s3 μου επεσε και τελος εσπασαν ολλα!! ολες η ετεριες πλεον βγαζουν πολυ καλα κινητα και εχει και δικιο ο φιλος απο πανω (remalifrank) !! μην νομιζης 8πιρηνο και θα ειναι γαματω !! ολα τα κινητα εχουν ελατομα


Φίλε εκτίθεσαι...το + ειναι ίδιο με το απλό με ελάχιστα υπερχρονιαμενο επεξεργαστη και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία...
Αναρτημένη εικόνα

#187   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:55

Δεν είναι έτσι ακριβώς.
Οι ανάγκες που οι καιροί επιβάλλουν καλύπτονται ήδη απο μια γκάμα προϊόντων.

Έχω iPad και iPad mini για να σερφαρω, να διαβάζω, να βλεπω ταινίες και να παίζω παιχνίδια.

Το τηλ το χρησιμοποιω για κλήσεις, Ίντερνετ και λίγα games για όταν είμαι εκτός σπιτιού και σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις να δω καμία σειρα.

Οπότε οι 5 ιντσες μου είναι όχι απλα άχρηστες αλλα δυσχρηστες
Αντιθέτως, εάν υπήρχε high end κινητο με ips panel HD στις 4.3" θα ήταν το επόμενο τηλέφωνο μου.


συμφωνώ , και όντως από ένα σημείο και μετά η έννοια του τηλεφώνου χάνεται εάν ξεφύγεις στις ίντσες

απλά με τη δικιά μου λογική ίσως να ταν καλύτερα να έχω ένα τηλέφωνο με μεγαλύτερη οθόνη παρά να έχω ένα με μικρότερη και να αναγκαστώ να αγοράσω και ένα tablet

σίγουρα πάντως δεν είμαι από τους ανθρώπους που στο παρών θέλουν να αντικαταστήσουν στη λέξη φορητότητα το λάπτοπ με το tablet έστω και αν η εποχή το ζητάει ...

#188   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 18/03/2013 - 12:12

Παιδιά δεν καταλαβαίνω την ένταση και τον φανατισμό για εταιρίες που τα κονομανε από μας .
Καταναλωτές είμαστε και θα πρέπει να κοιτάζουμε το συμφέρον μας ...και την τσέπη μας .
Οποίος δεν γουστάρει apple - και εννοω τα προιοντα της - σηκώνεται και παει αλλού - και το ανάποδο .Τοσο απλά .
Προσωπικά - το χω χιλιογραψει εδώ μέσα - είναι δύσκολο για μένα να ξαναγύρισε σε android .
Και το συγκεκριμένο OS το είχα λιώσει - XDA και ξερό ψωμί .
Η απλότητα του iOS και τα apps του AppStore είναι για μένα το no 1 .
Πάντα βέβαια σε σχέση με τις ανάγκες μου .
Είναι και θέμα γουστου .Ομως τουλάχιστον από το περιβάλλον μου όσοι ήρθαν σε iOS δύσκολα φεύγουν.
Και όσοι φύγαν ξαναγύρισαν .
Σημείωση :Σ´αυτο παίζει ρόλο και το μαντρωμα της apple στον χρήστη με τις εφαρμογές
και γενικότερα με το κλειστό λειτουργικό δομημένο στο apple id.
Οσο για τα hardware specs και το " ποιος την έχει πιο μεγάλη " είναι marketing tricks .
Και μιλάω για τις ναυαρχιδες των εταιριών .
Το μέγεθος μετράει αλλά όχι στα κινητά .
Θέμα σωστης διαχείρισης πόρων είναι και καλής επικοινωνίας hardware και software .
Αλλά αν μπορείς να κανείς την δουλειά σου τουλάχιστον για 3 χρόνια γιατί να μπαίνεις στο trip ανανέωσης ;
Εκτός αν το φυσας.
Το καινούργιο SG είναι τούμπανο σίγουρα αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το καινούργιο iPhone .
Βέβαια και η apple τα χει σκατωσει αλλά ...εδώ θα είμαστε .
Αν τα σκατωσει περισσότερο το πολύ πολύ να αλλάξουμε εταιρία και OS .
Ισως και forum .
Εγώ πάντως θα αργησω να το κάνω .

Πω πω σεντόνι βγήκε !!!


Είναι πολύ απλό ΓΙΑΤΙ το κάνουν οι καταναλωτές (οι άνθρωποι γενικά), φίλε μου.
Διότι έτσι η "Νέα Τάξη Πραγμάτων" γαλουχεί τους νέους ανθρώπους - ως καταναλωτικά μανιακά όντα, ως "μπαταρίες" για το τραπεζικο-χρηματο-οικονομικό τους σύστημα κτλ. Δεν είναι τυχαίες ΚΑΘΟΛΟΥ (ως σενάρια) ταινίες τύπου "They Live" ή "Matrix", εφόσον μπορεί κάποιος πέραν της διασκέδασής του ΝΑ "ΔΙΑΒΑΣΕΙ" τα μηνύματα που βγάζουν.

Ο άνθρωπος επίσης, θέλει να "ανήκει" κάπου - ΟΠΟΥ ΝΑ 'ΝΑΙ! Θέλει ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ..."δεσμά"! Επιθυμεί "εκ γεννετής" (σχεδόν) να παραδώσει την ελευθερία του (αυτό μεταφράζεται όπως θέλετε, πχ. "ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ"), για να "ανήκει κάπου": σε κόμμα, σε αθλητική ομάδα, σε γκρουπ, σε θρησκεία, σε οτιδήποτε... Και όντας μέλος μιας τέτοιας ομάδας, "νιώθει" ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να την υπερασπιστεί μέχρι εσχάτων!
Εγώ για παράδειγμα, αν εξαιρέσουμε παλιά τον Προσκοπισμό που ήμουν 20 χρόνια μέλος, πλέον τα μόνα μου... "δεσμά" είναι η ιδιότητά μου ως επίσημο μέλος μιας αγγλικής ποδοσφ. ομάδας. Ναι μεν είμαι "φανατικός" οπαδός της (αλλά πρώτ' απ' όλα φίλαθλος), όμως τα άσχημα τα βλέπω και τα τονίζω ("κράζω"!) και γενικά κάνω ΚΑΙ ΚΑΛΗ και ΚΑΚΗ/ΣΚΛΗΡΗ κριτική! Ε... όταν κάνω σκληρή κριτική, ψάχνω μέρος να κρυφτώ μη με... σταυρώσουν ανάποδα σαν τον Απόστολο Παύλο!

Στο θέμα μας...

Ένα ΚΙΝΗΤΟ (ή Ταμπλέτα ή mp3) ΕΙΝΑΙ αυτό που έχετε στην κατοχή σας (πχ. όπως εγώ τώρα, το iPhone4), δεν είναι το... Άγιο Δισκοπότηρο ή η... Ιερά Σινδόνη του Ιησού! Μην έχετε τέτοιο φανατισμό!!!
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ, ΠΑΙΡΝΟΥΝ - δεν κερδίζετε ΕΣΕΙΣ χρήματα από αυτούς. Να 'χετε την αγάπη σας γι' αυτό που σας αρέσει, αλλά ΜΗΝ γίνεστε ΣΚΛΑΒΟΙ ενός... υλικού πράγματος - και της εταιρείας που το φτιάχνει.

Φιλική συμβουλή - "ρίξτε το στο γυαλό", αν θέλετε, δεν με πειράζει.

#189   manolhs201297

manolhs201297

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 18/03/2013 - 12:35

φιλε forcef για μενα apple sony & htc ποτε ξανα samsung για μενα παντα μιλαω!!!

#190   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/03/2013 - 12:36

συμφωνώ , και όντως από ένα σημείο και μετά η έννοια του τηλεφώνου χάνεται εάν ξεφύγεις στις ίντσες

απλά με τη δικιά μου λογική ίσως να ταν καλύτερα να έχω ένα τηλέφωνο με μεγαλύτερη οθόνη παρά να έχω ένα με μικρότερη και να αναγκαστώ να αγοράσω και ένα tablet

σίγουρα πάντως δεν είμαι από τους ανθρώπους που στο παρών θέλουν να αντικαταστήσουν στη λέξη φορητότητα το λάπτοπ με το tablet έστω και αν η εποχή το ζητάει ...


Φίλε έχεις μια βάση σε αυτό που λες αλλά δεν πρέπει να σκεφτόμαστε το μεγάλο smartphone σαν tablet replacement. Δεν υπάρχει σύγκριση το tablet είναι απείρως ανώτερο για surfing/διάβασμα/παιχνίδια/ταινίες και σε ορισμένες περιπτώσεις για παραγωγικότητα. Ομοίως τα laptops έχουν ένα πλεονέκτημα στη γρηγορη πληκτρολόγηση και στο multitasking αλλά αυτά σιγά σιγά θα βελτιώνονται στα tablets οπότε θα τα προτιμάει ακόμη περισσότερος κόσμος. Όσο μεγαλώνουν οι οθόνες των smartphones θα χάνεται ευχρηστία χωρίς ποτέ να φτάσουν το επίπεδο των tablets. Ωστόσο ομολογώ ότι αν ήθελα να αποφύγω την αγορά tablet για οικονομικούς ή άλλους λόγους σήμερα θα έπαιρνα κάποιο Android smartphone με 4,7+ οθόνη σαν αναγκαστική λύση διότι για ορισμένες λειτουργίες όπως το surfing η οθόνη του iPhone ειναι όντως μικρή.

#191   manolhs201297

manolhs201297

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 18/03/2013 - 12:43

σωστο αυτο αλλα προτιμαω μικρες οθονες για να μπορο να το λειτουργο με το ενα χερη!!

#192   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 18/03/2013 - 13:00

οποιος θελει υποκαταστατο λαπ και ολιγον απο κινητο παει νοτε
το αντιθετο μηλοφωνο.
συγκριτικα παντως σαν ενα μεσο μηχανημα ειναι απειρως καλυτερο σε ολα ενα μηλοπροιον


#193   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 18/03/2013 - 13:44

Φίλε έχεις μια βάση σε αυτό που λες αλλά δεν πρέπει να σκεφτόμαστε το μεγάλο smartphone σαν tablet replacement. Δεν υπάρχει σύγκριση το tablet είναι απείρως ανώτερο για surfing/διάβασμα/παιχνίδια/ταινίες και σε ορισμένες περιπτώσεις για παραγωγικότητα. Ομοίως τα laptops έχουν ένα πλεονέκτημα στη γρηγορη πληκτρολόγηση και στο multitasking αλλά αυτά σιγά σιγά θα βελτιώνονται στα tablets οπότε θα τα προτιμάει ακόμη περισσότερος κόσμος. Όσο μεγαλώνουν οι οθόνες των smartphones θα χάνεται ευχρηστία χωρίς ποτέ να φτάσουν το επίπεδο των tablets. Ωστόσο ομολογώ ότι αν ήθελα να αποφύγω την αγορά tablet για οικονομικούς ή άλλους λόγους σήμερα θα έπαιρνα κάποιο Android smartphone με 4,7+ οθόνη σαν αναγκαστική λύση διότι για ορισμένες λειτουργίες όπως το surfing η οθόνη του iPhone ειναι όντως μικρή.


συμφωνώ με ότι είπες απλά για τη χρήση που κάνω εγώ σαν παναγιώτης , δεν βρίσκω λόγω να πάρω tablet , ας το κάνω και λίγο ποιο ξεκάθαρα , θα ήθελα εξίσου πολύ ενα mac book pro για το design , το λειτουργικό που είναι κατί καινούργιο για τα δικά μου δεδομένα και θα θέλα να μάθω να δουλεύω σε τετοιό enviroment άλλα τι κάνω σε εναν υπολογιστή ? ταινίες , κανα παιχνίδι , και surfing , τώρα να πάω να δώσω 1300+ για αυτά που τα κάνω και σε windows ε είναι αμαρτία ,

έχω χρησιμοποιήσει πρόσφατα ενα tablet samsung και ομολογώ μου άρεσε ,
αλλά δεν είμαι απο τους ανθρώπους που θα το κουβαλάνε απο δω και απο εκεί για day to day things , ΕΚΤΟΣ αν είχα επαγγελματικό σκοπό , για την τωρινή χρήση που κάνω το smartphone με υπερκαλύπτει!

p.s. nick δεν θέλω να πέρασω στο κόσμο "πάρτε ένα μεγάλο smartphone για να αποφήγεται τα τάμπλετ ,' ή να πω στην apple "φτιάξτε μεγαλύτερο iphone για να μην πάρω ipad"
προσωπική μου επιλογή είναι να μην πάω σε τέτοια κατηγορία

Τελευταία επεξεργασία από: sixtypounder, 18/03/2013 - 13:48


#194   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/03/2013 - 14:05

Σωστό. Κοίταξε η αλήθεια είναι ότι κι εγώ για επαγγελματικούς λόγους το πήρα το iPad και γι αυτό το λόγο εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ με μεγάλη ευχαρίστηση, γι'αυτό δε μου έλειψε το real estate της οθόνης από το κινητό. Ωστόσο επειδή δούλευα χρόνια σε PC και σε Mac και σε iPhone τίποτα δεν με βόλεψε περισσότερο από το iPad. Εξ ου και αμφιβάλλω ότι ένα ολίγον φουσκωμένο smartphone θα μπορούσε να το αντικαταστήσει. Αλλά φυσικά όπως λες και συ ειναι ποια χρήση θα κάνει ο καθένας.

#195   sixokime1

sixokime1

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/03/2013 - 16:14

θα ήθελα να πω και εγώ κάτι σχετικά με αυτά που διάβασα :
Το τι θα αγοράσει ο καθένας είναι δικό του θέμα , ότι αναφέρω είναι προσωπική γνώμη . Έχω αλλάξει πολλές συσκευές , είχα 3G και συνέχισα εως 4 . Διαβάζοντας άρθρα θέλησα να δοκιμάσω Android και όχι μόνο . Πέρασαν από τα χέρια μου HTC TITAN , HTC Sensation , HTC HD-2,7 SAMSUNG galaxy S3 Galaxy Note I-II . Τελικά τώρα έχω iPhone 5 .
Για όλες τις συσκευές μπορώ να πω καλά λόγια ειδικά για το ΝΟΤΕ ΙΙ ίσως τα καλύτερα . ΚΑΝΕΝΑ όμως δεν έφτασε το iPhone την απλότητα την χρηστικότητα και την ποιότητα , την παραμετροποίηση .
Ξαναγράφω ότι τα παραπάνω είναι προσωπική εμπειρία .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες