Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

'Γιατί iPhone': η Apple επιτίθεται στο Android με νέα σελίδα που εξηγεί γιατί οι χρήστες αγαπούν το iPhone τους


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
211 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   gusvos

gusvos

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/03/2013 - 18:54

συμφωνω μαζι σου ειδικα για το note 2, τρομερο κινητο δεν λεω, αλλα αν δεν το παρεις για καποιον συγκεκριμενο λογο οπως π.χ. εργαλειο της δουλειας σου,αλλα απλα σαν ενα απλο smartphone, διαπιστωνεις οτι αφου σου περασει η αρχικη καψα μετα σε κουραζει πολυ στην καθημερινοτητα σου.Δηλαδη παυει να εχει εργονομια,απλοτητα και το μεγεθος του σε κουραζει..

θα ήθελα να πω και εγώ κάτι σχετικά με αυτά που διάβασα :
Το τι θα αγοράσει ο καθένας είναι δικό του θέμα , ότι αναφέρω είναι προσωπική γνώμη . Έχω αλλάξει πολλές συσκευές , είχα 3G και συνέχισα εως 4 . Διαβάζοντας άρθρα θέλησα να δοκιμάσω Android και όχι μόνο . Πέρασαν από τα χέρια μου HTC TITAN , HTC Sensation , HTC HD-2,7 SAMSUNG galaxy S3 Galaxy Note I-II . Τελικά τώρα έχω iPhone 5 .
Για όλες τις συσκευές μπορώ να πω καλά λόγια ειδικά για το ΝΟΤΕ ΙΙ ίσως τα καλύτερα . ΚΑΝΕΝΑ όμως δεν έφτασε το iPhone την απλότητα την χρηστικότητα και την ποιότητα , την παραμετροποίηση .
Ξαναγράφω ότι τα παραπάνω είναι προσωπική εμπειρία .



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2013 - 03:50

...μιας και διάβασα 14 ολόκληρες σελίδες(!), ας πω κι εγω μια γνώμη...

Ο ανταγωνισμός των (δυο) εταιρειών,μονο καλο μπορεί να κάνει σε εμάς τους τελικούς καταναλωτές και αυτο ειναι το μονο βέβαιο!
Σε όσους πιστεύουν πως η ωρα να ''επιτεθεί'' η Apple με το νέο iPhone (5s?) και το iOs 7...διότι αλλιώς έχασε το παιχνίδι νομιζω πως κανουν λάθος...
Η Apple ακόμα (δεν θα αναλύσω τους λόγους,αλλα θα σταθώ στο αποτέλεσμα) πουλάει...και μαλιστα πολυ καλα! Οποτε αν πρέπει να σκεφτει καθαρά κερδοσκοπικά (και γιατι να μην το κανει άλλωστε...μια εταιρεία είναι...)θεωρώ πως δεν έχει ακόμα φτασει η ώρα να κανει και παλι ''επανάσταση'' με κατι τοσο νέο οσο πολλοί ελπιζουν και θέλουν....
Μη ξεχναμε φυσικά οτι οι επαναστάσεις δεν ειναι κατι εύκολο...και δεν έρχονται συχνά... Η Apple έκανε τρεις μεσα σε πολυ μικρά χρονικα διαστήματα...μια καθε χρόνο σχεδον...με το iPhone....το iPad...και το Macbook Air.... Το καθε ένα για διαφορετικό λόγο....
Αδυνατο να πιστέψω οτι ξαφνικά...δεν ξέρει τι της γίνεται και μενει πίσω...μια εταιρεία σαν την Apple... άπλα τώρα...απολαμβάνει το όφελος των ''κοπων'' της....και θα μείνει σταθερή για οσο καιρο πιστεύει οτι μπορεί να το κάνει.... Φυσικα ειμαι απο εκεινους που θέλουν κατι πραγματικά νέο...άλλα δεν νομιζω οτι θα έρθει πολύ σύντομα...τουλαχιστον οχι με το νεο iphone και ios7...
Γνωμη μου πάντα,αλλα πιστευω πως η συνταγή iphone 5 (η iphone με μικρές παραλλαγές στο design ) δεν θα αλλαξει εύκολα...εως ποτέ. Κερδισε το στοίχημα και δεν ειναι λογικό να κανει δραστικές αλλαγές... Εκεινο που νομίζω θα συμβεί...και θα κανει πολλούς να χαρούν ειναι να υπάρξει και μια δευτερη συσκευή....μαλλον μεγαλυτέρων ίσως διαστάσεων,για να κάλυψη το κενό που υπάρχει στους καταναλωτές που ζητούν κατι παραπάνω .... Εδωσε ιδέα με το iPad mini...ετοιμάζετε να κανει μαλλον το αντίστροφο με το iphone....
Θα ερθει η στιγμή που θα γινει και πάλι κατι δυνατό....απλα νομίζω αργεί λίγο ακομα.... Σωστο ή λάθος...θα φανεί και πάλι εκ του αποτελέσματος....που έως τώρα δικαιώνει τις επιλογές της Apple σε μεγάλο βαθμό.
Δεν θα μπω φυσικά στον κόπο να συγκρίνω το iphone με οποιαδήποτε αλλη συσκευή...υπάρχουν εξαιρετικές προτάσεις στην αγορά....ο κάθε ένας επιλέγει εκείνο που του ταιριάζει...τόσο αισθητικά...οσο και απο θεμα δυνατοτήτων...ανάλογα παντα με τα θέλω του. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο! Εγω ακομα,''χαμογελω'' οταν κρατώ στα χερια μου το iPhone...οπότε ετσι θα συνεχίσω ώσπου να δω κατι άλλο που θα με κανει να αλλάξω διάθεση...

Τελευταία επεξεργασία από: aliask, 19/03/2013 - 03:55


#198   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/03/2013 - 10:32

α εσυ εισαι πουλακι μου. χαχαχαχα. ασε σημερα με ξεσκισε η ανηψια μου. με ξοδεψε παλι. χαλαλι της. πηρε λεφτα για προκαταβολη για καινουργιο συνθεσαϊζερ. βλεπεις της κολλησα το μικροβιο της μουσικης. ως πρωην μπουζουξης. ας οψεται το ατυχημα που μου καταστρεψε το χερι. ναι μωρε θα το σκεφθω αν θελω εναν ακομα. χαχαχαχαχαχαχχαχαχα. φιλε δεν ειμαι εφοπλιστης. δουλευω απο πολυ μικρο παιδι τυχερος γαρ γιατι ειχα ενα χαρισμα και ενα ταλεντο. μετα την καταστροφη δεν εμεινα με σταυρωμενα χερια. οταν σωθηκε οριστικα το χερι και δεν το εχασα (φυσικα για επαγγελματικη ενασχοληση πλεον με τη μουσικη ουτε λογος) πηρα ενα ταξι. καταφερα με τις γνωριμιες μου να ειμαι καβατζωμενος ωστε ενα κινητο 500 700 ευρω να μην μου ειναι προβλημανα το παρω. δεν μου χαριστηκε ποτε τιποτα. αυτα για να μην περασει η εντυπωση οτι ειμαι κανα παιδι βπ (κακο δεν εινα να εισαι αλλα οχι με την εννοια που ευκολα προσδιδουμε στα παιδια αυτα.)


μουσικη ακουω, synth ακουω κατσε να σε βαλω και σε αλλα εξοδα ετσι για να μαθεις χαχαχα



αυτα τα βιντεο τα εχεω δειξει πολλες φορες και κανενας δεν εχει κανει σχολιο(επιδη δεν συμφαιρει)
εδω φενετε τι δυναμη εχει το ios, τεχνολογιες οπως midi και προγραματα συνθεσεις μουσικης απαιτουν τρελη δυναμη. το ios ανταπεξερχετε 70% καλυτερα απο οπιοδηποτε ανδροιδ, σαφως και υπαρχουν τετιες εφαρμογες στο ανδροιδ αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλες. δεν εχει σημασια οι πυρηνες οι μνη,μες ουτε τιποτα, αν το λειτουργικο ειναι optimised σωστα τοτε βγαζει ολη την δυναμη του harware. και αυτο κανει το ios!

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#199   PasxosC

PasxosC

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/03/2013 - 11:10

@valsamis ακριβώς έτσι ειναι φίλε μου!!!

#200   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 19/03/2013 - 12:22

μουσικη ακουω, synth ακουω κατσε να σε βαλω και σε αλλα εξοδα ετσι για να μαθεις χαχαχα



αυτα τα βιντεο τα εχεω δειξει πολλες φορες και κανενας δεν εχει κανει σχολιο(επιδη δεν συμφαιρει)
εδω φενετε τι δυναμη εχει το ios, τεχνολογιες οπως midi και προγραματα συνθεσεις μουσικης απαιτουν τρελη δυναμη. το ios ανταπεξερχετε 70% καλυτερα απο οπιοδηποτε ανδροιδ, σαφως και υπαρχουν τετιες εφαρμογες στο ανδροιδ αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλες. δεν εχει σημασια οι πυρηνες οι μνη,μες ουτε τιποτα, αν το λειτουργικο ειναι optimised σωστα τοτε βγαζει ολη την δυναμη του harware. και αυτο κανει το ios!



Δεν τα παει καλα αυτο το ταμπλετακι?? Δεν ξερω απο τετοια, απλα ρωταω εσενα που εχεις ασχοληθει με το θεμα....

#201   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/03/2013 - 12:29

http://www.youtube.com/watch?v=gJhDZyLHoeQ&feature=youtube_gdata_player
Δεν τα παει καλα αυτο το ταμπλετακι?? Δεν ξερω απο τετοια, απλα ρωταω εσενα που εχεις ασχοληθει με το θεμα....

μια χαρα παει αυτο που κανει ειναι να ηχογραφει τι παιζεις απλα, οι εφαρμογες στο ios ειναι ετη φωτος μπροστα, τουλαχιστον σε αυτο τον τομεα δεν πιανετε: γιαυτο και σε desktop αλοστε το καλυτερο επαγγελματικο προγραμμα ειναι το το logic! αν κανεις καπιες συγκρισεις τι πραγματικα κανει το ios και ποσο καλογραμμενες ειναι οι εφαρμογες θα παθεις πλακα. και αυτο ειναι σε ολα τα επιπεδα. καλοι οι 8 πυρηνες αλλα αν το λειτουργικο δεν μπορει να βγαλει την δυναμη του hardware δεν γινετε τιποτα, απλα λες εχω 8 πυρηνες.

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#202   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 19/03/2013 - 12:33

μια χαρα παει αυτο που κανει ειναι να ηχογραφει τι παιζεις απλα, οι εφαρμογες στο ios ειναι ετη φωτος μπροστα, τουλαχιστον σε αυτο τον τομεα δεν πιανετε: γιαυτο και σε desktop αλοστε το καλυτερο επαγγελματικο προγραμμα ειναι το το logic! αν κανεις καπιες συγκρισεις τι πραγματικα κανει το ios και ποσο καλογραμμενες ειναι οι εφαρμογες θα παθεις πλακα. και αυτο ειναι σε ολα τα επιπεδα. καλοι οι 8 πυρηνες αλλα αν το λειτουργικο δεν μπορει να βγαλει την δυναμη του hardware δεν γινετε τιποτα, απλα λες εχω 8 πυρηνες.

Δεν παιζουν καποιες ιδιες εφαρμογες για synthesizing και midi keybord και στα android?? Ή και οι ιδιες αν ειναι εννοεις οτι ειναι πιο ποιοτικες οταν εξελισσονται για ios περιβαλλον??

#203   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/03/2013 - 12:35

Δεν παιζουν καποιες ιδιες εφαρμογες για synthesizing και midi keybord και στα android?? Ή και οι ιδιες αν ειναι εννοεις οτι ειναι πιο ποιοτικες οταν εξελισσονται για ios περιβαλλον??

σαφως και εφαρμογες που φτιαχνονται για ios ειναι καλυτερες απο αυτες που φτιαχνονται σε android, δυστηχος δεν θυμαμαι ονοματα απο καποιες που ειχα δει να σου πω, και υπαρχουν εταιριες που βγαζουν μονο για ios της εφαρμογες τους επιδη μονο εκει τρεχουν χωρις latency και σωστα. και αυτο ειναι ενα τεραστιο + για το ios

http://forums.androi...s-ios-apps.html
εδω ενα article που λεει διαφορες, ειχα διαβασει αρκετα απλα δεν τα ειχα αποθηκευσει

Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 19/03/2013 - 12:39

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#204   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 19/03/2013 - 12:37

σαφως και εφαρμογες που φτιαχνονται για ios ειναι καλυτερες απο αυτες που φτιαχνονται σε android, δυστηχος δεν θυμαμαι ονοματα απο καποιες που ειχα δει να σου πω, και υπαρχουν εταιριες που βγαζουν μονο για ios της εφαρμογες τους επιδη μονο εκει τρεχουν χωρις latency και σωστα. και αυτο ειναι ενα τεραστιο + για το ios

Η αληθεια ειναι οτι το appstore ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα της apple... μπορει να διαφωνουμε κ να λεει ο καθενας την αποψη του, αλλα η αληθεια πρεπει να λεγεται....

#205   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/03/2013 - 12:41

Η αληθεια ειναι οτι το appstore ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα της apple... μπορει να διαφωνουμε κ να λεει ο καθενας την αποψη του, αλλα η αληθεια πρεπει να λεγεται....

σαφως καθε εταιρια εχει τα καλ ακαι τα κακα της, και αν θυμαμαι καλα καποτε προσφατα σε μια εφαρμογη η ιδια η google εδωσε αναβαθμηση για το ios και μετα στα ανδροιδ, αυτο μου εκανε τρομερη αισθηση

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#206   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 19/03/2013 - 13:33

σαφως καθε εταιρια εχει τα καλ ακαι τα κακα της, και αν θυμαμαι καλα καποτε προσφατα σε μια εφαρμογη η ιδια η google εδωσε αναβαθμηση για το ios και μετα στα ανδροιδ, αυτο μου εκανε τρομερη αισθηση

Γιατι να μην το δωσει?? Η google εχει βγαλει τρελλα κερδη απο τις διαφημισεις επανω στα ios... εμενα παλι δεν μου κανει καθολου εντυπωση... ειχανε τρελλα συμβολαια συνεργασιας, ασχετα τωρα που τα σπασανε μεταξυ τους...

#207   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/03/2013 - 13:34

Γιατι να μην το δωσει?? Η google εχει βγαλει τρελλα κερδη απο τις διαφημισεις επανω στα ios... εμενα παλι δεν μου κανει καθολου εντυπωση... ειχανε τρελλα συμβολαια συνεργασιας, ασχετα τωρα που τα σπασανε μεταξυ τους...

καλα σαφως δεν ξερεις τι παιζετε απο πισω... απλα μου εκανε εντυπωση

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#208   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 19/03/2013 - 13:38

καλα σαφως δεν ξερεις τι παιζετε απο πισω... απλα μου εκανε εντυπωση

Τους google maps αν δεν κανω λαθος ειχε δωσει πρωτα update στις ios συσκευες... που ειχαν καποια καινουρια χαρακτηριστικα πλοηγησης, και περασανε μετα στα android....

#209   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 26/03/2013 - 01:24

Καλά παίδες ότι είπα πριν δυο σελίδες άκυρο , μιλάω από iPad mini , και είμαι κατα ενθουσιασμένος ,

P.s. Μην κραξετε για τη σταθερότητα που έχω στις απόψεις μου είμαι μικρός ακόμη :P

#210   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 26/03/2013 - 01:27

Καλά παίδες ότι είπα πριν δυο σελίδες άκυρο , μιλάω από iPad mini , και είμαι κατα ενθουσιασμένος ,

P.s. Μην κραξετε για τη σταθερότητα που έχω στις απόψεις μου είμαι μικρός ακόμη :P

Γιατι να σε κραξουμε?? Γαματο ειναι το ipad ρε φιλε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες