Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ξεκινάει παραγωγή του επόμενου iPhone (5S;), στο 2ο τρίμηνο του έτους


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 05/04/2013 - 10:42

δλδ σε οποιον αρεσει το ios οπως ειναι ειναι προβατο? το θεωρεις απιθανο σε πολλους να αρεσει οπως ειναι και να θελουν λιγες αλλαγες? για καποιους ειναι αχρηστο το να μπορεις να εχεις τον καιρο στην homescreen, προτημουν να εχουν εικονιδια εφαρμοφων... και εγω θελω να δω καπιες προσθεσεις αλλα και λιγες να γινουν δεν θα φυγω επιδη απο ολα τα λειτουργικα που εχω αλλαξει ειναι ο πιο γρηγορο και το πιο σταθερο! και αυτο δεν το αλλαζω με τιποτα και για κανενα widget

Εχουμε βγει off topic. Απλα θα πω οτι: η apple πουλαει μια πετσοκομενη συσκευη και την πουλαει ακριβα για να κανει το 1/3 απο αυτα που κανει ο ανταγνωσμος. Αλλα αυτα τα λιγα τα κανει ΤΕΛΕΙΑ.

πιστευω το ios 7 θα δωσει ωθηση στην apple, και οχι το 5s που θα ειναι η τριτη αναβαθμσιη του iphone 4

Τελευταία επεξεργασία από: peterboutsis, 05/04/2013 - 10:42


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/04/2013 - 10:47

Εχουμε βγει off topic. Απλα θα πω οτι: η apple πουλαει μια πετσοκομενη συσκευη και την πουλαει ακριβα για να κανει το 1/3 απο αυτα που κανει ο ανταγνωσμος. Αλλα αυτα τα λιγα τα κανει ΤΕΛΕΙΑ.

πιστευω το ios 7 θα δωσει ωθηση στην apple, και οχι το 5s που θα ειναι η τριτη αναβαθμσιη του iphone 4

τα εχουμε ξαναπει και θα τα ξαναπουμε το ios δεν κανει λιγα, κανει οτι και το android και σε πολλα τα κανει καλυτερα, οπως και ιδιες εφαρμογες ειναι καλυτερα γταμενες σε ios απο οτι σε android! οπως και οι πολυ δυνατες εφαρμογης οπως πχ παραγωγη μουσικης που θελει τρελες απαιτησεις τρεχουν μονο σε ios. το οτι δεν εχει mass storage και δεν προκητε να εχει ποτε ειναι θεμα ασφαλειας

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#33   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 05/04/2013 - 10:48

@blackmamba: Ειμαι απο το 2009 εδω μέσα, κ θα εξακολουθησω να είμαι και σε android να παω. Μου αρέσει να κοροιδευω τα προβατάκια με τισ παροπίδες που και εγω τισ φορούσα.


Εντάξει, άρα όσοι αγαπάνε το iOS είναι προβατάκια και φοράνε παροπίδες, ενώ οι Android users είναι Tech Gurus και γνώστες. Τουλάχιστον κάτι συμπεράναμε από τον παραλογισμό σου.

#34   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 05/04/2013 - 10:55

Εντάξει, άρα όσοι αγαπάνε το iOS είναι προβατάκια και φοράνε παροπίδες, ενώ οι Android users είναι Tech Gurus και γνώστες. Τουλάχιστον κάτι συμπεράναμε από τον παραλογισμό σου.


Καλα..

On topic now: το iRadio ειναι καλο χαρτι για το ios 7 και iphone 5s, τι λετε?

Τελευταία επεξεργασία από: peterboutsis, 05/04/2013 - 10:57


#35   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/04/2013 - 11:18

για το ios 7 ΦΗΜΕΣ λενε οτι εχουν βαλει τους προγραματιστες του mac os να δουλεψουν και αυτοι πανω στο visual UI του ios! λογικα θα δουμε αλλαγες καλες. προσθεσεις τροποποιησεις και αλλα, οχι κατι εξωφρενικα τρελο (ετσι πιστευω ποτε δεν ξερεις). ποτε δεν θα θυσιασει την ασφαλεια για να κανει κατι αυτο ειναι standar. τωρα θα δουμε.... κατι ακουσα οτι θαλει να κανει κατι ωστε να μην παταει ο χρηστης καταλαθος στην ακρη της οθονησ.. εμενα το μιαλο μου παει μηπως κανει καποιο συστημα συντομευσεων με τις γωνιες της οθονης οπως και στα os! ολα αυτα ομως ειναι φημες και υποψιες, σιγα σιγα θα ωγαινουν ολο και περισσοτερα πραγματα και θα δουμε και στα beta τι θα μας πουνε οι προγραμματιστες

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#36   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 05/04/2013 - 11:28

Εντάξει, άρα όσοι αγαπάνε το iOS είναι προβατάκια και φοράνε παροπίδες, ενώ οι Android users είναι Tech Gurus και γνώστες. Τουλάχιστον κάτι συμπεράναμε από τον παραλογισμό σου.

τα ειπες ολα δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο στο blackmamba !!! ειμαστε προβατα γιατι απλα κανουμε την δουλεια μας και μας βολευει το μηλο!! οι παντοφλες ειναι ποιο χρησιμες ρε συ...και οι τυποι του ανδροιδες κανουν τα παντα...τηλεφωνα/sms/φβ!!

Τελευταία επεξεργασία από: PariS21, 05/04/2013 - 11:28


#37   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/04/2013 - 23:44

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα πολλές αλλαγές. Μόνο 2 πράγματα μου είναι απαραίτητα και τα περνάω με το JB: NCSettings & WeeKillBackground.

Αν μου έδιναν αυτά ή κάτι άλλο αντίστοιχο, ευχαρίστως θα απεγκαταστούσα το καφέ εικονιδιάκι του Cydia από το 5άρι μου. :)


Πράγματι το weekillbackground πρέπει να είναι η πιο χρήσιμη εφαρμογη του cydia ever...

#38   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/04/2013 - 02:29

Το ios έχει σημαντικές έλειψες στον τομέα της παραγωγικότητας.
Και καλά στο iphone μπορεί να πει κάποιος αυτές οι δουλειές δεν είναι για να γίνονται σε smartphone λόγο μεγέθους. Στο ipad όμως;

Εγώ βέβαια διαφωνώ κάθετα γιατί τα σημερινά smartphones μπορούν να κάνουν τα πάντα. Αν είναι να ανοίγουμε μόνο χαζές εφαρμογουλες Facebook twitter να ακούμε μουσικουλα κλπ, δεν χρειαζόμαστε τόσο έξυπνες συσκευές.

Ειναι καιρός το ios να ξεκολλήσει. Δεν μπορεί να παραμείνει για πάντα μια πλατφόρμα -κονσόλα εφαρμογών.

Δεν είναι δυνατόν να είσαι σε μια εφαρμογή και να μην μπορείς να κάνεις απευθείας share το περιεχόμενο σε κάποια άλλη. Και πολλά άλλα τέτοια που κάνουν απλά πράγματα να χρειάζονται δεκάδες ταπ και χρόνο αναμονής μέχρι να πας απο την μια εφαρμογή στην άλλη.
Το λειτουργικό έχει τρομερές δυνατότητες που μενουν ανεκμετάλλευες.
Επιτρέπεται μετα απο τοσα χρόνια να μην εχουν μια ακομα συσκευή με πιο επαγγελματική προσέγγιση;
Στον βωμό της απλότητας μας καταδικάζει να μοιραζόμαστε την ιδια συσκευή και τις ίδιες δυνατότητες λειτουργικού με μια κοπελίτσα που θέλει να χαζολογαει όλη μέρα.

Τελευταία επεξεργασία από: tesalat, 22/04/2013 - 02:31


#39   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 22/04/2013 - 02:58

Ναι, αλλά ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΧΑΖΟΙ είναι το target-group της Apple, εκεί επάνω επένδυσε.
Και μετά, υπάρχει (εννοείται!) πάντα το JB - και το "Μήλο" απογειώνεται!

#40   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 22/04/2013 - 08:34

Το ios έχει σημαντικές έλειψες στον τομέα της παραγωγικότητας.
Και καλά στο iphone μπορεί να πει κάποιος αυτές οι δουλειές δεν είναι για να γίνονται σε smartphone λόγο μεγέθους. Στο ipad όμως;

Εγώ βέβαια διαφωνώ κάθετα γιατί τα σημερινά smartphones μπορούν να κάνουν τα πάντα. Αν είναι να ανοίγουμε μόνο χαζές εφαρμογουλες Facebook twitter να ακούμε μουσικουλα κλπ, δεν χρειαζόμαστε τόσο έξυπνες συσκευές.

Ειναι καιρός το ios να ξεκολλήσει. Δεν μπορεί να παραμείνει για πάντα μια πλατφόρμα -κονσόλα εφαρμογών.

Δεν είναι δυνατόν να είσαι σε μια εφαρμογή και να μην μπορείς να κάνεις απευθείας share το περιεχόμενο σε κάποια άλλη. Και πολλά άλλα τέτοια που κάνουν απλά πράγματα να χρειάζονται δεκάδες ταπ και χρόνο αναμονής μέχρι να πας απο την μια εφαρμογή στην άλλη.
Το λειτουργικό έχει τρομερές δυνατότητες που μενουν ανεκμετάλλευες.
Επιτρέπεται μετα απο τοσα χρόνια να μην εχουν μια ακομα συσκευή με πιο επαγγελματική προσέγγιση;
Στον βωμό της απλότητας μας καταδικάζει να μοιραζόμαστε την ιδια συσκευή και τις ίδιες δυνατότητες λειτουργικού με μια κοπελίτσα που θέλει να χαζολογαει όλη μέρα.


Εμενα παλι μου αρεσει πολυ που το iOS ειναι (οπως πολυ ευστοχα λες) μια κονσολα εφαρμογων. Απο την αλλη συμφωνω απολυτα και με την αλλη παρατηρηση σου που σημειωσα και αφορα στο sharing μεταξυ εφαρμογων. Το γεγονος οτι η Apple αρεσκεται στο να 'σκαβει' και να ξεπερνα/αντικαθιστα παλια abstractions και UI patterns, οι ταυτοχρονες αλλαγες στο document model στο OS X, και η εισαγωγη του icloud με εκαναν να πιστεψω οτι εχει βαλει στο ματι το file system και το τυπικο user Interface προς αυτο. Ωστοσο εχουν περασει πια αρκετα χρονια και δεν εχει φανει ο αντικαταστατης του. Αντιθετα, ελεω απλοτητας οπως λες εχει χαθει χρησιμο functionality. ΑΝ υπαρχει κατι στα σκαρια καλο ειναι να συντομευει η αναπτυξη του και να δοθει στον κοσμο. Το ios πραγματικα ποναει σε αυτο τον τομεα (και οχι βεβαια στο οτι δεν εχει toggles η οτι η lock screen δεν εχει αλλαξει)

Κατα τα αλλα, συμφωνω οτι εχει τεραστιες δυνατοτητες ! Πολλα πραγματα τα εχουν πετυχει απο την αρχη σωστα !

#41   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/04/2013 - 10:23

Για μενα η λύση είναι μια ακόμα συσκευή με μεγαλύτερη οθόνη και μια νεα έκδοση ios που θα έχει περισσότερες δυνατότητες και θα ονομάζεται ios professional.
Απο εκεί και πέρα καθένας θα επιλέγει συμφωνα με τις ανάγκες του.
Το θεωρώ προτιμότερο απο το να βγάλει μια πλαστικούρα σαν φθηνή συσκευή.

#42   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 22/04/2013 - 17:12

Για μενα η λύση είναι μια ακόμα συσκευή με μεγαλύτερη οθόνη και μια νεα έκδοση ios που θα έχει περισσότερες δυνατότητες και θα ονομάζεται ios professional.
Απο εκεί και πέρα καθένας θα επιλέγει συμφωνα με τις ανάγκες του.
Το θεωρώ προτιμότερο απο το να βγάλει μια πλαστικούρα σαν φθηνή συσκευή.

Μα τι λειτουργια θα καθιστουσε μια συσκευη επαγγελματικη και που δε συμπεριλαμβανεται στο υπαρχον ios;

Οι μονες επιπλεον δυνατοτητες, ειναι τα skins-themes-ραδιοφωνα κλπ που εχουν τα ανδροιδ και πιο πολυ τσιρκο κανουν το τηλεφωνο παρα επαγγελματικο.

Στο μονο που συμφωνω ειναι η μεγαλυτερη οθονη που θα πρεπει να υπαρχει σαν επιλογη.

Σαφως και το να βγαλει μια πλαστικη φθηνη συσκευη ειναι αχρειαστο, αφου υπαρχουν τα 4-4s που σε μια αγγελια τα βρισκεις φθηνα αλλα και εχουν υψηλη ποιοτητα.

#43   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/04/2013 - 17:38

3 πράγματα λείπουν έντονα από το iOS:

1) Διαχείριση αρχείων μεταξύ εφαρμογών-δεν μπορείς να στείλεις mail με επισύναψη 2-3 αρχείων από διαφορετικές εφαρμογές
2)Πιο ουσιώδης-διαδραστική lockscreen,όπως είναι τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο να δεις μια ειδοποίηση που θα σου έρθει
3)Default εφαρμογές, δε θέλω πχ το safari ως default browser αλλά κάποιον άλλον. Γιατί να με αναγκάζει όλα τα incoming links να τα ανοίγω σε safari;

Και toggles σε ένα βαθμό θα ήταν χρήσιμα-δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι απεριόριστο data plan και εκτός από το λόγο της κατανάλωσης αναγκάζονται να κλείνουν δεδομένα. Για να κλείσεις τα δεδομένα θέλεις 3 μενού διαφορετικά όπως είναι τώρα-τελείως άκυρο.

ΥΓ.Το ραδιόφωνο απανταχού androidάκιδες γιατί καταργήθηκε στο SG4?Το ξεπέρασε η τεχνολογία;:lol:

Αναρτημένη εικόνα


#44   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/04/2013 - 18:56

Μα τι λειτουργια θα καθιστουσε μια συσκευη επαγγελματικη και που δε συμπεριλαμβανεται στο υπαρχον ios;

Οι μονες επιπλεον δυνατοτητες, ειναι τα skins-themes-ραδιοφωνα κλπ που εχουν τα ανδροιδ και πιο πολυ τσιρκο κανουν το τηλεφωνο παρα επαγγελματικο.

Στο μονο που συμφωνω ειναι η μεγαλυτερη οθονη που θα πρεπει να υπαρχει σαν επιλογη.

Σαφως και το να βγαλει μια πλαστικη φθηνη συσκευη ειναι αχρειαστο, αφου υπαρχουν τα 4-4s που σε μια αγγελια τα βρισκεις φθηνα αλλα και εχουν υψηλη ποιοτητα.


Κάποια απ αυτά που πρέπει να διαθέτει κάθε επαγγελματική συσκευή τα αναφέρει ο συμφορουμιτης παρακάτω.
Για να τα γράψω όλα θα χρειαστώ πολυ χρονο.
Ενα κλασικό παράδειγμα:
Λαμβάνεις ενα επαγγελματικό mail το οποίο θες να το κάνεις σημείωση για υπενθύμιση. Στο android πατάς σε μια λέξη κατόπιν στο εικονίδιο επιλογή όλων και τέλος επιλέγεις απο τον πίνακα που σου βγάζει σε ποια εφαρμογή θες να γίνει share.
Χωρις να βγεις καν απο το mail σου έχει πάει και είναι ήδη σημείωση.

Η δουλειά σου απαιτεί να έχεις διάφορα αρχεία pdf, excel, word.
Θέλεις να τα έχεις κάπου μαζεμένα και οχι να τα ψάχνεις στα documents κάθε εφαρμογής.
Το κάνω μεσω τρίτης εφαρμογής αλλά αναγκάζομαι να τα έχω διπλά αποθηκευμένα. Μια στα documents πχ του Pollaris office και μια στο iFiles που το χρησιμοποιώ σαν file explorer.

Δεν λεω οτι δεν γίνονται τα πάντα. Όμως πολλά για να γίνουν πηγαίνεις Πάτρα μεσω Λαμίας.

Τέλος τις android συσκευές μπορείς αν θες να τις κάνεις να δείχνουν σαν ios κι ακομα πιο σοβαρές. Το iphone ομως μόνο με JB μπορείς να το προσαρμόσεις στις δικες σου αναγκες και οχι του Tim :rolleyes:

Δεν νομίζω ότι είναι τσίρκο ένα scrollable widget με τις σημειωσεις -υπενθυμισεις που σου δίνει άμεση πρόσβαση χωρίς να ανοίξεις ούτε μια εφαρμογή.
Ούτε τα sortcuts που με βάζουν μ ενα ταπ στους σημαντικοτερους φακέλους της εργασίας μου αλλα και στον κατάλογο με τις φώτο των προϊόντων μας τα οποια ειναι καταχωρημένα ανα κωδικό κατι που δεν μπορεί να γινει στο ios.

Αναρτημένη εικόνα


3 πράγματα λείπουν έντονα από το iOS:

1) Διαχείριση αρχείων μεταξύ εφαρμογών-δεν μπορείς να στείλεις mail με επισύναψη 2-3 αρχείων από διαφορετικές εφαρμογές
2)Πιο ουσιώδης-διαδραστική lockscreen,όπως είναι τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο να δεις μια ειδοποίηση που θα σου έρθει
3)Default εφαρμογές, δε θέλω πχ το safari ως default browser αλλά κάποιον άλλον. Γιατί να με αναγκάζει όλα τα incoming links να τα ανοίγω σε safari;

Και toggles σε ένα βαθμό θα ήταν χρήσιμα-δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι απεριόριστο data plan και εκτός από το λόγο της κατανάλωσης αναγκάζονται να κλείνουν δεδομένα. Για να κλείσεις τα δεδομένα θέλεις 3 μενού διαφορετικά όπως είναι τώρα-τελείως άκυρο.

ΥΓ.Το ραδιόφωνο απανταχού androidάκιδες γιατί καταργήθηκε στο SG4?Το ξεπέρασε η τεχνολογία;:lol:






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες