Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

iOS vs Android: Ποιος κερδίζει σύμφωνα με τους αριθμούς;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/04/2013 - 17:40

Το λες τώρα αυτό. Όταν είχε βγει το 3Gs όμως όλοι το κράζανε γιατί δεν ήταν ουσιαστική αναβάθμιση (ή ήταν; ;).
Και με αυτό το σκεπτικό συνέχισε.. σταθερές μικρές αναβαθμίσεις. Ήρθε όμως το Android με τον σκληρό ανταγωνισμό να της το χαλάσει το σύστημα και να φανεί άσχημα στα μάτια των καταναλωτών αυτό το σκεπτικό της.. πλέον.. αισχροκέρδειας.



Το android είναι σάπιο κατά την άποψη μου. Το έχω δοκιμάσει και δ μου αρέσει καθόλου. Βεβαια δεν είχα κάποιο με εξαιρετικά καλο hardware αλλα μονο το play store λέει πολλά... ο,τι νάναϊ υπάρχει εκεί μέσα δεν τους ελέγχει κανεις. Από κει και μονο καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα. Το iPhone μονο και μονο για το store αξίζει τα λεφτά του(που στην ουσία μέσα στην τιμή είναι και αυτό φυσικά). Προσωπικά βεβαια δη έχω πάρει iPhone ακόμα, την βγάζω με τα iPods :P

Αλλα πάντως η σύγκριση που γίνεται εδώ είναι εντελώς αποτυχημένη. Κανονικά θα έπρεπε να συγκρίνονταν οι κολοσσοί του κάθε λειτουργικοί και όχι να μπαίνουν μέσα και τα φτηνιάρικα που τα παίρνουν αναγκαστικά κάποιοι για να έχουν τηλέφωνο η κάποιοι άλλοι για facebook machines

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2013 - 00:01

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα αντικείμενο που κοστίζει 739€ με ένα άλλο που κοστίζει 100€. Απλή λογική Θα συγκρίνεις ίδια πεδία τιμών.....όπως δεν συγκρίνεις ένα αυτοκίνητο 10.000€ με ένα 40.000€ και πάει λέγοντας. Οι πωλήσεις δεν είναι δυνατόν να είναι όμοιες και συγκρίσιμες. Τώρα αν η κάθε εταιρία θέλει να διαθέτει φθηνά και ακριβά. είναι άλλο θέμα. Αλλά θα συγκρίνονται τα φθηνά με φθηνά και ακριβά με ακριβά.

#18   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2013 - 00:05

Και επιστρέφουμε στον giannisk82 που παραπονιέται ότι υπάρχουν φθηνές αξιόπιστες συσκευές που δεν έχουν 1080p video, έχουν FM Radio όμως και δεν μας αρέσει αυτό... ;ςε123!@#!)@#!(@!


Είχα πολλές τέτοιες συσκευές φίλε μου. Τις έπαιρνα με το κιλό....Από το 2009 έως το 2012 άλλαξα άπειρα (και μόνο ) samsung....μην το ψάχνεις.

#19   jastonas

jastonas

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@jastonas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2013 - 00:15

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα αντικείμενο που κοστίζει 739€ με ένα άλλο που κοστίζει 100€.


Μπορείς. Συγκρίνεις μια συσκευή με 100€ που κάνει πολλά από αυτά που κάνει αυτή με τα 700+€

Είχα πολλές τέτοιες συσκευές φίλε μου. Τις έπαιρνα με το κιλό....Από το 2009 έως το 2012 άλλαξα άπειρα (και μόνο ) samsung....μην το ψάχνεις.


Και εγώ σε galaxy κατέληξα μετά από πολλές συσκευές.

#20   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2013 - 00:18

Και εγώ σε galaxy κατέληξα μετά από πολλές συσκευές.


Εγώ σε ios. Και ειλικρινά δεν το μετάνιωσα. Αν θα έφευγα από ios (χλωμό) θα πήγαινα σε blackberry που μου άρεσε και ας έχει το 0,1% της αγοράς (τυχαίο νούμερο).

#21   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 19/04/2013 - 05:00

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα αντικείμενο που κοστίζει 739€ με ένα άλλο που κοστίζει 100€. Απλή λογική Θα συγκρίνεις ίδια πεδία τιμών.....όπως δεν συγκρίνεις ένα αυτοκίνητο 10.000€ με ένα 40.000€ και πάει λέγοντας. Οι πωλήσεις δεν είναι δυνατόν να είναι όμοιες και συγκρίσιμες. Τώρα αν η κάθε εταιρία θέλει να διαθέτει φθηνά και ακριβά. είναι άλλο θέμα. Αλλά θα συγκρίνονται τα φθηνά με φθηνά και ακριβά με ακριβά.

Φίλε Γιάννη για πες μας ποιες εταιρείες αυτή την στιγμή που γράφουμε έχουν κινητά με 700+€ και θα μπορούσαν να συγκριθούν με την apple. Όταν βρεις αυτή την εταιρεία βρες μου και αυτή που πουλάει κινητό με 900+€ κ.ο.κ. Με αυτή τη λογική καμιά εταιρεία δεν μπορεί να συγκριθεί με την apple σε καμία κατηγορία είτε φθηνή είτε ακριβή γιατι πολύ απλά η apple δεν διαθέτει φθηνά προϊόντα αλλά αντίθετα τα ποιο ακριβά. Εκτός συναγωνισμού σε θέμα τιμών. (και μη μου πεις πως το iphone το 4αρι είναι το φθηνό μετά από 3 χρόνια παρουσίας)

#22   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2013 - 11:10

Φίλε Γιάννη για πες μας ποιες εταιρείες αυτή την στιγμή που γράφουμε έχουν κινητά με 700+€ και θα μπορούσαν να συγκριθούν με την apple. Όταν βρεις αυτή την εταιρεία βρες μου και αυτή που πουλάει κινητό με 900+€ κ.ο.κ. Με αυτή τη λογική καμιά εταιρεία δεν μπορεί να συγκριθεί με την apple σε καμία κατηγορία είτε φθηνή είτε ακριβή γιατι πολύ απλά η apple δεν διαθέτει φθηνά προϊόντα αλλά αντίθετα τα ποιο ακριβά. Εκτός συναγωνισμού σε θέμα τιμών. (και μη μου πεις πως το iphone το 4αρι είναι το φθηνό μετά από 3 χρόνια παρουσίας)


Θα με τρελάνεις!!!!το Galaxy S3 4G 729€ κοστίζει. Το NOTE 2 είναι πιο ακριβό. Το Xperia Z 700€ όπως επίσης και το HTC ONE και το LUMIA 920.

#23   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/04/2013 - 11:14

https://www.skroutz....n-Regional.html

#24   jastonas

jastonas

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@jastonas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2013 - 11:16

https://www.skroutz....n-Regional.html


Όταν μιλάμε γαι τιμές, καλό είναι να μην αναφερόμαστε στο σκρουτζ αλλά στην "εργοστασιακή" τιμή.

#25   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/04/2013 - 11:21

Όταν μιλάμε γαι τιμές, καλό είναι να μην αναφερόμαστε στο σκρουτζ αλλά στην "εργοστασιακή" τιμή.



Όποιος θέλει το αγοράζει απο skroutz.gr. Όποιος θέλει το αγοράζει απο παρόχους.

#26   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2013 - 11:21

Αφήστε το σκρουτζ. Μιλάμε για την επίσημη εισαγωγή της επίσημης αντιπροσωπείας στην επίσημη τιμή.

#27   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2013 - 11:27

Στην Ελβετία το 5αρι κοστίζει 600€. Στην Αμερική πολύ πιο φθηνό.

#28   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/04/2013 - 11:27

Αφήστε το σκρουτζ. Μιλάμε για την επίσημη εισαγωγή της επίσημης αντιπροσωπείας στην επίσημη τιμή.


Για ποιόν λόγο να τους αφήσουμε?

#29   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2013 - 11:33

Όταν συγκρίνουμε τιμές σε κινητά καλό είναι να έχουμε ένα στάνταρ δείγμα έτσι ώστε να μπορούμε και να συγκρίνουμε τις πωλήσεις των αντικειμένων. Αν κάποιο σκρουτζομάγαζο βρήκε κάποια άκρη έξω και το φέρει μία πολύ φθηνή παρτίδα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Άσε που κατά καιρούς κάποιοι είχαν θέμα με την εγγύηση (για γνωστούς μου μιλάω) αλλά είναι off topic. Πέραν αυτού ο καθένας φυσικά αγοράζει από εκεί που τον συμφέρει.

#30   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 19/04/2013 - 13:09

Θα με τρελάνεις!!!!το Galaxy S3 4G 729€ κοστίζει. Το NOTE 2 είναι πιο ακριβό. Το Xperia Z 700€ όπως επίσης και το HTC ONE και το LUMIA 920.

Για το S3 και note στην 4g έχεις δίκιο (ως ένα σημείο γιατί αν είναι να συγκρίνεις κινητά κοντά στην ίδια τιμή τότε θα πρέπει να κοιτάς και τι σου προσφέρει το καθένα) αλλά για τα υπόλοιπα μάλλον δεν γκουλαρες καλά. Το Z κάτω από 700€ το lumia ακόμα ποιο κάτω 700€ και το one ακόμα δεν κυκλοφόρησε (τουλάχιστον Ελλάδα αλλά και αλλού). Παρόλα αυτά απάντησες στα μισά και μόνο αυτά που ήθελες να απαντήσεις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες