Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

iOS vs Android: Ποιος κερδίζει σύμφωνα με τους αριθμούς;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 19/04/2013 - 14:16

Στην Ελβετία το 5αρι κοστίζει 600€. Στην Αμερική πολύ πιο φθηνό.

Σε ποια από τις δυο χώρες ζεις;

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 19/04/2013 - 14:17


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 20/04/2013 - 11:00

Σε ποια από τις δυο χώρες ζεις;


Την σχετική πληροφορία την πήρα από εδώ μέσα σε άλλο thread όταν ψάχτηκα να πάρω το 5άρι από εξωτερικό.

#33   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 20/04/2013 - 11:05

Για το S3 και note στην 4g έχεις δίκιο (ως ένα σημείο γιατί αν είναι να συγκρίνεις κινητά κοντά στην ίδια τιμή τότε θα πρέπει να κοιτάς και τι σου προσφέρει το καθένα) αλλά για τα υπόλοιπα μάλλον δεν γκουλαρες καλά. Το Z κάτω από 700€ το lumia ακόμα ποιο κάτω 700€ και το one ακόμα δεν κυκλοφόρησε (τουλάχιστον Ελλάδα αλλά και αλλού). Παρόλα αυτά απάντησες στα μισά και μόνο αυτά που ήθελες να απαντήσεις.


Αν εσύ θεωρείς το 699€ κάτω από 700€ τότε ναι έχεις δίκιο!! Το Ζ τόσο κοστίζει σε πασίγνωστη αλυσίδα ηλεκτρονικών. Το 920 κοστίζει 679€ όπου κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά από i5. Το onex κόστιζε επίσης 699€ όταν πρωτοβγήκε. Λες το one σκέτο να είναι πιο φθηνό? Σε τι άλλο θες να σου απαντήσω?

#34   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/04/2013 - 11:37

Αν εσύ θεωρείς το 699€ κάτω από 700€ τότε ναι έχεις δίκιο!! Το Ζ τόσο κοστίζει σε πασίγνωστη αλυσίδα ηλεκτρονικών. Το 920 κοστίζει 679€ όπου κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά από i5. Το onex κόστιζε επίσης 699€ όταν πρωτοβγήκε. Λες το one σκέτο να είναι πιο φθηνό? Σε τι άλλο θες να σου απαντήσω?

Γιάννη δεν έχεις δίκιο.
Στα android υπάρχουν μεγάλα αξιόπιστα e-shops που πωλούν τις νέες κυκλοφορίες πολυ φθηνότερα εως και 200 ευρώ.
Παράδειγμα το Sony Z που το βρίσκεις 50 μέρες μετά στα 520 €.
Επίσης υπάρχει η διαφορά ότι οι αντιπροσωπειες είναι υποχρεωμενες να δέχονται όλες τις συσκευές πλην όσων ανήκουν σε παροχο άλλης χώρας η προέρχονται από άλλη ήπειρο.
Συνεπώς δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ συσκευών από επίσημα καταστήματα και e-shops.

#35   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 20/04/2013 - 11:53

Γιάννη δεν έχεις δίκιο.
Στα android υπάρχουν μεγάλα αξιόπιστα e-shops που πωλούν τις νέες κυκλοφορίες πολυ φθηνότερα εως και 200 ευρώ.
Παράδειγμα το Sony Z που το βρίσκεις 50 μέρες μετά στα 520 €.
Επίσης υπάρχει η διαφορά ότι οι αντιπροσωπειες είναι υποχρεωμενες να δέχονται όλες τις συσκευές πλην όσων ανήκουν σε παροχο άλλης χώρας η προέρχονται από άλλη ήπειρο.
Συνεπώς δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ συσκευών από επίσημα καταστήματα και e-shops.


Απλά μιλάμε για την επίσημη εισαγωγή. Το ποιο είναι αξιόπιστο e-shop και τι δέχονται οι αντιπροσωπείες είναι σχετικό και πολλές φορές ανάλογα με τις εμπειρίες του κάθε καταναλωτή. Προσωπικά έχω πάρει Nokia από κανονικό κατάστημα και πολύ γνωστό, επειδή το είχε δήθεν σε προσφορά και αποδείχθηκε παραεισαγωγής, ήταν προβληματικό το πήγα στην επίσημη αντιπροσωπεία και με συμβούλεψαν να το επιστρέψω στο κατάστημα αγοράς. Αλλά είμαστε τελείως offtopic. Το θέμα είναι πόσο το πουλάνε επίσημα στην χώρα. Η επίσημη Sony πουλάει το Ζ 699€. Λέτε να το κάνει επειδή θέλει να απομακρύνει πελάτες? Λέτε αν το δώσει πιο φθηνό να μην έχει κέρδος? Λέτε ότι είμαστε πλούσια χώρα και τα σκάμε αβέρτα? Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους που πουλάνε +/- 700€.

Τελευταία επεξεργασία από: giannisk82, 20/04/2013 - 12:01


#36   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/04/2013 - 12:31

Απλά μιλάμε για την επίσημη εισαγωγή. Το ποιο είναι αξιόπιστο e-shop και τι δέχονται οι αντιπροσωπείες είναι σχετικό και πολλές φορές ανάλογα με τις εμπειρίες του κάθε καταναλωτή. Προσωπικά έχω πάρει Nokia από κανονικό κατάστημα και πολύ γνωστό, επειδή το είχε δήθεν σε προσφορά και αποδείχθηκε παραεισαγωγής, ήταν προβληματικό το πήγα στην επίσημη αντιπροσωπεία και με συμβούλεψαν να το επιστρέψω στο κατάστημα αγοράς. Αλλά είμαστε τελείως offtopic. Το θέμα είναι πόσο το πουλάνε επίσημα στην χώρα. Η επίσημη Sony πουλάει το Ζ 699€. Λέτε να το κάνει επειδή θέλει να απομακρύνει πελάτες? Λέτε αν το δώσει πιο φθηνό να μην έχει κέρδος? Λέτε ότι είμαστε πλούσια χώρα και τα σκάμε αβέρτα? Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους που πουλάνε +/- 700€.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Οι τιμές είναι υψηλές στα επίσημα για να σε σπρώχνουν σε υποτιθεμενες επιδοτησεις και συμβόλαια. Ειδικά στην Ελλάδα πωλούν πάντα στην ανώτατη τιμή λόγο πολυ μικρής αγοράς.
Επειδή βρίσκομαι στο εξωτερικό θα σου πω οτι αγόρασα το Note2 αμέσως μόλις κυκλοφόρησε από επίσημο κατάστημα 100 ευρώ φθηνότερα απο την Ελλάδα.

Το τι ισχύει με τις εγγυήσεις είναι γνωστό και εξακριβωνεται εύκολα.
Όλες οι ευρωπαϊκές συσκευές αναγράφουν στο βιβλιαράκι της εγγύησης την διεύθυνσης της ελληνικής αντιπροσωπειας.
Αυτό είναι δεσμευτικό για αποδοχή.

Και μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν επίσημες αντιπροσωπειες οχι τύπου infoquest.
Δεν τρέχεις στο παροχο πας κατευθείαν στην αντιπροσωπεία.

#37   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 20/04/2013 - 23:16

Αν εσύ θεωρείς το 699€ κάτω από 700€ τότε ναι έχεις δίκιο!! Το Ζ τόσο κοστίζει σε πασίγνωστη αλυσίδα ηλεκτρονικών. Το 920 κοστίζει 679€ όπου κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά από i5. Το onex κόστιζε επίσης 699€ όταν πρωτοβγήκε. Λες το one σκέτο να είναι πιο φθηνό? Σε τι άλλο θες να σου απαντήσω?

Την μια μιλάς για μοντέλο που δεν κυκλοφόρησε και την άλλη για μοντέλο που κόστιζε 699 ΌΤΑΝ πρωτοβγηκε. Μετά λες πως το 920 είναι κοντά στην τιμή με i5 με την ίδια λογική τι Λοζάνη τι Κοζάνη. Εσυ δηλαδή το 699 το βλέπεις πάνω από 700; Κανε καμία έρευνα αγορας από τα ιντερντομαγαζα που λες και δες τι πουλάνε. Τα περισσότερα αν όχι όλα τα κινητά τουλάχιστον είναι ελληνικής και ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας.
Και δεν απαντησες ποια εταιρεία πουλάει κοντά στο χιλιάρικο κινητό τηλέφωνο.

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 20/04/2013 - 23:25


#38   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 21/04/2013 - 08:42

Την μια μιλάς για μοντέλο που δεν κυκλοφόρησε και την άλλη για μοντέλο που κόστιζε 699 ΌΤΑΝ πρωτοβγηκε. Μετά λες πως το 920 είναι κοντά στην τιμή με i5 με την ίδια λογική τι Λοζάνη τι Κοζάνη. Εσυ δηλαδή το 699 το βλέπεις πάνω από 700; Κανε καμία έρευνα αγορας από τα ιντερντομαγαζα που λες και δες τι πουλάνε. Τα περισσότερα αν όχι όλα τα κινητά τουλάχιστον είναι ελληνικής και ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας.
Και δεν απαντησες ποια εταιρεία πουλάει κοντά στο χιλιάρικο κινητό τηλέφωνο.

Το htc one θα ερθει γυρω στα 690-720 ευρω... το οτι δεν εχει ερθει ακομα δεν σημαινει οτι δεν ξερουμε ποσο θα κανει... και το s4 δεν εχει ερθει ακομα, αλλα ολα τα καταστηματα στην ελλαδα εχουν διαθεσιμες πριπαραγγελιες στα 739 ευρω... το θεμα δεν ειναι απο που θα το παρεις κ αν τελικα μπορεις στα e-shops να τα βρεις πιο φτηνα, εννοειται οτι ενας ψαγμενος χρηστης που εχει γνωσεις απο online αγορες θα παρει ενα smartphone απο e-shop στο εξωτερικο, ειδικα αν περιμενει ενα διμηνο που η τιμη του θα πεσει σημαντικα σε σχεση με τις τιμες των ελληνικων αντιπροσωπειων... το θεμα ειναι οτι ολες οι εταιριες εχουν παρει πολυ αερα κ εχουν φουσκωσει τις τιμες... δεν θελω ουτε να σκεφτομαι το note3 σε τι επιπεδα τιμων θα το τοποθετησουν αν παμε ετσι... σε αυτα τα χρηματα παιρνεις ενα αρκετα καλο notebook ρε παιδια, ελεος δηλαδη...

#39   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/04/2013 - 10:36

Απο την άλλη όμως κάποιος μπορεί αυτη την στιγμή να αγοράσει το Siii στα 370 € καινούργιο με εγγύηση κανονικά.
Όπως πανε οι τιμές τους πρώτους μήνες θα αγοράζουν οι άρρωστοι και οσοι μπορούν να κάνουν διετή συμβόλαια.

#40   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 21/04/2013 - 15:40

Το htc one θα ερθει γυρω στα 690-720 ευρω... το οτι δεν εχει ερθει ακομα δεν σημαινει οτι δεν ξερουμε ποσο θα κανει... και το s4 δεν εχει ερθει ακομα, αλλα ολα τα καταστηματα στην ελλαδα εχουν διαθεσιμες πριπαραγγελιες στα 739 ευρω... το θεμα δεν ειναι απο που θα το παρεις κ αν τελικα μπορεις στα e-shops να τα βρεις πιο φτηνα, εννοειται οτι ενας ψαγμενος χρηστης που εχει γνωσεις απο online αγορες θα παρει ενα smartphone απο e-shop στο εξωτερικο, ειδικα αν περιμενει ενα διμηνο που η τιμη του θα πεσει σημαντικα σε σχεση με τις τιμες των ελληνικων αντιπροσωπειων... το θεμα ειναι οτι ολες οι εταιριες εχουν παρει πολυ αερα κ εχουν φουσκωσει τις τιμες... δεν θελω ουτε να σκεφτομαι το note3 σε τι επιπεδα τιμων θα το τοποθετησουν αν παμε ετσι... σε αυτα τα χρηματα παιρνεις ενα αρκετα καλο notebook ρε παιδια, ελεος δηλαδη...

Επειδή δεν παρακολουθησες την συζήτηση από την αρχή του είχα γράψει για το ποιες εταιρείες πωλούν αυτή τη στιγμή κινητά πάνω από 700 € και όχι κινητά που ΘΑ κυκλοφορησουν. Οταν κυκλοφορησουν και σε ποια τιμη το συζητάμε ξανά.

#41   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 21/04/2013 - 19:00

Επειδή δεν παρακολουθησες την συζήτηση από την αρχή του είχα γράψει για το ποιες εταιρείες πωλούν αυτή τη στιγμή κινητά πάνω από 700 € και όχι κινητά που ΘΑ κυκλοφορησουν. Οταν κυκλοφορησουν και σε ποια τιμη το συζητάμε ξανά.

Καλα ενταξει, κρατα την ελπιδα οτι θα κυκλοφορησουν με αλλη τιμη... ελεος...
Καποτε κραζαμε τους apple fans που στηριζανε τις τιμες της apple που σε καθε μοντελο ανεβενανε, και εθελοτυφλουσαν... τωρα που και οι υπολοιπες εταιριες κανουν το ιδιο ακριβως, δικαιολογουμαστε λεγοντας πως υπαρχουν και τα skrourzομαγαζα, ή οτι ακομη δεν κυκλοφορησαν... το οτι το android εχει υψηλοτερο μεριδιο αγορας, οφειλεται σε αυτο που σου ειπε ο φιλος, υπαρχουν παρα πολλες low end συσκευες σε χαμηλες τιμες, οχι επειδη οι android flagships κοστιζαν μεχρι τωρα 30-60 ευρω φθηνοτερα απο το iphone5, αν δεν θες να το καταλαβεις αλλο αυτο... κ εγω android user ειμαι, αλλα πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι πανω απ'ολα...

Τελευταία επεξεργασία από: stefano23, 21/04/2013 - 19:06


#42   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 21/04/2013 - 19:51

Καλα ενταξει, κρατα την ελπιδα οτι θα κυκλοφορησουν με αλλη τιμη... ελεος...
Καποτε κραζαμε τους apple fans που στηριζανε τις τιμες της apple που σε καθε μοντελο ανεβενανε, και εθελοτυφλουσαν... τωρα που και οι υπολοιπες εταιριες κανουν το ιδιο ακριβως, δικαιολογουμαστε λεγοντας πως υπαρχουν και τα skrourzομαγαζα, ή οτι ακομη δεν κυκλοφορησαν... το οτι το android εχει υψηλοτερο μεριδιο αγορας, οφειλεται σε αυτο που σου ειπε ο φιλος, υπαρχουν παρα πολλες low end συσκευες σε χαμηλες τιμες, οχι επειδη οι android flagships κοστιζαν μεχρι τωρα 30-60 ευρω φθηνοτερα απο το iphone5, αν δεν θες να το καταλαβεις αλλο αυτο... κ εγω android user ειμαι, αλλα πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι πανω απ'ολα...


Κλασσικα εδώ μέσα οι περισσότεροι είναι "αλλά λέει η γιαγιά μου και αλλά ακούν ταυτιά μου" είτε ios είτε android users. Και επειδή έχω βαρεθεί να εξηγούμε στον καθένα που είναι κολλημένος μπας και ξεκόλλησει δεν πρόκειται να σχολιάσω τα υπόλοιπα που γράφεις γιατί όπως πάντα δεν βγάζει πουθενά. Κρατάς τις απόψεις σου και τα πιστεύω σου όπως και γω τα δικα μου και τελειώνει εκεί

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 21/04/2013 - 19:53


#43   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 21/04/2013 - 20:41

Κλασσικα εδώ μέσα οι περισσότεροι είναι "αλλά λέει η γιαγιά μου και αλλά ακούν ταυτιά μου" είτε ios είτε android users. Και επειδή έχω βαρεθεί να εξηγούμε στον καθένα που είναι κολλημένος μπας και ξεκόλλησει δεν πρόκειται να σχολιάσω τα υπόλοιπα που γράφεις γιατί όπως πάντα δεν βγάζει πουθενά. Κρατάς τις απόψεις σου και τα πιστεύω σου όπως και γω τα δικα μου και τελειώνει εκεί

Στεναχωρεθηκα τωρα. Ελα ρε φιλε, μην μου το κανεις αυτο, σχολιασε, σε παρακαλω... α ρε iphonehellas, χαλασες, δυστυχως... μαζευτηκαν ολοι οι στατιστικολογοι και χακερς εδω μεσα...

#44   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 21/04/2013 - 20:50

α ρε iphonehellas, χαλασες, δυστυχως... μαζευτηκαν ολοι οι στατιστικολογοι και χακερς εδω μεσα...

Και κολλημενες Τυρόπιτες...

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 21/04/2013 - 20:50


#45   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 21/04/2013 - 20:54

Και κολλημενες Τυρόπιτες...

Ετσι, πες τα.... καλα το πας...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες