Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

χαρτί από cosmote για ανεξόφλητο ποσό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 20:03

Καλησπέρα , είχα και εγώ ένα παρόμοιο περισταατικό,άλλαξα πάροχο ,αλλά χρωστούσα στον προηγούμενο 480 ευρώ,ρωτησα τη δικηγόρο μου επειδή είναι και φίλη και μου λέει σιγά μη το πληρώσεις δεν έγινε τίποτα.Αυτό είχε γίνει πριν περίπου 11 μήνες απο τώρα ,
το μόνο που έχουν κάνει είναι πρώτον να μου στέλνουν κάθε μήνα το υπόλοιπο σε μορφή λογαριασμού στο σπίτι ,επίσης μου είχαν στέιλει ένα εξώδικο το νοέμβρη απο ένα δικηγορικό γραφείο στο κέντρο αθήνας, η επιστολή έτσι όπως ήταν δομημένη ήταν για να απευθύνεται σε πολλούς , οπότε και ρώτησα τη δικηγόρο μου,εκείνη πήρε τηλ και είπε κατι τύπου" κύριε συνάδελφε δειξτε μία επιείκια με τον καινούριο χρόνο να δίνουμε 50 ευρω το μήνα κτλ κτλ"απο τότε ούτε το έχουν θυμηθεί ούτε με έχουν ξαναενοωλήσει.

Δίνεις 50 ευρώ το μήνα δηλαδή? Αν προχώρησες σε ρύθμιση λογικό να μην σε ενοχλούν. Αυτό που λες ότι απευθύνεται σε πολλούς, ρώτησες τη δικηγόρο και σου είπε σίγουρα ότι είναι εξώδικο? Γιατί αυτό που απευθύνεται σε πολλούς είναι συνήθως η πρώτη φάση με ένα απλό χαρτί από δικηγόρο σαν ενημέρωση. Έγραφε δηλαδή πάνω εξώδικη διαμαρτυρία κτλ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/05/2013 - 21:09

οχι ,έκανα ένα σχετικό διακανονισμό αλλά ουσιαστικά δεν έχει γίνει καμία πληρωμή, άτυπα, δικηγόρος με δικηγόρο είχαν πει οτι απο το νέο έτος θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε, ίσως 50 ευρω το μήνα ή κατι τέτοιο(πρότεινε η φίλη μου),αλλά η κουβέντα έμεινε εκεί,ίσως έχουν τόσα πολλά που δεν δίνουν σε όλα την πρέπουσα σημασία.Ναι εξώδικο ήταν απο ότι μου είπε διλαδή η δικηγόρος

Στην αδερφή μου πάλι που είχε συμβεί κάτι παρόμοιο πριν 2 χρόνια, με 150 ευρώ, ούτε καν ασχολήθηκαν(wind) , γενικά απο ότι έχω ακούσει επειδή οι τηλεφωνικές είναι παροχή υπηρεσίας δύσκολα μπορούν να πάρουν χρήματα στο τέλος διότι ,το πιο απλό που μπορούν να σου κάνουν είναι να σου κόψουν την υπηρεσία :

#18   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 21:36

Κάνεις λάθος. Το μόνο που μπορούν να σου κάνουν είναι να σου κόψουν την υπηρεσία;; Έχεις υπογράψει συμβόλαιο. Αν διαβάσεις το συμβόλαιο γράφει ότι το οφειλόμενο ποσό μπορεί να τονίζεται και με τυχόν οφειλές θα προχωράνε σύμφωνα με τον νόμο. Αν θέλει προχωράει σε διαταγή πληρωμής. Ακόμα και σε πλειστηριασμό μπορεί να σου βγάλει ακίνητη περιουσία υπό προϋποθέσεις. Δες εδώ πχ http://www.palo.gr/c...1/?clid=4890449

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 17/05/2013 - 21:37


#19   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/05/2013 - 22:00

δεν είπα οτι δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα απλά είναι πιο δύσκολο, γενικά δύσκολα θα εκμαιεύσουν τόσο μικρά ποσά , μπορείς για να σταματίσεις τη διαδικασία να πεί ο ένας δικηγόρος στον άλλο οτι θα επικοινωνήσεις (όταν σ έρθει εξωδικο) για διακανονισμό απο το καλοκαίρι ασ πούμε και να το αφήσεις εκεί ,γενικά απο αυτά που μου είπε η δικηγόρος , πολύ χαλαρά τα αντιμετωπίζουν ,φαντάζομαι λόγω του μεγάλου αριθμού των περιστατικών.

#20   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 22:35

δεν είπα οτι δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα απλά είναι πιο δύσκολο, γενικά δύσκολα θα εκμαιεύσουν τόσο μικρά ποσά , μπορείς για να σταματίσεις τη διαδικασία να πεί ο ένας δικηγόρος στον άλλο οτι θα επικοινωνήσεις (όταν σ έρθει εξωδικο) για διακανονισμό απο το καλοκαίρι ασ πούμε και να το αφήσεις εκεί ,γενικά απο αυτά που μου είπε η δικηγόρος , πολύ χαλαρά τα αντιμετωπίζουν ,φαντάζομαι λόγω του μεγάλου αριθμού των περιστατικών.


Μια άλλη τακτική είναι να περιμένουν να φουσκώσει το ποσό μαζί με τους τόκους και να σε θυμηθουν μετά από κάποια χρόνια. Αλλά ήδη είσαι σε black list και θα αντιμετωπιζεις προβληματα με μελλοντικα συμβολαια που ισως θέλεις να κάνεις και θα φαίνεσαι σαν κακοπληρωτής.

#21   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/05/2013 - 23:00

καλα σίγουρα , χιλια 2 μπορείς να σκεφτείς και για να φοβηθείς η όχι , το θέμα είναι τι ρίσκο θέλεις να πάρεις, είναι εντελώς υποκειμενικό

#22   ckanas

ckanas

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/05/2013 - 08:37

Κλασική Cosmote, σε εμένα όταν είχα συμβόλαιο στην ακατανόμαστη με έπερναν τηλέφωνο πριν λήξει ο λογαριασμός και με ενοχλουσαν για να μην τον αφήσω απλήρωτο, έβαλα ένα F2G τώρα και έχω ησυχάσει πραγματικά

#23   Diablo

Diablo

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/05/2013 - 14:24

Κλασική Cosmote, σε εμένα όταν είχα συμβόλαιο στην ακατανόμαστη με έπερναν τηλέφωνο πριν λήξει ο λογαριασμός και με ενοχλουσαν για να μην τον αφήσω απλήρωτο, έβαλα ένα F2G τώρα και έχω ησυχάσει πραγματικά


Φίλε mitsoscupra δεν είσαι ο μόνος που είχε ντράβαλα με Cosmote. Παρεμπιπτόντως και εμένα τo f2g μου έλυσε τα χέρια. Στο τέλος του μήνα είμαι για πλάκα με +30 ευρώ στην τσέπη.

Τελευταία επεξεργασία από: Diablo, 20/05/2013 - 14:30


#24   afterthought

afterthought

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/05/2013 - 14:35

Εμένα παιδιά ο ΟΤΕ μου είχε χρεώσει...τηλεγράφημα!! εννοείται ότι δεν είχα κάνει ποτέ και τσακώθηκα και πολυ άσχημα με μια υπάλληλο που είχε το απίστευτό τουπέ...Φυσικά ποτέ δεν προκειται να το πληρώσω, αν και προκειται για γελοιό ποσό...τεσπά και εγώ όπως και οι προλαλήσαντες με το f2g κάνω απίστευτη οικονομία και για σταθερό ιντερνετ στο σπίτι πάλι με wind πληρώνω μόλις 15 ευρώ...

#25   mitsoscupra

mitsoscupra

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:mitsoscupra

Δημοσίευση 24/05/2013 - 12:41

το θεμα ειναι οτι ουτε στις αιτησεις αμφισβητησεις ποσου μου απαντουσαν οταν ημουν κοσμοτε και πληρωνα σα το βλακα, απο τον πρωτο μηνα με ενοχλουσαν να πληρωσω με δεκα τηλεφωνα για τον λογαριασμο, αντιθετως στη vodafone που ειμαι μονο με μυνημα μου ερχεται ειδοποιηση και ποτε τηλεφωνο ας εχω απληρωτα και δυο μηνιατικα και ας πηγαινω στο 3ο. Η κοσμοτε μονο κακες εντυπωσεις μου εχει αφησει, οσο αφορα το χαρτι απο δικηγορο που πηρα για τον απληρωτο τοτε λογαριασμο μου, απο τα 250 θα βαλω ενα 50αρικο και μετα οποτε εχω ας περασουν και δυο μηνες.

#26   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2013 - 15:29

Κλασική Cosmote, σε εμένα όταν είχα συμβόλαιο στην ακατανόμαστη με έπερναν τηλέφωνο πριν λήξει ο λογαριασμός και με ενοχλουσαν για να μην τον αφήσω απλήρωτο, έβαλα ένα F2G τώρα και έχω ησυχάσει πραγματικά


Τα ίδια και εγώ! Προσωπικά δεν το έκανα καρτοκινητό, αλλά σύνδεση Wind και έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Πληρώνω πολύ λιγότερα και δεν είχα ποτέ θέμα όσον αφορά λαθεμένες ή υπέρογκες χρεώσεις.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες