Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Χρόνια πολλά iPhone: 6 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 30/06/2013 - 12:13

Αρχές Νοέμβρη 2008 πήρα το iphone 3g.

Ήταν ο πρώτος μήνας που δούλευα και με τα πρώτα λεφτά που έβγαλα (μαζί με λιγα π είχα στην άκρη) πήγα και το αγόρασα.

Απίστευτο τηλέφωνο για την εποχή του .
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 30/06/2013 - 12:53

Τόσα χρόνια, τόσες εμπειρίες...
Στο κόσμο της Apple θυμάμαι με πιλάτευε ένας φίλος όταν εγώ γούσταρα τρελά τότε τα Mio και τα windows mobile. Μου έλεγε για το jailbreak στο 2G και εγώ τον έβλεπα με ανοιχτό το στόμα. Κάπου εκεί ήταν που πήρα το πρώτο μου λευκό 3G.Διστυχώς αυτός ο φίλος μου ο Σταύρος πλέων είναι στη γειτονιά των αγγέλων.

Αφού πέρασε τα απίστευτα το 3G μεταπήδησα απευθείας στο iPhone 4 σε μαύρο χρώμα. Δεύτερη ημέρα στην Ελλάδα και ήταν με courier στο γραφείο μου. Για όσους θυμούνται καθυστέρισε να βγει σε λευκό αλλά η ανυπομονεσία μεγάλη. Πολύ μεγάλος χαμός τότε με το death grip και τα δώρο bampers από την Apple. Απίστευτο αλλά είχε led flash. Καθυστέρισε αλλά έκανε το θαύμα της η apple.
Αφού πέρασε ο καιρός βγήκε το iPhone 4s . Είχε γίνει ήδη παραγγελία και μόλις το παρέλαβα σε άσπρο χρώμα αυτή τη φορά μετά από 1 ώρα αποχωρίστικα το 4αράκι μου ( το οποιό ζεί έως και σήμερα και είναι σε άριστη κατάσταση, το έχει συνάδελφος).
Μεγάλη χαρά ότας βγήκε το keynote που παρουσίασε iPhone 5, iPad mini και iPad 4gen. Δεν ήξερα τι νς πρωτοπάρω. Η ανυπομονεσία και εκεί μεγάλη βλέποντας κάποιους να έχουν φέρει το 5 από το εξωτερικό. Ήθελα να το πάρω από την Ελλάδα όμως. Έτσι μια μέρα πριν διατεθεί επίσημα στο κοινό το πιάνω στα χέρια μου από φίλο που είναι ιδιοκτήτης και είχε ένα για τη βιτρίνα. Την επόμενη ημέρα το απόγευμα, που ήταν και η πρώτη επίσημη μου φέρνουν στο γραφείο δύο λευκά iPhone 5. Ένα δικό μου και ένα για ένα φίλο. Όταν το έπιασα στα χέρια μου νόμιζα πως ήταν dummy ... Μετά από λίγο καιρό ήρθε και το iPad mini.

Πολλοί που δεν έχουν iPhone λένε τα δικά τους. Δεν μπορούμε να αρνηθούμε πως η Apple έφερε το smartphone στο κόσμο με πλήρη οθόνη αφής, έφερε τα applications μέσω store και μετά τα android χορεύανε. Να θυμιθώ τα cloud services με contacts sync?

Πάμε λοιπόν όπως προαναφέρθηκε για ένα χρόνο που θα μας φέρει εκπλήξεις, χαρές και νέες εμπειρίες.

#33   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 01/07/2013 - 17:18

Είδα το βίντεο με την παρουσίαση του πρώτου iPhone και ένιωσα πραγματικά έκπληκτος.

Τι φοβερή παρουσίαση! Μετά απο τόσα χρόνια μπορούμε να πούμε οτι δημιούργησαν ένα προιόν που πραγματικά "φύσαγε" για την εποχή του!

"5 χρόνια μπροστά απο κάθε άλλο smartphone" είπε ο Steve.
Αυτά τα χρόνια όμως πέρασαν και μακάρι να δούμε ξανά κάτι που θα ταράξει τα νερά.

Μακάρι να γίνει ξανά κάτι τέτοιο και να μην επαναπαύονται στα ίδια και στα ίδια.

#34   Folemac

Folemac

    iPH Enthousiast

  • 414 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/07/2013 - 13:37

Εμένα η ιστορία με τα iPhones ξεκινά τον Δεκέμβριο του 2007 οταν αγόρασα το iPhone 2G 8 GB απο το Λονδίνο ,μιας και ήξερα απο χρόνια την ποιότητα και την αξιοπιστία της Apple,φορούσε iOS 1.1, το iOS ηταν πολυ ξεχωριστό απο τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα της εποχής , η αρμονία των εικονιδιων και τα χρώματα ηταν κάτι διαφορετικό . Οταν άνοιξα το κουτί και το έπιασα στα χέρια μου ηταν απίστευτο, εμένα αυτο που με ενθουσίασε ηταν η μεγαλη οθόνη για τα δεδομένα της εποχής !.
Η ιστορία συνεχίζεται με το iPhone 3G μαυρο στα 16 GB αγορασμενο απο την Ελλάδα το καλοκαίρι του '08 ηταν πολυ πιο γρήγορο και λεπτό σε σχέση με το προηγούμενο , ακόμη θυμάμαι το άδειο App Store με τον αριθμό των Apps να μην υπερβαίνει το όριο των 1.000 , φορούσε την έκδοση 2.0.
Μετα άλλαξα σελίδα με το iPhone 3GS άσπρο στα 32 GB ( είχα ανάγκη απο χώρο ) αυτο φορούσε 3.2.1, που υπάρχει ακόμα και σημερα στο δωμάτιό μου , ηταν πιο γρήγορο σε σχέση με το προηγούμενο χωρις το S .
Το παιχνίδι συνεχίζεται με το απίστευτο iPhone 4 μαύρο στα 32 GB με Retina οθόνη , Flash στο πίσω μέρος , λεπτοτερο σχεδιασμό και μπροστινή κάμερα για Face Time ηταν πολυ γρήγορο , απ οτι θυμάμαι φορούσε 5.0
Ενα χρόνο μετα βγήκε το 4s αλλα δεν το αγόρασα γιατι δεν με ενδιέφερε μιας και είχα το ίδιο κινητό απλώς ηταν ενός χρόνου παλαιότερο.
Το 2012 παρουσιάστηκε το iPhone 5 ηταν μεγαλύτερο απο άποψη οθόνης και πολυ λεπτό το αγόρασα μόλις ενα μήνα μετα αφου κυκλοφορισε στην χωρα μας σε μαύρο χρωμα στα 64 GB , τα περισσότερα μικρόφωνα , η καλύτερη κάμερα , η διχρωμία στην πλάτη και το νεο βισμα ηταν κάτι διαφορετικό για εμένα αλλα αυτο που ξεχώρισε ηταν το Siri που είχε βγει ενα χρόνο πριν αλλα επειδή δεν αγόρασα το 4s δεν το είχα γνωρίσει το 5 φορούσε 6.0 . Αυτή ηταν η ιστορία μου με τα μηλοφωνα ελπίζω να σας άρεσε

Αν δεν πάρεις iPhone δεν ξέρεις τι σημενει κινητο τηλέφωνο .. Χρόνια πολλα iPhone!

Τελευταία επεξεργασία από: Folemac, 02/07/2013 - 13:45


#35   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 03/07/2013 - 23:39

Το έχω ακόμα και θα το έχω, την πρώτη συσκευή που άλλαξε τα δεδομένα στα κινητή τηλεφωνία!!

Αρέσει δεν αρέσει σε μερικούς!!!!!


Παίζει ο σκύλος μία χαρά...

2007-2013 Το ένα μετά το άλλο...

@CaLi@


#36   BillysKickboxer

BillysKickboxer

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Sh1nigami

Δημοσίευση 05/07/2013 - 01:58

Ξεκίνησα με 3GS το οποίο μου το κλέψανε, και μετά Iphone 4 32GB(Black), Iphone 4S 16GB(White), Iphone 5 16GB(Black), οταν χρησιμοποιείς άλλα κινητά η λογισμικό, τότε καταλαβαίνεις την διαφορά που έχει η Apple.
Thanks Job!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες