Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iMac 21.5" του 2013.


  • Please log in to reply
83 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 20:17

Καταρχην ακους διαφορες γνωμες εδω μεσα....
απλα πραματα...γιατι μερικοι λενε διαφορα....υπερβολικα....
1) Κανενα ηλεκτρονικο δεν ειναι επενδυση....ειδικα η φιλοσοφια το Μακ ειναι επενδυση ειναι μια καραμελα που λεγεται συνεχως...απλα εχει καλητερη μεταπωλητικη αξια σε σχεση με ενα ΠΙ-ΣΙ...ΑΝ βεβαια σκοπευεις να το πουλησεις το επομενο ετος τοτε μονο εχει νοημα , αν θελεις να το κρατισεις παραπανω και φυσικα δεν εχει...παρολα αυτα ενα ηλεκτρονικο ειναι και χανει αξια με το που βγει το επομενο κτλ...νομος....αρα δεν ειναι επενδυση...επενδυση ειναι ο χρυσος , αν θελεις για 2000 ευρω αγορασε χρυσες λιρες και οχι Μακ και ξε-Μακ...!! Ακου ο Μακ επενδυση...τετοιες μαλ@#$@ λεγονται ... καλυτερα να μην τις λεμε !!
2) Τα νεα Μακ ΔΕΝ αναβαθμιζονται τελος...περα απο την μνημη στα 27αρια και μονο αυτη και τελος...που ΑΝ εχεις αναγκη την ανβαθμιζεις...εσυ ως απλος καθημερινος χριστης δεν θα σου χρειαστουν περισσοτερα απο 8 γιγα για τα επομενα χρονια..αν ησουν επαγγελματιας πιθανον...οχι σιγουρο , αλλα πιθανον να ηθελες περισσοτερα...!!
Τωρα να μην προτεινουμε στο παιδι...επιλογες...να αποκτισεις μνημη παραπανω...να την κανει τι....δηλαδη του λεμε...σταξε καλυτερα περισσοτερα επειδη θα εχεις μια δυνατοτητα αναβαθμισης της μνημης και μονο στο αποτερο μελλον....!!! Και τι ειναι καλυτερο...να σταξει το 1000αρικο παραπανω για να εχει αυτη την ενδεχομενη δυνατοτητα...ή να κρατισει το 1000αρικο και να το σταξει σε μελλοντικο μοντελο μετα απο 3-4 χρονια...που θα ειναι πολυ καλυτερο και με αλλη τεχνολογια...?? Απλη λογικη !!
3) Νομος....ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ...αυριο - μεθαυριο θα ειναι απλα ενα ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ - ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ....δηλαδη , μην σταζεις πολλα αν δεν εισαι επαγγελματιας σε ΑΝΑΛΩΣΗΜΟ...κρατα την διαφορα που θα εβαζες στην ακρη και ριξτην σε μελλοντικο μηχανακι...και μετα φερε τον καθε" εξυπνακια " να συγκρινει σε τεσταρισμα δυνατοτητων το δικο του παλιοτερο υπερ-κοστολογημενο Τουμπανο , με το δικο σου καινουριο με τις νεες τεχνολογιες...ονειρα γλυκα !!
4) Το αππλ κερ...να το παρεις οπως και δηποτε...τιποτε αλλο...επιβαλεται !!
5) Κανενα αναλωσιμο δεν θα το παντρευτεις για παντα...αρα δεν θα του υπερ ανεβασεις ασκοπα την τιμη...εκτως και αν χρειαζεται...μην παρασυρεσαι απο διαφορους...θα παρεις αυτο που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ οχι αυτο που και καλα , ισως , ενδεχομενος , καποτε μελλον , μπορει να σου χρειαστει....μπουρδες !!
Αν στο μελλον σου χρειαστει...τοτε θα δωσεις τα χρηματα αυτα και θα αγορασεις νεο μηχνημα...!!
Ακουω οτι θα παρω καλυτερη καρτα γραφικων για να καρατισει περισσοτερο...και τι ειναι η καρτα γραφικων κονσερβα που την τρωμε μετα απο χρονια...?? Την επομενη χρονια η επομενη καρτα γραφικων θα ειναι απολυ καλυτερη ....φαντασου τι δυναμικη θα υπαρχει μετα απο 3-4 χρονια...!! Βαζεις καλητερο εξαρτημα...ΜΟΝΟ αν το χρειαζεσαι και το δουλευεις...και οχι για χαβαλε !!
6) Το μεγεθος της οθονης ειναι κατι σχετικο και προσωπικο και οπως βολευεσαι...για μενα η 27αρα ειναι τηλεοραση δεν με βολευει..εδω και στισ 21.5 εχω προβλημα με τα ματια μου μετα απο ωρα !! Αγοραζεις αυτο που σε βολευει...ειναι κατι πολυ σχετικο...εγω 27αρα δεν θα επερνα..δεν ειμαι γραφιστας , αλλοσ βολεβεται την αγοραζει , κανενα προβλημα περι ορεξεος...αν θελω να δω ταινια σε μεγαλυτερη οθονη...με Αππλ ΤΒ την στελνω σε 40 ιντσες...!! Δεν υπαρχει μαστ και ξε-μαστ και παπα@#$λογιες.....υπαρχει τι σε βολευει ΕΣΕΝΑ !!
7) Η τεχνολογια αλλαζει ταχυτατα...σε λιγο καιρο θα εχουμε αλλα νεα πραματα...και αυτα τα μηχανακια που εχουμε τωρα θα φανταζουν αρχαια...οποτεκανε συνετες και εξυπνες επιλογες και οχι...οτι να ναι...χωρισ να το εχεις αναγκη....
φιλικα!!


Επειδή βλέπω φίλε μου ξέρεις αρκετά.

Να περίμενα λες για τον Νοέμβριο για να πάρω καλύτερα τον νέο iMac η να πάρω αυτόν με τα σημερινά δεδομένα;

iOs 7! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1,249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 05/07/2013 - 20:33

Επειδή βλέπω φίλε μου ξέρεις αρκετά.

Να περίμενα λες για τον Νοέμβριο για να πάρω καλύτερα τον νέο iMac η να πάρω αυτόν με τα σημερινά δεδομένα;

Πλεων ειναι Ιουλιος....εγω δεν θα πω οπως μερικοι παρτο τωρα επειδη εγω αυτο το τρεχον μηχανημα εχω και ειναι τουμπανο χαχαχα κλασικη λεξη το τουμπανο που λεγεται...εγω θα σου πω...οπως ελεγα παντα , μπορεις να περιμενεις ?? Τοτε ΟΚ Περιμενε...τον Οκτωμβρη-Νοεμβρη...τοτε θα βγουνε τα νεα πιθανοτατα !!!
Τι καινουριο....θα υπαρχει...??
Οχι τοσο μεγαλες αλλαγες οπως απο το μοντελο 2011 σε 2012.....αλλαγες ποιο μικρες....οπως
1) Το νεο ασυρματο προτυπο...αν συνδεεσαι ασυρματα ειναι καλη φαση...αλλα πρεπει να εχεις ρουτερ που να στελνει παρομοιο σημα...αλλιως παπαλα....!!
Εγω ηδη απολαμβανω γιγαμπιτ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ταχυτητα και συνδεομαι φυσικα με καλωδιο...μου ειναι αδιαφορο το νεο προτυπο...οπως και το ασυρματο γενικα , δεν το συμπαθω !!
Αν αγοραζες λαπτοπ...τοτε θα ειχε μεγαλυτερη ουσια ως αγορα για σενα το νεο προτυπο ως κατι καινουριο...σε σταθερο υπαρχουν καλυτερες και σταθεροτερες λυσεις....!!
2) Νεα γενια επεξεργαστη....αλλα εδω εισια λιγο ατυχος...γιατι??
Η νεα γενια προσφερει καλυτερη διαρκεια μπαταριας...διαχειρηση στο ρευμα δηλαδη και καλυτερη εσωτερικη καρτα γραφικων....
Αυτο εχει νοημα ΜΟΝΟ στα φορητα....εσυ θα παρεις σταθερο , αρα...ουτε μπαταρια εχεις...εχεις την ΔΕΗ...ουτε εσωτερικη καρτα γραφικων...αλλα εξωτερικη !!
Αρα τα νεα καλουδια...δεν σε αγγιζουν....και δυστηχως η επεξεργαστικη ισχυ με την τρεχουσα γενια ειναι κυριολεκτικα ιδια....αρα ο νεος επεξεργαστης εχει ΤΡΕΛΟ νοημα ΜΟΝΟ στα φορητα....εσυ ομως πας σε σταθερο !!
3) Νεα καρτα γραφικων....σειρα 7...προφανως καλυτερη και ανωτερη απο την σειρα 6...σε παιχνιδια κτλ !!
Αυτα τα σιγουρα....μπορει και κατι ακομα...ισως καμια καλυτερη καμερα για φεις ταιμ !!
Οχι τρελες αλλαγες....οπως τα φετινα...θα ειναι μικρη αναβαθμιση στανταρ....σχεδιαστικα τα ιδια φυσικα....αλλα αν μπορεις περιμενε αγαπητε !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 05/07/2013 - 20:38.


#63   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 21:07

Πλεων ειναι Ιουλιος....εγω δεν θα πω οπως μερικοι παρτο τωρα επειδη εγω αυτο το τρεχον μηχανημα εχω και ειναι τουμπανο χαχαχα κλασικη λεξη το τουμπανο που λεγεται...εγω θα σου πω...οπως ελεγα παντα , μπορεις να περιμενεις ?? Τοτε ΟΚ Περιμενε...τον Οκτωμβρη-Νοεμβρη...τοτε θα βγουνε τα νεα πιθανοτατα !!!
Τι καινουριο....θα υπαρχει...??
Οχι τοσο μεγαλες αλλαγες οπως απο το μοντελο 2011 σε 2012.....αλλαγες ποιο μικρες....οπως
1) Το νεο ασυρματο προτυπο...αν συνδεεσαι ασυρματα ειναι καλη φαση...αλλα πρεπει να εχεις ρουτερ που να στελνει παρομοιο σημα...αλλιως παπαλα....!!
Εγω ηδη απολαμβανω γιγαμπιτ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ταχυτητα και συνδεομαι φυσικα με καλωδιο...μου ειναι αδιαφορο το νεο προτυπο...οπως και το ασυρματο γενικα , δεν το συμπαθω !!
Αν αγοραζες λαπτοπ...τοτε θα ειχε μεγαλυτερη ουσια ως αγορα για σενα το νεο προτυπο ως κατι καινουριο...σε σταθερο υπαρχουν καλυτερες και σταθεροτερες λυσεις....!!
2) Νεα γενια επεξεργαστη....αλλα εδω εισια λιγο ατυχος...γιατι??
Η νεα γενια προσφερει καλυτερη διαρκεια μπαταριας...διαχειρηση στο ρευμα δηλαδη και καλυτερη εσωτερικη καρτα γραφικων....
Αυτο εχει νοημα ΜΟΝΟ στα φορητα....εσυ θα παρεις σταθερο , αρα...ουτε μπαταρια εχεις...εχεις την ΔΕΗ...ουτε εσωτερικη καρτα γραφικων...αλλα εξωτερικη !!
Αρα τα νεα καλουδια...δεν σε αγγιζουν....και δυστηχως η επεξεργαστικη ισχυ με την τρεχουσα γενια ειναι κυριολεκτικα ιδια....αρα ο νεος επεξεργαστης εχει ΤΡΕΛΟ νοημα ΜΟΝΟ στα φορητα....εσυ ομως πας σε σταθερο !!
3) Νεα καρτα γραφικων....σειρα 7...προφανως καλυτερη και ανωτερη απο την σειρα 6...σε παιχνιδια κτλ !!
Αυτα τα σιγουρα....μπορει και κατι ακομα...ισως καμια καλυτερη καμερα για φεις ταιμ !!
Οχι τρελες αλλαγες....οπως τα φετινα...θα ειναι μικρη αναβαθμιση στανταρ....σχεδιαστικα τα ιδια φυσικα....αλλα αν μπορεις περιμενε αγαπητε !!


Δεν βιάζομαι φίλε μου. Με το καλό να βγεί το νέο τον Νοέμβριο που λένε και θα δούμε πως θα πάει :).

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! [αρκετά πολύτιμες]

iOs 7! 


#64   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1,249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 05/07/2013 - 21:12

Τον Νοεμβριο...και εγω θα περιμενα...δεν ειναι μακρυα...δεν βιαζεσαι δεν το εχεις αναγκη τωρα...αρα απλα περιμενε και τελος !!

#65   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 21:15

Τον Νοεμβριο...και εγω θα περιμενα...δεν ειναι μακρυα...δεν βιαζεσαι δεν το εχεις αναγκη τωρα...αρα απλα περιμενε και τελος !!


Δεν βιάζομαι ούτε το έχω ανάγκη. Έχω υπολογιστή HP του 2007 και πάει μια χαρά. Μια φορά του έχω αλλάξει κάρτα γραφικών.

Δεν έχει πάθει πρόβλημα. Και με 2 φορμάτ για να τον χαλαρώσω λίγο.

Αλλα σαν τα Mac που βλέπω δεν υπάρχει! :)

iOs 7! 


#66   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1,249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 05/07/2013 - 21:21

Οκ τοτε περιμενε λιγους μηνες..δεν θα περιμενεις και χρονια....!!
Με γειες οταν θα το παρεις θα σου πουμε χαχαχα !!

#67   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 21:23

Οκ τοτε περιμενε λιγους μηνες..δεν θα περιμενεις και χρονια....!!
Με γειες οταν θα το παρεις θα σου πουμε χαχαχα !!


χαχα ωραία! ;)

iOs 7! 


#68   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/07/2013 - 16:36

Επανήλθα με μια ερώτηση.

Το νέο λειτουργικό που θα ειναι το OS X Mavericks θα πρέπει να το πληρώσει κάποιος που πρώτη φορά θα αγοράσει iMac;

Πιστεύω να είναι είδη ενσωματωμένο διότι διαβάζω άρθρα για παλιά λειτουργικά (Mountain Lion etc) και βλέπω να λένε οτι το αγοράζεις απο το Mac Store 100 ευρώ;

Μιλάω για όταν βγεί. Το ξέρω οτι δεν έχει βγεί ακόμα.

Και εννοώ αγοράζοντας τον επερχόμενο γενιάς iMac.

iOs 7! 


#69   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5,698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/07/2013 - 17:11

Η επόμενης γενιάς iMac θα έχουν προεγκατεστημενο το OSX Mavericks. Δε θα πληρώσεις κατι.

EDIT: που είδες για 100 ευρώ! Δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές. Κοντά στα 25 ευρώ περίπου ειναι συνήθως το κόστος για το νέο λειτουργικό.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 10/07/2013 - 17:13.


#70   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/07/2013 - 19:05

Η επόμενης γενιάς iMac θα έχουν προεγκατεστημενο το OSX Mavericks. Δε θα πληρώσεις κατι.

EDIT: που είδες για 100 ευρώ! Δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές. Κοντά στα 25 ευρώ περίπου ειναι συνήθως το κόστος για το νέο λειτουργικό.


Σε ενα αλλο φορουμ. Μαλλον θα καταλαβα λαθος. Ευχαριστω πολυ!

iOs 7! 


#71   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2013 - 20:05

Εγω φίλε επιδη βλέπω οτι δεν το θελεις για επαγγελματικη χρήση και δεν ξέρεις απο OSX και μπορεί να μην σε βολέψει (λίγο δύσκολο)
προτείνω να δώσεις 700 με 800 για ένα 21,5 μεταχειρισμένο 2011. Μια χαρα θα κάνεις την δουλειά σου , είναι αψογα μηχανηματα.
Και αν γουσταρεις ταχύτητες τρελές , του βάζεις και ενα SSD 256GB με 150~200 ευρά και έχεις και ενα εξωτερικό για τις ταινίες-τραγουδια κλπ.


Δές π.χ αυτό http://www.insomnia....11-ssd12gb-ram/ με έτοιμο SSD
ή π.χ ένα Macbook http://www.insomnia....5-επεξεργαστής/ , τα macbook είναι πολύ καλα λαπτοπ

Τελευταία επεξεργασία από: biller, 10/07/2013 - 20:10.


#72   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/07/2013 - 20:09

Εγω φίλε επιδη βλέπω οτι δεν το θελεις για επαγγελματικη χρήση και δεν ξέρεις απο OSX και μπορεί να μην σε βολέψει (λίγο δύσκολο)
προτείνω να δώσεις 700 με 800 για ένα 21,5 μεταχειρισμένο 2011. Μια χαρα θα κάνεις την δουλειά σου , είναι αψογα μηχανηματα.
Και αν γουσταρεις ταχύτητες τρελές , του βάζεις και ενα SSD 256GB με 150~200 ευρά και έχεις και ενα εξωτερικό για τις ταινίες-τραγουδια κλπ.


Δεν χρειαζεται να ξερω. Θα μαθω ομως εμαθα και windows.

Δεν θελω μεταχειρισμενο διοτι δεν ξερω τη χρηση εχει κανει ο αλλος.

Τελος σιγα σιγα μαθαινω.

Εχει και ενας φιλος ενα Mac Book Pro και μαθαινω πως δουλευουν.

Ευχαριστω για την συμβουλη αλλα εχω καταληξει :) .

iOs 7! 


#73   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3,477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 10/07/2013 - 20:16

100€ δίνει η apple σε μαθητές και αν αγοράσει κάποιος απο την παρουσίαση και μετα του OS X Mavericks μοντέλο του 12 τότε θα το πάρει δωρεάν οπως έγινε με το ML φυσικά το ίδιο θα γινει στα MBA

#74   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/07/2013 - 20:38

100€ δίνει η apple σε μαθητές και αν αγοράσει κάποιος απο την παρουσίαση και μετα του OS X Mavericks μοντέλο του 12 τότε θα το πάρει δωρεάν οπως έγινε με το ML φυσικά το ίδιο θα γινει στα MBA


Εννοείς Mac .. Etc?

Εντάξει δεν ειναι και τίποτα αυτό.

Απλα σε έλκυουν πολυ λίγο.

Εμένα καθόλου αυτό που κάνουν.

iOs 7! 


#75   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3,477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 10/07/2013 - 21:28

Ετσι και αλλιώς Ελλάδα δεν γίνετε

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες