Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Εγγυήση iPhone και ΟΤΕ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Tolee1992

Tolee1992

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2013 - 13:48

Να παρω εκει τηλεφωνο;;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/08/2013 - 13:48

παμε παλι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ, γιατι πολυ απλα ειναι ΝΟΜΟΣ, δεν σου δίνει κανενας 2ετη εγγύηση και σου κανει "χάρη", την εχεις απο την στιγμη που αγορασες το προϊον μεσα στην ευρωπαϊκη ενωση, αλλο τι σου πλασάρει η Apple, ειναι τοσο απλο, οπως λεει και ο Νίκος απο επανω, δεν ειναι οδηγία, ειναι ΝΟΜΟΣ και κανενας δεν ειναι πιο πανω απο αυτον, το τοπικ αυτο ειναι το ιδιο με ενα τοπικ με τέτοιο τιτλο: 

 

"Εκλεψα 10 τραπεζες και δεν με πανε φυλακή, τι να κανω για να με πανε ;"

 

δεν εχει βάση.


Τελευταία επεξεργασία από: slay3rg1, 21/08/2013 - 13:49


#33   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/08/2013 - 13:51

Αυτοί δεν έκαναν καν χάρη. Πρόβλημα που υπήρχε εξαρχής καλύπτεται και τυπικά από την υποχρέωση του πωλητή για 2ετή υποστήριξη.

 

Το κινητο ηταν 1,5 ετους. 

 

Η λέξη χάρη που λες δεν υπάρχει.

 

Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους. Το λες και μονος σου.

 

Η κοπέλα πήρε 2ετη εγγύηση και ανακατασκευασμένο τηλ. 

Πως αλλιώς να το πουμε; 

 

Της είπαν οτι ισχύει 1 χρόνος , τους έδωσε τα χαρτιά , βαλανε ταπα στο στόμα και κανανε αυτό που έπρεπε.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#34   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/08/2013 - 13:53

Να παρω εκει τηλεφωνο;;;

 

τα ίδια θα σου πουνε οτι το κατάστημα σου δίνει το 1 ετος επιπλέον, φιλε πηγαινε για 2 μερες για καφε και ξεχνα το θεμα και μολις ανοιξει το ΙΝΚΑ ξανα περνάς :) 



#35   Tolee1992

Tolee1992

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2013 - 13:57

Μαλιστααα οκκ

#36   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:12

Καλησπερα παιδια...σημερα πηγα το κινητο μιας φιλης μ στον οτε γιατι ειχε χαλασει η πλακετα τ ηχου...πηρα μαζι μ τα εγγραφα σχετικα με την εγγυηση για τα 2 χρονια(νομους κτλπ)...μιλησα στν αρχη με εναν υπαλληλο π μ εδειξε ενα χαρτι και ελεγε οτι η apple μ δινει ενα χρονο...λεω εμενα το κρατος με καλυπτει για 2 και τον παρακαλεσα να φωναξει τον υπευθυνο...να μην σας τα πολυλογω ο ιδιος μ ειπε οτι ναι εχω 2 χρονια αλλα δεν μπορει να κανει κατι γτ η apple δινει 1...ειπα οτι θα τουσ καταγγειλω στο ινκα και στην εξυπηρετηση πελατων και μ ειπε κατηγγειλε μας....μπορω να κανω κατι αλλο;;;

Τηλέφωνο το δικηγόρο σου, καταγραφή των υπευθύνων (να σου πούνε τα ονόματά τους δηλαδή) και την άλλη μέρα εξώδικο και υπαναχώρηση από τη σύμβαση αγοράς του κινητού.Και θα σου πω εγώ μετά, οι γελοίοι. Α, χωρεί και μήνυση ε..

 

 

 

Καλά δεν βαρεθήκατε ακόμα; Δεν υπάρχει υποχρέωση για 2ετή εγγύηση βάση νόμου. Τόσα σχετικά νήματα υπάρχουν, δεν χρειάζεται ακόμα ένα. Τα δύο χρόνια ειναι για προβλήματα που υπήρχαν εξαρχής (δεν δούλευε το GPS και το είδες τώρα που πήρες το navigon) και για πράγματα που λέει ότι διαφημίζει ότι κάτι αλλά αποδεικνύεται μούφα (κάνει καφέ, πάει βόλτα τον σκύλο)

Κυνήγα το όμως και ίσως να κάνουν εξαίρεση. Ποτέ δεν ξέρεις.

Λες ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ.Και δεν κάνεις καλό στο φόρουμ γιατί δεν είσαι σχετικός.Ευτυχώς το φόρουμ έχει ξυπνήσει και δε μασάει πλέον.

Υπάρχει υποχρέωση για 2ετή κάλυψη από πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων. Το αναφέρεις και συ παρακάτω ξέρεις...στο κόπυ πέιστ που έκανες...

 

Όποιος εμφανιστεί εδώ και μας γράψει ότι τα κατάφερε να πάρει τα δυο χρόνια εγγύηση, να μαζευτούμε να κάνετε πάρτι :P

 

edit:

Apple GR

00800 44145417

Εγώ.Για πελάτες μου.

 

Μπορεί να συμβεί για λόγους πολιτικής. Οπως πχ μπορουν να περάσουν στην εγγύηση κάτι 6 μήνες μετά την λήξη της πραγματικής διετής αν είμαι καλός και γνωστός πελάτης (έχει συμβεί με την Sony και την GE). Δυστυχώς δεν είναι υποχρέωση.

http://www.iphonehel...-3#entry1348519

Στο κόπυ πέιστ σου λέει : "Άρα ο αγοραστής μπορεί να απαιτήσει τα ανωτέρω αν εντός 2 ετών από την αγορά διαπιστώσει πραγματικό ελάττωμα, ή έλλειψη συμφωνημένης ιδιότητας (π.χ. διαφορετικό configuration από αυτό της διαφήμισης). Μια εταιρία δεν μπορεί να περιορίσει την ευθύνη της για πραγματικό ελάττωμα, ή για έλλειψη συμφωνημένης ιδιότητας για χρονική περίοδο μικρότερη από 2 έτη. Τέτοιος περιορισμός θα είναι άκυρος και θα ισχύουν τα 2 έτη."

Άρα αν η εταιρία πει πως δε δέχεται το χρονικό διάστημα των 2 ετών , ενεργεί καταχρηστικά.

Επίσης ο Νίκος σου υπέδειξε το πινακάκι της Apple  που σου λέει πως σου δίνει εμπορική εγγύηση 1 έτους ( Η Apple είναι ελίτ, την ώρα που το 2005 η Siemens - η πρώτη που εναρμονίστηκε στην οδηγία- έδινε 24 μήνες εγγύηση στα κινητά της, η apple επειδή είναι κάτι το ξεχωριστό δε θέλει να δώσει 24 μήνες) ΑΛΛΑ ταυτόχρονα σου λέει πως έχεις 2 ΕΤΗ από τον πωλητή.

Και ο πωλητής σου λέει " η Apple μας εχει πει ενα έτος" . Ποιος σου λέει ψέματα λοιπόν ; Δε μας νοιάζει. Έχουμε 24 μήνες παραγραφή για κινητά.

Και για να ξεκαθαριστούν οι οροι : μια Ευρωπαική οδηγία είναι υποχρεωτική για ένα κράτος μέλος να την κάνει νόμο του σε ορισμένο χρονικό διάστημα . Η οδηγία έχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ για το κάθε κράτος.



#37   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:15

@Lellos, αργησες μικρε θεουλη αλλα το εγραψες το ποστ σου :P (σου χρωστάω ακομα εναν καφε ε :P

sorry για το off-topic



#38 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:17

Από ευγένεια πάλι βλέπω ξεχυλίζουμε. Κανένας δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Ο άνθρωπος ζήτησε πληροφόρηση και γράφτηκαν απαντήσεις. Τι ισχύει και τι δεν ισχύει μπορεί να το κρίνει ο καθένας και φυσικά οι αρμόδιες αρχές όταν χρειαστεί. Η ευγένεια όμως είναι κάτι πολύ απλό, εύκολο και δυστυχώς για μια ακόμα φορά απουσιάζει από αυτό το φόρουμ.

 

Επί της ουσίας όλα τα προηγούμενα έχουν απαντηθεί και εδώ και σε άλλα νήματα.


Τελευταία επεξεργασία από: emeliss, 21/08/2013 - 14:18


#39   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:20

Ας πούμε ότι έχω ένα Macbook 20μηνες με χαλασμένη μητρική και μου ζητάνε 600 για επισκευή.

Αν πάρω δικηγόρο πόσο θα μου κοστίσει για να μου δώσουν την 24μηνη εγγύηση


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#40   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:20

Από ευγένεια πάλι βλέπω ξεχυλίζουμε. Κανένας δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Ο άνθρωπος ζήτησε πληροφόρηση και γράφτηκαν απαντήσεις. Τι ισχύει και τι δεν ισχύει μπορεί να το κρίνει ο καθένας και φυσικά οι αρμόδιες αρχές όταν χρειαστεί. Η ευγένεια όμως είναι κάτι πολύ απλό, εύκολο και δυστυχώς για μια ακόμα φορά απουσιάζει από αυτό το φόρουμ.

 

Επί της ουσίας όλα τα προηγούμενα έχουν απαντηθεί και εδώ και σε άλλα νήματα.

ειναι κουραστικο ομως φιλε μου οταν κανουμε κουβεντα για κατι τοσο ατρακάριστο οπως ειναι ενας νομος και υπαρχουν ατομα που σου λενε πως δεν ισχύει κατι τετοιο :)

 

 

 

Ας πούμε ότι έχω ένα Macbook 20μηνες με χαλασμένη μητρική και μου ζητάνε 600 για επισκευή.

Αν πάρω δικηγόρο πόσο θα μου κοστίσει για να μου δώσουν την 24μηνη εγγύηση

 
δεν ειναι απαραίτητος ο δικηγόρος, πρεπει να δείξεις οτι ξερεις τα δικαώματα σου, σιγουρα θα προσπαθήσουν να το αποφύγουν και εκει εσυ πρεπει να πιέσεις, that's all

Τελευταία επεξεργασία από: slay3rg1, 21/08/2013 - 14:21


#41   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:22

Ας πούμε ότι έχω ένα Macbook 20μηνες με χαλασμένη μητρική και μου ζητάνε 600 για επισκευή.
Αν πάρω δικηγόρο πόσο θα μου κοστίσει για να μου δώσουν την 24μηνη εγγύηση

Μαλλον εκει πατανε κι αυτοι και σου δινουν ενα χρονο.
Σου λεει, ποιος θα κατσει τωρα να μπλεξει με δικηγορους και τα συναφη, δωσε στα προβατα 1 χρονο και βλεπουμε.

#42   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:23

Από ευγένεια πάλι βλέπω ξεχυλίζουμε. Κανένας δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Ο άνθρωπος ζήτησε πληροφόρηση και γράφτηκαν απαντήσεις. Τι ισχύει και τι δεν ισχύει μπορεί να το κρίνει ο καθένας και φυσικά οι αρμόδιες αρχές όταν χρειαστεί. Η ευγένεια όμως είναι κάτι πολύ απλό, εύκολο και δυστυχώς για μια ακόμα φορά απουσιάζει από αυτό το φόρουμ.

 

Επί της ουσίας όλα τα προηγούμενα έχουν απαντηθεί και εδώ και σε άλλα νήματα.

 

Σου δίνω 3 επιλογές , τέταρτη δεν υπάρχει:

 

1) Είσαι τρολ με ορεξη γ αυτο επιμένεις

 

2) Έχεις μαγαζί κινητής , ή κάτι αντίστοιχο και σε έχει χαλάσει το ότι αναγκάζεσαι να δώσεις 2 χρόνια εγγύηση.

 

3) Την έχεις πατήσει με 2ετή εγγύηση την οποία δεν απαίτησες , και προσπαθείς να κάνεις και άλλους να την πατήσουν για να μη νιώθεις άσχημα

 

Αν ισχύει το 2ο πες μας πιο μαγαζί να ξέρουμε να μην πατήσουμε τουλαχιστον.

 

Φιλικά πάντα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#43   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:26

Οι δικηγόροι υπάρχουν για να κάνουν αυτά που εμείς δεν έχουμε χρόνο η δεν μπορούμε

 

@Lellos

αν σου είναι εύκολο μου απαντάς για να γνωριζουμε

Ευχαριστώ


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#44 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:27

@PanosMouz

Έχασες σε όλα. Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά και να αποφεύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις.


Τελευταία επεξεργασία από: emeliss, 21/08/2013 - 14:27


#45   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/08/2013 - 14:32

@PanosMouz

Έχασες σε όλα. Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά και να αποφεύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις.

 

Κρίμα γιατί καλύπτεις και τις 3 κατηγορίες εύκολα ;)

 

Διάβασα προσεκτικα , αλλά απάντησε ο @Lellos πριν απο εμένα.

 

Εν πάσει περιπτώσει δν είχα σκοπό να σε θίξω.

 

Απλά μην επιμένεις για ένα θέμα που εχει αναλυθει 10000000 φορές (τουλάχιστον) , και μάλιστα απο τη στιγμή που δικηγόρος σου λεει οτι είναι 2ετής η εγγύηση και μάλιστα την έχει διεκδικήσει (μιλάω για τον Lellos). 

 

Δεν υπάρχει λόγος να παραπλανούμε μέλη του forum , και να μην διεκδικούν τα δικαιωματα τους.

 

Αυτό απο εμένα.

 

EDIT : Ας μου πει κ εμένα κάποιος πως κάνουμε Tag- Mention  καποιον σε ένα post γιατι θα σκάσω :P


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 21/08/2013 - 14:33

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες