Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 9 ψήφοι

iOS 7 σε iPhone 4: Σχόλια και εντυπώσεις


  • Please log in to reply
353 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   christos32008

christos32008

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2013 - 01:25

johnanad τουλάχιστον κατέβασα την σωστή έκδοση για την συγκεκριμένη συσκευή;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/09/2013 - 01:29

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεότατος στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας πάνω σε ένα θέμα μιας και διαβάζοντας τις συζητήσεις σας έχετε αρκετά μεγάλη εμπειρία. Διαθέτω εδώ και 2 μήνες το iphone 4 8gb ελληνικό. Όπως και πολλοί άλλοι προχώρησα χθες στην αναβάθμιση σε ios7. Απογοητεύτηκα τόσο πολύ...Έχω την εντύπωση ότι το safari πάει πιο γρήγορα από πριν, αλλά ίσως να είναι και ιδέα μου. Επίσης τα χρώματα είναι τόσο έντονα που δε μπορεί εύκολα να συνηθίσει κανείς, τουλάχιστον εγώ. Για την μπαταρία να μην το αναφέρω καθόλου…Έχει βέβαια κάποιες νέες πρακτικές λειτουργίες, αλλά προσωπικά απογοητεύτηκα. Διάβασα λοιπόν ότι υπάρχει  δυνατότητα για επανεγκατάσταση της ios 6.1.3 για το iphone 4. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστηκος, αλλά θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες σας, μιας και δεν το έχω ξανακάνει. Κατέβασα την έκδοση iPhone3,2_6.1.3_10B329_Restore. Επίσης διάβασα και την διαδικασία που το κάνουμε. Το αρχείο που κατέβασα είναι σε rar. Ποιο αρχείο θα επιλέξω όταν θα πατήσω shift + restore;; Και κάτι άλλο παιδιά….Υπάρχει περίπτωση να τα «παίξει» η συσκευή από το restore ή αν κάνω κάτι λάθος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Πρώτα θα βάλεις σε DFU τη συσκευή.

 

Με πατημένο το Shift θα πατήσεις Restore στο iTunes όπου και θα επιλέξεις την 6.1.3 που θα κατεβάσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#123   johnanad

johnanad

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@johnanad
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:johnanad

Δημοσίευση 20/09/2013 - 01:29

johnanad τουλάχιστον κατέβασα την σωστή έκδοση για την συγκεκριμένη συσκευή;

επειδη σου γραφω απο κινητο τωρα δεν μπορω να δω,ας απαντηση καποιος που ειναι σε pc καλητερα

#124   christos32008

christos32008

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2013 - 01:32

Νίκο υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στη συσκευή από το restore, αν κάνω κάποιο λάθος;



#125   christos32008

christos32008

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2013 - 01:35

Αυτή κατεβάζω :      6.1.3 (10B329) iPhone3,2_6.1.3_10B329_Restore.ipsw Είναι η σωστή; Παιδιά ενδεχομένως να σας κουράσω με τις ερωτήσεις μου αλλά έχω πολλές απορίες....



#126   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 20/09/2013 - 01:41

Παιδιά το ios7 στο 4αρι τρέχει ικανοποιητικα για μενα. Εγω προσωπικα περιμενα να κολλαει αρκετα, τωρα ο καθενας θεωρω πως εχει τα δικα του στανταρ οσο αφορα τα κολληματα και τα κρασαρισματα.
Αυτο που παρατηρησα αρχικα και με φοβησε ειναι πως μολις εγκατεστησα την 7 το πληκτρολογιο ψιλοκολλουσε και η αλλαγη απο γραμματα σε αριθμους γινοταν με καποια μικρη καθυστερηση ομως αργοτερα εστρωσε.. εκτοτε δεν μου εχει ξαναπαρουσιασει τετοιο προβλημα.
Οι εναλλαγες στις εφαρμογες ειναι ικανοποιητικες πολυ περισσοτερο απο αυτο που φανταζομουν.Ενταξει μην περιμενετε και να πεταει αλλα σε γενικες γραμμες ανταποκρινεται σωστα.
Στα μειον μου φανηκε η καμερα η οποια καποιες φορες αργει λιγο να ανοιξει.
Τελος για την μπαταρια πιστευω οτι δειχνει σημαντικη βελτιωση με πριν.Πιστευω θα ηταν πιο σωστο να μιλησουμε για την μπαταρια οταν θα μας περασει η πρωτη περιεργια και αρχισουμε να χρησιμοποιουμε το κινητο ξανα με νορμαλ ρυθμους γιατι εγω ως πρωτη μερα το παιδεψα αρκετα και παρολαυτα η πρωτη φορτιση με το νεο ios ηρθε προς εκπληξη μου με αρκετη καθυστερηση.



#127   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/09/2013 - 01:42

Αυτή κατεβάζω :      6.1.3 (10B329) iPhone3,2_6.1.3_10B329_Restore.ipsw Είναι η σωστή; Παιδιά ενδεχομένως να σας κουράσω με τις ερωτήσεις μου αλλά έχω πολλές απορίες....

Αυτή, σωστά.

 

Με Chrome ή Mozilla.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#128   christos32008

christos32008

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2013 - 03:57

Παιδιά πραγματικά είστε γνώστες του αντικειμένου! Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.



#129   andreast88

andreast88

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/09/2013 - 10:58

Καλημέρα!

 

Εγώ έκανα αρχικά αναβάθμιση σε ένα iphone 4  από 6.1.3 σε 7 μέσω ΟΤΑ και μετά την εγκατάσταση το κινητό ήταν αρκετά αργό.Για το λόγο αυτό του πέρασα την 7αρα από το itunes σε DFU mode και έκανα restore από icloud.Δεν ξέρω γιατί αλλά βελτιώθηκε πάρα πολύ. Παρ' όλα αυτά μια μικρή διαφορά στη ταχύτητα υπάρχει ανάμεσα στις 2 εκδόσεις..

 

Μήπως λοιπόν σε iphone 4 η αναβάθμιση μέσω itunes, δηλαδή clean install είναι μια...λύση;Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

 

Κι εάν ναι , κατάλαβε κάποια διαφορά?

 

Ευχαριστώ!



#130   Maverick

Maverick

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2013 - 11:07

Απο αυτα που διαβασα να μεινω ακομα στην 6.1.3 ετσι?



#131   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1,596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/09/2013 - 11:14

Καλημέρα!

 

Εγώ έκανα αρχικά αναβάθμιση σε ένα iphone 4  από 6.1.3 σε 7 μέσω ΟΤΑ και μετά την εγκατάσταση το κινητό ήταν αρκετά αργό.Για το λόγο αυτό του πέρασα την 7αρα από το itunes σε DFU mode και έκανα restore από icloud.Δεν ξέρω γιατί αλλά βελτιώθηκε πάρα πολύ. Παρ' όλα αυτά μια μικρή διαφορά στη ταχύτητα υπάρχει ανάμεσα στις 2 εκδόσεις..

 

Μήπως λοιπόν σε iphone 4 η αναβάθμιση μέσω itunes, δηλαδή clean install είναι μια...λύση;Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

 

Κι εάν ναι , κατάλαβε κάποια διαφορά?

 

Ευχαριστώ!

Πάντα το Clean install είναι καλύτερα απο το OTA....


Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#132   Yiannish

Yiannish

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/09/2013 - 15:42

Ειμαι ενας απ αυτους που κανανε clean install setup as new... Σίγουρα υπάρχει διαφορα στην ταχυτητα σε σχεση με την 6 δε μπορω να πω ομως οτι τα πραγματα ειναι τοσο ασχημα! Απο χθες βραδυ στις 12 που το εκανα μεχρι αυτη την στιγμη ειμαι με wifi ανοιχτο και το δουλευω για να καταλαβω πως παει... Η μπαταρια εχω την εντυπωση πως βελτιωθηκε καθως ειμαι στο 85%, επαναλλαμβανω χωρις να κλεισω καθολου wifi απο χθες βραδυ στις 12. Γενικοτερα υπαρχει ενα lag αλλα θελω να πιστευω πως θα διορθωθουν... Κι ετσι οπως ειναι ομως δε θα ηθελα να επιστρεψω πισω στην 6. Ολα αυτα καθαρα για την ταχυτητα και τη γενικοτερη συμπεριφορα της συσκευης, περα απο το αν ειναι ωραιοτερα ή οχι τα νεα γραφικα!

 

Το γενικοτερο συμπερασμα ειναι πως μεχρι τωρα κανεις μας δεν εχει πει ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ IPHONE 4 ΒΑΛΤΕ 7αρα ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ...


Τελευταία επεξεργασία από: Yiannish, 20/09/2013 - 15:50.


#133   gianniroc

gianniroc

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2013 - 15:49

Οπως έγραψα και χθες , τελικα πέρασα την 7 στο 4αρι μου με set up as new. Ξαναγέμισα το κινητο με τα ιδια πράγματα που ειχα στην 6.1.3 και η ραμ βρίσκεται στα ΙΔΙΑ επιπεδα με την 6.1.3 και σε καποιες στιγμές σε καλύτερα επίπεδα.
Το κινητο τρέχει ακριβώς οπως ήταν με την 6.1.3.
Θα την κρατήσω ..

ΟΜΩΣ μπορει με τον καιρο οι εφαρμογές για IOS 7 να γινονται βαριές και ετσι το 4αρι με την IOS 7 μετα απο κανα χρονο να μην ειναι πλεον λειτουργικό

Αυτα απο εμένα



#134   A1332

A1332

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/09/2013 - 16:27

Θέλοντας και εγώ να πω τη γνώμη μου , έχω να πω πως με την 7αρα δεν νοιώθω καθόλου χρήστης apple συσκευής ... τώρα μπορει να μην εδωσαν βαση στην απόδοση του 4 και σε επομενο update να το βελτιώσουν , ίσως βεβαια να είναι αυτα τα ορια για το συγκεκριμένο υλικό. Μετά από μια μερα χρήσης επεστρεψα στην 6.1.3 γιατί λατρευω το smoothness στο γραφικό περιβαλλόν (γιαυτό πήρα apple και οχι κάποιο πολυ φθηνοτερο android) .

 

Τελος θέλω να μοιραστώ και μια παρατηρηση που εκανα στην 7

αν επιλέξω αγγλική γλώσσα στο μενου του τηλ παει πιο γρηγορα απότι με την ελληνικη ...

περιεργο αλλά το παρατηρησα . δοκιμάστε το και εσεις και πειτε μου αποψεις .


Τελευταία επεξεργασία από: A1332, 20/09/2013 - 16:31.


#135   gore

gore

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2013 - 16:53

Πρώτα θα βάλεις σε DFU τη συσκευή.

 

Με πατημένο το Shift θα πατήσεις Restore στο iTunes όπου και θα επιλέξεις την 6.1.3 που θα κατεβάσεις.

Νικο να σε ρωτησω κατι , εγω εκανα restore 6.1.3 χωρις ομως να βαλω σε DFU το τηλεφωνο γιατι το ξεχασα.

Το downgrade εγινε με την πρωτη χωρις κανενα προβλημα.

Λες να μην εχει γινει κατι σωστα ?????



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες