Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

*Οδηγός Αγοράς iPhone απο Αγγλία*


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   tyrekidiskos

tyrekidiskos

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 31/10/2013 - 19:07

Καποιος γνωστος μου ειπε πως ειναι πολυ δαπανηρο το συναλλαγμα και δν αξιζει να στειλεις πολλα λεφτα απο Ελλαδα σε Αγγλια για να γινει η αγορα και πως ερχεται σχεδον μια η αλλη..Ξερετε περι τινος προκειται;;
Και μου μιλησε και με νουμερα..Το iphone 5s 32GB Gold εχει 629 λιρες που αντιστοιχουν σε 742 ευρω με σημερινο συναλλαγμα...
Στην τραπεζα μου ειπε για να γινει η δουλεια παιζει να φεσωθεις εως και 40 ευρω...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/10/2013 - 19:40

Καποιος γνωστος μου ειπε πως ειναι πολυ δαπανηρο το συναλλαγμα και δν αξιζει να στειλεις πολλα λεφτα απο Ελλαδα σε Αγγλια για να γινει η αγορα και πως ερχεται σχεδον μια η αλλη..Ξερετε περι τινος προκειται;;
Και μου μιλησε και με νουμερα..Το iphone 5s 32GB Gold εχει 629 λιρες που αντιστοιχουν σε 742 ευρω με σημερινο συναλλαγμα...
Στην τραπεζα μου ειπε για να γινει η δουλεια παιζει να φεσωθεις εως και 40 ευρω...

δες την τρίτη εικόνα

για το ίδιο ακριβός μοντέλο 



#183   tyrekidiskos

tyrekidiskos

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 31/10/2013 - 20:10

δες την τρίτη εικόνα

για το ίδιο ακριβός μοντέλο 

Ωραιος...Απλα επειδη ουτε διευθυνση αγγλιας εχω αλλα ουτε τπτ.Απλα εχω ενα φιλο στην αγγλια που ερχεται 15 νοεμβριου και μου ειπε να βαλω τα λεφτα στην τραπεζα...Βαση συναλλαγματος και τραπεζικους φορους κλπ τι πρεπει να βαλω;;;743;;;



#184   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1.085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/10/2013 - 20:25

Απο χτες εχω κανει στο αμερικανικο την παραγγελια και ακομα να μου δεσμευσουν τα χρηματα!

ειναι ακομα στο δευτερο σταδιο processing items.

ποτε θα γινει preparing for shipment?


 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:


#185   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/10/2013 - 21:01

Ωραιος...Απλα επειδη ουτε διευθυνση αγγλιας εχω αλλα ουτε τπτ.Απλα εχω ενα φιλο στην αγγλια που ερχεται 15 νοεμβριου και μου ειπε να βαλω τα λεφτα στην τραπεζα...Βαση συναλλαγματος και τραπεζικους φορους κλπ τι πρεπει να βαλω;;;743;;;

για έμβασμα σίγουρα προς ΕΕ θα έχει προμήθεια δεν ξέρω πόσο είναι, πάντως ρώτησε την τράπεζα.

εάν έχεις internet banking χρησιμοποίησε το η χρέωση θα είναι μηδαμινή.



#186   rakounakis

rakounakis

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:raccoun

Δημοσίευση 07/11/2013 - 19:26

ερωτηση.......εκανα παραγγελια μολις τωρα απο το αγγλικο  site!για διευθυνση εβαλα αυτη ''Aramex House Old Road Bath'' αντι για αυτην  ''Aramex House Old Bath Road'' που μου δινει η aramex!Ολα τα αλλα στοιχεια ειναι ιδια οπως μου τα εχει δωσει η aramex!μου εβγαζε την διευθυνση λανθασμενη κ με παρεπεμψε σε αυτη!υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θεμα?



#187   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2013 - 19:40

όχι φιλε δεν υπάρχει θέμα.



#188   rakounakis

rakounakis

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:raccoun

Δημοσίευση 07/11/2013 - 19:41

ok ευχαριστω!!!



#189   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 07/11/2013 - 20:12

Πφφφ, καλησπέρα σας,

 

Πρέπει να έχω πάνω από ώρα που διαβάζω εξ αρχής το νήμα και φτάνω στις τελευταίες σελίδες βλέποντας πολλά άτομα να αγχόνονται, να ψάχνονται, κλπ για την όλη διαδικασία που αναφέρεται εδώ ως προς την παραγγελία μιας συσκευής από το εξωτερικό...

 

Αναρωτιέμαι ακόμα και λέω να μπώ στη διαδικασία να δω στη σελίδα της Apple UK επιλέγοντας ένα τυχαίο iPhone 5C ώστε να δω τις διαφορές της τιμής σε σχέση με την Ελλάδα. Βλέπω πως κοστίζει £469.00 χωρίς να έχω προσθέσει ακόμα τα $40.00 της Aramex και τα περίπου 10.00€-20.00€ για τη μεταφορά του στην κατοχή μου. Φτάνωντας αισίως σε ένα νούμερο περίπου τα 610.00€.

 

Εξακολουθώ να απορώ ακόμα και τώρα που τα γράφω για ποιό λόγο κάποιος να μπει σε όοοοολη αυτή τη διαδικασία αφού και απο Αγγλία αλλά και απο Ελλάδα η διαθεσιμότητα είναι αμφιλεγόμενη και όταν από Ελλάδα μπορώ να βρω τη συσκευή από 550.00€-590.00€

 

Θα ήθελα να ακούσω / διαβάσω κάποιους λόγους τουλάχιστον απο τους ενδιαφερόμενους μήπως και εγώ καταλαβαίνω κάτι λάθος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Τελευταία επεξεργασία από: kormos, 07/11/2013 - 20:13

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#190   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2013 - 20:22

καλησπέρα φίλε μου.

υπάρχουν άτομα που τον λογαριασμό της aramex τον άνοιξαν πέρυσι για το iphone 5, αρα σε αυτούς δεν υπάρχουν τα 40ευρω, αλλα μονο τα 10ευρω που είναι τα μεταφορικά.

εγώ προσωπικά έδωσα 745ευρω για το 5S 32gb και στην Ελλάδα βλέπω ότι τόσο (739) κάνει το 5C 32gb, ε σε καμια περίπτωση δεν είναι λογικό.

 

όσων αφορά αυτό κάθε αυτό το 5C ναι οι τιμές σχεδόν τείνουν, αλλά για όποιον τον ενδιαφέρει το 5S συμφέρει η αγορά από Αγγλία.



#191   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 07/11/2013 - 20:29

καλησπέρα φίλε μου.

υπάρχουν άτομα που τον λογαριασμό της aramex τον άνοιξαν πέρυσι για το iphone 5, αρα σε αυτούς δεν υπάρχουν τα 40ευρω, αλλα μονο τα 10ευρω που είναι τα μεταφορικά.

εγώ προσωπικά έδωσα 745ευρω για το 5S 32gb και στην Ελλάδα βλέπω ότι τόσο (739) κάνει το 5C 32gb, ε σε καμια περίπτωση δεν είναι λογικό.

 

όσων αφορά αυτό κάθε αυτό το 5C ναι οι τιμές σχεδόν τείνουν, αλλά για όποιον τον ενδιαφέρει το 5S συμφέρει η αγορά από Αγγλία.

 

 

Απ οτα λεγόμενά σου προφανώς είσαι μέλος το οποίο έχει ήδη λογαριασμό γι αυτό αναφέρεις πως "βγήκες" κερδισμένος κατά 100€ σε σχέση με την Ελλάδα, σωστά κατάλαβα; Γιατί αν δεν έχεις λογαριασμό και μπείς σε όλη αυτή την διαδικασία τι είχες τι έχασες...


:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#192   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2013 - 20:33

προσωπικά και εγώ φέτος έκανα λογαριασμό, δεν είχα καμία ιδέα γύρο από αυτό το θέμα.

μπορεί να μην κέρδισα κάτι φέτος εκτός από το χρόνο παραδώσεις, όμως σε μελόντικες αγορές θα υπάρξει κέρδος,

και δεν μιλάω μόνο για iphone αλλά γενικά για αγορές.



#193   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 07/11/2013 - 20:54

προσωπικά και εγώ φέτος έκανα λογαριασμό, δεν είχα καμία ιδέα γύρο από αυτό το θέμα.

μπορεί να μην κέρδισα κάτι φέτος εκτός από το χρόνο παραδώσεις, όμως σε μελόντικες αγορές θα υπάρξει κέρδος,

και δεν μιλάω μόνο για iphone αλλά γενικά για αγορές.

 

 

Απλά θέλω να πω πως ναι όλοι μας ψάχνουμε την καλύτερη τιμή αλλά μπρος στο χρόνο παράδωσης και της όλης διαδικασίας η μικρή διαφορά χρημάτων που παρουσιάζεται, αφανίζεται!


:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#194   thanosfis

thanosfis

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2013 - 19:48

καλησπερα σε ολους.ερωτηση.η αγορα 5σ απο την αγγλια εχει ελληνικο μενου και ελληνικο σμσ?ευχαριστω



#195   baudII

baudII

    iPH Addict

  • 654 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 23/11/2013 - 20:35

καλησπερα σε ολους.ερωτηση.η αγορα 5σ απο την αγγλια εχει ελληνικο μενου και ελληνικο σμσ?ευχαριστω

Ολα τα τηλεφωνα πια υποστηριζουν ολες τις γλωσσες



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)