Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

*Οδηγός Αγοράς iPhone απο Αγγλία*


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   corsair04

corsair04

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 04/10/2014 - 02:40

είναι η ιδέα μου ή είναι λίγο ακριβά oi αποστολές στο shopandship.com



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   Christoss22

Christoss22

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/10/2014 - 03:10

Και τελωνειο δεν περναει ετσιι??



#228   amak268

amak268

    iPH Member

  • 339 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2014 - 05:32

είναι η ιδέα μου ή είναι λίγο ακριβά oi αποστολές στο shopandship.com

η ιδεα σου ειναι

Και τελωνειο δεν περναει ετσιι??

Περναει

#229   Antonio23

Antonio23

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2014 - 13:12

Το Αμερικανικο Apple δεν στελνει σε Aramex το χω δοκιμασει...
Το Γερμανικο ή Αγγλικο Apple στελνει σε Aramex????

#230   iosif__one

iosif__one

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2014 - 13:24

Σήμερα μου εστειλαν ότι απεστάλη το iphone απο την apple αλλά δίπλα από το track shipment γράφει signature required. Αφού εχω βαλει τη διευθυνση της αραμεξ και εννοειται δε θα το υπογραψω... υπάρχει πρόβλημα;



#231   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/10/2014 - 13:25

Θα υπογράψουν αυτοί λογικά

#232   iosif__one

iosif__one

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/11/2014 - 10:51

Χθες πολυ νωρίς το πρωί τους εφτασε εκεί και ακόμα γράφει στην κατασταση "In account". Σε πόσες μέρες το στέλνουν και ποσο κάνει να ερθει; Ακόμα το έβαλαν ότι είναι 0.55kg οπότε αντι για 8,60 πάει 14 ευρώ. η UPS εγραφε 0.50



#233   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 22/09/2016 - 02:05

Κάποιος που εχει παραγγείλει πρόσφατα με f2me από Αγγλία μπορεί να δώσει πληροφορίες σχετικά με το πως συμπληρώνουμε το billing info;
Έβαλα ως τηλέφωνο και ταχυδρομικό κώδικα αυτα της f2me
θα υπάρξει πρόβλημα ;

#234   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2016 - 06:10

Σαν διεύθυνση αποστολής βάζεις από f2m σαν billing βάζεις τα στοιχεία που έχεις δήλωσει στην κάρτα μονο πόλη και χώρα βάλε από f2m γιατί αλλιώς δεν περνάει .

#235   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 22/09/2016 - 12:12

Αυτό ακριβώς έκανα που είπες απλά στον billing επειδή ήθελε και τηλέφωνο έβαλα αυτό της f2me γιατί ελληνικό νούμερο δεν δεχόταν

#236   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2016 - 12:31

Αυτό ακριβώς έκανα που είπες απλά στον billing επειδή ήθελε και τηλέφωνο έβαλα αυτό της f2me γιατί ελληνικό νούμερο δεν δεχόταν

σωστά εκανες .



#237   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 22/09/2016 - 16:02

Οκ δυο αποριες ακόμη
1 Τα λεφτά η Apple πότε τα τραβάει ; τώρα γράφει processing items και delivers 20 oct-2 nov
2 όταν θα πάει στην f2me το ρολόι θα επικοινωνήσουν κατευθείαν αυτοί μαζί μου για να το στείλουν ή πρέπει να κάνω κατι εγώ;

#238   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2016 - 16:16

Τα χρήματα θα τα πάρουν μια με δυο μέρες πριν την αποστολή και μόλις πάει f2m θα σου στείλουν mail.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#239   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/06/2017 - 00:58

Οδηγός Αγοράς iPhone απο Αγγλία

 

Επειδη πολυς κοσμος ρωταει σχετικα με αυτο το θεμα ας αναφερω πως μπορει να γινει μια αγορα iphone 

απο Αγγλια.

 

Αρχικα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει κανεις ειναι να γραφτει σε εναν απο τους διαθεσιμους κουριερ 

που σου δινουν μια μοναδικη διευθυνση αγγλιας μεσω της οποιας θα ερθει το iphone στο σπιτι σας στην Ελλαδα.

Τετοιοι παροχοι-κουριερ ειναι οι ακολουθοι:

 

Aramex (κοστος εγγραφης: 40$ εφαπαξ και μεταφορικα για το iphone γυρω στα 10€) ---> http://www.shopandship.com/home.aspx

 

Forward2me (κοστος εγγραφης: 2£ εφαπαξ και μεταφορικα για το iphone γυρω στα 25-30€) ---> https://www.forward2me.com

 

Borderlinx (κοστος εγγραφης: μηδενικο! και μεταφορικα για το iphone γυρω στα 20-25€) ---> http://www.borderlinx.com

 

Η καθε εταιρεια συνεργαζεται με διαφορετικο κουριερ (πχ η αραμεξ εχει την γενικη ταχυδρομικη και η Forward2me την DHL)

μεσω των οποιων σας στελνουν το iphone στην ελληνικη διευθυνση σας!

 

Αφου λοιπον αποκτησετε την αγγλικη διευθυνση το επομενο βημα ειναι να κανουμε την αγορα απο το site της apple (http://store.apple.com/uk)

 

Εδω εχουμε το εξης θεμα: μετα απο συζητησεις με τα παιδια του φορουμ εχω καταληξει στο παρακατω συμπερασμα.

 

 

  • Ως shipping address θα βαλουμε την αγγλικη διευθυνση που μας εχει δωσει ο αναλογος παροχος-κουριερ οπως ακριβως λεει και στις οδηγιες ο καθενας απο αυτους...συνηθως εχουν αναλυτικες οδηγιες σε ποια γραμμη μπανει τι (δηλαδη που θα μπει η περιοχη, η οδος , ο ταχυδρομικος κωδικας κλπ)
  • Ως billing address θα βαλουμε την πραγματικη μας ελληνικη διευθυνση που ανταποκρινεται στην καρτα(πιστωτικη ή χρεωστικη) που θα χρησιμοποιησουμε...και σαν χωρα θα βαλουμε κατα προτιμηση την αμερικη που εχει την περιοχη της Αθηνας στην πολιτεια της Γεωργιας. Για το zip code της πολιτειας της Γεωργιας φανταζομαι ολοι μπορειτε να κανετε ενα search στο google!
  • To επομενο βημα αφου προχωρησει η παραγγελιας σας(δηλαδη αφου εχετε πατησει place order και σας βγαλει το παραθυρο επιτυχιας) ειναι να καλεσετε την apple στην Αγγλια στο : (0044)8000480408. Σε αυτο το νουμερο θα βγει ενα αυτοματοποιημενο συστημα ως συνηθως...και θα σας ρωταει στα αγγλικα παντα πως μπορει να σας βοηθησει...λετε εσεις(παλι στα αγγλικα) οτι θελετε να αλλαξετε τα στοιχεια της παραγγελιας σας(μονο για το billing info) και θα σας ρωτησει τον αριθμο της παραγγελιας...θα τον αναφερετε ενα ενα τους αριθμους αργα και καθαρα για να καταλαβει και μετα θα πειτε οτι θελετε να σας συνδεσουν με καποιον για να μιλησετε. Οταν απαντησει καποιος θα πειτε οτι θελετε να αλλαξετε τα στοιχεια σας στο billing info και πιο συγκεκριμενα τον αριθμο του τηλεφωνου σας επειδη προσωρινα δεν βρισκεστε στην αμερικη.Θα δωσετε λοιπον το ελληνικο κινητο σας προσθετοντας μπροστα και τον κωδικο της χωρας μας (0030)...ρωτηστε και αν μπορειτε να αλλαξετε την χωρα στο billing info απο αμερικη σε Ελλαδα...εμενα προσωπικα μου ειπαν οτι δεν μπορουνε ...αλλα οχι οτι θα εχω θεμα αφου η τραπεζα μου εκανε αποδεκτη την συναλλαγη.

 

Αφου λοιπον εχετε κανει ολα αυτα τα βηματα λογικα ολα θα πανε καλα και το iphone θα ερθει σπιτι σας αναλογα με το ποτε θα φτασει στον κουριερ(αυτο ακομα το περιμενω και εγω) ειμαι στην διαδικασιας αναμονης μεχρι να μου γραψει preparing to dispatch στην σελιδα της παραγγελιας..αλλα αυτο θα αργησει γιατι μου λεει estimate delivery: October!

 

 

Aυτα τα λιγα λοιπον ....για οποιαδηποτε συμπληρωματικη απορια...ρωτηστε εδω...και ας απαντησουν και οι υπολοιποι που ξερουν!

Για πιο λόγο η apple δεν δέχεται την διεύθυνση που μας δίνει ο πάροχος-κούριερ?

Για πιο λόγο η πιστ.κάρτα πρέπει να ταυτίζεται με την διεύθυνση που θα ορίσω στο ebilling?



#240   baspil66

baspil66

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/09/2017 - 08:43

Επαναφέροντας το θέμα λόγω και της επερχόμενης κυκλοφορίας του 8 ,εχουμε κάποια πληροφορία για το τα εαν πλέον οι αγορές απο Αγγλία και uk υπόκειντο σε έλεγχο απο τελωνείο;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)