Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 2 ψήφοι

Προβλημα απο ebay


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
63 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2013 - 18:20

 

Ναι, δεν ειναι μονο οι γερμανοι, αλλα ειπαμε για το συγκεκριμενο...

Ναι, εμπιστευεσαι κ την προστασια που σου παρεχει η τραπεζα σου, περαν του paypal

Οπως επισης, παντα υπαρχει στο ebay το buyer protection program

 

Eχω κανει πανω απο 200 αγορες απο eBay και ποτε δεν μου εχει τυχει κατι σοβαρο

Το buyer protection program πως ισχυει αφου θα εχεις πληρωσει με αλλο τροπο εκτος του Pay pal? Δεν γνωριζω, ρωταω :)


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 08/12/2013 - 18:55

To buyer protection ισχυει μονο αν υπαρχει συναλλαγη μεσω paypal...δυο φορες που χρειαστηκε να το χρειαστω εντος 15 ημερων απο την estimate delivery time που εδινε ο πωλητης μου πιστωσαν τα λεφτα στο paypal και απο εκει στον λογαριασμο μου. Αλλα ρε φιλε 3μηνες;;στο ebay παντα με paypal!!!!

#48   germanos54

germanos54

    iPH Contributor

  • 1.611 μηνύματα
  • Twitter:@Mitsos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 08/12/2013 - 19:05

Δεν ήξερα φιλε μου, την πατησα σαν προταρης που ήμουν.
Βέβαια απο μενα δεν θα τα επερνε ποτε τα λεφτα γιατι του εξήγησα οτι εκανα λάθος τι να κανω δυο πσ4 εδω δεν εχω χρόνο για τιποτα θα εχω πσ4..τλπ δεν δέχτηκε να ακυρώσει την παραγγελεια ...
Αφου διάβασα τους όρους απο το ebay είπα πρεπει ειμαι υποχρεωμένος να τον πληρώσω και μπλα μπλα έφτασα μεχρι εδω σημερα να μιλάω για κατι που ουσιαστικά μου ειναι αχρήστω .

#49   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 08/12/2013 - 19:09

Κοιτα ξεκινα την διαδικασια με δικηγορο γιατι 800 ευρω στην ελλαδα ειναι ενας καλος μισθος . Και οτι βγαλεις.αν και μετα απο τοσο καιρο αυτος ειναι σχεδοννκατοχυρωμενος καθως τα δικαιωματα σου σαν αγοραστης εχουν εκλειψει απο την συγκεκριμενη αγορα!τι να σου πω υπομονη!

#50   foscon

foscon

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2013 - 19:27

καλησπερα,παιδια θελω να μαθω πως χρησιμοποιεις το buyer protection,γιατι ειμαι και εγω θυμα

#51   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/12/2013 - 21:20

Παιδιά μετά από 90 μέρες έχει κλείσει τι θέμα ακόμα κ με PayPal να χε πληρώσει...τέλος

Πάμε παρακάτω, η επίσημη πληρωμή του eBay ειναι το PayPal, VISA MasterCard...οτι άλλο δεν ισχύει η κάλυψη...

Η τράπεζα δεν παρέχει ποτέ κάλυψη για έμβασμα, μην το μπερδεύεται με τις πληρωμές με κάρτες όπου στην ουσία εγγυητές ειναι η visa MasterCard κλπ...

Φίλε από την στιγμή που έστειλες με έμβασμα έκανες συναλλαγή εκτός eBay κ δεν καλύπτεσαι από κανέναν...τώρα αν βάλεις δικηγόρο κ θα τέτοιο θέμα εκτός Ελλάδας θα χρεώσεις το λιγότερο 500ευρω...δεν ξέρω αν αξίζει κ αν έχεις αποτέλεσμα...:/

#52   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 21/01/2014 - 15:02

γραφω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα...

 

λοιπον ειχα παραγγειλει ενα μηνα πριν απο ebay ενα αντικειμενο οχι μεγαλης αξιας αλλα δεν εχει ερθει..

 

ανοιξα case κανονικα ανεφερα το προβλημα και τωρα ο πωλητης αφου μου εστειλε να επιβεβαιωσει τα στοιχεια διευθυνσης ονοματος Τ.Κ κτλ  μου λεει να κλεισω το case και να του στειλω μαιλ σε προσωπικη διευθυνση για να βρουμε λυση.

 

εγω εκανα respond επιβεβαιωσα οτι ολα τα στοιχεια ειναι σωστα αλλα το case δεν το εκλεισα.

 

 

τι προτεινετε να κανω απο εδω και περα?



#53   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/01/2014 - 15:36

Γιατι θελει σε προσωπικο email? 

Αν ειναι απο Ασια το 1 μηνας ειναι λογικο με απλο ταχυδρομειο, θυμαμαι ειχε ερθει κατι που ειχα ξεχασει οτι το ειχα παρει..

Το case μην το κλεισεις και ζητα refund ή εκ νεου αποστολη.



#54   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/01/2014 - 15:40

γραφω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα...

λοιπον ειχα παραγγειλει ενα μηνα πριν απο ebay ενα αντικειμενο οχι μεγαλης αξιας αλλα δεν εχει ερθει..

ανοιξα case κανονικα ανεφερα το προβλημα και τωρα ο πωλητης αφου μου εστειλε να επιβεβαιωσει τα στοιχεια διευθυνσης ονοματος Τ.Κ κτλ μου λεει να κλεισω το case και να του στειλω μαιλ σε προσωπικη διευθυνση για να βρουμε λυση.

εγω εκανα respond επιβεβαιωσα οτι ολα τα στοιχεια ειναι σωστα αλλα το case δεν το εκλεισα.


τι προτεινετε να κανω απο εδω και περα?

το case θα το κλείσεις μόνο αν παρά λάβεις η πάρεις τα λεφτά πίσω. Αν το κλείσεις χωρίς να ικανοποιηθείς στην ουσία χάνεις τα λεφτά σου.

#55   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 21/01/2014 - 17:23

απο κινα ειναι αλλα δεν θελω να περιμενω μηπως και περασουν 45 μερες και δεν μπορω να κανω κατι μετα

 

το case κλεινει 19/2 εγω θα περιμενω ενα 10ημερο μηπως και παραλαβω η βγαλω ακρη με τον πωλητη αλλιως θα χρησιμοποιησω το money back guarantee σωστα?


Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 21/01/2014 - 17:24


#56   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/01/2014 - 17:25

Ναι καντο έτσι και αν δεν βγάλεις άκρη τότε ασχολησου με το case

#57   brasidas12

brasidas12

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/01/2014 - 22:50

Περιμένω κ εγω 5 δεματα. 3 απο Αγγλία (αλλα τα στοιχεία είναι κινεζικα) κ 2 απο Χονγκ Κονγκ. Τα παρήγγειλα στις 27,28 κ 31 Δεκέμβρη κ κανένα δεν έχει έρθει. Αυτα απο Χονγκ Κονγκ οκ αλλα απο Αγγλία; εκτος κ αν έρχονται κ αυτά απο εκει. Ευτυχώς το ποιο ακριβό,62 ευρω, μου εκανε αμέσως refund ο τύπος χωρίς πολλα πολλά . άψογος. Οι άλλοι μου λενε να περιμένω λιγο ακόμα. Πολυ περίεργο που αργουν τόσο όμως

#58   pificos

pificos

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2014 - 00:58

απο κινα ειναι αλλα δεν θελω να περιμενω μηπως και περασουν 45 μερες και δεν μπορω να κανω κατι μετα

το case κλεινει 19/2 εγω θα περιμενω ενα 10ημερο μηπως και παραλαβω η βγαλω ακρη με τον πωλητη αλλιως θα χρησιμοποιησω το money back guarantee σωστα?

εγω είχα κάνει παραγγελίες Σεπτέμβριο κάτι από Κίνα , παρέλαβα πριν μια εβδομάδα!!!! Είχα κάνει case μου μετά απο περίπου ένα μήνα, μου απάντησε οτι εντάξει θα το στείλει και απέσυρα το case. Έκτοτε περίμενα , περίμενα , περίμενα .....με εμαιλ μου έλεγε οτι το δέμα απο το track number φενεται οτι ειναι Ελλάδα και να ψάξω εγω στα ΕΛΤΑ !

Στο τέλος με πολλα πολλα μου ήρθε ειδοποιητήριο απο τα ΕΛΤΑ να παω να το πάρω !!

#59   brasidas12

brasidas12

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/01/2014 - 11:58

Παραγγέλνω εδω κ χρόνια απο το ebay απο διάφορες χώρες κ δεν εχω δει αλλη φορά αυτό το χάλι. Τον Σεπτέμβρη εκανα μια παραγγελία κατι παπούτσια για την γυναίκα κ δεν ηρθαν πότε . τσακώθηκα με τον κινεζο κ αλλαξαμε πολλά μειλ κ ευτυχώς πηρα ρνα μέρος απο τα λεφτά μου πίσω. Πλέον κ με τις καθυστερησεις των καινούριων πακέτων νομιζω πως το πρόβλημα βρίσκεται στο μπουρδελο τα ελληνικά ελτα κ οχι στην Κίνα. Πιστεύω πως παίζει να εχουν χαθεί κ τα δεματα.

#60   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 22/01/2014 - 13:28

αυτο μου εστειλε σημερα

 

 

Seller's message:
'We are really sorry for the delay , we can resend a new one to you in case the parcel lost during the delivery , is that OK? Could you kindly close the case ? we are willing to solve any problem with you .Credit is so important for seller and we always endeavor to satisfy every customer's purchase. If you still can't receive the item later, we will just make the refund to you . pls close the case and contact us by mail :tinxi.style@gmail.com. we do appreciate your help and understanding '

 

 

γιατι τετοια πρεμουρα να κλεισω το case?

θα ζητησω refund και να παει να μαμηθει



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες