Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Απέτυχε τελικά το iPhone 5C;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
146 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/01/2014 - 11:43

iphone_5s_5c_iph_review_8-hero.jpg


Κατά τη διάρκεια της τηλεσυνδιάσκεψης του Tim Cook με τους επενδυτές χθες μετά την ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων για το τέταρτο τρίμηνο του 2013 ο CEO της Apple παραδέχθηκε έμμεσα ότι το iPhone 5C δεν τα πάει και τόσο καλά σε σχέση με το iPhone 5S.

Τα τελευταία στοιχεία υποδεικνύουν ότι η αναλογία iPhone 5S και iPhone 5C είναι 3 προς 1 με το iPhone 5C να διεισδύει κατά πολύ περισσότερο στην προτίμηση των καταναλωτών από «αντίπαλα» στρατόπεδα. Γνωρίζουμε, επίσης, ήδη ότι η Apple έχει μειώσει τις παραγγελίες για το iPhone 5C στρέφοντας μέρος της παραγωγής στο iPhone 5S.

Παρόλο που η εταιρεία δεν αποκαλύπτει ακριβώς το πως χωρίζονται οι πωλήσεις των 51 εκατομμυρίων iPhone ξέρουμε ότι η μέση τιμή πώλησης (ASP) κυμάνθηκε στα $637 υποδηλώνοντας ότι το iPhone 5S αποτέλεσε το κυρίαρχο κομμάτι του μίγματος. Η ζήτηση ήταν «διαφορετική από αυτήν που περιμέναμε» δήλωσε ο Tim Cook παραδεχόμενος ένα λάθος που ενδεχομένως θα πρόσφερε στην Apple αρκετά εκατομμύρια επιπλέον.

Η λανθασμένη αυτή εκτίμηση στην ζήτηση δημιούργησε ένα κατά κάποιον τρόπο τεχνητό πρόβλημα προσφοράς: η Apple πίστευε οι καταναλωτές θα στρέφονταν στο iPhone 5C αλλά όταν αυτό δεν συνέβη δεν είχε ουσιαστικά να πουλήσει αρκετά iPhone 5S. Για αυτό πολλοί αναλυτές αναφέρονται σήμερα σε 'αστοχία' καθώς περιμένανε για το τρίμηνο πωλήσεις της τάξης των 54-56 εκατομμυρίων.

Το θέμα από εδώ και πέρα είναι το πως θα κινηθεί η Apple. Ήδη οι φήμες για δύο μεγαλύτερα iPhone έχουν κάνει την εμφάνισή τους από το έγκριτο WSJ που κάνει, επίσης, λόγο για απομάκρυνση του iPhone 5C από το line-up του 2014. Η διαφοροποίηση με βάση το υλικό κατασκευής δεν φαίνεται να έπεισε τους καταναλωτές (ή τουλάχιστον δεν είχε κάποια διαφορά με την τακτική του ένα-μοντέλο-τη-χρονιά-και-το-περσινό-πιο-φθηνά), οπότε μένει να δούμε αν η διαφοροποίηση με βάση το μέγεθος της συσκευής (αν ισχύσει τελικά) θα αλλάξει τα πράγματα. Εάν και αυτό αποτύχει υπάρχει ακόμα και η επιλογή διαφοροποίησης με βάση την τιμή, αν και η Apple έχει αποδείξει σε πολλές περιπτώσεις ότι απλά δεν ξέρει να φτιάχνει φθηνές συσκευές.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 28/01/2014 - 11:56

αν ηθελε να πουλησει, επερεπε να ειχε-εχει διαφορετικη τιμη απο την σημερινη


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#3   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:00

Γνώμη μου ειναι πέρα οτι έπρεπε να εχει διαφορετική τιμή ίσως να φταιει και οτι αντικατέστησε ένα -τουλάχιστον εξωτερικά- καλύτερο τηλέφωνο....

Knowledge Is Power


#4   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:06

Το 5C μπορεί να απέτυχε (?) σαν συσκευή , αλλά πέτυχε το γενικότερο στόχο του (προσωπική μου άποψη).

 

Αν το 5 έμενε στην αγορά , τότε το αγοραστικό κοινό θα στρεφόταν σε αυτό και όχι στο 5S (μιας και εξωτερικά είναι ίδια , και σε specs λιγο διαφέρουν - πάλι προσωπική μου άποψη οπότε μην πεσετε να με φάτε).

 

Ο λόγος που κυκλοφόρησε το 5C , ήταν να σπρώξει τον κόσμο προς το 5S , αφου με 100$ παραπάνω έπαιρνε ένα καλύτερο απο αποψη υλικών κατασκευής μοντέλο.

 

Ποιος δεν θα προτιμούσε το μεταλλικο από την "πλαστικούρα" (όπως το ονόμασαν πολλοί) , και μάλιστα με ενα τίμημα της τάξης των 100$ (λιγότερο απο 80ευρώ).

 

Το 5C για μένα έκανε αυτό που ήθελαν στο cupertino , ακόμα και αν αναγκάζονται τώρα να παραδεχτούν ότι απέτυχε σαν μοντέλο.

 

Φυσικά δεν θα έβγαινε κανένας να πει "το καναμε για να πουλήσει το μεγαλύτερο μοντέλο" . Ξέρετε τι κράξιμο θα έπεφτε.

 

Το 5C λοιπόν ίσως είναι από τα πιο πετυχημένα μοντέλα για το σκοπό που δημιουργήθηκε (τουλάχιστον όπως το βλέπω εγω).


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#5   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:16

Το 5C μπορεί να απέτυχε (?) σαν συσκευή , αλλά πέτυχε το γενικότερο στόχο του (προσωπική μου άποψη).

Αν το 5 έμενε στην αγορά , τότε το αγοραστικό κοινό θα στρεφόταν σε αυτό και όχι στο 5S (μιας και εξωτερικά είναι ίδια , και σε specs λιγο διαφέρουν - πάλι προσωπική μου άποψη οπότε μην πεσετε να με φάτε).

Ο λόγος που κυκλοφόρησε το 5C , ήταν να σπρώξει τον κόσμο προς το 5S , αφου με 100$ παραπάνω έπαιρνε ένα καλύτερο απο αποψη υλικών κατασκευής μοντέλο.

Ποιος δεν θα προτιμούσε το μεταλλικο από την "πλαστικούρα" (όπως το ονόμασαν πολλοί) , και μάλιστα με ενα τίμημα της τάξης των 100$ (λιγότερο απο 80ευρώ).

Το 5C για μένα έκανε αυτό που ήθελαν στο cupertino , ακόμα και αν αναγκάζονται τώρα να παραδεχτούν ότι απέτυχε σαν μοντέλο.

Φυσικά δεν θα έβγαινε κανένας να πει "το καναμε για να πουλήσει το μεγαλύτερο μοντέλο" . Ξέρετε τι κράξιμο θα έπεφτε.

Το 5C λοιπόν ίσως είναι από τα πιο πετυχημένα μοντέλα για το σκοπό που δημιουργήθηκε (τουλάχιστον όπως το βλέπω εγω).

Εγω πεινάω πέφτω να σε φάω....:P σε μεγάλο ποσοστό εχεις δίκιο σε αυτα που λες και ίσως αν και ποτε δεν ξερεις με τους ανθρώπους να γινόταν αυτο που λες γιατι τουλάχιστον εξωτερικά το 5 με το 5s διάφορα εχουν στο home button και στο flash όμως στο inside ε όσο να ναι εχει εναν 64bit επεξεργαστή και ένα m7 ίσως οχι τόσο συμαντικο για να σε κάνουν να πας απο 5 σε 5s αλλα....αλλα....;)

Knowledge Is Power


#6   alkiskal

alkiskal

    iPH Addict

  • 603 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:18

Συμφωνώ με τον πανό. Για να πετύχει έπρεπε να είχε πιο μεγάλη διάφορα στην τιμή.

#7   cyberfox

cyberfox

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:18

.....ΚΑΛΗΜΈΡΑ

5 φορές μου έπεσε από το ύψος της τσέπης...σε οποιοδήποτε είδος εδάφους...και δεν έχει υποστεί καμία δυσλειτουργία..!!!



#8   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:19

εαν ηταν φτηνοτερο θα το χα τσιμπησει σιγουρα,μιας και μου θυμιζει εποχες 3gs


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#9   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:20

Το 5C μπορεί να απέτυχε (?) σαν συσκευή , αλλά πέτυχε το γενικότερο στόχο του (προσωπική μου άποψη).

 

Αν το 5 έμενε στην αγορά , τότε το αγοραστικό κοινό θα στρεφόταν σε αυτό και όχι στο 5S (μιας και εξωτερικά είναι ίδια , και σε specs λιγο διαφέρουν - πάλι προσωπική μου άποψη οπότε μην πεσετε να με φάτε).

 

Ο λόγος που κυκλοφόρησε το 5C , ήταν να σπρώξει τον κόσμο προς το 5S , αφου με 100$ παραπάνω έπαιρνε ένα καλύτερο απο αποψη υλικών κατασκευής μοντέλο.

 

Ποιος δεν θα προτιμούσε το μεταλλικο από την "πλαστικούρα" (όπως το ονόμασαν πολλοί) , και μάλιστα με ενα τίμημα της τάξης των 100$ (λιγότερο απο 80ευρώ).

 

Το 5C για μένα έκανε αυτό που ήθελαν στο cupertino , ακόμα και αν αναγκάζονται τώρα να παραδεχτούν ότι απέτυχε σαν μοντέλο.

 

Φυσικά δεν θα έβγαινε κανένας να πει "το καναμε για να πουλήσει το μεγαλύτερο μοντέλο" . Ξέρετε τι κράξιμο θα έπεφτε.

 

Το 5C λοιπόν ίσως είναι από τα πιο πετυχημένα μοντέλα για το σκοπό που δημιουργήθηκε (τουλάχιστον όπως το βλέπω εγω).

Με την ιδια λογική το 4ς δεν έπρεπε να κάνει πωλήσεις αφού το 4 ήταν το ίδιο εξωτερικά και γενικά σε εμφάνιση  ;)



#10   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:22

Εγω πεινάω πέφτω να σε φάω.... :P σε μεγάλο ποσοστό εχεις δίκιο σε αυτα που λες και ίσως αν και ποτε δεν ξερεις με τους ανθρώπους να γινόταν αυτο που λες γιατι τουλάχιστον εξωτερικά το 5 με το 5s διάφορα εχουν στο home button και στο flash όμως στο inside ε όσο να ναι εχει εναν 64bit επεξεργαστή και ένα m7 ίσως οχι τόσο συμαντικο για να σε κάνουν να πας απο 5 σε 5s αλλα....αλλα.... ;)

Αρκει ο επεξεργαστής , για να δώσεις τα 100$ παραπάνω; Αυτό σκέψου. 

 

Εχεις δύο σχεδόν ίδια εμφανισιακά μοντέλα(5-5S)  , και εισαι ενας μέσος χρήστης (πράγμα που σημαίνει οτι ο επεξεργαστής δεν σου κανει διαφορά).

 

Θα δώσεις 100$ για λιγο διαφορετικό χρώμα και για το touch ID ?? (Αυτή τη σκέψη πιστεύω θα εκανε ο καθένας , και ίσως σε μεγάλο βαθμό να επέλεγε το 5 εναντι του 5S).

 

 

Συμφωνώ με τον πανό. Για να πετύχει έπρεπε να είχε πιο μεγάλη διάφορα στην τιμή.

Όχι , αν είχε χαμηλή τιμή πάλι δεν θα πετύχαινε. Γιατί ο κόσμος θα αγόραζε 5C αντί για 5S , άρα θα υπήρχε απώλεια στα έσοδα. Δώθηκε στη σωστή τιμή για τη σωστή δουλειά.

 

 

Με την ιδια λογική το 4ς δεν έπρεπε να κάνει πωλήσεις αφού το 4 ήταν το ίδιο εξωτερικά και γενικά σε εμφάνιση  ;)

Μα η επιτυχία του 4s εναντι του 4 ήταν μικρή σε σχέση με αυτή του 5S σε σχέση με το 5C. (όπως φαίνεται και απο τα νούμερα 3 προς 1)


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#11   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:28

Mια χαρά είναι η τιμή του 5C. Γλυτώνεις και τα χρήματα που θα έδινες σε θήκες για να προστατεύεις το αλουμίνιο. :P


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#12   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:29

 "η Apple έχει αποδείξει σε πολλές περιπτώσεις ότι απλά δεν ξέρει να φτιάχνει φθηνές συσκευές."

Διαφωνώ. Ξέρει να φτιάχνει φθηνές συσκευές.. Απλά τις κοστολογεί πανάκριβα. *

 

Τελικά, παρά την ομολογία του προέδρου και πάλι είμαι σίγουρος ότι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) εδώ μέσα θα εξακολουθούν να υποστηρίζουν ότι το c ήταν μια καλή επιλογή...

 

* Για το εάν τις κοστολογεί πανάκριβα, μπορείτε απλά να δείτε το τεράστιο περιθώριου καθαρού κέρδους της εταιρίας 2 θέματα πιο κάτω.. Σε πιάνει ίλιγγος με τα νούμερα...


Τελευταία επεξεργασία από: zvrikos, 28/01/2014 - 12:30


#13   Ihateandroid

Ihateandroid

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:37

Ιανουάριο του 2009 αγόρασα το πρώτο μου iPhone. Ένα 3G. Μετά πήρα τα 3GS, 4,4S και χθες πήρα το 5S.. Δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω ποτέ το 5C. Είναι μιά συσκευή η οποία δεν απευθύνεται στη μεγάλη πλειοψηφία των μελών του φόρουμ. Όμως πριν ένα μήνα περίπου η αδερφή μου ήθελε να αγοράσει το πρώτο της iPhone και της πρότεινα το 5C. 100+ ευρώ φθηνότερο από το 5S και με ένα γυναικείο άρωμα κατά τη γνώμη μου. Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω ότι δε θεωρώ το 5C αποτυχία. Απευθύνεται απλά σε άλλο αγοραστικό κοινό.. Θέλω να της κάνω jailbreak και δεν την ενδιαφέρει καν. Αν δεν υπήρχε το 5C το πιθανότερο είναι να αγόραζε μια android συσκευή.

Τελευταία επεξεργασία από: Ihateandroid, 28/01/2014 - 12:39


#14   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:38

 "η Apple έχει αποδείξει σε πολλές περιπτώσεις ότι απλά δεν ξέρει να φτιάχνει φθηνές συσκευές."

Διαφωνώ. Ξέρει να φτιάχνει φθηνές συσκευές.. Απλά τις κοστολογεί πανάκριβα. *

 

Τελικά, παρά την ομολογία του προέδρου και πάλι είμαι σίγουρος ότι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) εδώ μέσα θα εξακολουθούν να υποστηρίζουν ότι το c ήταν μια καλή επιλογή...

 

* Για το εάν τις κοστολογεί πανάκριβα, μπορείτε απλά να δείτε το τεράστιο περιθώριου καθαρού κέρδους της εταιρίας 2 θέματα πιο κάτω.. Σε πιάνει ίλιγγος με τα νούμερα...

Για το αν τις κοστολογει πανακριβα μπορεις ακομη να σκεφτεις οτι σε εναν χωρο τοσο εντονα ανταγωνιστικο μια συσκευη υπερκοστολογημενη για αυτα που προσφερει θα αποτυχαινε !! Δεν φαινεται να συμβαινει αυτο αρα ισως πρεπει να εξετασουμε την υποθεση σου οτι ειναι κοστολογημενες πανάκριβα ... Μηπως τελικα δεν ειναι ??


Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 28/01/2014 - 12:39


#15   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:42

το αν πετυχε η οχι το ξερει μονο η αππλε! ολα τα αλλα ειναι να εχουμε να λεμε, σημασια εχει πιος ηταν ο λογος που βγηκε το 5c... 

 

α)για να κανει τον κοσμο να παει σε 5s μιας και με λιγα χρηματα παραπανω επερνε κατι καλυτερο

β)να μπει στην αγορα της κινας

γ)να φερει νεους πελατες με χρωματα και κατι πιο νεανικο

δ)να φερει νεους πελατες με μια καλυτερη τιμη απο την ναυαρχιδα ωστε να δοκιμασουν το ios

e)να προσπαθησει να φτιαξει μια δευτερη κατηγορια

 

αυτα δεν τα ξερουμε και δεν ξερουμε τι πετυχε και τι οχι, σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να το συσκρηνουμε μετις πωλησεις του 5s, πιστευω κανενας δεν περιμενε να ειναι στο ιδιο επιππεδο η και μεγαλυτερο, ολι ξεραμε οτι θα ειναι πιο κατω τωρα το θεμα ειναι αυτο το 5,29% που εχει σε πια κατηγορια απο τις παραπανω ανηκει.

 

αν εφερε νεους πελατες που δεν ειχαν ποτε iphone τοτε ειναι επιτυχεια, αν ηθελε η αππλε να το κανει μια συσκευη να χτυπησει τις μικρες κατηγοριες τοτε ειναι αποτυχεια, μονο η αππλε ξερει τι εκανε και τι οχι


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες