Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Απέτυχε τελικά το iPhone 5C;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
146 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:43

Μην αρχίσουμε το θέμα της κοστολόγησης.

 

Οι συσκευές μας φαίνονται ακριβές γιατί εχουν 1 κάρο φόρους επάνω.

 

Δεν φταίει η Apple. Τα 649$ (aka 460ευρώ) που ζητάει για αυτό που προσφέρει είναι πολύ καλη τιμή - για να μην πω ΑΡΙΣΤΗ. (μιλώντας για το 5S , και αντίστοιχα για το 5C)

 

Αν τώρα αρχίζει ο καθένας και βάζει ενα φόρο επάνω , δεν είναι θέμα της Apple.

 

H τιμή είναι χαμηλή ότι και να λέμε. Και μάλιστα είναι ΙΔΙΑ (για να μην πω χαμηλότερη) με όλες τις συσκευές του ανταγωνισμού. 

 

Μπορεί αυτή τη στιγμή να εχω κινητό άλλης εταιρίας , αλλά τα σωστά πρέπει να λέγονται.

 

EDIT*** Επίσης , για όποιον θέλει φθηνή συσκευή iPhone , υπάρχει το 4S. (αλλά φυσικά δεν μας αρέσει γιατι είναι μοντέλο 2ετίας και όχι το "τελευταια")


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 28/01/2014 - 12:48

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:45

Αρκει ο επεξεργαστής , για να δώσεις τα 100$ παραπάνω; Αυτό σκέψου.

Εχεις δύο σχεδόν ίδια εμφανισιακά μοντέλα(5-5S) , και εισαι ενας μέσος χρήστης (πράγμα που σημαίνει οτι ο επεξεργαστής δεν σου κανει διαφορά).

Θα δώσεις 100$ για λιγο διαφορετικό χρώμα και για το touch ID ?? (Αυτή τη σκέψη πιστεύω θα εκανε ο καθένας , και ίσως σε μεγάλο βαθμό να επέλεγε το 5 εναντι του 5S).


Όχι , αν είχε χαμηλή τιμή πάλι δεν θα πετύχαινε. Γιατί ο κόσμος θα αγόραζε 5C αντί για 5S , άρα θα υπήρχε απώλεια στα έσοδα. Δώθηκε στη σωστή τιμή για τη σωστή δουλειά.


Μα η επιτυχία του 4s εναντι του 4 ήταν μικρή σε σχέση με αυτή του 5S σε σχέση με το 5C. (όπως φαίνεται και απο τα νούμερα 3 προς 1)

Ακόμα και γω που δεν ειμαι μέσος χρήστης και το σκίζω πραγματικά το τηλέφωνο και το χρησιμοποιώ τουλάχιστον στο 90% των δυνατοτήτων του ναι δεν μου κανει αίσθηση να πάω στο 5s ίσως αν δω κατι στο 6 να πάω...και σαφώς το touch id δεν μου λεει κατι... ;)

Knowledge Is Power


#18   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:46

Ακόμα και γω που δεν ειμαι μέσος χρήστης και το σκίζω πραγματικά το τηλέφωνο και το χρησιμοποιώ τουλάχιστον στο 90% των δυνατοτήτων του ναι δεν μου κανει αίσθηση να πάω στο 5s ίσως αν δω κατι στο 6 να πάω...και σαφώς το touch id δεν μου λεει κατι... ;)

Στα λόγια μου έρχεσαι ;)

 

Και σκέψου το 5 το έχεις αγοράσει οσο εχει τώρα το 5S....

 

Αν τώρα ηταν φθηνοτερο 100$ σίγουρα θα το επελεγες. (το 5... το 5C οχι).


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#19   syngi

syngi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:47

Απετυχε παταγωδως. Δυο τηλεφωνα επρεπε να κυκλοφορησει φετος. Το 5c σε τιμη 390 και το 5s. Ουτε 4s, ουτε αν ειναι δυνατον iphone 4 στην Ινδια. Για μενα πρεπει αμεσα να αυξησει το market share με μια φτηνη ποιοτικη συγχρονη συσκευη. Τα κερδη ουτος η αλλως θα ερθουν και απο το appstore και απο το itunes αλλα και απο την υπολοιπη σειρα προιοντων που εχει με το οικοσυστημα και το δεσιμο του καταναλωτη.

#20   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:53

Το 5C μπορεί να απέτυχε (?) σαν συσκευή , αλλά πέτυχε το γενικότερο στόχο του (προσωπική μου άποψη).

 

Αν το 5 έμενε στην αγορά , τότε το αγοραστικό κοινό θα στρεφόταν σε αυτό και όχι στο 5S (μιας και εξωτερικά είναι ίδια , και σε specs λιγο διαφέρουν - πάλι προσωπική μου άποψη οπότε μην πεσετε να με φάτε).

 

Ο λόγος που κυκλοφόρησε το 5C , ήταν να σπρώξει τον κόσμο προς το 5S , αφου με 100$ παραπάνω έπαιρνε ένα καλύτερο απο αποψη υλικών κατασκευής μοντέλο.

 

Ποιος δεν θα προτιμούσε το μεταλλικο από την "πλαστικούρα" (όπως το ονόμασαν πολλοί) , και μάλιστα με ενα τίμημα της τάξης των 100$ (λιγότερο απο 80ευρώ).

 

Το 5C για μένα έκανε αυτό που ήθελαν στο cupertino , ακόμα και αν αναγκάζονται τώρα να παραδεχτούν ότι απέτυχε σαν μοντέλο.

 

Φυσικά δεν θα έβγαινε κανένας να πει "το καναμε για να πουλήσει το μεγαλύτερο μοντέλο" . Ξέρετε τι κράξιμο θα έπεφτε.

 

Το 5C λοιπόν ίσως είναι από τα πιο πετυχημένα μοντέλα για το σκοπό που δημιουργήθηκε (τουλάχιστον όπως το βλέπω εγω).

 

 

Εγω πεινάω πέφτω να σε φάω.... :P σε μεγάλο ποσοστό εχεις δίκιο σε αυτα που λες και ίσως αν και ποτε δεν ξερεις με τους ανθρώπους να γινόταν αυτο που λες γιατι τουλάχιστον εξωτερικά το 5 με το 5s διάφορα εχουν στο home button και στο flash όμως στο inside ε όσο να ναι εχει εναν 64bit επεξεργαστή και ένα m7 ίσως οχι τόσο συμαντικο για να σε κάνουν να πας απο 5 σε 5s αλλα....αλλα.... ;)

 

Ακριβώς έτσι.

Θα προσθέσω ακόμα μία εκτίμηση, ότι του χρόνου παίζει το iPhone 5C να είναι το πιο φθηνό iPhone στην αγορά (εκτός αν υπάρχουν Stock). Η τιμή του λογικά θα πέσει σε 0€ με διετές συμβόλαιο στο Αμέρικα και θα χτυπήσει πολύ καλύτερες πωλήσεις σαν 2χρονιάτικο.

Όσο για τις αλλαγές που έχει το 5S ως προς το 5, αν δεν έρθει iWatch να συμπληρωθεί το πλήρες "κινητικό" μου προφίλ (M7 επεξεργαστής), και αν δεν προχωρήσει σύντομα το θέμα με τις συναλλαγές με χρήση του TouchID, δεν βλέπω το λόγο για αναβάθμιση από το 5άρι.



#21   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/01/2014 - 12:57

Παιδιά, δυστηχώς το τηλ δε πουλάει...είχα αγγελία 32 μπλέ στην πένα και δεν είχα ούτε ένα μήνυμα, σε 2 φόρουμ...αναγκάστικα να το δώσω 400 ευρώ...αν ήταν το απλό ταπεινό 5αρι θα είχε φύγει αέρα...



#22   hyper

hyper

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:07

 

iphone_5s_5c_iph_review_8-hero.jpg



Παρόλο που η εταιρεία δεν αποκαλύπτει ακριβώς το πως χωρίζονται οι πωλήσεις των 51 εκατομμυρίων iPhone ξέρουμε ότι η μέση τιμή πώλησης (ASP) κυμάνθηκε στα $637 υποδηλώνοντας ότι το iPhone 5S αποτέλεσε το κυρίαρχο κομμάτι του μίγματος. Η ζήτηση ήταν «διαφορετική από αυτήν που περιμέναμε» δήλωσε ο Tim Cook παραδεχόμενος ένα λάθος που ενδεχομένως θα πρόσφερε στην Apple αρκετά εκατομμύρια επιπλέον.

Η λανθασμένη αυτή εκτίμηση στην ζήτηση δημιούργησε ένα κατά κάποιον τρόπο τεχνητό πρόβλημα προσφοράς: η Apple πίστευε οι καταναλωτές θα στρέφονταν στο iPhone 5C αλλά όταν αυτό δεν συνέβη δεν είχε ουσιαστικά να πουλήσει αρκετά iPhone 5S. Για αυτό πολλοί αναλυτές αναφέρονται σήμερα σε 'αστοχία' καθώς περιμένανε για το τρίμηνο πωλήσεις της τάξης των 54-56 εκατομμυρίων.


 

μα είναι λογικό να μην μας λέει η apple πως ακριβώς χωρίζονται οι πωλήσεις διότι υπήρχε πτώση έστω και μικρή….συμφωνα με αυτά που περιμέναν οι αναλυτές….

Φανταστείτε να μας έλεγε ότι δεν πήγαν κάλα οι πωλήσεις του 5s  ….τι θα γινόταν …..(μιας και είναι το χαρτί της apple)

Υπαρχει πτώση και ας μην θέλουμε κάνεις μας να το παραδεχθεί…..αλλωστε το ότι έπεσε η μετοχή της δεν είναι τυχαίο……..

Έτσι άπλα ο cook μας λέει ότι δημιούργηθηκε ένα τεχνικό πρόβλημα προσφοράς …..αντι να μας πει ότι ουσιαστικά τα τελευταία χρονια δεν υπάρχει καινοτομία , η επί της ουσίας κάτι διαφορετικό …εριξε το φταίξιμο στο 5c…...

Για να δούμε τώρα και το επόμενο τρίμηνο , μιας και θα το λύσει το τεχνικό πρόβλημα , πως θα εξελιχθεί η κατάσταση ….

Άποψη μου , αν δεν κάνει κάτι καινούργιο άμεσα τα πράγματα θα ζορίσουν περισσότερο ...

Δεν είπαμε ότι θα πιάσει πάτο άλλα θα ζορίσει λιγάκι η κατάσταση και κάλο θα ήταν αυτό για να δούμε καλύτερα πράγματα από την apple ...

 

Υ.Γ. πολλά είπα και ο μεγαλομέτοχος της apple (μέλος του φόρουμ) θα απαντήσει άμεσα σε λιγάκι ….


Τελευταία επεξεργασία από: hyper, 28/01/2014 - 13:08


#23   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:08

Στα λόγια μου έρχεσαι ;)

Και σκέψου το 5 το έχεις αγοράσει οσο εχει τώρα το 5S....

Αν τώρα ηταν φθηνοτερο 100$ σίγουρα θα το επελεγες. (το 5... το 5C οχι).

Ετσι κι αλλιως δεν το πήρα 739€ γιατι άργησα να το παρω και το πήρα απο skroutz 557€ έδωσα και 350€ ένα 4s που ειχα και δεν με ετσουξε τόσο....και φυσικα έρχομαι στα λόγια σου αφού σε επιβεβαίωσα ... ;)

Ακριβώς έτσι.
Θα προσθέσω ακόμα μία εκτίμηση, ότι του χρόνου παίζει το iPhone 5C να είναι το πιο φθηνό iPhone στην αγορά (εκτός αν υπάρχουν Stock). Η τιμή του λογικά θα πέσει σε 0€ με διετές συμβόλαιο στο Αμέρικα και θα χτυπήσει πολύ καλύτερες πωλήσεις σαν 2χρονιάτικο.
Όσο για τις αλλαγές που έχει το 5S ως προς το 5, αν δεν έρθει iWatch να συμπληρωθεί το πλήρες "κινητικό" μου προφίλ (M7 επεξεργαστής), και αν δεν προχωρήσει σύντομα το θέμα με τις συναλλαγές με χρήση του TouchID, δεν βλέπω το λόγο για αναβάθμιση από το 5άρι.
iWatch μαγική λέξη για να μην πω οτι δεν βλέπω να παίρνω το 6 αν βγει και τηλέφωνο και ρολόι ταυτόχρονα.... :)

Knowledge Is Power


#24   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:11

μα είναι λογικό να μην μας λέει η apple πως ακριβώς χωρίζονται οι πωλήσεις διότι υπήρχε πτώση έστω και μικρή….συμφωνα με αυτά που περιμέναν οι αναλυτές….

Φανταστείτε να μας έλεγε ότι δεν πήγαν κάλα οι πωλήσεις του 5s  ….τι θα γινόταν …..(μιας και είναι το χαρτί της apple)

Υπαρχει πτώση και ας μην θέλουμε κάνεις μας να το παραδεχθεί…..αλλωστε το ότι έπεσε η μετοχή της δεν είναι τυχαίο……..

Έτσι άπλα ο cook μας λέει ότι δημιούργηθηκε ένα τεχνικό πρόβλημα προσφοράς …..αντι να μας πει ότι ουσιαστικά τα τελευταία χρονια δεν υπάρχει καινοτομία , η επί της ουσίας κάτι διαφορετικό …εριξε το φταίξιμο στο 5c…...

Για να δούμε τώρα και το επόμενο τρίμηνο , μιας και θα το λύσει το τεχνικό πρόβλημα , πως θα εξελιχθεί η κατάσταση ….

Άποψη μου , αν δεν κάνει κάτι καινούργιο άμεσα τα πράγματα θα ζορίσουν περισσότερο ...

Δεν είπαμε ότι θα πιάσει πάτο άλλα θα ζορίσει λιγάκι η κατάσταση και κάλο θα ήταν αυτό για να δούμε καλύτερα πράγματα από την apple ...

 

Υ.Γ. πολλά είπα και ο μεγαλομέτοχος της apple (μέλος του φόρουμ) θα απαντήσει άμεσα σε λιγάκι ….

Απο τρίμηνο σε τριμηνο μας πατε .... Αντε να δουμε ποτε θα αρχισει η πτωση ... Προλαβαινω να πουλησω ??



#25   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:13

Αν και χρήστης του πράσινου 5C εδω και 3 και πλέον μήνες, και απολυτα ευχαριστημένος, θα σας πω την αποψη μου απο εμπορικης πλευρας.

 

Ακόμα και αυτή τη στιγμή, έχω περισσότερη ζήτηση για προιόντα σχετικά με 3G/3Gs, παρά για προιόντα για 5C

 

Enough said!



#26   hyper

hyper

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:14

Απο τρίμηνο σε τριμηνο μας πατε .... Αντε να δουμε ποτε θα αρχισει η πτωση ... Προλαβαινω να πουλησω ??

αυτήν την φορά άργησες να απαντήσεις ….ντροπη να μην ξανά γίνει ...



#27   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:15

αυτήν την φορά άργησες να απαντήσεις ….ντροπη να μην ξανά γίνει ...

Ναι αλλα απαντησα ... Εσυ αποφευγεις να απαντησεις ... Να πουλησω η οχι ??



#28   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:15

μα είναι λογικό να μην μας λέει η apple πως ακριβώς χωρίζονται οι πωλήσεις διότι υπήρχε πτώση έστω και μικρή….συμφωνα με αυτά που περιμέναν οι αναλυτές….

Φανταστείτε να μας έλεγε ότι δεν πήγαν κάλα οι πωλήσεις του 5s  ….τι θα γινόταν …..(μιας και είναι το χαρτί της apple)

Υπαρχει πτώση και ας μην θέλουμε κάνεις μας να το παραδεχθεί…..αλλωστε το ότι έπεσε η μετοχή της δεν είναι τυχαίο……..

Έτσι άπλα ο cook μας λέει ότι δημιούργηθηκε ένα τεχνικό πρόβλημα προσφοράς …..αντι να μας πει ότι ουσιαστικά τα τελευταία χρονια δεν υπάρχει καινοτομία , η επί της ουσίας κάτι διαφορετικό …εριξε το φταίξιμο στο 5c…...

Για να δούμε τώρα και το επόμενο τρίμηνο , μιας και θα το λύσει το τεχνικό πρόβλημα , πως θα εξελιχθεί η κατάσταση ….

Άποψη μου , αν δεν κάνει κάτι καινούργιο άμεσα τα πράγματα θα ζορίσουν περισσότερο ...

Δεν είπαμε ότι θα πιάσει πάτο άλλα θα ζορίσει λιγάκι η κατάσταση και κάλο θα ήταν αυτό για να δούμε καλύτερα πράγματα από την apple ...

 

Υ.Γ. πολλά είπα και ο μεγαλομέτοχος της apple (μέλος του φόρουμ) θα απαντήσει άμεσα σε λιγάκι ….

Όλα καλα και ωραία. 

 

Εγώ πτώση δεν βλέπω πάντως.

 

Πωλήσεις ρεκόρ , κέρδη ρεκόρ. 

 

Επειδή έπεσαν έξω οι αναλυτές , σημαίνει οτι η Apple είναι χαμένη; Απο πότε;

 

Ας μην εθελοτυφλούμε. Κάτι κάνουν , και το κάνουν καλά.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#29   hyper

hyper

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:17

Ναι αλλα απαντησα ... Εσυ αποφευγεις να απαντησεις ... Να πουλησω η οχι ??

εσύ ξέρεις μιας και μεγαλομέτοχος ….εσυ θα μας πεις να πουλήσουμε η όχι ??



#30   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 28/01/2014 - 13:22

εσύ ξέρεις μιας και μεγαλομέτοχος ….εσυ θα μας πεις να πουλήσουμε η όχι ??

Μαλιστα ... κατάλαβα ... Ελεγα επειδη εχεις την μαγικη σφαίρα και βλεπεις το μέλλον μηπως μπορουσες να απαντησεις ... Γιατι το παρελθον δεν το ξερεις η δεν το καταλαβαινεις http://daringfirebal...t_announcements. (αντιστοιχα ειναι και τα facts μετα απο τις ανακοινωσεις των αποτελεσματων). η μετοχη πιεζεται παντα για τον ενα η τον αλλο λογο... Doomed if you do doomed if you don't που λένε ....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες